17.05.2017 18:00Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Ivor Matějek, Petr Hruša, Jan Baloun
Zdeněk Ringsmuth
Zobrazit

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Nejkrásnější okamžiky se mnohdy rodí z nečekaných událostí. Takovou je dle většiny reakcí a názoru postup našeho týmu do ligového finále potřetí v řadě. Tato událost donutila náš klub znovu uspořádat první domácí utkání na zimním stadiónu a my všichni věříme, že to bude díky počtu fanoušků další mimořádný zážitek a především reklama pro Kooperativa NBL. Důležitým aspektem tohoto večera bude ale samotné utkání, ve kterém se budeme snažit vzdorovat hře multišampiónům z Nymburku. Zaručit výsledek neumím, ale co mohu slíbit našim fanouškům je naše touha a odhodlání být co nejdéle konkurenceschopným týmem. Myslím, že na to v současné chvíli máme solidní šanci díky zdravotnímu stavu celého týmu, formě a kvalitě hry, která nás dostala až na samotný vrchol, kterým finále s Nymburkem bezesporu je."

Jakub Krakovič, pivot BK ARMEX Děčín: "Všichni ví, jaký soupeř nás v souboji o titul čeká. Nymburk je třináctinásobný mistr České republiky, a to myslím vypovídá dostatečně. Systém letošního finále je na skóre, což je atraktivnější jak pro diváky, tak pro nás hráče. Cíl bude zastavit jejich přechodovou hru a pokračovat v naší tvrdé obraně, kterou jsme se prezentovali v play-off. Doufám, že na zimní stadión dorazí co nejvíce fanoušků a s nimi v zádech ukážeme, že Nymburk není neporazitelný."

Komentář k soupeři

Preview před 1. finále BK ARMEX Děčín - ČEZ Basketball Nymburk
Finále! Jak sladce zní toto slovo. A basketbalisté Děčína si jej užívají už třetí sezónu po sobě, když se opět probojovali mezi dva nejlepší celky Kooperativa NBL. Tím druhým je český kolos, Nymburk.
Děčané obsadili po dlouhodobé části 3. místo právě za prvním Nymburkem a druhými Pardubicemi, ve čtvrtfinále pak vyřadili šestý Kolín 4:1 na zápasy a následně v semifinále stejným poměrem zdolali i ambiciózní tým JIP Pardubice. Naši ukázali v semifinále veliké srdce i bojovnost a favorizovaného adepta na finále porazili dvakrát na jeho půdě (!) a dvakrát doma.
To Nymburk, jako suverén dlouhodobé části, v níž z 32 zápasů ztratil jen jediný (právě s Pardubicemi), porazil ve čtvrtfinále osmé Ústí nad Labem jasně 4:0 na zápasy, poté v semifinále doma dvakrát deklasoval Opavu, ale následně v Opavě prohrál 80:76. Ve čtvrtém utkání už opět zvítězil, ovšem třináctibodová výhra 66:79 se zrodila až v poslední čtvrtině. Doma pak Nymburk vyhrál 90:54 a postoupil do svého patnáctého finále v řadě.
Nymburk je na české basketbalové scéně dominantní již dlouhou dobu, o čemž svědčí 13 titulů v řadě a další dvě medaile z let předchozích. Své kvality ale dokazuje i mimo Českou republiku, když si zahrál Adriatickou ligu, VTB ligu a evropské poháry. Letos působil v Basketball Champions League, kde obsadil ve své skupině 3. místo, ale pak neuspěl v předkole play-off Ligy mistrů.
Nymburk má dobře namixovaný tým ze zahraničních a českých hráčů. Nejlepším střelcem je Američan Bryon Allen, jenž dává v průměru 14,3 bodů na zápas. Druhým je kubánský borec Howard Sant-Roos, který střílí 13,1 bodů na utkání, k tomu má téměř šest doskoků a přes tři asistence a je nejužitečnějším hráčem týmu. Dalším v pořadí je český hráč Vojtěch Hruban (11,5 bodů na zápas), dvouciferným střelcem je také Američan Anthony Meiera (10,4). Nebezpeční jsou ale vlastně všichni hráči úřadujícího šampiona.
Válečníci se letos potkali s Nymburkem již čtyřikrát, avšak zatím nevyhráli ani jednou, i když domácí zápas v základní části ztratili až v prodloužení.
Finále se letos hraje na dva zápasy, ve kterých rozhodne o držiteli titulu vyšší bodový součet ze skóre těchto duelů.

Vzájemné zápasy v základní části:
ČEZ Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 88:39 (nejlepší střelci: Allen 16, Sant-Roos 12, Meier 12 - Pomikálek 9, P. Houška 8, J. Houška 6)
BK ARMEX Děčín - ČEZ Basketball Nymburk 81:83 po prodl. (Vyoral 22, J. Houška 14, P. Houška 13 - Hruban 29, Welsch 12, Allen 12)
Vzájemné zápasy ve skupině A1:
BK ARMEX Děčín - ČEZ Basketball Nymburk 82:92 (Šiška 22, Vyoral 14, Palyza 12, Landa 12 - Lawrence 18, Kříž 18, Hruban 12)
ČEZ Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 111:75 (Hruban 18, Allen 14, Benda 12, Welsch 12 - Palyza 18, Pomikálek 15, P. Houška 11)

Termín druhého finále: ČEZ Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín (úterý 23. května, 18.30)

Komentář po zápase

Válečníci padli v prvním finále o 11 bodů

Děčín: Vyoral, Ježek, Pomikálek, P. Houška, J. Houška
Nymburk: Allen, Welsch, Sant-Roos, Meier, Benda

Skvělá atmosféra, návštěva přes tři tisíce diváků a statečný boj basketbalistů Děčína s českým gigantem. Takové bylo první finále Kooperativa NBL, v němž Válečníci trápili na děčínském zimním stadiónu třináctinásobného mistra České republiky, ale nakonec mu podlehli o 11 bodů.
Před zápasem si borci na palubovce i 3 350 diváků v hledišti poslechlo českou hymnu, poté se již začalo hrát a naši získali úvodní rozskok. Bohužel, nedařila se jim střelba, naopak soupeř po jednoduchých brejcích skóroval a za tři minuty byl stav 0:13. Trenér Děčína si tak musel vzít oddechový čas, jenž evidentně pomohl, protože vzápětí proměnil Vyoral obě šestky, vymazal nulu z děčínského konta a dovolil skandujícím divákům si sednou. Vzápětí se trefil i P. Houška a když Vyoral přidal trojku, bylo to hned veselejší - 7:13. Jenže Nymburk byl nažhavený, střílel s velikou jistotou, což dokazoval především Sant-Roos, který trefil v této periodě čtyři trojky a celkem zaznamenal 16 bodů! Po další trojce Nymburku bylo skóre 14:29 a první čtvrtka skončila 19:31. Zkraje druhé čtvrtiny zvýšili hosté na největší rozdíl, když vedli 23:42, ale pak se Děčanům začalo dařit v obraně, v útoku dávali body Ježek, Krakovič a Bažant a tři minuty před přestávkou to bylo 34:46. A protože Nymburk už další body nepřidal a naopak P. Houška dal dva body a Vyoral trefil trojku, poločasové skóre znělo 39:46.
Druhý poločas zahájily čtyři body hostí, Vyoral však kontroval trojkou,po dalších čtyřech bodech Krakoviče to bylo 48:54. V závěru této desetiminutovky sice Nymburk znovu tekl na dvojciferný rozdíl (50:60), ovšem našim se parádně povedly závěrečné dvě minuty, kdy P. Houška proměnil obě šestky, Bažant dal v akrobatické pozici dva body a Palyza zaznamenal koš s faulem a následně trefil trojku - 60:61. Úspěšná série Děčína a rozdíl jediného bodu samozřejmě rozbouřil už tak hodně hlasitou atmosféru na zimáku, avšak poslední slovo patřilo Allenovi, který ukázal na čáře trestného hodu pevné nervy - 60:63. Závěrečná část potvrdila sílu úřadujícího mistra, který zpevnil svoji defenzívu a naši se pět a půl minuty nemohli střelecky prosadit. Naopak soupeř skóroval a utekl na 60:74. Pak konečně Krakovič prolomil trápení svého týmu košem s faulem, a po čtyřech bodech Ježka kleslo manko opět pod hranici deseti bodů - 67:76. Nymburk však ihned bodově odpověděl, v závěru sice zvedla diváky ze sedadel smeč Krakoviče a dva body Vyorala, ovšem poslední slovo v utkání patřilo trojce Meiera, jenž upravil na 71:82.
Jak už bylo napsáno, utkání mělo úžasnou atmosféru, kterou si chválily obě strany. Komunikace na hřišti byla ve velikém rachotu sice obtížná, ale rozhodně lepší, než hrát v tichu. Nymburk znovu potvrdil své kvality a raketovým startem de facto vlastně rozhodl o své výhře. Válečníci sice celou dobu statečně bojovali, ale nevyvarovali se některých chyb, které soupeř okamžitě nemilosrdně trestal a vždy dokázal dotahujícímu Děčínu odskočit.
Největší podíl na tom měl hráč zápasu, kubánský basketbalista Howard Sant-Roos, který zaznamenal 26 bodů, měl 10 doskoků, získal 6 faulů a s ratingem 40 byl jednoznačně hvězdou finále. Zbytek nymburského týmu se bodově prosazoval jen pomalu, nakonec dvojcifernou hranici překonali ještě Američané Allen (13) a Meier (11). Je vůbec zajímavé se podívat na střeleckou bilanci Nymburku, protože jeho cizinci dali 68, čeští hráči pak pouhých 14 bodů.
V dresu Děčína byl nejlepším střelcem Jakub Krakovič s 15 body, k nimž přidal ještě 7 doskoků. Za ním pak byli Tomáš Vyoral (13), Pavel Houška (11) a Lukáš Palyza (10). Střelecky se na straně Válečníků prosadili všichni kromě kapitána Jakuba Houšky, na jehož vrub padají jediné dvě šestky, jenž Děčín nedal.

Druhé finále se hraje v úterý 23. května na palubovce Nymburka a naši musí vyhrát o více než 11 bodů, aby mohli pomýšlet na zlaté medaile.

Trenéři po utkání
Ronen Ginzburg, trenér Nymburku: "Nejprve bych vyzdvihl skvělou atmosféru zde v Děčíně. Pro někoho je možná překvapením, že ve finále je Děčín místo Pardubic, ale pro mě osobně to žádné překvapení není. Děčín má skvělý tým, dobrého trenéra a více zkušeností s play-off. Dnes to byl velmi těžký zápas. Nám se povedl začátek, velmi dobře jsme stříleli, ale pak jsme neudrželi, což nás trápí při venkovních zápasech, konstantní výkon a Děčín se vrátil do zápasu."
Pavel Budínský, trenér Děčína: "Gratuluji Nymburku k vítězství a ke hře, našim fanouškům děkuji za podporu. Byla to krásná atmosféra velmi důstojná pro první finálový zápas. Nymburk měl raketový nástup, a za stavu 0:13 jsem si musel vzít první time-out. Svoji extratřídu pak ukázal Sant-Roos, který dal pět trojek z pěti a byl rozdílovým hráčem. Ale musím pochválit všechny své hráče, že i když jsme byli v deficitu o devatenáct bodů vrátili jsme se do zápasu, a v poločase jsme prohrávali o sedm, což nám dalo energii. Moc krásně se pak dívalo, když jsme snížili na jediný bod a dali zápasu zápletku. Jenže pak mě mrzí, že jsme přestali hrát účelně, začali jsme hrát trochu alibisticky, chaoticky. Také se ukázaly naše limity a některé šance z pod koše jsme měli zakončit jinak. Rozdíl jedenácti bodů je přesto přijatelný, i když mě samozřejmě mrzí, že to není méně. Věřím, že dalších čtyřicet minut v Nymburku můžeme bojovat o naši šanci. Z dnešního výkonu mám dobrý pocit, protože jsme ukázali vůli a houževnatost. Byla to porážka se ctí."

Hráči po utkání
Martin Kříž, ČEZ Basketball Nymburk: "Byla tady skvělá atmosféra, my začali sérií 13:0, ale pak Děčín trochu přitlačil a zápas se začal tahat. Ve třetí čtvrtině byl rozdíl jediný bod, ale pak jsme zastavili soupeře agresivnější obranou, trefili některé těžké střely a odskočili na rozdíl jedenácti bodů. První utkání jsme tedy zvládli, ale doma musíme předvést znovu kvalitní výkon."
Jakub Krakovič, BK ARMEX Děčín: "Nezachytili jsme začátek utkání, kdy si Nymburk udělal dvojtaktové cvičení. Pak jsme ale ukázali charakter a naši bojovnost, kterou jsme předváděli v play-off. Sice jsme prohráli, ale je to jen polovina našeho vzájemného souboje a určitě nepojedeme do Nymburku to jen odehrát a převzít si stříbrné medaile. Jedenáctibodový náskok Nymburku není zas tak veliký."

BK ARMEX Děčín - ČEZ Basketball Nymburk 71:82
Body Děčína: Krakovič 15 (7 doskoků), Vyoral 13 (3x 3, 5 doskoků, 5 asistencí), P. Houška 11 (1x 3, 9 doskoků), Palyza 10 (1x 3), Ježek 9 (1), Bažant 7 (1), P. Houška 7 (1), Landa 2, Šiška 2, Pomikálek 2, J. Houška 0.
Body Nymburka: Sant-Ross 26 (5x 3, 10 doskoků, 6 získaných faulů), Allen 13 (1x 3), Meier 11 (2), Lawrence 8 (6 doskoků, 7 asistencí), Hruban 7 (1x 3), Hall 6, Benda 5 (7 doskoků), Holt 4, Welsch 2, Kříž 0.
Střelba za 2 body 18/46:19/40, za 3 body 7/20:9/30, TH 14/16:17/23. Doskoky 41:44 (útočné 6:10), asistence 14:20, ztráty 14:9, fauly 22:20.

Nejlepší hráč: Howard Sant-Roos

Diváků: 3 350

Čtvrtiny: 19:31, 20:15, 21:17, 11:19