5.
PGE Turów Arena
Moszakonski S., Putyra R., Piróg J.

Komentář k soupeři

Basketbal ve Zhořelci má dlouhou historii, ale na špičkové úrovni se objevil až v tomto století. Od ročníku 2004/05 působí v nejvyšší polské soutěži a rychle se zařadil mezi její špičku. Od roku 2007 se hned začal objevovat v evropských pohárech. Jde o sedminásobného finalistu, který jednu účast (2014) přetavil v mistrovský titul, což mu přineslo účast v prestižní Eurolize. Následující rok padl ve finále se čtyřnásobným, i nyní úřadujícím mistrem Polska Stelmet Zielona Gora (2013, 15, 16, 17). Zhořelec poslední dvě sezóny zůstal těsně před branami play-off (9. a 10.místo).

Děčín se se Zhořelcem utkává už celkem pravidelně... Právě v minulých dvou letech vyšli z obou soubojů Válečníci vítězně. Nejprve 26.8.2015 vyhráli v domácí hale 85:66, aby napřesrok 16.9.2016 vyhráli na půdě nové krásné haly ve Zhořelci 93:97... Letošní zápas ve Zhořelci (v pátek 15.9.2017) je uzavřený médiím i veřejnosti, oproti tomu v Děčíně (ve středu 20.9.2017 od 18 hodin) půjde o otevřenou domácí generálku před startem Kooperativa NBL a Helios AAC.

Zhořelec zásadně obměnil kádr, když zůstalo pouze pár polských borců. Z amerických posil mohou děčínští příznivci znát Paula Egwuonwu, který působil v dresu Brna v ročníku 2015/16. Trenérem polského týmu je Mathias Fisher.

Komentář po zápase

PGE Turów Zgorzelec - BK ARMEX Děčín 89:93 (22:15 44:45 72:71)

Střelci PGE: Ayera 18, Borowski 15, Mack 11, Balzmovic a Waldow 10, ...
Střelci DC: Houška P. a Pomikálek 21, Bažant 11, Halada 10, Feštr a Krakovič 8, Landa 6, Houška J. a Ježek 3, Šiška 2, Kroutil

Zápas v Polsku byl po týdnu další prověrkou pro svěřence trenéra Budínského, který musel upravovat týmový program s ohledem na (na poslední chvíli) zrušené utkání s německým Weissenfelsem. Válečníci tedy čekal orptoi plánům v tomto týdnu jen jediný duel a to na půdě zhořelecké PGE Arény.

Vstup do zápasu u obou týmů splňoval parametry rozjeté sezóny, včetně koncentrace a herního obrazu, což při prázdných ochozech moderního stánku bylo překvapující. Domácí po náporu Děčína vypadali, že se chystají na očekávaný nápor, když šňuru 8:0 korunoval Balmazovič trojkou na 20:12. Do konce období však ještě Bažant trojkou a Waldow korigovali na 22:15.

Od začátku druhé čtvrtiny bylo jasné, že si celky nedají nic zadarmo a že dva vzájemné zápasy v jednom týdnu přinesou velké množství osobních soubojů, tvrdých střetů a zajímavých momentů. Děčínu se dařil rychlý přechod na útočnou polovinu, soupeř skvěle řešil situace napichováním děčínské obrany a úspěšnou střelbou po vyhození na perimetr. Poločas však především díky střelecké jistotě Pavla Houšky a Tomáše Pomikálka skončil přívětivěji pro hosty, ač to bylo nejtěsnějším rozdílem 44:45.

Vyrovnaná partie pokračovala i po výměně stran. Oba celky použily několik překvapivých tahů s menším či větším úspěchem, ale skóre se nikomu nepovedlo výrazněji strhnout na svoji stranu. Domácí tak po třiceti minutách hry vedli 72:71 a pomalu se schylovalo k dramatické koncovce.

TA se přibližovala každou minutou a téměř neustále těsným skóre. Děčín dokázal odskočit ve 37.minutě na 77:81 a 80:85. Turow šel však stejně tvrdošíjně za výhrou a nejprve snížil na 84:85 a po Landově tříbodové akci (koš s faulem a TH) znovu trojkou Ayerse na 87:88. Výborně zvládnutou koncovku ovšem zužitkoval v body Tomáš Pomikálek, který pěknou smečí a následnou tříbodovou akcí (koš s faulem a TH) po autovém vhazování pojistil Válečníkům cennou výhru 89:93.

V přípravě nejsou důležité výsledky, ale předváděná hra a směřování týmu. K shlédnutí všech parametrů se stejným soupeřem budou mít děčínští příznivci příležitost ve středu 20.9.2017 od 18 hodin, kdy Válečníci v domácí generálce hostí PGE Turów Zgorzelec na půdě domácího ARMEX Sportcentra.