Doskoky celkem:38.534.2

Zranění hráčů před utkáním

Trenér Pavel Budínský nebude mít k dispozici stále Jakuba Houšku (postupující rehabilitace) a rovněž Jakuba Krakoviče (léčba zraněného kotníku).

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Sezóna je v plném proudu a nás čeká další utkání v KNBL. Soupeřem je USK Praha, se kterým jsme letos již dvakrát prohráli, takže je zřejmé, že máme zvýšenou motivaci tento duel vyhrát. USK má vyvážený tým, ve kterém se prosazují nejen zahraniční akvizice, ale i čeští hráči. Důkazem budiž Michal Mareš, který nám v pohárovém utkání nasázel 38 bodů! Proto se musíme skutečně dobře připravit na všechny silné stránky Sov. Soutěž je abnormálně vyrovnaná, každý tým hájí svoji palubovku zuby nehty, takže o to samé půjde nám i v tomto pátečním utkání."

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "S celkem USK Praha máme letos prozatím negativní bilanci, a to přesto, že je to velmi mladý tým nastupující v menším počtu hráčů. Nesmíme tedy nic podcenit a mít dobře nastavenou hlavu. Tento zápas bude pro nás důležitý i proto, že se s týmem Sov střetneme šest dní poté v Českém poháru."

Komentář k soupeři

Preview před zápasem BK ARMEX Děčín - USK Praha

Už dvakrát se v této sezóně utkali Válečníci s pražskými vysokoškoláky a dvakrát se z výhry radoval tým z Folimanky.
V mužstvu USK došlo během letní přestávky k řadě změn, kdy tým opustili pivot Primorac, small forward Jaromír Bohačík, guard Šafarčík, power forward Chaloupka i rozehrávač Hájek. Odešli také pivot Grunt s rozehrávačem Feštrem, kteří zamířili právě do Děčína. Díry v sestavě zaplnili především vlastní odchovanci, jenž pak doplnili Američané Quentin Peterson a Cadarian Raines. Prvně jmenovaný se výraznou měrou podílel na prvním vítězství Sov nad Děčínem, ale svými výkony si řekl o angažmá v Jižní Korei a Prahu opustil. Jako náhradu přivedl USK čtyřiadvacetiletého Američana Devona Bookerta. S týmem se v létě rovněž rozloučil kouč Alilovič, jehož nahradil řecký lodivod Christianos Chougaz.
Pražané začali ligovou sezónu dvěma výhrami, poté však přišly tři prohry, následně třikrát vyhráli, ale poslední tři duely (všechny na palubovkách soupeřů) naopak prohráli. Naposledy padli na půdě Olomoucka vysoko 98:72 (nejlepší střelci USK: Křivánek 17, Michal Mareš 15, Raines 12). Tyto výsledky znamenají, že se loňský čtvrtfinalista ligy propadl v letošní velmi vyrovnané tabulce na 9. příčku.
Zatím nejlepším střelcem USK Praha je nováček Bookert, který má po třech odehraných zápasech průměr 13 bodů na zápas. Za ním jsou pak Michal Mareš (11,6), Jan Křivánek (11,0), Alexander Madsen (9,9), Ondřej Sehnal (9,3) a Cadarian Raines (9,1). Nejlepším doskakovačem je Madsen (6,8), nejvíce asistencí má Sehnal (4). Sovy v posledních zápasech hrají v poměrně úzké sestavě a hlavní minutáž je rozložena na šest, sedm hráčů.

Vzájemný zápas v základní části KNBL:
USK Děčín - BK ARMEX Děčín 82:74
Nejlepší střelci: Peterson 29, Michal Mareš 15, Křivánek 14 - P. Houška 13, Halada 11, Pomikálek 10, Feštr 10.

Vzájemný zápas v 5. kole ČP:
BK ARMEX Děčín - USK Praha 77:83
Šiška 17, Pomikálek 11, P. Houška 11 - Michal Mareš 38, Raines 14, Křivánek 12.

Komentář po zápase

Střelecký kolaps a třetí porážka od pražských Sov

Děčín: Šiška, Bažant, Halada, Landa, P. Houška
USK: Sehnal, Michal Mareš, Křivánek, Madsen, Raines

Basketbalistům Děčína to letos proti USK nejde. Nejprve prohráli první zápas základní části na půdě Pražanů, poté na ně nestačili doma v utkání Českého poháru a nevyhráli ani napotřetí. Přitom páteční duel Kooperativa NBL měli velmi dobře rozjetý, ale střelecký kolaps v poslední čtvrtce znamenal porážku.
Duel byl typický pro boj s vysokoškoláky - hodně fyzična, urputné obrany a poměrně málo bodů. Diváci čekali na první koš přes dvě minuty, kdy se trefil hostující Křivánek, Válečníci ale díky trefám Halady a Šišky strhli vedení na svou stranu a pak se skóre měnilo již rychle rychle a vyrovnaně na obou stranách. Hosté vedli 11:13, poté ale prohrávali po koších Pomikálka, Feštra a Ježka 17:13, ovšem konečný výsledek první části zněl 17:16. Také ve druhé desetiminutovce se dlouho čekalo na úvodní body, které až po dvou minutách obstarala trojka Sehnala. Bažant však vzápětí dal také trojku a odpověděl i na koš Křivánka - 22:21. Po další trojce, tentokrát z rukou Pomikálka, jenž vzápětí přidal dva body, získali Děčané náskok, který postupně navýšili na 37:29. Hosté ale v závěru snížili na 40:36, avšak trojka P. Houšky v poslední vteřině děčínského útoku upravila stav na poločasových 43:36
Ve třetí periodě domácí hráči díky šestkám Bažanta a koši Halady poprvé získali dvouciferné vedení (47:36), navíc se jim dařilo v obraně a energii vkládanou do zápasu přetavovali v body, takže čtyři minuty před poslední přestávkou vedli 57:44. Jenže závěr této části se Děčínu nepovedl, hráči polevili, dělali chybná rozhodnutí v útoku, čímž nejen dovolili soupeři snížit, ale sami se dostali do nepohody. V závěru sice dobře ubránili rozehrávku Pražanů a P. Houška opět trojkou v poslední vteřině upravil na 61:51, ovšem to byla labutí píseň Válečníků. V poslední čtvrtce přišlo obrovské střelecké trápení, které až po pěti minutách prolomil Šiška a naposledy vrátil svému týmu vedení - 63:62. Bohužel, ani v dalších minutách se hra děčínského útoku nezlepšila, navíc Pražané začali kralovat i na doskoku, a v pohodě si dokráčeli pro možná až nespravedlivě vysoké vítězství 68:82.
Prohra to je bolestivá, protože se dlouho zdálo, že tentokrát Děčín svého soka udolá, jenže se tak nestalo a poslední čtvrtina jakoby smazala dobrou hru v prvních třech. Nejlepším v dresu domácích byl P. Houška, standard odvedli i Feštr, Pomikálek a Šiška. Válečníci měli více asistencí, střel i útočných doskoků, ale nic z toho nepomohlo. Naopak USK házelo opět výrazně více šestek, které vlastně rozhodly. Hráčem utkání se stal Ondřej Sehnal s 24 body a 11 získanými fauly. Dvoucifernými střelci byli i Křivánek, Raines, Madsen a Michal Mareš.

Trenéři po utkání
Jan Pospíšil, asistent trenéra USK Praha: „Celý týden jsme se snažili na Děčín připravit, i když jsme to neměli jednoduché, protože jsme měli dvě těžká utkání hned po sobě. Nicméně jsme odvedli dobrou práci na obranné půlce a utkání rozhodla až čtvrtá čtvrtina. Utkání rozhodl útočný doskok a naše body z druhých šancí , kterých bylo celkem devatenáct.“
Pavel Budínský, trenér Děčína: "Už mi to přijde jako komplex z USK. Třicet minut jsme byli neustále trochu vpředu a myslím si, že jsme byli i lepším týmem. Měli jsme více střeleckých pokusů, asistencí i útočných doskoků. To všechno bylo OK, vyhráli jsme dokonce tři čtvrtiny a drželi jsme USK tam, kde jsme chtěli. Pak ale opět rozhodlo naše mentální selhání v útočné fázi, kdy nejsme schopni ublížit koši. Někteří hráči za stavu plus deset přestanou hrát aktivně, tempo se zpomalí a když se hra dostane do fáze pět na pět, chybí nám basketbalovost. Naopak USK se po našich neproměněných střelách nebo marných pokusech o doskakování dostane do rychlého protiútoku, dá dva, tři dvojtakty nebo promění druhou šanci. A jak se rozdíl zmenšoval, hráči soupeře, kteří vypadali už unaveně, začali dávat. Nyní to už není jen boj s USK, ale také s naší hlavou."

Hráči po utkání
Ondřej Sehnal, USK Praha:
"Třicet minut jsme dotahovali Děčín a nevěděli jsme jak ubránit jeho pick and roll. Rozhodla ale čtvrtá čtvrtina, kdy jsme Děčín ubránili na osmi bodech. Získávali jsme obranné doskoky a z nich chodili do rychlých protiútoků."
Tomáš Pomikálek, Děčín: "Dnes jsem z toho už smutný, protože nám se opakuje stále stejný jev, a to, že jakmile vedeme vyšším rozdílem, někdo jakoby nás vypnul. Začneme střílet bláznivé střely, každý chce něco vytvořit. Pořád se to opakuje a přestože o tom mluvíme, nejsme schopni se tomu vyvarovat. Musíme to změnit, jinak se budeme pořád trápit."

BK ARMEX Děčín - USK Praha 69:82
Body Děčína: P. Houška 14 (2x 3, 6 doskoků), Feštr 13 (2x 3), Pomikálek 10 (1x 3, 7 doskoků), Šiška 8 (7 asistencí), Halada 7 (1x 3, 4 asistence), Ježek 7, Bažant 7, Grunt 2, Landa 1, Kroutil 0.
Body USK: Sehnal 24 (4x 3, 11 získaných faulů), Křivánek 19 (1x 3, 7 doskoků), Raines 15 (1x 3, 9 doskoků), Madsen 11 (1x 3, 9 doskoků, 5 asistencí), Michal Mareš 10 (1x 3), Štěrba 2, Bookert 1, Farský 0, Marek Mareš 0, Petružela 0.
Střelba za 2 body 19/49:18/31, za 3 body 7/22:8/32, TH 10/16:22/28. Doskoky 42:43 (útočné 15:12), asistence 15:12, ztráty 11:11, fauly 27:20.

Nejlepší hráč: Ondřej Sehnal