12 : 17
07. 01. 2021, 17:00 HOD. Víceúčelová hala Opava

Opava: Šiřina, Slavík, Jurečka, Švandrlík, Gniadek
Děčín: Šiška, Kroutil, Žikla, Pomikálek, Grunt

Moravská mise radost Válečníkům nepřinesla. Po středeční prohře v Ostravě přišla ve čtvrtek také porážka s druhou Opavou, která si pro čtrnáctou výhru v sezóně dokráčela bez větších potíží. Oba týmy nastoupily do zápasu nekompletní, když Děčínu chyběl zraněný kapitán Šimon Ježek, domácí pak postrádali Miroslava Kvapila.
Válečníci vstoupili do utkání skvěle. První body dal sice opavský Jurečka, pak pak především Žikla, autor 7 bodů, a Pomikálek se Šiškou otočili na 2:13. Jenže pomalejší rozjezd domácích se brzy změnil ve stíhací jízdu, ve které hrála prim jejich sehranost, zkušenost a tvrdá obrana. Pod košem Děčína řádil především Gniadek a tři minuty před první přestávkou bylo srovnáno na 15:15. Ještě dvě minuty před koncem čtvrtky vedl Děčín po trefě Kroutila 16:18, ale konečné slovo patřilo trojce Páleníka a dvěma bodům Štěpánka, který zužitkoval dva útočné doskoky Opavy - 21:18. Stejný hráč pak bodově začal druhou čtvrtinu, domácí opět ukazovali nepříjemnou obranu, Jurečka přidal trojku a hosté si vzali oddechový čas. Po něm se znovu prosadil Žikla, Kotásek přidal trojku a Válečníci byli na dostřel - 26:23. Jenže pak Opava předvedla svoji silnou zbraň a třemi trojkami v řadě odskočila na 37:23, po koších Švandrlíka a Štěpánka to bylo již 41:23. Válečníci se snažili odpovídat také trojkami, ale nedávali, až Pomikálek snížil na 41:26. Dvakrát se zpod koše prosadil také Grunt, ale domácí vždy odpověděli a poločas vyhráli 47:30.
Zkraje druhé půle opět střelecky řádil především domácí pivot Gniadek, jenž si připsal dalších sedm bodů a Slezané po třech minutách vedli již o 20 bodů - 57:37. V polovině této části to bylo po trojce Švandrlíka dokonce již 64:41 a přestože se Válečníci bodově snažili, především Šiškovi se dařilo, ztráceli na konci třetí desetiminutovky stále přes dvacet bodů - 75:54. Poslední periodu zahájily dvě trojky Pomikálka, stejný hráč pak přidal dva body a snížil na 77:62. Tato část byla střelecky nejchudší, oba týmy se dopouštěly nepřesností a často se faulovalo. Po páté chybě musel ze hřiště Šiška, vyfauloval se také Gniadek a v závěru pak ještě Žikla. Body padaly od stavu 81:64 už jen ze šestek a domácí si pohlídali pohodové vítězství 87:71
Děčín neodehrál špatné utkání, ale nechal se přestřílet, když vyprodukoval jen 51 střel oproti 68 pokusům domácích. Ti se tradičně nebáli trojek a vystřelili jich 37, z toho 11 našlo cíl. Děčín dal trojek osm. Ve dvojkách si Opava vedla velmi dobře a proměnila 20 střel z 31 pokusů. Válečníci také ve dvojkách nezklamali, ale 16 daných košů z 28 pokusů bylo málo. V šestkách vyhráli hosté, ale o jediný bod. Na doskoku to bylo vyrovnané (35:34), ovšem Opava měla 14 útočných doskoků a z toho 17 bodů z druhých šancí. Děčín měl bohužel dvakrát tolik ztrát, také lavička domácích byla produktivnější (36:11).
Nejvíce bodů Slezanů dal Martin Gniadek, jenž měl střelbu za 2 body šest ze šesti a k tomu přidal dvě trojky ze tří pokusů. Švandrlík přidal 15 bodů, za dva body bezchybný Štěpánek 13 bodů, Šiřina 11 bodů a 11 asistencí a Zbránek přihodil 10 bodů a 7 získaných faulů.
Na straně Válečníků byli dva sedmnáctibodoví střelci, a to Tomáš Pomikálek, který k nim přidal 11 doskoků a měl rating 25. Druhým byl Ondřej Šiška, jenž k bodům připsal 8 asistencí a 7 získaných faulů (rating 21). Dvojcifernými střelci byli ještě Žikla (11) a Kotásek (10).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Vedli jsme 2:13, a to bylo velmi dobré. Ale potom Opava ukázala, proč je druhá v tabulce. Přehrávala nás na útočném doskoku a její herní projev byl lepší než náš. Zasloužené vítězství domácích.“
Kryštof Vlček, asistent trenéra BK Opava: „Děčín na začátku utkání dokázal náš nerozehraný tým přehrávat, ale naštěstí jsme ještě v první čtvrtině skóre otočili a dostali se do vedení. V dalším průběhu se na soupeři projevila únava z včerejšího utkání v Ostravě, kde musel bojovat celých čtyřicet minut. Ve čtvrté čtvrtině nás trochu znervózněl Tomáš Pomikálek trojkami, ale nakonec vše dobře dopadlo.“

Karel Vlasák, křídlo BK ARMEX Děčín: „Měli jsme slušný začátek, ale to bylo z naší strany vše. Bojovali jsme do konce utkání, ale zřejmě se na nás projevila zátěž ze včerejšího zápasu v Ostravě.“
Martin Gniadek , pivot BK Opava: „Jsem rád, že jsme po nákazové pauze dokázali zvítězit. Naposledy jsme hráli 19. prosince, a to se projevilo v začátku utkání. Nepodlehli jsme však panice a dobrou obranou jsme skóre otočili. Ve druhé polovině utkání už to bylo koš za koš a dotáhli jsme utkání k vítězství.“

BK Opava - BK ARMEX Děčín 87:71
Body Opavy: Gniadek 18 (2x 3), Švandrlík 15 (3), Štěpánek 13 (1), Šiřina 11 (2x 3, 11 asistencí), Zbránek 10 (1x 3, 7 získaných faulů), Jurečka 9 (1x 3), Slavík 6 (6 doskoků), Páleník 5 (1x 3), Bukovjan 0.
Body Děčína: Šiška 17 (2x 3, 8 asistencí, 7 získaných faulů), Pomikálek 17 (3x 3, 11 doskoků), Žikla 11 (1x 3), Kotásek 10 (2), Kroutil 8, Grunt 7,Houška 1, Mach 0, Vlasák 0, Byoko 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 20/31:16/28, za 3 body 11/37:10/25, TH 14/21:15/19. Doskoky 35:34 (útočné 14:8), asistence 19:17, ztráty 10:20, fauly 23:22.

Čtvrtiny: 21:18, 26:12, 28:24, 12:17

Rozhodčí: Matějek Ivor, Nejezchleb Petr, Jedlička Jiří.

Komisař: Paulík Robert

Druhý duel nového roku 2021 odehrají Válečníci v Opavě, a to jen 24 hodin po zápase v Ostravě. Opava se na sklonku roku minulého dostala do karantény kvůli nákaze čtyř hráčů a jednoho člena týmu nemocí Covid-19, pročež tak musela odložit již jednou odložený duel s Kolínem. A to znamená, že naposledy hrála 19. prosince, kdy porazila domácí Olomoucko 86:91 (nejlepší střelci Opavy: Gniadek 19, Slavík 19, Jurečka 17). Tato herní pauza bude sice pro Slezany nepříjemná, ale rozhodně nijak nesnižuje jejich roli velikého favorita.
Opavský tým totiž předvádí opět výborné výkony, a v dosavadním průběhu sezóny ztratil jediné utkání, a to na palubovce mistrovského Nymburku. V dalších ale nedal soupeřům šanci především díky veliké síle v ofenzívě, když už čtyřikrát dokázal překonat hranici 100 bodů. Naopak nejméně bodů v sezóně dali Slezané právě v duelu s Děčínem, a to 77, přesto jim to stačilo na výhru.
Opava těží ze sehranosti celého kádru a střeleckého potenciálu všech hráčů. Hlavním lídrem je samozřejmě rozehrávač Jakub Šiřina, nejlepší střelec celé ligy, který v průměru dává 25,4 bodu na zápas, k tomu připisuje 9 asistencí, 5 doskoků a přes 7 získaných faulů. Šiřinovi také zatím patří první dvě příčky v nejvyšším počtu nastřílených bodů - svitavským Turům jich dal 37, ústecké Slunetě pak 36. Druhým nejúspěšnějším střelcem Opavy je pivot Martin Gniadek s průměrem 14,0 bodu na zápas, dvojcifernými střelci jsou ještě Zbránek (11,8), Jurečka (10,9), Švandrlík (10,6) a Slavík (10,2). Je tedy patrné, že soupeři se musí mít na pozoru před všemi opavskými hráči.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Dvojutkání pro nás pokračuje na půdě Opavy, která je kromě Nymburka zatím neporažená, což samo o sobě vypovídá o jejích kvalitách. Trenér Czudek společně se svou "pravou" nebo možná i "levou rukou", reprezentantem Jakubem Šiřinou, jsou řídící jednotka týmu, poháněného motorem zkušených a v nejlepších letech hrajících Gniadkem, Zbránkem, Kvapilem a Švandrlíkem. Turbem tohoto soukolí je především Slavík i ostatní mladíci. A konečně roli těžko nahraditelné spojky zastává zkušený Jurečka. Budeme se snažit vyrovnat agresivní tvrdé hře domácích, vyvarovat se herním výpadkům, a dostat zápas do vyrovnané koncovky."
Eda Kotásek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Čeká nás velmi těžký zápas proti týmu, který letos hraje ve velké pohodě. Opava těží z toho, že její jádro je již několik let pohromadě. Abychom mohli pomýšlet na výhru, musíme zodpovědně bránit po celý zápas, protože Opavě je velmi nebezpečná hlavně ve střelbě za tři body a je schopna potrestat každou chybu. Největší pozor si pak musíme dát na Jakuba Šiřinu, na kterém celá opavská hra stojí."