Doskoky celkem:38.832.1

Zranění hráčů před utkáním

Trenér Pavel Budínský má k dispozici všechny hráče.

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Ještě před týdnem se zdálo, že Jindřichův Hradec neumí najít recept na výhru. Tuto domněnku ale Jindřichohradečtí vyvrátili výhrou nad Svitavami, která nejenže se nečekala, ale myslím, že zazněla napříč KNBL velmi razantně. To nám stačí jako důkaz k tomu, že ve finiši základní části nikdo nebude předem prohrávat, přestože se nachází na samém konci tabulky. Jsme favorité, víme, co chceme, a proto se k tomu musíme postavit velmi zodpovědně po celých čtyřicet minut."
Šimon Ježek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Základní část se kvapem blíží ke svému konci, a k naplnění našeho jasného cíle, bude nutné nepodcenit poslední dva zápasy s týmy z chvostu tabulky. Dosavadní vynaložené úsilí musíme přetavit ve dvě výhry a postoupit do skupiny A1. Nečeká nás jednoduchý úkol, ale věřím, že potvrdíme naši vzrůstající kompaktnost a herní projev."

Komentář k soupeři

Preview před zápasem Basket Fio banka Jindřichův Hradec - BK ARMEX Děčín

V předposledním kole základní části Kooperativa NBL zajíždějí basketbalisté Děčína na palubovku posledního týmu soutěže. Tím je Jindřichův Hradec, který se krčí u dna tabulky se smutnou bilancí jediné výhry z dvaceti zápasů. Zdánlivě by tedy mělo jít o povinné vítězství, ale podobné zápasy vždy v sobě nesou určité nebezpečí. Své by o tom mohly vyprávět Svitavští, kteří v 18. kole zajížděli právě na půdu Jindřichova Hradce, který do té doby prohrál všech 18 utkání v KNBL a dokonce vypadl z Českého poháru po porážce s prvoligovým Sokolem Písek 81:86. Jenže Tuři nepředvedli stoprocentní výkon a domácí je porazili 99:90! Na výhře měl bezpochyby podíl fakt, že před duelem posílil hradecký realizační tým jako odborný konzultant Rudolf Jugo, zkušený chorvatský trenér, který působil v týmech v nejvyšších ligách v Chorvatsku, Kosovu, Slovinsku a naposledy na Slovensku. Své pak jistě udělalo i angažování Američana Kennetha Rhymese, jenž se před domácím publikem blýskl 15 body. Ani tyto změny však neodvrátily porážku Hradce v minulém kole na Folimance, kde USK vyhrál jednoznačně 85:61 (nejlepší střelci Hradce: Upchurch 22, Petric 10, Rhymes 8).

Sestava "bankéřů" se v průběhu sezóny dost měnila. Nejprve odešla trojice Američanů Danny Lawhorn, Cameron Jones a Josh Turner, po vzájemné dohodě opustil tým i Angličan Christopher Tawiah a jen čtyři zápasy pak vydržel v kádru další Američan Joshua Robinson. Naopak přišel americký střelec z 2. finské ligy, De'Andre Upchurch, srbský rozehrávač Edi Sinadinovič (loni hrál v Brně), srbský pivot Ratko Petric a již zmiňovaný křídelník Kenneth Rhymes.  A právě nově příchozí hráči jsou hlavními tahouny Jindřichova Hradce. Jasným lídrem je Upchurch (premiéru v české lize si odbyl proti Děčínu), jenž v průměrů dává 21,6 bodů na zápas. Sinadinovič přidává 11,3 bodů a má přes pět asistencí na utkání, Petric má průměr 11 bodů na zápas a téměř 4 doskoky, Rhymes má po třech zápasech průměr 9,3 bodů. K zahraničním borcům se z domácích nejvýrazněji přidávají Stanislav Zuzák (průměr 11,5 bodů), Lukáš Stegbauer (7,1) a Dalibor Fait (6,6). Děčín tedy čeká nelehký zápas, protože domácí nemají co ztratit, navíc už ví, jak chutná vítězství a před svými fanoušky budou chtít potvrdit, že výhra nad Svitavy nebyla náhoda.

Vzájemný zápas v základní části KNBL:

BK ARMEX Děčín - Basket Fio banka Jindřichův Hradec 95:78 Nejlepší střelci: P. Houška 20, Halada 18, Pomikálek 16 - Zuzák 27, Upchurch 16, Stegbauer 9.

Komentář po zápase

Válečníci skolili poslední "Jindřicháč" až v koncovce

Jindřichův Hradec: Sinadinovič, Upchurch, Rhymes, Fait, Petrič
Děčín: Kroutil, Ježek, Pomikálek, Krakovič, P. Houška

Nelehké, ale hodně důležité vítězství si vezou basketbalisté Děčína z předposledního utkání základní části. Na palubovce posledního Jindřichova Hradce totiž všichni očekávali jejich povinnou výhru, jenže domácí, kteří už nemají co ztratit, bojovali jako lvi a naši rozhodli až v napínavé koncovce.
Utkání začal nájezd faulovaného Ježka, který následně proměnil obě šestky. Jenže pivot Petrič z pod koše vyrovnal a domácí utekli na 6:2. Na to však odpověděli Ježek s Landou, jenž vyrovnali na 6:6. A tento úvod jakoby nadefinoval celý zápas, kdy se oba celky střídaly ve vedení, ale ani jednomu se nepodařilo získat větší náskok. V první čtvrtce vedl Hradec 14:8, aavšak šest bodů Bažanta srovnalo na 14:14. Poté domácí ještě dvakrát získali pětibodový náskok, ale koš Feštra v závěru upravil na 23:20. V úvodní periodě zlobil Děčín nejvíce Petrič, který zaznamenal 10 bodů. Také druhá desetiminutovka přinesla vyrovnanou bitvu. Během necelých tří minut Válečníci vygumovali manko, a po své první trojce, kterou obstaral Ježek, a koši Šišky vedli 26:31. Jindřichohradečtí ale ihned kontrovali a následně se oba týmy střídaly v hubeném vedení. Po trefě Krakoviče vedl Děčín 41:42, pak ale Sinadinovič trestnými hody a dvoubodovou trefou zajistil svému týmu poločasové vedení 45:42. Petrič dal v první půli 15 a Upchurch 12 bodů, domácí měli také 8 útočných doskoků. Děčín netáhl žádný dvojciferný střelec, ale spíše kolektivní výkon.
Druhé dějství zahájila trojka Halady a znovu se opakoval obraz z prvních dvaceti minut, kdy se vedení přelévalo ze strany na stranu. Po trojce Šišky vedl Děčín 50:53, po tříbodové trefě Upchurche ale prohrával 60:57, pět bodů Feštra však opět překlopilo vedení na stranu Válečníků - 60:64. Po dalších dvou bodech Feštra odskočili naši na 62:67, jenže koncovku této čtvrtiny opět ovládl Sinadinovič, který otočil na 68:67 a před závěrečnou čtvrtkou se tak vlastně začínalo od nuly. Start do poslední pasáže vyšel lépe Děčínu, když P. Houška proměnil obě šestky a Šiška přidal koš - 68:71. Čtyři minuty před koncem ovšem vedl už opět Jindřichův Hradec, a to 77:75. Pak ale přišel první klíčový okamžik duelu, a to trojka Ježka, která znamenala stav 77:78. Důležité pak bylo rovněž, že Děčané zásluhou Feštra a Kroutila vždy odpověděli na body domácích, takže do posledních dvou minut šli s vedením 81:82. Následně po faulu Jindřichova Hradce proměnil Ježek jeden trestný hod, Lions si pak sice dvakrát doskočili pod děčínským košem své nepřesné střely, ale vyrovnat se jim nepodařilo a naopak Pomikálek na druhé straně zvýšil na 81:85. Sinadinovič pak jednou šestkou snížil, jenže vzápětí se Rhymes dopustil nesportovního faulu a Šiška mohl rozhodnout. Jenže neproměnil ani jeden trestný hod, přesto naši zůstali v držení míče a po dalších faulech domácích Feštr s Kroutilem pečetili na 84:89.
"Podle mého dnes rozhodl náš disciplinovaný výkon v posledních minutách. Důležité bylo to, že nás Šimon Ježek v závěru trojkou posunul zpět do vedení, a že následně jsme vždy bodově zareagovali na trefy domácích. To nás dostalo mentálně nahoru, naopak Jindřichovu Hradci to v útoku v závěru neklapalo a my jsme si trestnými hody pohlídali vítězství," našel důvody úspěchu děčínský trenér Pavel Budínský a pokračoval: "Dnes to bylo jedno z těch utkání, kdy až do samého závěru mohou doufat ve výhru oba týmy. Byl to pěkný bojovný zápas, ve kterém nám chyběla trochu větší efektivita v útoku a větší důraz v obraně, abychom si vybudovali větší vedení a dostali domácí pod tlak. Místo toho Jindřichův Hradec stále cítil šanci. Navíc jsme neměli adekvátní protizbraň na pivota Petriče. Takže za výhru jsem moc rád, protože to byl těžký zápas."
A slova děčínského kouče lze jen potvrdit. Vedení se měnilo 44x, 13x byl pak nerozhodný stav. Z toho jasně vyplívá, jak moc byl zápas vyrovnaný. Válečníci mohli několikrát v průběhu odskočit domácím výrazněji, když dobře zahráli v obraně nebo donutili soupeře ke ztrátě, ale pak na druhé straně své šance neproměnili. Přesto si zaslouží za vítězství a dobrý kolektivní výkon pochvalu. Nejvíce bodů tentokrát zaznamenali Feštr a Ježek, nejvyšší užitečnost měl P. Houška. Stoprocentní byl Landa, který proměnil obě střely za dva body, jednu za tři a dal dvě šestky ze dvou. K tomu pak přidal tři doskoky. Na straně Jindřichova Hradce vládli cizinci - Američan Upchurch dal 21 bodů, Srb Petrič přidal 20 bodů a 12 doskoků a srbský rozehrávač Sinadinovič přidal 18 bodů. Děčín byl lepší na doskoku, domácí měli více asistencí. Ani jednomu z týmu nepadaly příliš trojky, oba celky jich trefily šest.

Basket Fio banka Jindřichův Hradec - BK ARMEX Děčín 84:89
Body Hradce: Upchurch 21 (3x 3, 5 získaných míčů), Petrič 20 (12 doskoků, 3 bloky), Sinadinovič 18 (2x 3, 7 asistencí), Fait 9 (1x 3), Zuzák 8 (TH 6/6), Stegbauer 6 (5 asistencí), Rhymes 2, Novák 0, Bašta 0, Kantůrek 0.
Body Děčína: Feštr 13 (1x 3), Ježek 13 (2x 3, 6 doskoků), Šiška 9 (1x 3), Landa 9 (1), P. Houška 8 (6 doskoků, 5 asistencí), Halada 7 (1x 3), Bažant 7, Krakovič 7, Pomikálek 6, Kroutil 6, Grunt 4.
Střelba za 2 body 24/402:26/46, za 3 body 6/27:6/21, TH 18/24:19/27. Doskoky 35:40 (útočné 11:13), asistence 21:18, ztráty 13:11, fauly 20:23.

Nejlepší hráč: Šimon Ježek