4. kolo

BK ARMEX Děčín vs BK REDSTONE Olomoucko 92 : 84

1. čtvrtina
21 : 20
2. čtvrtina
25 : 21
3. čtvrtina
25 : 24
4. čtvrtina
21 : 19
16. 02. 2022, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan
Olomoucko: Feštr, Sehnal, Halada, Vučkovič, Dragovič

Válečníci získali už čtvrtý skalp Olomoucka v této sezóně, a to přesto, že jejich sestava dostala další trhliny. Po Davidu Žiklovi, který absolvoval operaci kyčle a sleduje zápasy jen zpoza reklamních bannerů, se do hry na delší dobu nezapojí ani Ty Nichols, jenž v utkání s Ostravou utrpěl zlomeninu ruky. Jejich spoluhráči ale nechali na palubovce všechno a dokázali nepříjemného soupeře porazit.
Duel začal stylově kapitán Děčína, Tomáš Pomikálek, a to dvěma trojkami, poté přidal Osaikhwuwuomwan smeč a Válečníci vedli 8:2. Jenže hosté rozhodně necestovali takovou dálku, aby jen sledovali domácí rejdy, a brzy vyrovnali na 8:8, po odehraných šesti minutách dokonce vedli 12:16. Proti zvyšování manka byli však Eudy s Machem, kteří otočili na 17:16. Pak ještě rozehrávač soupeře, Tomsick, poslal svůj tým dvakrát do vedení, ale nakonec Pomikálek z trestných hodů uzavřel první čtvrtinu na 21:20. Tu druhou zahájil Osaikhwuwuomwan trojkou, Pomikálek si zasmečoval, ovšem během dalších dvou minut nedali domácí ani koš a Olomoucko otočilo na 26:27. Hosté větřili šanci na úspěch a srdnatě bojovali, navíc si pomáhali trojkami, které zaznamenali Vučkovič a Tomsick, takže tři minuty před poločasem to bylo 33:37. Ale také Válečníci ukázali, že umí za tři body, ke Svobodovi se přidal Eudy, který pak po útočném doskoku vrátil domácím vedení - 40:39. Závěr první půle patřil Svobodovi, jenž v rychlém sledu dal šest bodů, naopak na druhé straně trefil Kněževič jen dvě šestky ze čtyř a Děčín tak vedl po dvaceti minutách 46:41.
Vstup do druhého dějství se povedl Válečníkům opět na jedničku, když po koši Macha a trojkách Kroutila se Svobodou zvýšili své vedení na dvojciferný rozdíl 54:44 a Olomoucko si vzalo oddechový čas. Ten evidentně pomohl, protože následně trefil Tomsick dvě trojky, Kněževič přidal dva body a rázem bylo opět téměř vyrovnáno - 54:52. Naštěstí Svoboda odpověděl další trojkou, na pět bodů exděčínského Feštra pak odpověděli Šiška trojkou a Bobek dvěma body, takže domácí si stále udržovali mírné vedení - 62:57. V závěru se Eudymu podařilo dát koš s faulem, následně dopíchl do koše střelu Kroutila a Pomikálek přidal další dva body. Poslední slovo měl ale Sehnal, jenž upravil na 71:65. Poslední perioda začala oboustranně  dost nepřesně, takže první bod padl až po dvou minutách z ruky Halady, který proměnil jednu šestku. Na druhé straně rovněž Šiška byl úspěšný z trestných hodů jen napůl, naopak následně Halada po nesportovním faulu Svobody byl z šestek přesný a Kněževič se pak prosadil zpod koše - 72:70. Navíc Tomsick získal míč při dalším útoku Děčína, ale svůj brejk nezakončil přesnou trojkou. A to mělo hosty mrzet. Vzápětí totiž Kroutil dal koš a Svoboda přidal trojku - 77:70. Děčín k tomu přidal dobrou obranu, která dělala hostům problémy, takže v polovině této části to bylo 81:72. Ovšem Válečníci v závěru duelu předvedli několik zbrklých útoků, které neproměnili, naopak soupeř se trefil a snížil na 81:77. Jenže Pomikálek následně proměnil obě šestky, Kroutil se blýskl důležitou trojkou a Pomikálek smečí zvedl rozdíl na 88:77. Ani za tohoto stavu ale Olomoucko nesložilo zbraně a Vučkovič, Kněževič a trojka Tomsicka snížily  na 90:84. Tečku za zajímavým zápasem pak napsal Eudy - 92:84.
Zápas přinesl zajímavý a napínavý průběh, v koncovce si ale Válečníci zkušeně pohlídali své zasloužené vítězství, když neprohráli ani jednu čtvrtinu. Výhru získali především díky lepší střelbě za dva body (58%), dali také o jednu trojku více, než soupeř. Ten naopak těžil z šestek, kterých ve zbytečně úzkostlivě vedeném duchu házel 29, ale proměnil jich jen 20 (Děčín to měl 13/18). Válečníci byli lepší na doskoku i asistencích, kde zářil Ondřej Šiška, jenž zapsal skvělých 14 a je na 3. místě v top výkonech sezóny. V dalších statistikách to už bylo poměrně vyrovnané, jen v jedné - body laviček - jasně vyhrálo Olomoucko, a to poměrem 23:46.
Válečníky tentokrát táhl Matěj Svoboda, autor 28 bodů, ke kterým přidal 8 doskoků, 7 asistencí a 3 zisky! Kapitán Tomáš Pomikálek zapsal 20 bodů a 6 doskoků, na soupeři si vynutil také 7 faulů. Zatím bodově nejlepší zápas v děčínském dresu odehrál Eudy, když proměnil všech pět střel za dva body, dal jednu trojku z jednoho pokusu a zahodil jen jednu šestku ze tří. To mu vyneslo 15 bodů, k nimž přidal 7 doskoků. Kroutil odvedl standardně dobrý výkon v obraně a navíc zapsal 8 bodů + 6 asistencí. Rozehrávač Ondřej Šiška tentokrát opravdu řídil svůj tým, nehrnul se do střelby (dal 4 body)) a připsal již zmiňovaných 14 asistencí. Dobrý zápas odehráli i Osaikhwuwuomwan s Machem, hodně prostoru dostal Bobek na rozehrávce a také nezklamal.
Na straně Olomoucka se dařilo Tomsickovi, který dal šest trojek a celkem zapsal 24 bodů. Kněževič si odváží double-double za 19 bodů a 12 doskoků, Vučkovič přidal 17 bodů. Další borci už zůstali pod hranicí deseti bodů.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes jsme se museli vyrovnat s absencí Nicholse, který byl pro nás velmi platným hráčem. Jenže chybět bude s největší pravděpodobností delší dobu, takže někteří hráči to museli dnes vzít do svých rukou. A udělali to perfektně. Chtěl bych vypíchnout výkon Ondry Šišky, který odtáhl ten zápas tak, že omezil svůj útočný apetit a místo toho měl čtrnáct asistencí, což je absolutně skvělé číslo. Dnes opravdu hrál jako rozehrávač. Klíčové dnes bylo, že jsme v první čtvrtině dovolili Olomoucku doskočit v útoku sedm míčů, ale ve zbytku utkání už jen tři. Tohle bylo hodně důležité, že jsme vyrovnaný zápas dokázali zvládnout. Chci ale dát kredit také Olomoucku, které to nezabalilo a bojovalo až do konce. My jsme mu navíc pomohli v závěru nezkušeným řešením některých situací, ale nakonec jsme zajímavý zápas zvládli.”   
Miljan Čurovič, trenér BK REDSTONE Olomoucko: „Diváci, kteří dnes přišli na zápas, toho určitě nelitovali, protože to bylo fajn utkání a obě mužstva hrála s plným nasazením. Po většinu zápasu se vedení střídalo a bylo to vyrovnané. Mrzí mě, že v závěru, za stavu 72:70, nedal Tomsick trojku z rohu, poté jsme zahodili tři, čtyři šance zpod koše. Naopak na druhé straně jsme dostali laciné koše z protiútoků a domácí získali zasloužené vítězství.” 

Hráči po utkání 
Lukáš Bobek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Zajímavý zápas a pro nás velmi důležitá výhra, která nám snad už zajistí devátou příčku, ze které chceme vyrazit do předkola play-off. Dnes jsem dostal hodně času na hřišti, mohl jsem ho samozřejmě využít lépe, ale jsem rád za každou odehranou minutu. Dnes asi rozhodla naše lepší týmový obrana a také to, že jsme dokázali přibrzdit Tomsicka, byť nám nějaké body dal. Bylo vidět, že nám dnes hodně chyběl Ty Nichols, a to především v útoku.” 
Filip Halada, křídlo BK REDSTONE Olomoucko: „Přijeli jsme do Děčína s tím, že zde chceme uhrát co nejlepší výsledek, porvat se o vítězství. Náš cíl je teď jasný, a to udržet ligu. Bojujeme s Jindřichovým Hradcem o desáté místo, které znamená vyhnutí se baráži. Děčín ale dnes podal famózní výkon, neustále roste a držím mu palce, aby prošel přes předkolo play-off. Opravdu klobouk dolů, jeho výkon je lepší každý zápas. Děčín dnes ukázal, že je zkušenější tým a jeho lídři, Pomikálek, Šiška a Svoboda, předvedli, že nehrají ligu první rok. My jsme naopak udělali některé stupidní chyby, možná nám trochu chybělo štěstíčko pod košem. Přesto si myslím, že se nemáme zač stydět.”

BK ARMEX Děčín - BK REDSTONE Olomoucko 92:84
Body Děčína: Svoboda 28 (4x 3, TH 4/4, 8 doskoků, 7 asistencí), Pomikálek 20 (2x 3, 6 doskoků, 7 získaných faulů), Eudy 15 (1x 3, 7 doskoků), Osaikhwuwuomwan 9 (1x 3), Kroutil 8 (2), Mach 6, Šiška 4 (1x 3, 14 asistencí), Bobek 2, Sertič 0.
Body Olomoucka: Tomsick 24 (6x 3), Kněževič 19 (1x 3, 12 doskoků), Vučkovič 17 (1x 3), Feštr 9 (1x 3, 5 asistencí), Halada 7 (5 asistencí), Sehnal 5, E. Klepač 3, Žák 0, Dragovič 0.
Střelba za 2 body 23/39:17/39, za 3 body 11/31:10/24, TH 13/18:20/29. Doskoky 41:37 (útočné 11:10), asistence 29:19, ztráty 15:14, fauly 22:20.

Čtvrtiny: 21:20, 25:21, 25:24, 21:19

Rozhodčí: Scholze Michal, Vondráček Marek, Vávrová Veronika

Komisař: Hlaváček Pavel     

Diváci: 540

PŘED UTKÁNÍM

První kolo odvet ve skupině A2 zahájí Válečníci domácí duelem s Olomouckem, s nímž se letos setkali už třikrát a třikrát ho porazili. Výhry na palubovce soupeře byly vždy velmi těsné a zrodily se vlastně až při posledním útoku Děčína. Poprvé rozhodl střelou za dva body Matěj Svoboda, podruhé srazil hráče Olomoucka rozehrávač Ondřej Šiška trojkou. Naopak domácí duel v základní části vyhráli Válečníci jedenáctibodovým rozdílem a kontrolovali celý zápas své vedení.
Olomoucko odehrálo ve skupině A2 zatím dvě střetnutí, to první právě s Děčínem, poté byl jeho další duel s Ostravou odložen kvůli covidu, a druhý zápas absolvovalo v sobotu 12. 2., kdy doma hostilo poslední Jindřichův Hradec. Ten ale ukázal, že není ve skupině A2 jen do počtu a domácí porazil 87:99 (nejlepší střelci Olomoucka: Tomsick 18, Vučkovič 16, Halada 15, Kněževič 15). 
Hanáci skončili po základní části na předposlední příčce s bilancí 3 výher a 19 porážek. První výhra přišla hned na úvod soutěže nad nováčkem ligy, Jindřichovým Hradcem, 100:92, druhá pak doma nad Opavou 79:74 a poslední na palubovce USK Praha 79:81. Olomoucko se také postaralo o šok v Českém poháru, když ve 2. kole nestačilo na prvoligový Nový Jičín a padlo na jeho palubovce 90:89.  
Do letošní sezóny angažoval klub Olomoucka kouče Roberta Skibniewskiho, ten však po deseti porážkách ukončil své působení u týmu, který nyní vede Srb Miljan Čurovič. Olomoucko také obměnilo v průběhu soutěže svůj kádr, když například odešli tři Američané (Carpenter, Davis, Wiggins), naopak dorazili dva hráči ze Srbska, pivot Sreten Kněževič a křídlo Milan Nikolič. Na začátku roku 2022 opustil sestavu Olomoucka Černohorec Milutin Dukanovič, na jeho místo rozehrávače klub angažoval Nikolase Tomsicka, Chorvata narozeného v USA.  
Olomoucko má v současnosti nejlepšího střelce ve Vučkovičovi, který dává v průměru 14,3 bodu na zápas. Za ním je to pak velmi vyrovnané, protože Kněževič dává 10,9, Halada 10,3, Lukáš Feštr rovněž 10,3 bodu a Nikolič 10,0. Tomsick má průměr po čtyřech zápasech 14,3 bodů na zápas. Nejlepším doskakovačem je Kněževič (9,5), nejvíce asistencí zapisuje Feštr (4,1).

Absence Děčína: David Žikla (po operaci kyčle, předpoklad absence dva měsíce), Tomáš Randýsek (zranění kolene, předpoklad absence několik týdnů), Ty Nichols (zlomená ruka z duelu s Ostravou,  předpoklad absence 5 týdnů).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Olomoucko se v posledních zápasech prezentuje neustále se zlepšujícími výkony, takže nás nečeká lehké utkání. V posledním vzájemném střetnutí jsme vyhráli až v koncovce, takže očekáváme podobně vyrovnaný vývoj i v tomto duelu. Soupeř má kvalitu na rozehře, kde nám Tomsick s Feštrem budou dělat problémy stejně jako v posledním měření sil. A pod košem potřebujeme zvládnout souboje s Kněževičem a Vučkovičem, kteří jsou siloví a šikovní pivoti."
Andrew Eudy, pivot BK ARMEX Děčín: "Těšíme se na další zápas proti už známému soupeři. Budeme připraveni, chceme se poučit z chyb, které jsme udělali v minulém vzájemném střetnutí, ale také z těch v posledních duelech. Budou motivovaní a my se musíme soustředit nejen na výhru, ale také na pokrok v naší hře, abychom byli v tom formě s blížícími se vyřazovacími boji. Energie domácí haly je elektrizující a doufáme, že fanoušci opět zaplní ochozy."

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK REDSTONE Olomoucko - BK ARMEX Děčín 84:85
Wiggins 30, Vučkovič 23, Carpenter 15 - Šiška 30, Svoboda 22, Gregg 10.
BK ARMEX Děčín - BK REDSTONE Olomoucko 74:63
Osaikhwuwuomwan 13, Pomikálek 13, Svoboda 12 - Dukanovič 16, Halada 13, Dragovič 10.
Vzájemný zápas v nadstavbové sk. A2 KNBL:
BK REDSTONE Olomoucko - BK ARMEX Děčín 79:81
Feštr 24, Tomsick 17, Vučkovič 12, Nikolič 12 - Nichols 17, Pomikálek 17, Eudy 13, Svoboda 13, Šiška 12.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Komisař: Hlaváček Pavel

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
5 - Tomáš Pomikálek 31:51 6/4 5/2 8/6 1 5 6 0 2 1 3 7 3 23 20
6 - Lukáš Bobek 15:26 2/1 3/0 0/0 0 1 1 0 0 0 1 1 2 -3 2
7 - Filip Sertič 3:13 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 -1 0
9 - Ondřej Šiška 32:30 4/0 4/1 2/1 0 3 3 0 14 0 5 3 1 10 4
11 - Matěj Svoboda 32:30 10/6 7/4 4/4 2 6 8 0 7 3 3 2 2 36 28
13 - Filip Kroutil 35:3 3/1 6/2 1/0 1 1 2 0 6 0 1 2 4 6 8
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 11:12 4/3 1/0 0/0 0 2 2 0 0 0 0 0 2 4 6
25 - Andrew Eudy 15:49 5/5 1/1 3/2 2 5 7 0 0 0 0 3 3 21 15
33 - Craig Owen Osaikhwuwuomwan 22:23 5/3 4/1 0/0 2 4 6 0 0 1 1 1 4 7 9
40:00 39/23 31/11 18/13 8 27 35 0 29 5 14 19 22 103 92

BK REDSTONE Olomoucko

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
4 - Nicholas Farley Tomsick 32:14 4/1 10/6 6/4 0 5 5 0 4 2 2 4 2 26 24
5 - Sreten Kněžević 34:6 13/5 2/1 10/6 3 9 12 1 1 1 3 6 3 21 19
7 - Adam Klepač 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 - Jakub Nosek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 - Marek Sehnal 17:16 2/2 2/0 2/1 1 0 1 0 1 0 1 1 2 2 5
17 - Erik Klepač 7:49 0/0 2/1 0/0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 3 3
33 - Dominik Žák 4:5 1/0 0/0 0/0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 -1 0
33 - Filip Halada 31:58 3/1 2/0 6/5 1 4 5 0 5 0 1 3 2 12 7
41 - Balša Dragović 11:12 1/0 2/0 0/0 0 1 1 0 0 0 1 0 5 -8 0
43 - Arsenije Vučkovič 30:35 9/5 2/1 5/4 2 5 7 1 3 2 3 5 3 23 17
44 - Lukáš Feštr 30:40 6/3 2/1 0/0 0 2 2 0 5 1 2 1 2 10 9
40:00 39/17 24/10 29/20 8 26 34 2 19 7 14 21 20 88 84
Nahoru