Komentář po zápase

Tuři vrátili Válečníkům porážku

Svitavy: Marko, Slezák, Kovář, Kerr, Puršl
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Grunt, P. Houška

V úvodním zápase aktuální sezóny slavili vítězství basketbalisté Děčína a hráči Svitav odjížděli domů smutní, v odvetě se karty obrátily a domů odjíždějí jako poražení Válečníci, když nestačili na tým Turů.
Naši přitom začali výborně, a po trojkách Pomikálka a P. Houšky, který navíc přidal dva koše, vedli 3:10. Jenže domácí dvěma trojkami a smečí Puršla otočili na 11:10, k tomu přidali dobrou obranu, přes kterou se Válečníci jen ztěžka prosazovali a minutu před první přestávkou to bylo 22:12. Následně sice Šiška zblokoval domácího Smithsona a Ježek zaznamenal dva body, ale přesto první čtvrtka skončila výrazné lépe pro Tury - 22:14. Druhou periodu zahájil exděčínský Stria trojkou, Ježek sice kontroval košem, ale Svitavští byli úspěšnější, a po dvou minutách vedli 31:19. Pak Šiška dal pět bodů v řadě, ale Děčínu se nedařila střelba a domácí po trojce Teplého utekli na 41:27. V závěru poločasu sice Pomikálek a P. Houška z trestných hodů snížili manko, ovšem jen nepatrně - 41:30.
Druhou půli zahájila opět domácí trojka, tentokrát z rukou Slezáka, v dalších minutách sledovali diváci však spíše neúspěšnou střelbu, což změnil až Halada, který pěti body v řadě opět vykřesal naději - 44:37. A po koších Krakoviče a Bažanta bylo ještě o bodík lépe - 47:41. Jenže Svitavy si okamžitě vzaly dvojciferný náskok zpět - 55:41. Konec této čtvrtky však patřil Děčínu, který trestal fauly domácích, dával body z trestných hodů, a po závěrečné smeči Šišky byl stav 61:55. Poslední desetiminutovku však začal P. Houška ztrátou, Šiška minul trojku a naopak Stria se nemýlil - 64:55. Poté se na palubovce rozhořela tuhá bitva, v níž naši vyprodukovali několik střel, ale nedávali. Turům se sice také nedařilo, přesto díky šestkám utekli na 66:55. Teprve pak Šiška úspěšnými trestnými hody zlomil střelecké trápení svého týmu, jenže Svitavští vždy dokázali na děčínský úspěch odpovědět a stále se drželi okolo desetibodového vedení, které po trojkách Marka se Slezákem a šestkách Kerra narostlo na 80:64. Pak sice Pomikálek dal trojku a Šiška dva body, ale domácí opět kontrovali a pohlídali si výhru 83:69.
Domácí opět táhl uzdravený Kerr, jenž si připsal další double-double za 15 bodů a 12 doskoků. K tomu pak přidal i pět asistencí a pět získaných faulů. O bod více pak nastříleli trojkaři Slezák a Marko, dvojciferným střelcem byl i exděčínský Jelínek. Děčín měl sice nejlepšího střelce utkání, když P. Houška zaznamenal 18 bodů, ale k němu se přidali dvojciferným počtem bodů už jen Šiška a Pomikálek, což nestačilo.
Utkání bylo poměrně vyrovnané, domácí však měli lepší trojkovou střelbu a také vyprodukovali méně ztrát.

Trenéři po utkání
Pavel Budínský, trenér BK Armex Děčín:
"Gratuluji Turům k výhře. Myslím, že si ji zasloužili, poněvadž byli od začátku týmem, na kterém bylo vidět, že chce jít za vítězstvím. My jsme utkání otevřeli velice dobře, ale potom jsme v některých situacích, kdy jsme mohli zabojovat o neutrální míče a jít do přečíslení, nechali získat míč soupeře a ten trestal střelou nebo dobrou prací pod košem. Dostali jsme se pod tlak a Svitavy udělaly šňůru 10:0. Tím se nastartovaly, my jsme se snažili nějakým způsobem narušit jejich pohodu a přesnost, ale bohužel to nestačilo. Zkorigovali jsme výsledek po třech čtvrtinách na šest bodů a stále věřili, že to můžeme otočit, ale domácí hráli s větší razancí, s větší energií, s přesností, využívali naše špatná rozhodnutí v obraně a to nás stálo výhru. Domácí ukázali, že jsou kvalitním a silným týmem."
Lubomír Růžička, trenér Dekstone Tuři Svitavy: "Musím říci, že v poslední době produkujeme dobrý basketbal na tréninku, kluci jsou opravdu hladoví a přenesli to i do zápasu. Až na pasáž čtyř minut ve třetí čtvrtině jsme po celou dobu hráli dobře. Měli jsme dvacet jedna asistencí, dobře jsme napichovali hru s následným vyhozením nebo zakončením. Dostali jsme se třicetkrát na čáru trestného hodu, což je pro nás v sezóně rekord a ukazuje to, že jsme hráli s velkou chutí. Z útoku, který byl pestrý, jsme se odrazili i do obrany, kde jsme byli kompaktní. Hráče budu chválit, samozřejmě byly tam nějaké chybičky, které si rozebereme, ale vyhrát nad Děčínem, který je opravdu špičkový tým, se cení. Za mě velká spokojenost."

Hráči po utkání
Pavel Grunt, pivot BK Armex Děčín:
"Ze začátku jsme lehce ztratili vedení, kdy domácí udělali šňůru 10:0. To byla škoda, měli jsme tam zbytečné ztráty. Svitavy nás porazily útočným doskokem. Kerr odvedl dobrou práci, i mladí kluci Kovář a Puršl doskočili pár míčů, což byl náš problém. To byl asi ten hlavní rozdíl. Ke konci jsme měli další ztráty po nájezdech, což Svitavy trestaly, měly výborný pohyb míče a dávali trojky."
Luboš Stria, křídlo Dekstone Tuři Svitavy: "Basketbal je o energii, a tu jsme předvedli, ta byla určitě na naší straně. Šli jsme hodně za odraženými “spornými” balony, které bývají rozhodující, vyrovnali jsme se Děčínu v doskocích a měli dvacet jedna asistenci, což je skvělý týmový výkon. Takhle musíme doma hrát."

Dekstone Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 83:69
Body Svitav: Marko 16 (4x 3), Slezák 16 (3), Kerr 15 (12 doskoků, 5 asistencí), Jelínek 11 (1x 3), Stri 8 (2), Puršl 7, Smithson 4 (6 asistencí), Kovář 3 (1x 3), Teplý (1).
Body Děčína: P. Houška 18 (1x 3), Šiška 13 (1x 3, 5 asistencí), Pomikálek 11 (3x 3, 7 doskoků), Halada 7 (1x 3), Ježek 6, Krakovič 5, Feštr 4, Kroutil 3 (1x 3), Bažant 2, Landa 0, Grunt 0.
Střelba za 2 body 14/35:16/35, za 3 body 12/27:7/20, TH 19/30:16/21. Doskoky 35:43 (útočné 8:13), asistence 14:18, ztráty 10:5, fauly 23:28.