Královští sokoli vs BK ARMEX Děčín 79 : 83

16. 09. 2020, 19:00 HOD. Sportovní hala Třebeš

PO UTKÁNÍ

Královští Sokoli - BK ARMEX Děčín 79:83 (23:23 43:41 59:63)

Hradec: Stamenkovič, Halada, Peterka, Sedmák, Lošonský
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Žikla, Pomikálek

Druhý zápas nové sezóny Kooperativa NBL, opět hraný na palubovce soupeře, dopadl pro Válečníky podstatně lépe, když si cestu z Hradce Králové osladili cenným vítězstvím. Slovíčko cenné není přehnané, neboť Děčínu chyběli pivoti Grunt a Skalička i rozehrávač Kotásek a mladý Karel Vlasák.
Utkání přineslo velmi vyrovnanou bitvu, v níž se oba celky snažily využít svých předností - domácí výškové převahy, hosté větší pohyblivosti a bojovnost. Hned první útok Sokolů přinesl trojku Stamenkoviče, po něm se za dva body trefil Sedmák a rázem to bylo 5:0. Na druhé straně ale kontrovali Šiška a Žikla trojkou 5:5. Domácí pak po většinu času první části mírně vedli, ale Válečníkům se vždy podařilo manko stáhnout, naposledy Šiškovi, který přesnými šestkami odpověděl na trestné hody Kantůrka - 23:23. Ve druhé čtvrtce se v úvodu střelecky dařilo Ježkovi, který dal šest bodů v řadě, ale Sokolové rovněž vždy vyrovnali, takže po dvou minutách byl stav 29:29. V polovině této čtvrtiny už zase vedl Hradec, když Peterka s Haladou trojkami otočili na 35:34, následně Stamenkovič a Lošonský zařídili zatím největší náskok svého týmu - 40:34. Proti navyšování manka byl ale Pomikálek, autor čtyř bodů a Šiška, jenž trestnými hody uzavřel i tuto desetiminutovku - 43:41
Start druhé půle patřil domácím, jenž během dvou minut odskočili na 49:41. Pak ale protrhl děčínské trápení Šiška trojkou, který se nastartoval ke střelecké parádě, když proměnil své další tři dvojkové střely a ještě po získaném faulu proměnil oba trestné hody - 52:52. Pak se do listiny střelců zapsal také děčínský Boyko, po něm skórovali i Žikla, Ježek a Bobek, následně zaznamenal další body Šiška a Děčín vedl 57:63. Poslední slovo měl ovšem Stamenkovič, který upravil na 59:63. V poslední periodě sice skóroval jako první Žikla, ovšem Sokolové zabrali a především díky pěti bodům Halady utekli na 70:65. Jenže Válečníci měli svého Šišku, který trefil trojku, po něm Žikla přidal další a když vzápětí Mach parádní smečí otočil na 72:73, vzali si Hradečtí raději oddechový čas. Válečníky ale smeč Macha řádně nabudila, po návratu na palubovku odpověděl Žikla další trojkou na body Sedmáka, za tři body se prosadil i Ježek a hosté vedli 74:79. Soupeř se ještě jednou vzedmul a trojkou Lošonského a košem Halady vyrovnal na 79:79, ovšem koncovka patřila Šiškovi, který si došel pro dva fauly a šestky bez milosti proměnil - 79:83
Válečníci se tentokrát opírali o skvělou střelbu za dva body, v níž měli úspěšnost 73% (!), v trojkách zaznamenali 8 zásahů a v šestkách neproměnili jen šest pokusů z 21. Byli také o fous lepší v doskocích a asistencích, jen měli více ztrát.
Tahounem Děčína byl jednoznačně Ondřej Šiška, který se blýskl double-doublem za 31 bodů (TH 11/11!) a 11 získaných faulů, k tomu pak přidal 9 doskoků a 7 asistencí, což v součtu znamenalo rating 42. Výborně střílel i kapitán Ježek (19 bodů), David Žikla si čtyřmi trojkami a třemi koši za dva ze čtyř pokusů pomohl k 18 bodům. Pomikálek přidal 7 bodů a stejně jako Šiška a Ježek strávili na palubovce přes třicet minut. Hodně času ma hřišti dostali i Žikla, Mach a Bobek. První ligové minuty, a to velmi slušné, si odbyl také mladík Nestor Boyko, o němž budeme více informovat v příštích dnech.
Domácí měli lídra v Lošonském, který dal 24 bodů a doskočil 10 míčů. Halada zaznamenal 14, Stamenkovič 13 a Sedmák 12 bodů.

Body Hradce: Lošonský 24 (1x 3, 10 doskoků, 6 získaných faulů), Halada 14 (2x 3), Stamenkovič 13 (1x 3, 8 asistencí), Sedmák 12 (7 doskoků), Peterka 9 (2x 3), Koloničný 3, Šoula 2, Kantůrek 2, Brožek 0.
Body Děčína: Šiška 31 (2x 3, TH 11/11, 9 doskoků, 7 asistencí, 11 získaných faulů), Ježek 19 (1x 3), Žikla 18 (4x 3, 7 doskoků), Pomikálek 7 (1x 3, 7 doskoků), Bobek 3, Mach 3, Boyko 2, Kroutil 0.
Střelba za 2 body 22/39:22/30, za 3 body 6/29:8/28, TH 17/23:15/21. Doskoky 37:38 (útočné 13:9), asistence 12:14, ztráty 11:16, fauly 23:22.

Diváků: 50

Čtvrtiny: 23:23, 20:18, 16:22, 20:20

Rozhodčí: Kučírek Martin, Karafiát Kamil, Zatloukal Ondřej

Komisař: Andrle Petr

Také ve 2. kole nového ročníku Kooperativa NBL budou Válečníci hrát na palubovce soupeře, kterým tentokrát bude tým Hradce Králové. Ten v minulé, nedohrané sezóně, skončil po základní části na 9. příčce, tedy hned za Děčínem, s bilancí 6 výher a 16 porážek. V nadstavbě pak přidal další dvě výhry, ale následně zasáhla celou společnost opatření kvůli koronaviru a soutěž byla předčasně ukončena.

Královským sokolům se podařilo udržet velkou část kádru a trenér Peterka tak může nadále počítat se zkušenou zahraniční osou Lošonský, Sedmák, Stamenkovič a Barac. Tu pak doplňují zkušenější borci Ondřej Peterka, ex-děčínský Halada, Koloničný a dále mladší Kantůrek s Mrázem. Novými tvářemi jsou rozehrávači Jiří Šoula a Lukáš Brožek. Z kádru odešli Pekárek a Tresač, kariéru ukončili Petr Andres (stal se kondičním trenérem) a Tomáš Mahler.

Válečníci se v přípravě utkali se Sokoly hned dvakrát a oba duely vyhráli. Hradec Králové se poměřil také s polským celkem Górnik Wałbrzych, jemuž podlehl 85:73, následně ale porazil Olomoucko 81:89. Poté absolvoval dvojzápas s Kolínem, který vyhrál v Hradci ve druhém prodloužení 107:109, ale v Kolíně pro změnu slavili hráči Sokolů 75:92. V dalším přípravném duelu hostil Hradec Králové celek Pardubic a prohrál 75:88.

V první ligovém kole padli Válečníci na půdě Olomoucka 91:77. Naopak Královští Sokoli vstoupili do Kooperativa NBL vítězně na palubovce NH Ostrava, kde zvítěžili 66:73 (nejlepší střelci Sokolů: Lošonský 23, Sedmák 15, Halda 10, Stamenkovič 10).

Vzájemné zápasy v přípravě:
Královští sokoli Hradec Králové - BK ARMEX Děčín 73:80
Šoula 22, Lošonský 15, Mráz 13 - Šiška 13, Ježek 12, Grunt 11.
BK ARMEX Děčín - Královští sokoli Hradec Králové 94:88
Pomikálek 26, Šiška 25, Kroutil 15 - Lošonský 18, Sedmák 14, Šoula 14.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V Hradci Králové čekáme těžký zápas. Zkušená sestava je delší dobu pospolu, umí si velmi dobře půjčit míč, a to nám bude dělat problémy. Chceme předvést lepší výkon, než v našem posledním zápase."

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "První zápas sezóny nám nevyšel a myslím si, že všichni to cítíme a chceme to napravit. Se Sokoly jsme hráli již dvakrát v přípravě a i když nebyli v kompletní sestavě, doufám, že opět dokážeme uspět. Osobně to beru jako povinnost."

5 - Tomáš Pomikálek 33:43 5/2 5/1 0/0 1 6 7 0 4 0 0 2 1 12 7
6 - Lukáš Bobek 13:1 1/1 1/0 2/1 0 0 0 0 0 0 1 1 3 -2 3
13 - Filip Kroutil 15:49 1/0 1/0 0/0 0 1 1 0 1 0 1 1 4 -4 0
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 23:37 1/1 1/0 4/1 2 3 5 0 0 1 2 2 3 2 3
40:00 8/4 8/1 6/2 3 10 13 0 5 1 4 6 11 8 13