Vyklický Robert, Baloun Jan, Lukeš Václav
Macela Miroslav
Zobrazit

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Před utkáním číslo šest jsme stále ve stejné situaci. Hrajeme o udržení v sérii, Tuři mají třetí mečbol. Co je ale dobré, že jsme již dva mečboly odvrátili, a že nám začala lépe fungovat hlava a tím pádem i lépe hrajeme nejen jako tým, ale i jako jednotlivci. Do Svitav jedeme s jasným cílem vyhrát a jestli se to povede či nikoliv budeme vědět v sobotu kolem jedenadvacáté hodiny."

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Jedeme na šesté utkání do Svitav a všichni víme, o co hrajeme. Dokázali jsme si, že jsme schopní vyhrát jak na jejich palubovce, tak i na své domácí a teď to “jen” stačí potvrdit. Musíme čtyřicet minut věřit, že to zvládneme a opět nechat na hřišti všechno."

Komentář k soupeři

Preview před 6. zápasem čtvrtfinále BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy

Čtvrtfinálová série mezi po základní části čtvrtým Děčínem a pátými Svitavy vypadala po prvních třech utkáních jako jednoznačná záležitost pro Tury, kteří dvakrát vyhráli v ARMEX Sportcentru, zvládli i první domácí duel a ujali se v sérii hrané na čtyři vítězství vedení 3:0 na zápasy. Jenže jak předpověděl svitavský trenér Lubomír Růžička, Válečníci se jen tak nevzdávají. A měl pravdu. Naši zlomili nepříznivě se vyvíjející čtvrté střetnutí a vyhráli těsně 77:78, v pátém duelu pak na domácí palubovce dominovali a vítězstvím 84:61 odvrátili druhý svitavský mečbol.
Za stavu 2:3 se tak série vrací do Svitav a jen těžko odhadnout komu bude na palubovce lehčeji. Tuři budou mít sice výhodu domácího prostředí, v zádech své fanoušky a v hlavách vědomí toho, že stále mají blíže k postupu, na druhou stranu Válečníci si už vyzkoušeli, že umí na svitavské  půdě vyhrát, navíc jejich výkony se s prodlužující sérií evidentně lepší, čehož byl důkazem poslední duel v Děčíně, kde nedali soupeři šanci na vítězství. Play-off je ale specifická část soutěže a příště může být vše jinak.
"Musíme zopakovat to, co jsme hráli poslední dva zápasy. Musíme předvádět tvrdou obranu na hranici sebeobětování, v útoku musí být dobrý pohyb míče a když budeme volní, musíme si věřit a střílet. Nesmíme přecházet volné pozice," nabízí možný recept na úspěch rozehrávač Děčína, Lukáš Feštr.
Svitavy stále bodově táhne Pavel Slezák, který v průměru dává 14,2 bodu na utkání. Za ním je rozehrávač Roman Marko, jenž střílí 12,6 bodu, k tomu má 6,6 asistence a 5,4 doskoku na zápas. Dvojciferným střelcem je také kapitán Jiří Jelínek s průměrem 10,4 bodu a 3,8 doskoku, který ale v posledním duelu vyšel bodově naprázdno stejně jako Američan Garret Kerr (7,6 bodu + 7,2 doskoku).
Na straně Děčína je nejlepší Pavel Houška (12 bodů), následují Tomáš Pomikálek (9,6 bodu + 4,8 doskoku), Lukáš Feštr (9 bodů) a Ondřej Šiška (8,8 bodu + 4,2 asistence).

Výsledek 1. čtvrtfinále:
BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy 80:92
Nejlepší střelci: P. Houška 18, Feštr 16, Pomikálek 10, Šiška 10 - Jelínek 18, Marko 16, Petway 12, Slezák 12, Kerr 12.

Výsledek 2. čtvrtfinále:
BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy 61:64
P. Houška 16, Šiška 11, Halada 7 - Jelínek 16, Marko 13, Slezák 12.

Výsledek 3. čtvrtfinále:
DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 82:69
Slezák 20, Marko 13, Kotásek 10, Jelínek 10 - Ježek 11, Pomikálek 10, Krakovič 8, Feštr 8.

Výsledek 4. čtvrtfinále:
DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 77:78
Slezák 15, Marko 14, Kerr 11 - Pomikálek 15, Ježek 12, J. Houška 9, Šiška 9.

Výsledek 5. čtvrtfinále:
BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy 84:61
P. Houška 13, Pomikálek 10, Feštr 9 - Slezák 12, Teplý 9, Puršl 8.

Termín případného 7. čtvrtfinále: BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy (úterý 24. dubna, 18.00).

Komentář po zápase

Válečníkům skončila sezóna, postoupily Svitavy

Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Krakovič, P. Houška
Svitavy: Marko, Slezák, Kerr, Jelínek, Petway

Dva mečboly svitavských Turů dokázali děčínští Válečníci odvrátit, ten třetí už ale soupeř využil, a po přesvědčivé domácí výhře postoupil do svého historicky prvního semifinále, když sérii vyhrál 4:2 na zápasy. Naopak pro Děčín sezóna končí.
Přitom naši začali utkání velmi dobře. Skóre otevřel Krakovič, po koši a trojce Pomikálka vedli 4:7, po dvou bodech Šišky dokonce 4:9. Jenže pak na druhé straně zaznamenal Jelínek dvě trojky, Šiška sice ještě jednou šestkou vyrovnal na 10:10, jenže domácí začali být produktivní v útoku a naopak Děčínu se přestalo dařit v obraně. Po trojce Ježka a jednom trestném hodu to bylo ještě nadějných 21:18, ovšem v poslední minutě dali domácí Teplý a Slezák trojky a bylo to 27:18. Za necelé poslední čtyři minuty dali tedy Tuři 17 bodů! V úvodu druhé čtvrtky vyrobili domácí několik ztrát a Děčín toho využil ke snížení manka na 28:24, v polovině této periody trefil Ježek trojku a Válečníci byli na dosah jedné střely - 33:30. Bohužel, za poslední tři minuty první půle se na jejich straně prosadili už jen P. Houška a Bažant, a tak Svitavy vyhrály první půli 42:33.
Kdo doufal v děčínský obrat po přestávce, byl zklamán. Našim se nedařilo střelecky a první body třetí čtvrtiny zaznamenali až po necelých čtyřech minutách, kdy Šiška proměnil oba trestné hody. To už ale domácí 48:33, byli při chuti a dostali se do herní pohody. Tu pak vyjádřili dalšími body, takže v polovině této části to bylo 52:35. Válečníci se navíc stále střelecky trápili a první koš ze hry zaznamenal až Landa tři minuty před přestávkou, kdy snížil na 55:40. Po trojce Pomikálka to bylo 57:45, jenže exděčínský Stria ovládl konec této desetiminutovky a šesti body v řadě vrátil Turům pohodu - 63:45. V poslední čtvrtině se jako první trefil Šiška, Svitavští ale vždy odpověděli, navíc často faulovali a Tuři se především díky trestným hodům dostali do vedení 73:51. Válečníci sice bojovali, manko snížili i díky několika trojkám, ale čas běžel velmi rychle a Tuři nakonec zvítězili 84:69.
Válečníci neodehráli úplně špatný zápas, ale nepovedli se jim liché čtvrtiny, opět to z jejich strany nebylo střelecky to pravé a domácí, kteří potvrdili své kvality, postoupili do semifinále, kde se utkají buď s Nymburkem nebo Opavou. Děčín měl sice lepší procento střelby u dvojkových pokusů, ale nevyprodukoval jich tolik jako domácí. Ti byli naopak lepší v trojkách, asistencích a měli méně ztrát.

DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 84:69
Body Svitav: Stria 16 (3x 3), Marko 13 (1x 3, 6 asistencí), Kerr 12 (14 doskoků), Jelínek 11 (3x 3), Slezák 10 (2), Petway 9 (7 doskoků, 3 bloky), Smithson 6 (6 asistencí), Puršl 4, Teplý 3 (1x 3).
Body Děčína: Feštr 13 (2x 3), Pomikálek 12 (2), Ježek 10 (2), Šiška 8 (8 doskoků, 7 získaných faulů), Krakovič 7, P. Houška 4 (7 doskoků), Landa 4, Bažant 3, Halada 3 (1x 3), J. Houška 2, Kroutil 2, Grunt 1.
Střelba za 2 body 20/41:15/30, za 3 body 10/25:7/30, TH 14/22:18/24. Doskoky 38:45 (útočné 9:12), asistence 19:14, ztráty 9:14, fauly 21:21.

Diváků: 974

Čtvrtiny: 27:18, 15:15, 21:12, 21:24

Trenéři po utkání
Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín:
„Gratuluju Turům k postupu do dalšího kola. Myslím, že to bylo další hezké utkání plné zajímavých soubojů a pěkných akcí. My jsme začali dobře, ale potom jsme udělali pár hloupých chyb na obranné polovině v okamžiku, kdy jsme byli okolo čtvrté minuty v drobném náskoku. Domácí vycítili, že mohou hrát sebevědomě, pokud jim dovolíme používat jejich nejsilnější zbraně. Jelínek se trefil za tři body, Slezák rovněž, po šestkách nám doskočil Petway, prostě věci, které řešíme dnes a denně. Domácí šli do svých silných stránek a první čtvrtina byla přesně to, co potřebovali. Druhá čtvrtka byla vyrovnaná, deficit minus devět, identická situace jako v utkání číslo čtyři. My nejsme tým, který by skládal zbraně, ale bylo cítit, že domácí, hnaní frenetickou atmosférou, rozložili palebnou sílu na vícero hráčů, míč se dostal do více rukou a ty ruce zakončovaly se slušným procentem. My jsme měli do poločasu osmnáct procent, to bylo málo. Dostali jsme se pod mentální deku, prohrávali o patnáct a domácí jsou příliš zkušený a vyzrálý tým na to, aby si nedokázal zkontrolovat druhý poločas. Přestože jsme prohráli, byli jsme důstojným soupeřem a hra z naší strany měla některé skvělé momenty. Některé i slabší, ale to patří k play-off. Sérii jsme ztratili asi tím, že jsme prohráli první dvě domácí utkání. Jedno jsme nezvládli, to se stát může, ale prohráli jsme obě dvě a je skutečně těžké hrát z deficitu 0:3 a chtít to obrátit. Dnes už to sportovně nešlo. Budeme držet palce Turům, my se musíme poučit, trochu si odpočinout v hlavách a srovnat si, jakou cestou chceme jít dál. Válečníci musí teď zapracovat na spoustě dalších aspektů, aby se rozvíjeli i mladší hráči, pro které to byla velmi dobrá konfrontace.“
Lubomír Růžička, DEKSTONE Tuři Svitavy: „Děkuji Děčínu za férovou sérii. Myslím, že se hrálo opravdu férově, až na jeden exces Brenta Petwaye, za což jsem ho pokáral, a jasně mu řekl, že takhle nechceme hrát. Hrál se otevřený basket ve vysokém tempu, naplnily se haly a bylo to dobrá reklama pro český basketbal. Děčín je ryze české družstvo, i my na tom budeme do budoucna pracovat, abychom měli co nejlepší české hráče, proto jsme do týmu rekrutovali Kotáska, Puršla a Kováře, kteří by měli postupně nahrazovat zkušené pardály. Po čtvrtém zápase doma, kdy jsme si čtvrtou čtvrtinu pokazili sami, jsme byli pod dekou a přenesli jsme si to i do Děčína. Chtěl bych opravdu moc poděkovat svým hráčům, jakým způsobem stav 3:2 hodili za hlavy, sedli si spolu ve čtvrtek, vyříkali si spoustu věcí, a už v pátek na tréninku jsem cítil velké odhodlání. Podle rozcvičení i podle ranního procházení systémů jsem věděl, že v družstvu je opravdu vysoká koncentrace. Sérii rozhodla naše chladnokrevnost v Děčíně, kam jsme jeli vyhrát, přestože jsme byli po deseti venkovních porážkách v řadě. Troufám si říci, že jsme měli trochu víc talentu na útočné polovině. Pokud jsme hráli kolektivně, bylo to vidět. Pakliže jsme začali hrát individualisticky, byla to voda na mlýn kompaktního týmu Děčína. Chci poděkovat skvělým svitavským fanouškům, ale zároveň i divákům z Děčína, vytvořila se super atmosféra. Také děkuju svým hráčům a celému vedení klubu, protože to je pro nás velmi cenný postup. Čeká nás semifinále, musíme si odpočinout, doléčit drobná zranění a připravit se na Nymburk, nebo na Opavu.“

Hráči po utkání
Jakub Houška, pivot BK ARMEX Děčín:
„Gratuluju soupeři jak k vítězství v utkání, tak k úspěchu v celé sérii. Určitě si to po průběhu zasloužil. Mluvilo se zde o talentu a Tuři opravdu potvrdili, že jsou lepší střelci než my. V této sérii jsme se s tím hrozně trápili. Chyběla nám větší procentuální úspěšnost, možná až na domácí pátý zápas. V tom byly Svitavy celkově nad námi a mohly se o střelbu opřít, my se o ni opřít nemohli. Ztratili jsme na začátku domácí duely a bylo to pro nás hrozně složité. Po dvou výhrách jsme věřili, že bychom mohli něco velkého dokázat a bylo to znát i na lidech, kteří z Děčína přijeli, byla jich tady spousta. Atmosféra byla úžasná, říkali jsme si, že by to šlo, ale udělali jsme nějaké individuální chyby, jaké jsme ve dvou předešlých zápasech neudělali, což možná rozhodlo. Domácí se chytili, ve třetí čtvrtině je svými koši podržel Luboš Stria. Myslím, že série byla pěkná pro diváky i pro hráče palubovce. Byly to dobré zápasy.“
Luboš Stria, křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy: „Především děkuji Děčínu za super sérii. Říkám to vždycky, je to o energii a my jsme byli koncentrovaní už na ranním tréninku. Máme velmi zkušený tým, který si to jen ve čtvrtém zápase neuměl vzít. To je v těch koncovkách klíčové, umět si to vítězství vzít. Já jsem se to dlouho učil v Děčíně. My jsme dnes popřeli svoje ega, což bývá náš největší problém. Skvěle putoval balón, hráli jsme soustředěně, hráli jsme společně a v tu chvíli má ten tým velký potenciál. Společnou cestou jsme zvítězili. Moc děkuju fanouškům, děčínským i svitavským, byli báječní."