40 : 37
01. 06. 2023, 19:45 HOD. Víceúčelová hala Opava

Opava: Šiřina, Kouřil, Slavík, Mokráň, Gniadek
Děčín: Nichols, Kroutil, Svoboda, Macháč, Bruner

Válečnický sen o zlatém double v této sezóně se nezhmotnil. Opava vyhrála čtvrté finále po neskutečně tuhém a vyrovnaném boji až v prodloužení, a na Děčín tak zbylo opět stříbro, páté z posledních devíti sezón. To letošní je zatím nejsmutnější, protože předchozí čtyři finále proti Nymburku nebyla skutečným bojem o zlato, ale o co nejdůstojnější rozloučení se sezónou. Na druhou stranu letošní stříbro má zlatý nádech, protože to, co předvedli Válečníci oslabeni o zraněné klíčové hráče Waltona a Pomikálka bylo nevídané. Opava vyhrála první zápas o čtyři body, druhý, v němž se ztratilo sedm vteřin času, trojkou v posledních vteřinách. Ve třetím Děčín už bez Waltona a Pomikálka rozdrtil Slezany o 22 bodů, ve čtvrtém Válečníci dotáhli zápas do prodloužení, kde nakonec padli o čtyři body. Takže rozdíl ve skóre je +11 pro Děčín, ale na zápasy skončila série 1:3. Škoda, škoda a ještě jednou škoda.
Čtvrté finále bodově otevřel domácí pivot Mokráň, po trojce Kouřila to bylo 5:0, ovšem Válečníci hbitě odpověděli a po trojkách Svobody a Kroutila a koši Macháče se dotáhli na 9:8, když pak skóroval i Josipovič a Svoboda přidal koš s faulem bylo to rázem 9:13. Vyrovnaná bitva pak pokračovala a Děčín si držel mírné vedení, které mělo po trojce hlavního bodového tahouna Svobody podobu 21:24. Nichols pak minul dvě šestky, oba týmy několik trojkových střel, a tak konečnou podobu skóre daly trestné hody Švandrlíka, když Mach následně zahodil další dvě šestky - 23:24. Druhou čtvrtku odšpuntovala trojka Kroutila, domácí ovšem rychle otočili na 30:27. Proti tomu byla ale Svoboda, který nejprve získal koš s faulem a následně proměnil trojku 30:33. Na druhé straně vyrovnal Jurečka trojkou, ovšem Válečníci ukázali, že trojky jim jdou a Kroutil s Brunerem přesnými zásahy poslali Děčín do vedení 33:39. Následovala povedená pasáž Slezanů, kteří čtyři minuty nedovolili hostům skórovat a sami odskočili na 46:39. Jenže trojky Kroutila a Nicholse manko během 20 vteřin takřka vygumovaly - 46:45. První poločas pak skončil po bodech Gniadka a Nicholse 48:47
Ani ve třetí čtvrtině nedokázal jeden či druhý celek nějak výrazněji bodově odskočit, protože obrany fungovaly kvalitně a střelecky se příliš nedařilo. V polovině této čtvrtky to bylo po bodech Svobody a Kouřila 54:55, za další minutu bylo vyrovnáno 57:57. Domácí si pak v závěru třemi trojkami, avšak Děčín nezůstal příliš pozadu a Mach v poslední vteřině upravil na 68:67. Poslední periodu zahájily dva body Šiřiny, do opavského koše si ale zasmečoval Mach, který pak odpověděl dvěma body na trojku Jurečky - 73:71. Opava však pomalinku zvyšovala své vedení, takže pět minut před koncem to bylo v tomto zápase o "propastných" sedm bodů - 81:74. Po děčínském oddechovém čase začal úřadovat Nichols, který nejprve získal faul a proměnil oba trestné hody, poté trefil trojku a rázem to bylo 81:79. Domácí v čele se Šiřinou pak ještě jednou zabrali a díky svému rozehrávači odskočili na 86:80. Ovšem Nichols jeho výzvu na souboj přijal a nejprve dal trojku, na tříbodovou akci Šiřina pak odpověděl přesnými šestkami - 89:85. Na další dva body Šiřiny zareagoval Mach třemi, Bruner proměnil obě šestky a bylo to 91:90. Pak opavský kapitán z dalšího nájezdu zvýšil na 93:90 a Děčín musel dát trojku, aby vyrovnal. Role spasitele se chopil Nichols, který přes blokujícího Kouřila trefil neskutečnou střelu a vyrovnal na 93:93. Opava měla ještě jeden útok, který neproměnila i kvůli taktickému faulu Macha, jenž ale inkasoval pátou chybu a dohrál.
V prodloužení mohl jako první skórovat děčínský Jansa, ovšem neproměnil ani jeden trestný hod. Na druhé straně Jurečka dal trojku a Šiřina dvě šestky - 98:93. Pak přišly veliké chvíle Jansy, jenž se chtěl revanšovat za předchozí dvě minely, což se mu povedlo, když trefil dvě trojky v řadě a snížil na 100:99. Po koši Svobody dokonce Válečníci vedli 100:101, jenže nezastavitelný Šiřina znovu otočil - 102:101. Pak navíc Jurečka přihodil trojku, jenže Kroutil snížil na 105:103. Po jedné šestce Slavíka šel na čáru trestných hodů Nichols, první nedal, druhý tedy nahodil a Svoboda získal faul na Šiřinovy. První šestku dal, druhou ne, spoluhráči sice doskočili, ale nedokázali dostat míč do koše. Míč pak získal Mokráň byl faulovaný a pečetil z trestných hodů na 108:104.
Utkání bylo stejně jako předchozí velmi vyrovnané a rozhodovaly ho detaily. Ve dvojkách byli lepší Slezané (26/42:19/40), v trojkách naopak Válečníci (12/35:16/35). A tak se opět ukázalo, jak je důležité umět proměňovat trestné hody, kde Opava dala 20 z 25 pokusů, kdežto Děčín jen 18 ze 30 střel. Na doskoku vyhrál Děčín 41:44, na body z druhých šancí to bylo ovšem 20:19. Opava byla o kousek lepší v asistencích (27:24), měla méně ztrát (10:13) a její lavička porazila tu děčínskou 41:26.
Válečníky táhla opět dvojice Matěj Svoboda a Ty Nichols, když každý z nich odehrál přes 42 minut z 45 možných. První dal 25 bodů, měl 6 doskoků a 4 asistence, druhý dal 23 bodů, k tomu doskočil 6 míčů, měl 11 asistencí, 3 zisky a 9 získaných faulů. Přes 43 minut odehrál Filip Kroutil, jenž zapsal 14 bodů, stejně jako Dontae Bruner, jenž odehrál 41 minut. Skvělý výkon na konec sezóny předvedl Martin Mach (11 bodů + 8 doskoků), Josipovič přidal 9 a Macháč 2.
Opavu jako správný kapitán táhl Jakub Šiřina, autor 31 bodů, ostrostřelec Jurečka přidal 16 bodů, druhý rozehrávač Kouřil dal 15 bodů stejně jako Švandrlík. Dvojciferným střelcem byl ještě pivot Mokráň s 11 body.

Finálové zápasy byly opravdovou ozdobou této sezóny, která byla bez natolik dominantního Nymburku velmi zajímavá. Ročník, kde po dlouhé době mohl dosáhnout na titul takřka kdokoliv, táhl diváky do hledišť a hrálo se ve skvělých atmosférách. Jistě, v Děčíně teď bude chvíli smutno, ale to snad brzy odezní a všichni budeme rádi, že jsme mohli být u toho, když Válečníci získali zlato v Českém poháru mužů, doma porazili až na Brno každého z ligového peletonu, ve čtvrtfinále proběhli nejkratší cestou ze všech do semifinále, kde ve strhující sedmizápasové bitvě porazili před napěchovaným ARMEX Sportcentrem silné Pardubice. A finále? Tuhé a parádní bitvy, ve kterých možná rozhodla větší sehranost a zkušenost opavských borců a zranění dvou klíčových hráčů Děčína. Opava si ale titul zaslouží, vždyť v play-off vyřadila jak druhé Brno, tak mistrovský Nymburk, a ve finále po dlouhodobé části třetí Děčín. Gratulujeme.

BK Opava - BK ARMEX Děčín 108:104 po prodl.
Body Opavy: Šiřina 31 (1x 3), Jurečka 16 (4x 3, 6 doskoků), Kouřil 15 (2x 3, 8 asistencí), Švandrlík 15 (3x 3), Mokráň 11 (6 získaných faulů), Zbránek 8 (2x 3, 6 doskoků), Slavík 6, Gniadek 4, Farský 2, Carl 0.
Body Děčína: Svoboda 25 (4x 3), Nichols 23 (4x 3, TH 7/12, 11 asistencí, 3 zisky, 9 získaných faulů), Kroutil 14 (4x 3), Bruner 14 (2x 3, 7 doskoků), Mach 11 (8 doskoků), Josipovič 9, Jansa 6 (2x 3), Macháč 2.
Střelba za 2 body 26/42:19/40, za 3 body 12/35:16/35, TH 22/31:18/30. Doskoky 41:44 (útočné 13:17), asistence 27:24, ztráty 10:13, fauly 27:21.

Čtvrtiny: 23:24, 25:23, 20:20, 25:26 - 15:11

Rozhodčí: Vyklický Robert, Matějek Ivor, Baloun Jan

Komisař: Paulík Robert

Diváci: 3 325

Válečníci ve třetím zápase finálové série odmítli opavské oslavy mistrovského titulu na své palubovce a rozdrtili soupeře rozdílem 22 bodů. Poháry i medaile a vše potřebné pro závěrečný ceremoniál se tak stěhuje do Opavy, kde ve čtvrtek 1. června je na pořadu čtvrté finále a domácí zde mohou udělat poslední krok ke zlatu. Ale Děčín je připraven bojovat, rvát se a pokusit se vrátit sérii k rozhodujícímu pátému duelu do Děčína.
Válečníci sice ve třetím finále postrádali dva zraněné hráče základní pětky, kapitána Tomáše Pomikálka a MVP dlouhodobé části ligy, rozehrávače AJ Waltona, přesto Opavu jasně porazili. A nevadilo jim ani, že na konci třetí čtvrtiny přišli o diskvalifikovaného Filipa Kroutila. A jak to dokázali? Především týmovým výkonem, kdy se semkli a nahradili své zraněné kamarády, bojovností, kvalitní obranou a dobrým doskokem. Lví podíl na výhře měl Matěj Svoboda, který se rozehrál k famóznímu výkonu a zapsal double-double za 33 bodů a 12 získaných faulů. Hodně pomohl také Ty Nichols, který téměř neslezl z palubovky, a kromě střelby, kde zapsal 23 bodů, také řídil hru a měl 9 asistencí. A k tomu ještě 8 získaných faulů. Dobře v útoku i obraně zahrál Josipovič, Bruner trápil soupeře v obraně a získal 17 doskoků! Svůj díl ale odvedli všichni včetně Kroutila, který srazil na zem Gniadka, jenž chvilku před tím dost nevybíravým způsobem fauloval Petra Macháče. "Šel jsem na doskok po trestném hodu a Gniadek mě trefil loktem někam do oblasti nosu a čela. Šel jsem prostě k zemi," popsal situaci děčínský pivot.
Oslabený Děčín čeká v Opavě velmi těžký, ale nikoliv nesplnitelný úkol. Musí však zopakovat to, co předvedl v zápase č. 3, tedy nedat Slezanům ani kousek prostoru a bojovat na hranici svých možností. Zda se jim to povede můžete sledovat na programu ČT sport, který utkání přenáší.