23 : 20
22. 04. 2023, 17:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner
Ostrava: Morgan, M. Svoboda, Snopek, Mathon, Radukič

Také ve druhém čtvrtfinále využili Válečníci výhodu domácího prostředí a především díky lepší trojkové střelbě porazili Ostravu 98:78, čímž se ujali v sérii hrané na čtyři vítězství vedení 2:0 na zápasy.
Vstup do utkání se více vydařil hostům, kteří využívali okének v obraně Děčína a také střelecké plodnosti Snopka, jenž během pěti minut zapsal 12 bodů a Ostrava především díky němu vedla 11:16. Po oddechovém čase domácích se ale začal náskok soupeře zmenšovat. Po trojce Kroutila to bylo 16:18, poté Mach s Nicholsem dvakrát vyrovnali a minutu před první přestávkou překlopil Josipovič vedení konečně na stranu Válečníků - 22:20. Navíc v posledních vteřinách ještě Walton dvěma dvoubodovými koši navýšil na 26:20, poslední slovo měl ale Šmíd, který proměnil jednu šestku - 26:21. Druhou čtvrtku bodově zahájil ostravský Týml, poté přišla  dlouhá pasáž, v níž se sice pilně střílelo, ale body nepadaly žádné. To změnil až Nichols, který nejprve získal koš s faulem, poté dal trojku a Ostrava si raději vzala oddechový čas - 32:23. Po něm se hosté prosadili třikrát z trestných hodů, ale tyto úspěchy ihned vymazala trojka Waltona, po ní se prosadil Nichols a Děčín poprvé vedl dvojciferným rozdílem - 37:26. Radukič pak stáhl manko na devět bodů, ale Válečníci chytili střeleckou slinu a Bruner s Nicholsem a Kroutilem přidali další tři trojky, po nichž vedl Děčín 46:32. V závěru poločasu se ovšem hostů, povedlo díky tříbodové akci Mathona, který hodně zlobil pod děčínským košem, a trojce Morgana snížit na 48:38.
Druhý poločas zahájila trojka Pomikálka, na tu sice odpověděl Morgan stejnou mincí, ale na druhé straně Nichols s ledovým klidem proměnil svoji další trojku - 54:41. Následně Radukič a Morgan snížili na 54:46, ovšem Nichols kontroval trojkou a Matěj Svoboda přihodil dvě šestky - 59:46. Ostrava znovu zabrala díky pěti bodům Majerčáka, avšak Walton trefil trojku a Nichols střelu za dva body - 64:51. Hosté pak ještě jednou vycenili zuby, když Majerčák a M. Svoboda proměnili své trojkové pokusy (66:58), ovšem poslední slovo měl Josipovič, který nejprve skóroval po útočném doskoku, poté byl faulován, a byť proměnil jen jednu šestku, posunul Děčín do vedení 69:58. Start do poslední čtvrtky vyšel Válečníkům skvěle, protože Svoboda získal koš s faulem a Pomikálek trefil svoji druhou trojku - 75:58. Ostrava se ale nechtěla jen tak vzdát a Morgan čtyřmi body snížil na 75:62. Domácí ale ihned přispěchali s odpovědí, když faulovaný Pomikálek dal jeden trestný hod a Svoboda trojku - 79:62. Po time-outu Ostravy se její hráči několikrát přiblížili na rozdíl jedenácti bodů, jenže Děčín vždy dokázal odpovědět. Navíc v samém závěru završil Nichols svůj povedený výkon čtvrtou trojkou a pečetil na 92:78.
Válečníci vyhráli zcela zaslouženě, protože neprohráli ani jednu čtvrtinu. Oba celky vystřelily podobné množství střel (64:66), ale Děčín byl na procenta přesnější (48:39). Hosté měli přesnější mušku ve dvojkové střelbě, ale Válečníci dali o jeden koš více (17/30:16/25), v trojkách se Ostrava pustila do velikého nástřelu, ovšem z 41 střel (!) propadlo obroučkou jen deset. Naopak Děčín dal 14 trojek z 34 pokusů. V šestkách to tentokrát byla remíza (16/23:16/22).
Válečníci svého rivala přeskákali jednoznačně 44:35, na body z druhých šancí to ale byla plichta 18:18. V asistencích byli o kousek lepší domácí (18:17), soupeř naopak měl více zisků (5:11) a méně ztrát (15:11). Body z brejků vyhrál Děčín 17:8, v souboji laviček zvítězila ta ostravská 15:21.
Děčín měl opět nejlepšího střelce v Nicholsovi, který nasázel 23 bodů, když si pomohl čtyřmi trojkami. K tomu pak přidal 5 doskoků a 4 asistence. Svoboda a Walton dali shodně po 18 bodech, Walton k tomu ještě přihodil 7 asistencí a 8 získaných faulů. Kapitán Pomikálek pomohl 11 body, Bruner a Josipovič nechal zapomenout na své nuly z prvního zápasu a zapsali po sedmi bodech. Kroutil trefil dvě trojky, Mach dal dva body a navíc pomohl několikrát v obraně.
Ostravu tentokrát táhl Morgan, který dal 16 bodů (trojky 4/16), Majerčák zapsal 14 bodů (trojky 3/10), k čemuž přidal 6 asistencí. Mathon nastřílel 13 bodů, když po 7 získaných faulech házel hodně šestek (7/9). Dvojciferným střelcem byl ještě Snopek, který svých 12 bodů dal v prvních pěti minutách, a Radukič (10).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnešní zápas byl úplně jiný, než ten včerejší. Dnes jsme se trefovali z trojkové vzdálenosti, dali jsme čtrnáct trojek, a tohle vlastně rozhodlo o dnešní naší výhře. A také to, že jsme hráli relativně slušně v obraně. Další změnou bylo to, že včera měla Ostrava dvacet dva ztrát, dnes jen jedenáct. Víc si kontrolovali míč v ruce, tím pádem měli více útoků. Tohle chtěli po včerejšku změnit, a to se také stalo. Naopak Ostrava byla méně úspěšná v trojkách, přestože jich dnes vystřelila čtyřicet jedna, což je neskutečné číslo, obzvlášť k pětadvaceti dvojkám. To je obrovský nepoměr. Na tohle se ale musíme připravit, protože v Ostravě to bude pekelné prostředí a nečeká nás tam vůbec nic lehkého. Musíme být pevní v kramflecích. Říkám totiž znovu, že rozhodovat budou maličkosti.”
Adam Choleva, trenér NH Ostrava: „Gratuluji domácím k dalšímu bodu v sérii. Řekl bych, že je to pěkná série, bojovná a lidem se to musí líbit. My jsme dnes bohužel nehráli s takovým zápalem, jaký se hodí pro play-off. Na druhou stranu jsme nedělali tolik ztrát, čímž jsme se drželi ve hře. Ale dnes nám to nešlo střelecky, nechali jsme se přeskákat, což se nám s naší podkošovou sestavou nemůže stát.”

Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: „Jsme spokojeni se stoprocentní domácí úspěšností. Ale Ostrava nám nedá nic zadarmo a nyní nás čekají dvě hrozně těžká utkání venku. Musíme se připravit co nejlépe a ideální by bylo sérii domů už nevracet. Řekl bych, že to dnes bylo stejné utkání jako včera, protože slovy plzeňské fotbalové legendy, Davida Limberského: "Hosté postavili do bedny autobus a nechali nás střílet. Ale nám to dnes konečně trochu padalo, což bylo příjemná změna oproti včerejšku. Jinak to bylo opět velmi bojovné utkání, hodně emocí v tom bylo, prostě řežba. Ovšem pro diváky hezký zápas.”
Matej Majerčák, rozehrávač NH Ostrava: „Dnes to byl další těžký zápas v Děčíně. Začali jsme dobře, s energií, kterou jsme chtěli do utkání vložit, a dostali jsme se do vedení. Ale pak nám spadla koncentrace a dovolili jsme Děčínu dát do poločasu padesát bodů, a to je hrozně moc. Ve druhém poločase jsme chtěli stáhnout manko, ale neměli jsme tolik sil, abychom se dostali z těch minus deseti na nějaký rozumný rozdíl. Bojovali jsme až do konce, ale dnes to na Děčín zase nestačilo.”

BK ARMEX Děčín - NH Ostrava 92:78
Body Děčína: Nichols 23 (4x 3, 4 asistence, 2 zisky), Walton 18 (2x 3, 7 asistencí, 8 získaných faulů), Svoboda 18 (3x 3), Pomikálek 11 (2x 3, 7 doskoků), Josipovič 7, Bruner 7 (1x 3, 12 doskoků), Kroutil 6 (2x 3), Mach 2, Macháč 0, Jansa 0.
Body Ostravy: Morgan 16 (4x 3, 4 zisky), Majerčák 14 (3x 3, 6 asistencí), Mathon 13 (TH 7/9), Snopek 12 (2x 3), Radukič 10 (7 doskoků), M. Svoboda 6 (1x 3), Bohačík 4, Týml 2, Šmíd 1, Š. Svoboda 0, Jakel 0, Havlík 0.
Střelba za 2 body 17/30:16/25, za 3 body 14/34:10/41, TH 16/23:16/22. Doskoky 44:35 (útočné 15:13), asistence 18:17, ztráty 15:11, fauly 24:21.

Čtvrtiny: 26:21, 22:17, 21:20, 23:20

Rozhodčí: Baloun Jan, Scholze Michal, Linhart Tomáš

Komisař: Volejník Pavel

Diváci: 1 200

Ani ne 24 hodin po prvním utkání čtvrtfinálové série mezi Děčínem a Ostravou čeká na oba týmu druhý duel. A pro děčínské fanoušky zase skvělá příležitost ukázat, že jsou nejlepší v republice.

První zápas vyhráli Válečníci 84:74, ale šlo o tuhou bitvu, která se rozhodla až v samém závěru. Oba týmy se trochu střelecky trápily, což dokazuje i jejich procentuelní úspěšnost 36%, respektive 37%. V obraně to Válečníkům vcelku šlo, ale hosté si pomáhali trojkami, kterých nastříleli celkem 13, kdežto Děčín jen sedm. Každopádně úvodní zápas nabídl zajímavou podívanou a emoce na obou stranách hřiště, takže druhé čtvrtfinále slibuje opět kvalitní basketbal. Přijďte podpořit Válečníky v jejich úsilí o zisk druhého bodu do série, které se hraje na čtyři vítězství.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Potřebujeme co nejrychleji a co nejvíce zregenerovat. Zítra dopoledne si dáme krátké video a ukážeme si ty největší chyby, které jsme udělali hlavně na obrané polovině. Trošku se pak rozcvičíme a zastřílíme si, abychom byli schopni proměňovat více volných střel. Těch jsme dnes měli opět hodně proti obraně, která byla takovou kombinovanou, kdy přecházela ze zónové k osobní. Musíme se trefovat zvenčí, protože naše hra proti zóně není úplně kvalitní."