SLUNETA Ústí nad Labem vs BK ARMEX Děčín 97 : 94

30 : 26
08. 04. 2021, 18:00 HOD. Sportcentrum SLUNETA

Ústí: Hanes, Autrey, Maděra, Pecka, Rakočevič
Děčín: Šiška, Bradley, Kroutil, Pomikálek, Mach

Také čtvrté severočeské derby tohoto ročníku Kooperativa NBL přineslo velmi vyrovnanou a dramatickou bitvu. Slunetě se podařilo v koncovce napínavé podívané urvat vítězství, které tak srovnalo vzájemnou bilanci obou týmů na 2:2 na zápasy. Děčín nasadil do ofenzivně laděného duelu už uzdraveného rozehrávače Kotáska.
Válečníci začali derby trojkovou střelbou, ale první tři pokusy svůj cíl nenašly. Až čtvrtá trojka Děčína byla přesná, o což se postaral Šiška. Jenže jeho pokus už jen snižoval na 6:3, protože domácí pivoti Rakočevič s Peckou se nemýlili. Rakočevič byl v úvodu duelu vůbec při chuti a po čtyřech minutách měl na svém kontě již osm bodů a Ústí vedlo 12:8. Sluneta si také často chodila pro fauly, a po šestkách Autreyho to bylo 19:10.  Děčín ale zabojoval, Žikla dal trojku a koš, Pomikálek přidal dva body a bylo to 24:19. Poslední slovo měl ovšem domácí Autrey a jeho jedna úspěšná šestka - 25:19. Druhou desetiminutovku zahájil košem Rakočevič, pak se však Válečníkům povedla šňůra 0:7 a přitáhli se na 27:26. Sluneta si následně udržovala mírný náskok, který byl dvě minuty před koncem poločasu 41:36. Jenže Pomikálek se Žiklou a Machem vyrovnali na 41:41 a Kroutil po útočném doskoku otočil na 41:43.
Druhý poločas zahájila trojka Macha, po další trojce Šišky to bylo 45:49. Pak přišla trojkovaná mezi domácím Haymondem a děčínským Šiškou, po které platil stav 53:52. A nepatrné vedení si Sluneta držela ještě dvě minuty před třetí přestávkou, kdy Stegbauer zvyšoval na 63:59. Jenže rozehrávač Šiška čtyřmi body v řadě vyrovnal, Autrey dal na 65:63, ale trojka Kroutila otočila na 65:66. Pak znovu přesný Autrey překlopil vedení na stranu domácích, ovšem Kotásek v posledních vteřinách trestnými hody vrátil vedení na stranu Děčína - 67:68. Start do poslední periody se vydařil více Slunetě, jež čtyřmi body získala vedení 71:68. Proti tomu byl ale skvělý Šiška, který po zisku vybídl ke smečování Pomikálka a vzápětí Kroutil trefil trojku - 71:73. Na to domácí reagovali trojkami Hanese a Autreyho, Šiška ovšem nezůstal pozadu a zaznamenal pět bodů - 77:78. Pět minut před koncem si Šiška připsal koš s faulem a Válečníci vedli 79:83. Po trojce Faita a dalších bodech Autreyho se však dostalo do vedení Ústí, které ale brzy vymazala trojka Bradleyho - 86:86. A drama pokračovalo. Nezastavitelný Autrey s Peckou třikrát posunuli svůj tým do vedení, Válečníci vždy ale odpověděli a minutu před koncem byl stav 92:92. Následně sice Fait proměnil jen jeden trestný hod, bohužel děčínský útok body nepřinesl a Autrey z šestek zvýšil na 95:92. Po oddechovém času Děčína zkusil Šiška vyrovnat trojkou, což se nepovedlo, ale Bradley po útočném doskoku snížil na 95:94. Do konce střetnutí však už zbývaly jen čtyři vteřiny, po time-outu Ústí byl faulovaný Autrey a trestnými hody pečetil na 97:94.
Rychlý a pohledný zápas přinesl atraktivní basketbal a škoda, že u toho nemohli být diváci. Válečníci vyprodukovali o 15 střel více než domácí Sluneta, ta však byla střelecky efektivnější. Ve dvoubodových pokusech vyhrála 26:24, naopak v trojkách zvítězil Děčín poměrem 6:10. A tak opět rozhodovaly trestné hody, kde Ústí házelo 33 šestek a dalo jich 27 (sám Autrey proměnil 11), kdežto hosté měli jen 18 šestek a byť měli skvělou úspěšnost 88%, znamenalo to, že jich proměnili jen 16. Na doskoku to bylo vyrovnané 36:33, v asistencích rovněž (15:17), ve ztrátách zcela (13:13). Válečníci byli lepší v ziscích a bodech z nich (12:21), také měli lepší brejky a dali více bodů z druhých šancí (7:19). Naopak Sluneta měla produktivnější lavičku (28:16).
Lídrem Děčína byl rozehrávač Ondřej Šiška, který ve druhém poločase podřadil a začal soupeři zatápět. Celkem dal 25 bodů, doskočil 8 míčů a měl 5 asistencí. Po 18 bodech zaznamenali Bradley a Pomikálek, Kroutil přidal 10 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí.
Domácí se mohli spolehnout na své americké posily, když Autrey dal 28 bodů, Hanes 18 a Haymond 15. Pivot Pecka připsal 12 bodů a Rakočevič 11, které ale získal v prvním poločase a pak už bodově mlčel.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: ”Zase vyrovnané utkání, jak to většinou bývá. Myslím, že jsme odvedli dobrý výkon a poprali jsme se s tím velmi dobře, po tom, co jsme předvedli nepříliš povedený výkon v předchozím utkání. Dnes vyhrál šťastnější tým a doufám, že náš dobrý výkon nám pomůže do dalších bojů.”
Jan Šotnar, trenér SLUNETA Ústí: „Mrzí mě, že dnešní zápas rozhodla až koncovka, protože do zápasu jsme vstoupili opravdu skvěle. Hráli jsme to, co jsme chtěli, v první čtvrtině se nám dařilo, dokonce si troufnu říct, že jsme odehráli nejlepší první čtvrtinu za dobu, co jsem tady. Pak se nám ale přestalo dařit, začali jsme se soustředit spíše na rozhodčí a na hru Děčína. Věděli jsme, že budou hrát tvrdě, ale nedokázali jsme se s tím vyrovnat a oni šli přes nás. Ve druhé půli už to bylo klasické derby, skóre se přelévalo ze strany na stranu, prim hrály na obou stranách výtečné individuality, konkrétně Autrey a Šiška. Podle mého jsme vyhráli proto, že jsme měli o malinko lepší obranu, a řekl bych, že ta výhra je zasloužená.“

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Myslím, že ta koncovka odrážela momentální rozpoložení a nastavení obou týmů. Ústí hrálo doma, navíc se mu daří, vyhrává, takže mělo do koncovky asi více sebevědomí. Především Lamb Autrey, kterého se nám nedařilo ubránit ve cloně na míč, a on nám z toho dával koše nebo shazoval míče na pivoty.“
Dalibor Fait, křídlo SLUNETA Ústí: „Nehodnotil bych koncovku, tam už je to těžké pro všechny, ale když se vrátím k prvnímu poločasu, nás hrozně sráží útočný doskok Děčína. Tam v souboji s Válečníky propadáme už celkem tradičně. Naštěstí jsme ale ve druhé půli trefili těžké střely a zlomili to v náš prospěch.“

Sluneta Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín 97:94
Body Ústí: Autrey 28 (1x 3, TH 11/12, 9 doskoků, 5 asistencí, 7 získaných faulů), Hanes 18 (2x 3), Haymond 15 (1), Pecka 12 (9 doskoků), Rakočevič 11, Stegbauer 6, Fait 6 (1x 3), Karlovský 1, Maděra 0.
Body Děčína: Šiška 25 (4x 3, 8 doskoků, 5 asistencí), Bradley 18 (1x 3), Pomikálek 18 (1x 3, 7 doskoků), Kroutil 10 (2x 3), Žikla 9 (1), Mach 7 (1), Grunt 4, Kotásek 3, Boyko 0.
Střelba za 2 body 26/41:24/42, za 3 body 6/16:10/30, TH 27/33:16/18. Doskoky 36:33 (útočné 10:14), asistence 15:17, ztráty 13:13, fauly 19:25.

Čtvrtiny: 25:19, 16:24, 26:25, 30:26

Rozhodčí: Blahout Petr, Vošahlík Marek, Záruba Matěj

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

Severočeské bitvy mezi Válečníky a ústeckou Slunetou v této sezóně zatím vyznívají lépe pro Děčín, který v základní části porazil svého soupeře dvěma velmi těsnými výsledky. V prvním vzájemném duelu v nadstavbové skupině A2 se naopak radovalo Ústí, které vyloupilo ARMEX Sportcentrum.
Slunetě se v "ádvojce" celkově daří, když zatím vyhrála šest ze sedmi zápasů. Jedinou prohru inkasovala na palubovce hradeckých Sokolů, kde v napínavé koncovce nejprve vymazala sedmibodovou ztrátu, poté šla do vedení o čtyři body, ale nakonec padla těsně 85:84. Díky těmto úspěchům se drží na prvním místě tabulky se stejnou bilancí jako druzí Sokolové. Naposledy vyhrála Sluneta (bez Davida a Hanese) na palubovce Olomoucka 70:77 (nejlepší střelci Ústí: Fait 25, Autrey 15, Stegbauer 10, Rakočevič 10).
Ústecký kádr prodělal během sezóny několik změn, z nichž asi ta nejdůležitější se odehrála na pozici trenéra, kde na konci základní části skončil Antonín Pištěcký a nahradil ho Jan Šotnar do té doby působící jako šéftrenér mládeže a zároveň trenér prvoligového mužského celku Slavoje Litoměřice. Spolu s Pištěckým odešel z kádru také rozehrávač Michal Šotnar (bratr nového trenéra Jana Šotnara), klub se také rozloučil se zraněným Američanem Spencerem Svejcarem, což byl jeden z tahounů týmu. Toho by měl nahradit další Američan Tucker Haymond, jenž přišel z bundesligového Hamburku.
Bodovým lídrem Slunety je exděčínský Lamb Autrey s průměrem 15,4 bodu, sedmi doskoky a pěti asistencemi na zápas. Ladislav Pecka přidává 11,8 bodů a 6 doskoků, další americký hráč Derek Hanes zapisuje 11,7 bodu. Mezi dvojcifernými střelci jsou ještě Dalibor Fait (11,5) a černohorský pivot Gligorie Rakočevič (10,3 bodu + 7,1 doskoku). Haymond zatím stihl čtyři zápasy s průměrem 11,5 bodu a 6 doskoků.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Ve čtvrtek se utkáme s naším tradičním rivalem z Ústí. V minulém zápase nám dělal obrovské problémy Autrey, kterého musíme tentokrát mnohem lépe bránit. Ústí má nového Američana Haymonda, který společně se Srbem Rakočevičem budou velkou zkouškou pro naší obranu."
Nestor Boyko, křídlo BK ARMEX Děčín: "Na zápas se připravujeme a chceme vyhrát. Myslíme pozitivně a budeme bojovat. Budeme se snažit, aby nedocházelo k chybám, budeme tvrdě makat v obraně i na doskoku, nenechat soupeře jednoduše skórovat. Klíčem k úspěchu bude naše bojovnost."

Zdravotní stav týmu Děčína: Mimo hru je kvůli zranění prstu na ruce stále kapitán Šimon Ježek, otazník visí nad startem rozehrávače Edy Kotáska.