Děčín po základní části osmý

Děčín po základní části osmý 9.2.2021

Nadstavbu otevřou Válečníci v domácím derby!

V nejvyšší mužské basketbalové soutěži Kooperativa NBL se podařilo dokončit základní část ročníku 2020/21. Jakkoli by toto prohlášení ještě před rokem znělo přehnaně, ve světle celospolečenské situace a problémů spojených s pandemií je nezpochybnitelným úspěchem, že se podařilo po více než měsíčním přerušení dokončit základní fázi ročníku. Ač v halách chyběli po většinu utkání ti nejdůležitější - diváci, Podařilo se odehrát všechny zápasy a mj. stabilizovat živé video přenosy ze všech hal. Děčínský klub přidal nejen třetí kameru, ale kromě povinného komentáře i spolukomentátora, rozhovory před utkáním, rozbory po něm, statistická "okénka", opakované záběry a další vylepšení pro děčínské příznivce basketbalu.

Právě kvůli zmíněnému měsíčnímu skluzu a dohodě s vedením národního týmu s ohledem na letní olympijskou kvalifikaci, bylo nutné upravit hrací systém soutěže tak, aby NBL termínově skončila koncem května. Rozdělení na skupiny A1 a A2 zůstalo, avšak počet týmů se v obou skupinách srovnal na šest celků. Tato změna se nejvíce dotkla právě Válečníků, kteří jsou v tabulce na osmé příčce (a také sedmých svitavských Turů), což by jim v původním systému zaručovalo účast ve vyřazovacích bojích. Děčín vede minitabulku třech týmů se shodnou bilancí osmi výher a čtrnácti porážek (s Hradcem Králové i Ústím bilance 2-0), na sedmou příčku ztrácí jednu a na šestou dvě vítězství. Osmé místo znamená v této fázi stejné postavení BK ARMEX jako v loňské nedokončené sezóně (byť s bilancí o dvě výhry hubenější), a to při zásadním omlazení kádru po odchodu čtyř zkušených hráčů...

Nyní tedy čekají Děčín boje ve skupině A2, kde jej postupně čeká Ústí, Hradec, Svitavy, Olomoucko a Ostrava. Los nadstavby byl zveřejněn v pondělí 8. 2., ovšem stále ještě může dojít ke změnám. Oficiální začátek je stanoven na sobotu 27. 2., kdy Válečníkům los přidělil jako první hned domácí derby s Ústím. 

V základní části BK ARMEX Děčín měl své hlavní osobnosti statisticky především ve dvojici Ondra Šiška - Tomáš Pomikálek. "Šíša" je aktuálně pátý nejlepší střelec soutěže s průměrem 19,2 bodu, k nimž přidává 5,7 asistence (10. v NBL), aby byl s průměrnou užitečností 20,9 osmý v lize (z českých hráčů je to šesté místo). "Pomi" skóruje průměrně 14,8 bodu na zápas (16. v NBL) a doskočí 7,8 míče, což ho řadí do TOP5 ligy, celkově má průměr v užitečnosti 17,9 a drží celkové 17. místo (9. mezi Čechy). Třetím dvojciferným střelcem v průměru je odchovanec Filip Kroutil s 11 body na zápas a s úspěšností trojek téměř 50 % obsadil třetí příčku v ligovém pořadí (před ním je pouze Šoula s Křížem s výrazně menším počtem pokusů). Dalšími skórery v pořadí jsou kapitán Šimon Ježek (8,9), Eda Kotásek (8,2) a David Žikla (7,7). Co se týká individuáních výkonů Děčína - nejlepším střeleckým výkonem základní části bylo 32 bodů Ondry Šišky v derby se Slunetou 16. listopadu. Nejvyšší rating dosáhl rovněž Šíša, a to 42 v utkání v Hradci Králové. Pomi drží rekord v počtu doskoků v jednom utkání, a to 15 (z toho pět útočných) proti Opavě a 10 asistencí zaznamenal Šíša v Pardubicích.

Bez zajímavosti rozhodně není ani využití mladých hráčů do 22 let, jejichž statistiky sleduje server NBL.basketball a z jeho posledního hodnocení na konci ledna vyplývá uplatnění mladších Válečníků. V TOP10 střelců U22 se objevila dvojice David Žikla a Eda Kotásek (jen Děčín a Brno mají v TOP10 po dvou jménech). Eda je navíc v TOP10 U22 podle užitečnosti. Oba hráči jsou mezi deseti nejvytíženějšími U22 i podle odehraných minut (Děčín je jediný tým, který zde má dva hráče!!!). Do druhé desítky se vešel i dvacetiletý Válečník Martin Mach. (zdrojový článek ZDE)

 

Nahoru