15. kolo

BK ARMEX Děčín vs BC GEOSAN Kolín 79 : 74

1. čtvrtina
19 : 20
2. čtvrtina
12 : 22
3. čtvrtina
29 : 22
4. čtvrtina
19 : 10
29. 12. 2022, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy 
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Josipovič
Kolín: Číž, Šiška, Novotný, Slavinskas, Petráš

Skvělý vánoční dárek si schovali Válečníci pro své fanoušky v posledním utkání roku 2022. Na domácí palubovce totiž udolali po velikém obratu silný Kolín a slaví už čtvrté vítězství v řadě, díky kterému stráví Silvestra na druhé příčce tabulky.
Děčín nastoupil do utkání po dlouhé devatenáctidenní pauze, která mohla, ale také nemusela pomoci. A úvod zápasu spíše odpovídal tomu, že nepomůže. První body střetnutí sice obstaral Josipovič z trestných hodů, ale Slavinskas ihned kontroval trojkou a stejný hráč pak košem odpověděl na trojku Svobody - 5:5. Pak ale začaly děčínské střely míjet cíl, naopak Kolín poměrně snadno skóroval a utekl na 5:12. Tuto ztrátu ovšem bleskově vymazal Matěj Svoboda, který za jedinou minutu nasázel devět bodů a donutil kouče Kolína k oddechovému času - 14:14. Po něm šli hosté opět do mírného vedení, které však v posledních vteřinách první čtvrtky téměř vygumovala trojka Nicholse - 19:20. Druhou čtvrtinu načal bodově exděčínský Šiška, Pomikálek na jeho dva body zareagoval stejnou trefou, ale pak se Válečníkům přestalo dařit střelecky a hosté minutu před koncem první půle po trojce Jelínka vedli již o šestnáct bodů - 26:42. V závěrečných vteřinách však Walton proměnil dva trestné hody, Nichols sice jen jeden, ale svůj další nájezd zakončil košem a srazil manko na stále nepříjemných, ale přece jen přijatelnějších jedenáct bodů - 31:42.
Fanoušci v zaplněném ARMEX Sportcentru čekali s napětím, co přinese druhý poločas, ten však začal domácí ztrátou a snadnými body Petráše - 31:44. Jenže Válečníci už poněkolikáté v této sezóně ukázali, že druhé poločasy je baví a za hlasité podpory svých příznivců začali ukrajovat z náskoku soupeře. Pomikálek s Nicholsem šestkami snížili na 35:44, poté Macháč a Svoboda dvoubodovými střelami ještě více rozpumpovali diváky - 39:44. Následně sice Šiška trefil trojku, ale Pomikálek ihned odpověděl stejnou mincí a Svoboda trestnými hody dostal Děčín na dosah jediné střely - 44:47. Kolín pak na chvilku zastavil nabírání vody do své lodi trojkami Novotného a Číže, avšak Walton znovu přesně torpédoval a jeho sedm bodů znamenalo stav 51:55. Dvě minuty před třetí přestávkou vytáhl Walton z rukávu druhou trojku a bylo to už jen o dva - 55:57. Hosté ještě zásluhou tříbodové akce Křivánka a trojky Dlugoše utekli na 57:63, jenže Válečníci už cítili svoji šanci a před poslední čtvrtkou ztráceli jen čtyři body - 60:64. Závěrečnou periodu načaly dvě nepřesné střely Jelínka, naopak Svoboda dal trojku, děčínský mladík Jansa pak obral o míč Dlugoše a jeho únik a dva body znamenaly po dlouhé době pro domácí vedení - 65:64. Hala bouřila a skvělý Svoboda ji ještě více rozpumpoval šesti body v řadě, na což kolínská lavička musela zareagovat oddechovým časem - 71:66. Po něm však přišla další ztráta Medvědů a na druhé straně dva body Waltona - 73:66. Pak ovšem zase přišly chvilky Kolínských: Slavinskas dal jednu šestku, Petráš po útočném doskoku druhé minuté dal dva body a následně Slavinskas trefil trojku - 73:72. Jenže Svoboda trestnými hody znovu navýšil vedení svého týmu, Novotný sice snížil na 75:74, ale koncovku ovládli jasně Válečníci. Po krasné asistenci Waltona se prosadil Mach, stejný hráč pak získal míč a naopak skóroval Walton - 79:74. Na závěr pak ukázal Svoboda parádní blok, po time-outu Kolína získal ještě míč a v klidu dodribloval až do závěrečného klaksonu.
Zápas nabídl kvalitní a dramatickou podívanou, ve které hosté byli lepší v prvním poločase, ale ve druhém jakoby jim došel dech. Naopak Děčín se rozjížděl pomalu, ale finiš měl velmi povedený. Hosté vyprodukovali o devět střel více, ovšem domácí měli větší úspěšnost. Ve dvojkách vyhrál Kolín (18/34:20/37), v trojkách to byla plichta (8/24:8/30), v šestkách, přestože více faulů se pískalo pro soupeře, zvítězili Válečníci (19/24:10/15). Domácí celý zápas ztráceli na doskoku, ale nakonec jejich prohra nebyla tak vysoká (35:40), ovšem na body z druhých šancí to bylo horší (6:13). Naopak v asistencích byl lepší Děčín, měl také více zisků (10:4) a nemilosrdně trestal ztráty soupeře z rychlých protiútoků (26:7). V souboji laviček vyhrála ta děčínská poměrem 22:11.
Hlavním hrdinou Děčína byl Matěj Svoboda, který minul pouhé čtyři střely ze 13 pokusů a šestky měl 5/6. Celkem tedy nasázel 27 bodů, k čemuž přidal 5 doskoků a 4 asistence. Walton měl pomalejší rozjezd, ale nakonec byl klíčovým střelcem v závěru zápasu. Jeho skóre zní 19 bodů, 8 doskoků a 6 asistencí. Dvojciferným střelcem byl ještě na poslední chvíli se uzdravivší Nichols s 11 body. Dobrý part odehrál Jansa, k čemuž přidal 5 bodů. Kapitán Pomikálek pomohl 7 body, své si odvedli i ostatní, a to především v obraně. Jediným vyfaulovaným mužem zápasu byl Josipovič.
Kolín bodově táhl Slavinskas (19), Číž dal 14 bodů, Petráš 13 a Šiška 10, ke kterým přihodil 8 asistencí, ale také pět ztrát. Do střetnutí vůbec nezasáhl Michal Mareš.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Zápas jsme začali tak, jak jsme očekávali po naší devatenáctidenní pauze, která nás na Vánoce potkala. Na naše poměry opět velmi špatná střelecká produktivita, a to hlavně v prvním poločase. Ale obrovskou bojovností ve druhé půlce, a tím, že hráči chtěli vyhrát, jsme zápas zvládli. V utkání jsme vedli jen asi devět minut, takže z toho pohledu to nevypadá moc zaslouženě, ale za to, jak jsme se ve druhé půlce rvali, máme dobrou a velmi cennou výhru. Nichols se vrátil z Ameriky nemocný a dnes se teprve zvedl z postele. Za to mu patří veliký dík, že vůbec nastoupil. Máme v této sezóně bojovné srdce, díky čemuž jsme byli schopni dnes velmi dobře hrající Kolín porazit.   ”
Adam Konvalinka, trenér BC GEOSAN Kolín: "Skvěle jsme začali, přesně jsme se drželi plánu, který chceme předvádět, a dobře jsme se připravili na agresivní obranu domácích. Z toho jsme dávali hodně jednoduchých košů. Pak ale jsme z toho vypadli, a to po dvaceti osmi, třiceti minutách, kdy jsme pustili Děčín do jeho jednoduché a rychlé hry. Bohužel, jakmile se Děčín dostane do rytmu a hraje rychle a jednoduše, těžko se zastavuje. Hodně domácím pomohl Matěj Svoboda, který ve druhém poločase trefoval skoro vše, na co sáhl. Vyhráli jsme sice na doskoku, ale žádnou výhodu jsme z toho neměli. Dalším klíčem bylo našich sedmnáct ztrát. S tím žádný vyrovnaný zápas nevyhrajeme. Gratuluji Děčínu za výkon ve druhém poločase, my si můžeme drbat hlavy, že jsme prohospodařili tak nadějné vedení." 

Hráči po utkání 
Teodor Dlugoš, rozehrávač BC GEOSAN Kolín: "Dnes nám bohužel nevyšlo to, pro co jsme sem přijeli, tedy pro vítězství. V prvním poločase jsme předváděli to, co jsme chtěli, bohužel ve druhém poločase soupeř trefil nějaké trojky a nám navíc asi došly síly. Prostě to dnes nevyšlo. Zlomilo se to asi ve třetí čtvrtině, ale koncovka byla ještě otevřená.”
Tomáš Jansa, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Nezačali jsme ideálně a dovolili Kolínu bodovou šňůru. Možná nám chyběla trochu koncentrace, možná jsme se nevyrovnali s bojovností soupeře, který měl občas váhovou i výškovou převahu. Ale naštěstí nás to nezlomilo, do druhého poločasu jsme vstoupili jako jiný tým, bojovali jsme, jezdili a jsem moc rád, že jsme výhru urvali. Se svým vstupem do zápasu jsem nebyl moc spokojen, udělal jsem dvě hloupé chyby, ale ve druhé půli už to bylo lepší a řekl bych, že jsem týmu dodal nějakou energii. Ale důležitější je, že jsme to týmově ubojovali a dovedli zápas do vítězství. V prvním poločase nám možná trochu chyběl doskok, ale ve druhém poločase jsme to vykompenzovali bojovností a míče, které byly padesát na padesát, končily v náš prospěch. To trochu soupeře deptalo. Veliké díky patří našim fanouškům, kteří nás podporovali. Bylo to něco neskutečného. Prostě super výhra na konec roku.”

BK ARMEX Děčín - BC GEOSAN Kolín 79:74
Body Děčína: Svoboda 27 (4x 3), Walton 19 (2x 3, 8 doskoků, 6 asistencí), Nichols 11 (1x 3), Pomikálek 7 (1), Jansa 5, Josipovič 4, Macháč 2, Mach 2, Žikla 2, Kroutil 0.
Body Kolína: Slavinskas 19 (2x 3, 8 doskoků), Číž 14 (2x 3), Petráš 13 (6 získaných faulů), Šiška 10 (1x 3, 8 asistencí), Novotný 7 (1x 3, 7 doskoků), Dlugoš 5 (1x 3), Křivánek 3, Jelínek 3 (1).   
Střelba za 2 body 18/34:20/37, za 3 body 8/24:8/30, TH 19/24:10/15. Doskoky 35:40 (útočné 7:14), asistence 21:19, ztráty 15:17, fauly 23:18.

Čtvrtiny: 19:20, 12:22, 29:22, 19:10

Rozhodčí: Baloun Jan, Vošahlík Marek, Linhart Tomáš

Komisař: Ringsmuth Zdeněk         

Diváci: 1 100

PŘED UTKÁNÍM

Kolínský tým po loňské velmi slušné sezóně ještě posílil a svým našlapaným kádrem patří k favoritům na medailové boje. Dvě zvučná příchozí jména jsou Džiugas Slavinskas a ex-děčínský Ondřej Šiška. Naopak rychlou byla anabáze s dalším bývalým hráčem Děčína Lambem Autreym, který po odchodu z Ústí přes Kypr dorazil do Kolína, aby se po čtyřech odehraných duelech rozhodl odejít a nakonec pak zamířil do Hradce Králové. Kolín přivedl na lavičku trenéra Adama Konvalinku, pro něhož jde o premiérové působení v roli head coache od začátku ročníku v NBL.

První duel vyzněl nejtěsněji lépe pro domácí Medvědy, kteří v kvalitním dramatickém zápasu v polovině října vyhráli 74:73 a stali se tak v letošním ročníku Kooperativa NBL prvním přemožitelem Válečníků, když se v dresu Kolína nejvíce dařilo kvartetu Číž (16), Novotný (15), Petráš (14), Šiška (13), naopak za Děčín se prosazovali především Nichols (16), Pomikálek (13) a Walton (12).

Čtvrteční duel bude šlágrem 15.kola, které se kromě přeheraného Brno - USK uskuteční v "mezisvátkovém" atraktivním období. Souběžně se soubojem třetího Děčína se čtvrtým Kolínem hostí Nymburk Pardubice (od 17 hodin). Už ve středu se hrají další tři špíly (Ústí-Slavia, Opava-Hradec, Olomoucko-Ostrava). Kolín má aktuální bilanci osmi výher a pěti proher, z nichž dvě si připsal naposled v Opavě jasným rozdílem 102:80, aby ve středu 21.12. padl doma s ústeckou Slunetou 77:89. Naopak v začátku prosince se Medvědům podařilo ukončit těžko uvěřitelnou domácí ligovou neporazitelnost Nymburku (12 let a 243 utkání v NBL), kde vyhráli 5.12. v dohrávce pátého kola 85:87 - šlo o pondělní dopolední utkání pro školy, které potvrdilo vyrovnanost letošní soutěže.     

Bodovými lídry Medvědů jsou statisticky Slavinskas (17,2 bodu/zápas), Číž (16,1), Šiška (12) a Petráš (10,5), ale největší síla oponenta tkví ve vyrovnanosti kádru, kde na perimetru běhají ještě ostrostřelci Mareš s Novotným doplňovaní rtuťovitým Dlugošem. Pod košem pak skvěle alternuje další bývalý Válečník Jelínek, v poslední době absentující Lošonský a vše ještě kromě kolínských mladíků doplňuje ještě univerzál Křivánek. Kádr tedy zkušenostmi patří rozhodně na špičku NBL a tomu odpovídá i postavení v tabulce a ambice.   

Tomáš Grepl, trenér Děčína: "Kolín před letošní sezonou svůj tým hodně posílil na různých pozicích, a zároveň dokázal udržet loňské opory, takže nás čeká silný a zkušený soupeř. Kolín poslední dvě ligová kola prohrál, a určitě si bude chtít v Děčíně spravit chuť. Našim cílem bude jít do vzájemného zápasu komplet a v co nejlepší formě ve specifickém povánončím termínu, a bojovat o domácí výhru od samotného začátku až do konce."

Petr Macháč, děčínský pivot: "Ve čtvrtek nás na domácí palubovce čeká Kolín, který má sice dvě porážky v řadě, ale to především znamená, že o to víc bude chtít urvat výhru. My jim to ale rozhodně nechceme dovolit. Věřím, že pokud si pohlídáme obranný doskok, pokryjeme střelce, a dostaneme v obraně pod tlak dvojici Šiška a Číž, budeme schopni dát našim skvělým fanouškům opožděný dárek v podobě výhry."

Vzájemný zápas v zákl. části KNBL:
Geosan Kolín - BK ARMEX Děčín 74:73
Číž 16, Novotný 15, Petráš 14, Šiška 13 - Nichols 16, Pomikálek 13, Walton 12, Kroutil 9

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
5 - Tomáš Pomikálek 15:33 3/1 3/1 2/2 0 3 3 0 1 2 2 2 2 7 7
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 - Matěj Svoboda 31:57 6/5 7/4 6/5 0 5 5 1 4 1 3 3 2 31 27
13 - Filip Kroutil 29:4 1/0 2/0 0/0 2 1 3 1 4 1 1 1 0 6 0
14 - Petr Macháč 13:10 2/1 0/0 0/0 0 0 0 0 1 0 1 0 4 -3 2
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 17:18 3/1 0/0 0/0 1 1 2 0 1 1 0 1 2 3 2
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 30:9 9/4 7/2 6/5 1 7 8 0 6 2 1 3 4 22 19
55 - Igor Josipović 13:58 2/1 0/0 2/2 0 0 0 0 0 1 2 1 5 -2 4
40:00 26/13 19/7 16/14 4 17 21 2 17 8 10 11 19 64 61

BC GEOSAN Kolín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
1 - Adam Číž 35:43 4/3 7/2 4/2 1 4 5 0 3 0 2 4 1 15 14
2 - Theodor Dlugoš 11:51 1/1 2/1 0/0 0 1 1 0 0 1 2 3 2 5 5
12 - Jan Křivánek 6:34 2/1 0/0 1/1 0 0 0 0 0 1 1 1 2 1 3
22 - Jiří Jelínek 12:27 2/0 5/1 0/0 0 4 4 0 0 0 0 0 3 -2 3
22 - Pavel Novák 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 - Tomáš Merta 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 - Filip Novotný 40:0 6/2 8/1 1/0 3 4 7 0 4 0 2 2 3 3 7
32 - Jakub Petráš 27:33 6/4 0/0 5/5 3 3 6 0 2 1 3 6 2 21 13
98 - Džiugas Slavinskas 33:25 11/6 3/2 2/1 2 6 8 0 2 0 2 2 1 21 19
40:00 32/17 25/7 13/9 9 22 31 0 11 3 12 18 14 64 64
Nahoru