Vyklický Robert, Hruša Petr, Kec Jakub
Ivan Zachara
Zobrazit

Názor BK Děčín

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Čeká nás pátý zápas ve Svitavách za stavu 2:2 na utkání. Jednou se nám tam povedlo vyhrát, takže víme, že je to reálné. Co nejlépe se připravíme a pokusíme se odehrát co možná nejlepší zápas. Máme drobné zdravotní problémy, ale kromě Pavla Grunta bychom měli být kompletní."
Klinton Carlson, křídlo BK ARMEX Děčín: "Hrajeme velmi těžkou sérii, oba celky jsou silné a dobře bojují. Musíme vstoupit do dalšího zápasu se spoustou energie a hned od rozskoku být soustředění a připravení. Pátý zápas bude bitva, ale myslím, že udržíme-li naši hru, máme šanci uspět. Doufejme, že s námi bude i pár našich fanoušků, vždy nám to moc pomůže."

Komentář k soupeři

Preview před 5. zápasem semifinále play-off, DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín

Semifinálová bitva mezi svitavskými Tury a děčínskými Válečníky je po čtyřech zápasech nerozhodná 2:2, když ani jeden z týmů neudržel na sto procent výhodu domácího prostředí.
Válečníci vyhráli ve Svitavách druhý zápas a mohli v případě domácích úspěchů získat mečboly, jenže Tuři hned v prvním střetnutí ukázali svoji sílu a dostali se do sedla. Zněj jej ale Děčané hbitě vykopli ve čtvrtém souboji, když srovnali sérii na 2:2. A díky tomu jsme vlastně na začátku, ovšem s tím rozdílem, že každé další vítězství bude mít už cenu zlata.
Série je velmi vyrovnaná, a v jednotlivých utkáních rozhodují detaily. Rozhodně ale zatím platí, že kdo vyhraje bitvu na doskoku, bere i celkové vítězství. A vyrovnanost dosavadního průběhu semifinále potvrzuje mimo jiné i celkový počet nastřílených bodů obou týmů, kde je stav 328:328. Za Svitavy se na této cifře nejvíce podílel americký křídelník O'Brien, který dal již 55 bodů, jeho krajan Aiken nastřílel 53 bodů. Na děčínské straně vládne Lamb Autrey se 74 body, Carlson a Ježek zaznamenali 45 a Šiška 40 bodů. Je také zajímavé, že Svitavští vždy vyhráli první duel dvojutkání, druhý naopak ovládli Válečníci.
Každopádně po pátém střetnutí se jeden z týmů dostane pod tlak, protože jeho soupeř bude mít mečbol. Budou to Svitavy nebo Děčín?

Výsledek 1. semifinále:
DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 86:81
O'Brien 22, Aiken 15, Svoboda 12 - Autrey 22, Krakovič 12, Šiška 11.
Výsledek 2. semifinále:
DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 84:95
O'Brien 16, Aiken 14, Slezák 13 - Autrey 23, Carlson 15, Landa 14, Pomikálek 14.
Výsledek 3. semifinále:
BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitav 59:78
Autrey 16, Šiška 15, Carlson 7, Ježek 7 - Aiken 21, Marko 12, O'Brien 9, Číž 9.
Výsledek 4. semifinále:
BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitav 93:80
Ježek 19, Carlson 15, Autrey 13 - Svoboda 17, Aiken 13, Teplý 12.

Komentář po zápase

Válečníci vedou v semifinále 3:2 na zápasy

Svitavy: Marko, Slezák, O'Brien, Jelínek, Aiken
Děčín: Šiška, Ježek, Carlson, Landa, Skalička

Jak se zdá, svitavská tvrz se pomalu hroutí. Válečníci ji dobyli v semifinálové sérii play-off již podruhé, tentokrát navíc v důležitém pátém duelu a vedou 3:2 na zápasy. A to znamená, že při případné páteční domácí výhře mohou slavit postup do finále!
V úvodu však Tuři jakoby chtěli nechat zapomenout na prohru ve čtvrtém semifinále a měli skvělý vstup. Na rozskoku se potkali zkušený domácí pivot Aiken a mladík Skalička, který překvapivě dostal šanci v základní sestavě. A hned první útok zakončil Aiken smečí, po něm trefil O'Brien trojku a bylo to 5:0. Jenže Děčané rychle kontrovali a body Landy a Šišky snížily na 5:4. Pak se za tři body trefil ještě Slezák, a po šestkách O'Briena to bylo 10:6. Následovala bodově hluchá pasáž, po níž ovšem přišly zásahy Carlsona a znovu Šišky, díky kterým se Válečníci ujali vedení 10:11. Domácí následně otočili na 16:13, ovšem poslední dvě minuty patřily našim, kteří se začali dostávat v obraně do tempa, dvakrát získali míč a Tuři je zastavovali jen za cenu faulů, které vyústily v pět bodů ze šestek - 16:18. Druhou čtvrtku zahájil kapitán Krakovič dvěma trestnými hody po faulu Marka a bylo to 16:20. Domácí ale zabojovali, a po koši Aikena s faulem bylo srovnáno 22:22. Pak přišla první trojka Děčína z ruky Feštra, na koš Jelínka odpověděl Carlson stejnou mincí a zhruba čtyřbodový náskok si Válečníci drželi až do závěru první půle - 33:37. V ní sice domácí házeli šest trestných hodů, ale byli úspěšní jen na půl, naopak Děčané díky čtyřem bodům Krakoviče a košům Kroutila a Autreyho, jenž přišly po dalších ziscích, vyhráli poločas 36:45.
Ten druhý začali znovu lépe Tuři a pěti body v řadě snížili na 41:45. Další snížení však odmítl Krakovič dvěma trestnými hody, poté přidal trefu za dva body a díky tomu si Válečníci drželi vedení 44:49. Ve druhé části této periody se navíc podařilo Šiškovi trefit trojku, Landa se přidal přesnými šestkami a Děčín rázem vedl dvojciferným rozdílem 44:54. Navíc naši dobře bránili i doskakovali, a po bodech Šišky a Landy to bylo 46:58. Tuři se jen ztěžka bodově prosazovali a naopak v posledních vteřinách inkasovali trojku od Autreyho - 50:64. Navíc v úvodu poslední desetiminutovky zvýšil Krakovič na 50:66 a Válečníci začali brát vítězný kurz. Jenže Svitavští se nechtěli vzdát a pět bodů Aikena v řadě znamenalo snížení na 55:66. Pak ovšem domácí Jelínek fauloval Pomikálka při trojkové střele, ten sice proměnil jen jeden trestný hod, ovšem vzápětí přidal trojkovou trefu a náskok se vyšplhal zpět na nadějných 15 bodů - 55:70. Tuři ale dál bojovali, podařil ose jim přibrzdit ofenzívu hostů, a po další smeči Aikena se dostali na 65:71. A dvě minuty před koncem to bylo po trojce Slezáka dokonce už jen 71:73! Avšak vzápětí skóroval na druhé straně Carlson, a to navíc s faulem, po kterém proměnil trestný hod a Děčín vedl 71:76. Následně domácí O'Brien sice snížil na 73:76, ovšem pak fauloval Karkoviče, který ukázal při šestkách nervy ze železa - 73:78. To už zbývala do konce duelu jen půlminutka, Tuři si vzali oddechový čas, po němž zkusil trojku Aiken, jenže ji nedal a následně faulovaný Šiška upravil na 73:79.
Zápas přinesl opět tuhou bitvu, v níž byli Válečníci lepší na doskoku, což zatím v této sérii vždy znamená vítězství. A platilo to opět. Naši celkově působili, že mají více energie, byli aktivnější, předváděli skvělou obranu a získali 12 míčů oproti pouhým dvěma domácích. Největší rozdíl ovšem byl v bodech laviček, kde naši vyhráli 46:9! Oba týmy zaznamenaly 54 bodů ze hry, Děčín byl ovšem lepší v šestkách, které rozhodly.
"Dnes se nám dařilo téměř na sto procent plnit náš plán a předváděli jsme skvělou obranu. Udržet Svitavy na jejich palubovce na sedmatřiceti bodech je skvělý obranný výkon. Sice nás zlobil Aiken, ale zbytek hráčů domácích jsme udrželi pod jejich bodovými průměry," chválil po utkání kouč Děčína, Tomáš Grepl.
Dnešní duel by se s trochou nadsázky dal také nazvat bitvou pivotů, v níž sice vyhrál domácí Aiken, jenž proměnil 10 z 13 dvojkových pokusů, dal 7 z 8 šestek, zablokoval 4 střely a získal 7 faulů, ale byl příliš osamocen a jeho 27 bodů Tury nespasilo. Na straně Děčína dal nejvíce bodů pivot Jakub Krakovič, který proměnil všech osm šestek, získal čtyři míče při útočném doskoku a donutil soupeře k sedmi faulům. Děčín měl kromě Krakoviče ještě tři dvojiferné střelce - Šišku (střelba za 2 body 5/5!), Autreyho a Carlsona, domácí už jen O'Briena a Slezáka.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Zápas byl podle mého názoru obrovsky kvalitní. My jsme do něj vstoupili dobře, drželi jsme se a byli jsme na dostřel. Postupem času se nám podařilo trošku odskočit, takže první poločas jsme byli nahoře o devět bodů. Drželi jsme v obraně relativně dobře Aikena, který nedostal tolik příležitostí ve vymezeném území k zakončení. Ve druhém poločase se nám nepovedl vstup, pravděpodobně jsme byli uspokojeni. Domácí se vrátili do zápasu, pak jsme opět trošku odskočili. Koncovka byla hektická, tam se Svitavští zbláznili a fanoušci je hnali. Měli jsme obrovskou porci štěstí, protože zápas mohli otočit. Ve finále jsme hrozně rádi a jsme vděční, že jsme zde dokázali vyhrát. V sérii vedeme 3:2 a uvidíme, co páteční zápas u nás v Děčíně přinese.“
Lubomír Růžička, trenér DEKSTONE Tuři Svitavy: „V utkání rozhodly dvě pasáže. Na konci druhé čtvrtiny, kdy jsme prohráli poslední pětiminutovku 7:14, a tuším konec třetí čtvrtiny, kdy jsme prohráli 6:15. To jsou dvě šňůry, které Děčín uklidnily a dostaly ho na koně. Jsem samozřejmě rád, že jsme se nevzdali, leč pořád to je o tom, že musíme omezit ztráty. Za poločas jsme jich udělali 11. Děčín dal celkově po našich ztrátách 14 bodů. V druhém poločase jsme to sice zlepšili, ale co nás sráží, je naše tříbodová střelba. Spoustu otevřených pozic, které si vypracujeme, neproměňujeme. Pojedeme do Děčína s chladnou hlavou a pokusíme se udělat maximum, abychom dovedli sérii k sedmému zápasu zase sem do Svitav."

Hráči po utkání
Jakub Krakovič, pivot BK ARMEX Děčín: „Dnes šla z našeho týmu cítit větší energie než z domácích a to myslím, že rozhodlo. Ten konec už byl o nějakém držení míče, ubránění jednoho, dvou košů. V pátek musíme nastoupit na domácí palubovce s větší pokorou, než to bylo ve třetím zápase a snažit se to ukončit doma.“
Jiří Jelínek, pivot DEKSTONE Tuři Svitavy: „Nemůžeme hrát basket jen posledních pět minut. Prvních třicet pět minut jsme hráli profesorsky, bylo to pomalejší. Kdybychom hráli tak jako posledních pět minut alespoň patnáct minut nebo celou čtvrtinu, určitě bychom vyhráli. To je můj názor.“

DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 73:79
Body Svitav: Aiken 27 (6 doskoků, 4 bloky, 7 získaných faulů, TH 8/7), O'Brien 14 (1x 3, 6 doskoků, TH 10/7), 8), Slezák 10 (3x 3), Jelínek 9 (1), Marko 4 (1x 3, 8 asistencí), Kovář 3, Puršl 2, Číž 2, Novák 2, Svoboda 0, Teplý 0, Welsch 0.
Body Děčína: Krakovič 18 (7 získaných faulů, TH 8/8), Šiška 15 (1x 3, 4 asistence), Autrey 13 (1x 3, 7 asistencí, 6 doskoků), Carlson 10 (6 doskoků), Landa 8, Feštr 5 (1x 3), Pomikálek 5 (1x 3), Kroutil 5, Ježek 0 (6 doskoků), Skalička 0, Žikla 0.
Střelba za 2 body 18/30:21/45, za 3 body 6/23:4/13, TH 19/26:25/32. Doskoky 33:37 (útočné 9:12), asistence 22:16, ztráty 15:10, fauly 27:22.

Nejlepší hráč: Jakub Krakovič

Diváků: 1 104

Čtvrtiny: 16:18, 20:27, 14:19, 23:15