Stanislav Kučera, Petr Blahout, Matěj Záruba

Komentář k soupeři

Pátek 8.9.2017, 18:00
BK ARMEX Děčín - Leicester Riders

Válečníci mají opět kompletně mezinárodní přípravu! Na dvojzápas přijíždí do Děčína úřadující mistr Spojeného království Leicester Riders, který vyhrál už základní část (27-6). Britské play-off se hraje (podobně jako se 16/17 hrálo finále Kooperativa NBL) na dvě utkání a součet jejich skóre - takto jsou sehrána čtvrtfinále a semifinále (pro zajímavost, v prvním čtvrtfinále Leicester remízoval se Surrey 73-73). Finále má pak formát "superfinále", kdy se dva týmy utkají v londýské O2 areně v jednom klání. To Riders zvládli a suverénně porazili Newcastle 84-63 jako satisfakci za předchozí finálovou účast, kde jako vítěz základní části prohráli se Sheffieldem (3.po základní části).

Tým po úspěšných dvou sezónách doznal velkých změn ve složení kádru a management měl perné léto. Kromě končící bristké legendy (od roku 2011 s jednoletou přestávkou ikona klubu a dlouholetý kapitán britského národního týmu) Drew Sullivana odešlo několik dalších důležitých hráčů. Klub však dlouhodobě spolupracuje s trenérem Robem Paternostrem (itlasko-americký kouč), jenž vede tým už od roku 2008 a v sezónách 2008/19 a 2012/13 získal ocenění trenéra roku. Čerstvě podepsal smlouvu až do roku 2021.

V britské lize působí hodně zahraničních, zejména amerických hráčů. Britská základna hodně zesílila po basketbalovém boomu před Olympijskými hrami v Londýně 2012. BBL si získává větší a větší respekt, a tak jistě bude zajímavé srovnání dvou soutěží zřídka se utkávajících. Tým Leicesteru přicestuje ve čtvrtek odpoledne do Prahy, proto je začátek prvního střetnutí posunutý až na 20 hodinu. Páteční duel už v tradičním děčínském čase.

S týmem Válečníků začal trénoval pivot Pavel Grunt. Odchovanec Litoměřic působil od roku 2012 v USK Praha. V současné době jeho další působiště závisí na rozhodnutí arbitrážní komise a jednání s klubem vysokoškoláků.

Komentář po zápase

BK ARMEX Děčín - Leicester Riders 73:77 (15:20 31:37 51:56)

Střelci DC: Houška P. 19, Šiška 13, Feštr a Landa 9, ...
Střelci Riders: Thompson 23, Douse 17, Hampton 12, ...

Stejně jako ve čtvrteční večer, i v pátek se prvních pět minut zápasu odehrávalo ve vyrovnaném duchu a také skončilo velmi podobným skóre. Válečníci však hned od počátku působili živějším dojmem než předchozí den. Byli důraznější v zakončení, odolnější v osobních soubojích a jejich obrana působila kompaktnějším dojmem. Přestože hosté trefili tři trojkové pokusy, domácí si pohlídali konec čtvrtiny a nedovolili Britům odskočit na výraznější rozdíl - 15:20.

Dvěma rychlými koši vyrovnali ve 12.minutě Válečníci skóre na 20:20 a nejen děčínským příznivcům bylo jasné, že domácí jsou odhodlaní podat zcela jiný výkon než čtvrteční.. Oproti tomu totiž byli britskému mistrovi vyrovnaným soupeřem. Děčínská obrana nedovolovala snadné přihrávky ani průniky do vymezeného území, hosté neměli tak drtivou úspěšnost z velké vzdálenosti a ač si na okamžik získali dvouciferné vedení (24:35), Landa s Haladou a Šiškou snížili na poločasový výsledek 31:37.

Druhý poločas zahájili Válečníci znovu o něco lépe a kromě první minuty šli poprvé do vedení v zápasu Feštrovou střelou na 38:37. Ještě jednou se to povedlo Landovou trojkou na 45:44 a největší náskok získali domácí díky dvojkám Halady a Šišky na 49:44. Hosty však v tu chvíli držel nad vodou jejich nejlepší vysokoprocentní střelec Thompson, který šňůrou svých 9 bodů překlopil vedení po 3.čtvrtině zpět na stranu Jezdců - 51:56.

Závěrečná část pak přinesla zápas, který nebyl klasickou předsezónní přípravou. Na hřišti se začalo jiskřit, emoce planuly na obou stranách, herní obraz přitvrdil a soutěživost byla znát i v proměňování těžkých střel. Ježek dokázal ještě v 36.minutě trojkou vyrovnat na 63:63. To samé zvládl ještě Pavel Houška na 66:66. Koncovku si však zkušení hosté pohlídali a trestnými hody navyšovali vedení po taktických faulech Válečníků. Konečný výsledek 73:77 sice není důvodem k radosti. S ohledem na kvalitu soupeře, předchozí střetnutí a především na zlepšený herní obraz, je však jistě pozitivním krokem v cestě vedoucí do nového ročníku Kooperativa NBL.

Pavel Budínský:
"I když jsme dnes prohráli, jsem spokojen s herním projevem týmu.Utkani bylo skvělé z hlediska 40 minutového nasazení a energie, kterou  do hry vložili oba týmy. Dobře jsme myslím zareagovali na včerejšek a zlepšili především obrannou činnost. V útoku nám sice chyběla větší produktivita, ale kluci lepe pohybovali míčem a i lépe spolupracovali v kombinacích, takže jsme se posunuli i v tomto ohledu dopředu. Byl to skvělý dvojzápas, za něž bych chtěl našemu soupeři z Anglie z celého srdce poděkovat."