Zápasy

BK Armex Děčín vs BK Opava

08.01.2018 17:00BK | Tisk | Přejít zpět

Informace o utkání

85:75 (21:22 43:37 60:51)
16.
ARMEX Sportcentrum
Vyklický Robert, Kec Jakub, Kučírek Martin
Ringsmuth Zdeněk
Zobrazit

Porovnání hlavních ukazatelů

Kooperativa NBL po 15. koleBK Armex DěčínBK Opava 
Celkové skóre:1235:12721322:1168 
Průměr bodů daných:82,388.1 
Průměr bodů obdržených:84,877.9 
Rating:86.6102.1 
Střelba celkem:45.5%46.9% 
3 body:34.1%36.3% 
TH:68.6%76.8% 
Asistence:17.921.1 
Doskoky celkem:38.336.7 

Zranění hráčů před utkáním

Otazníky stále visí nad startem Jakuba Houšky a Jakuba Krakoviče, k dispozici už by měli být Filip Halada a Pavel Houška. 

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Opava je velmi konsolidované družstvo, které těží ze své herní vyspělosti, velké míry talentu většiny hráčů a sehranosti, jež jim umožňuje hrát velmi pohledný a efektivní basketbal. Jakub Šiřina je díky zkušenostem z národního týmu dominantní postavou a jeho obrovské sebevědomí je cítit nejen na jeho hře, ale i na hře jeho spoluhráčů. Opava je zkrátka v období,k dy sklízí plody své dlouhodobé koncepce a proto se zaslouženě pohybuje v popředí tabulky. Přesto ji budeme doma chtít porazit a oplatit ji tak porážku z prvního vzájemného duelu. Bude to ale těžké především proto, že nevíme jestli nastoupíme v osmi jako v posledním utkání v Nymburce nebo kolik nás vlastně bude."
Jakub Krakovič, pivot BK ARMEX Děčín: "Nejsilnější stránkou Opavy je její souhra a nebezpeční jsou všichni hráči. Jádro týmu je spolu už delší čas a dokáží se velice dobře číst. Hlavní zbraní Opavských na útočné polovině je jejich střelba z dlouhé vzdálenosti, kterou si musíme pohlídat, pokud chceme myslet v tomto zápase na vítězství. Doufám, že fanoušci si najdou cestu do haly a pomůžou nám doma zvítězit."

Komentář k soupeři

Preview před zápasem BK ARMEX Děčín - BK Opava

První domácí zápas v novém roce odehrají basketbalisté Děčína netradičně v pondělí a navíc pod dohledem kamer České televize. A jistě se bude nač dívat, protože do ARMEX Sportcentra přijede třetí Opava. Utkání nabídne souboj dvou jediných ryze českých týmů v Kooperativa NBL a bude bezpochyby jako předešlá vzájemná měření sil velmi atraktivní.
Opava stejně jako v minulých ročnících předvádí kvalitní basketbal a drží se v popředí tabulky s druhým nejlepším útokem a třetí nejpevnější obranou. Z dosavadních 15 zápasů nestačila pouze na domácí Nymburk, poté přišly dvě těsné prohry na vlastní palubovce s Pardubicemi a Olomouckem, a v posledním zápase roku 2017 prohrála ve Svitavách. Vstup do nového roku se však Slezanům povedl, když doma bez potíží porazili USK Praha 80:50 (nejlepší střelci Opavy: Jurečka 18, Gniadek 13, Bujnoch 13).
Rovněž v Českém poháru to má Opava dobře rozjeto, protože v 5. kole vyhrála v Olomoucku 81:102 a před domácí odvetou, která se hraje 10. ledna, má velmi dobrou pozici na postup do čtvrtfinále.
Jasným lídrem Opavy je její rozehrávač Jakub Šiřina, který dává v průměru 15,5 bodu na zápas, k tomu přidává 6,6 asistence i 2,4 získaných míčů a je nejužitečnějším i nejvytěžovanějším hráčem týmu. V kádru Slezanů je ale nebezpečných hráčů daleko více - pivot Martin Gniadek (14,1 bodů + 5,6 doskoků), Radim Klečka (12,9 bodů), Václav Bujnoch (12,5 bodů + 6,9 doskoků), Luděk Jurečka (10,1 bodů). Radno však není dávat prostor ani Zbránkovi, Kvapilovi, Kouřilovi... Zkrátka Opava je velmi kompaktní celek a soupeři se musí mít na pozoru.
Děčín tedy čeká nelehký souboj, navíc už potřebuje zvítězit, protože po sérii čtyř ligových porážek se propadl na 7. místo. Věřme však, že Válečníci se s tlakem vyrovnají a vrátí soupeři prohru z úvodu sezóny.
               
Vzájemný zápas v základní části KNBL: 
BK Opava - BK ARMEX Děčín 87:71
Nejlepší střelci: Šiřina 21, Jurečka 16, Gniadek 13, Klečka 13 - P. Houška 16, Pomikálek 14, Šiška 12.

Komentář po zápase

Válečníci mají skalp silné Opavy

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kroutil, Pomikálek, Landa, Grunt
Opava: Šiřina, Dragoun, Zbránek, Slavík, Gniadek

Válečníci hostili v pondělní dohrávce 16. kola třetí Opavu, a po čtyřech ligových prohrách chtěli tuto nepříznivou sérii přerušit. To se jim po dobrém výkonu povedlo, Opavě vrátili prohru z úvodu sezóny, a ve vyrovnané tabulce se dotáhli na týmy nad sebou.
Lavička Děčína byla tentokrát plně obsazena, protože do hry byli připraveni všichni hráči včetně dlouhodobě zraněného Jakuba Houšky. A všichni s celou halou v úvodu tleskali pivotu Pavlu Gruntovi, který zápas skvěle rozjel, dal sedm bodů v řadě a Válečníci se díky tomu ujali vedení 7:1. Opava však ihned kontrovala, a v polovině úvodní části Zbránek srovnal na 11:11. Po trojce Ježka a přesných šestkách Bažanta sice Děčín znovu vedl vyšším rozdílem (16:11), ale dobře hrající opavský Bujnoch otočil na 16:18 a hosté vedli chvilku před první přestávkou 19:22. Trestné hody Šišky však upravily na 21:22. Také druhou čtvrtku zahájily dva body Grunta a děčínský stroj se začal rozjíždět. Naši přidali v obraně, zrychlili přechod do útoku, nutili soupeře ke ztrátám a dávali snadné koše. Mezi ně patřila i parádní smeč Landy, po které si opavský kouč vzal oddechový čas. Po jeho skončení nasadil Děčín zónovou obranu, jež nesla své ovoce, protože hosté se netrefovali a naopak trojky Šišky a P. Houšky znamenaly vedení 37:24. Ovšem Slezané jsou zkušeným týmem, nenechali se rozhodit a pomalu začali manko likvidovat. Ještě v poslední minutě to bylo po koši Halady 43:32, ale pak dal Šiřina trojku, vzápětí vybojoval Bujnoch míč a Šiřina upravil na poločasových 43:37.  
Druhou půli zahájil dvěma body Gniadek, Kroutil sice odpověděl trojkou, jenže znovu Gniadek, a po něm Bujnoch snížili na 46:43. Hráči Opavy však často rovněž faulovali a někteří z nich začali mít problémy s osobními chybami. Střelecky byla tato perioda nejslabší a prim hrály spíše obrany a doskakování. Přesto Válečníci začali znovu nenápadně navyšovat své vedení, které se po trojce Šišky znovu vyšplhalo na dvouciferné - 58:47. Soupeř pak díky čtyřem šestkám snížil, ale poslední slovo patřilo Haladovi, jenž upravil na 60:51. Klíčový byl start poslední desetiminutovky, kde nejprve Feštr trefil své první dva body, poté Pomikálek přetavil svůj útoční doskok v další body a vzápětí nikým nebráněný Šiška proletěl celou obranou a zaznamenal koš s faulem - 67:51. Opava ale zbraně nesložila a přesnou exekucí svých střel se začala dotahovat. Po dvou bodech Bujnocha to bylo 70:62 a trenér Budínský si v rychlém sledu vzal už druhý oddechový čas. Ten tým uklidnil, navíc přesné hody po faulech Opavských znamenaly opět uklidňující vedení 74:62, které pak potvrdila smeč P. Houšky - 76:62. Hosté ovšem mají skvělé trojkaře, což vzápětí doložili Kouřil a Šiřina, který tři minuty před koncem přidal další body a snížil na 78:71. Avšak další drama odmítl Pomikálek, jenž po asistenci Ježka předvedl nádhernou smeč a poté trefil veledůležitou trojku. Tečku za atraktivním střetnutím udělaly trestné hody Feštra a Šiřiny - 85:75.
Děčín navázal v tomto utkání na velmi dobrý výkon v Nymburku, kde mistra dlouho trápil a ještě před poslední čtvrtinou vedl. Dnes zopakoval své vystoupení a kromě pomalejšího rozjezdu v první periodě soupeře přehrával. Tým táhli opět P. Houška (TH 8/8, 8 doskoků) a Šiška, který trefil tři trojky ze tří pokusů, měl osm asistencí a čtyři zisky v hodně důležitých okamžicích zápasu. Dvojciferným střelcem byl ještě Grunt, ale pochvalu zaslouží i zbytek hráčů, kdy každý svou troškou přispěl k vítězství. Také Opava měla tři dvojciferné střelce, z nichž nejlepší byl Václav Bujnoch, který nakonec nasbíral double-double za 23 bodů a 10 doskoků. Rozehrávač Šiřina přidal 18 a Gniadek, který se ale vyfauloval, 11 bodů.
Děčín svého soupeře přeskákal, byl také lepší v asistencích a bodech z druhých šancí. Dařily se mu také trestné hody, když zahodil jen tři z 25 pokusů. To hosté měli v šestkách jen 63procentní úspěšnost a nedařila se jim ani střelba za tři body.  

Trenéři po utkání
Petr Czudek, trenér Opavy:
„Gratulace Děčínu, dnes vyhrál zaslouženě. Čísla nelžou, a když se podívám do statistiky, je to jasné. My jsme zvládli první čtvrtinu velice dobře, ale jako bychom se uspokojili, a ve druhé čtvrtině jsme nechali Děčín udělat dvanáctibodovou šňůru a za pět minut jsme dostali šestnáct bodů. To si nemůže v takovém utkání dovolit. Sice jsme se ještě vrátili do zápasu, ale stálo nás to hodně sil. Navíc jsme měli problémy s fauly u našich klíčových hráčů. Ve druhém poločasu jsme se snažili ,ale když chcete porazit Děčín nemůžete mu dovolit tolik útočných doskoků, nemůžete si dovolit patnáct ztrát. A když už jsme se dostali na čáru trestného hodu, číslo šedesát tři procent vám taky nepomůže. Dnes to nebylo z naší strany dobře odehrané utkání. Musíme se ale rychle oklepat a poučit z chyb, protože nás čeká náročný týden."
Pavel Budínský, trenér Děčína: „Děkuji za gratulaci a současně dávám Opavě kredit za dobrou hru. Myslím si, že při naší letošní domácí televizní premiéře to nebyl špatný basketbal z obou stran. Měli jsme pěkný vstup díky Pavlu Gruntovi, který odvedl v útoku dobrou práci a dal svoji druhou trojku v dresu Děčína. Opava je však tým, jenž má souhru, hráči se vidí, správně čtou hru a umí zakončovat. První čtvrtinu jsme tak prohráli o bod, protože se mi zdálo, že se bojíme jít rychleji dopředu. To se změnilo ve druhé čtvrtině, kdy jsme po doskočených míčích měli přečíslení a udělali dvanáctibodovou šňůru. Opava však díky Kubovi Šiřinovi do poločasu snížila. Pak ale přišel konec třetí a začátek čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se dostali do vedení o šestnáct bodů. Ovšem soupeř znovu snížil, hrál uvolněně a dobře. Naštěstí nedal nějaké otevřené střely, a my jsme díky naší bojovnosti získali výhru. Ta je o to cennější, že přišla po čtyřech porážkách a snad bude pro nás vzpruhou pro další duely. Další vzpruhou snad bude, že jsme se dnes po dlouhé době konečně sešli v kabině kompletní a všichni měli dres. Z týmu byl hned cítit odhodlanější duch."

Hráči po utkání
Václav Bujnoch, Opava:
„Dnes rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme si nechali Děčín utéct. Pak se to s námi už neslo celý zápas. Sice jsme se dokázali několikrát vrátit do zápasu a snížit na šest, sedm bodů, ale neudělali jsme ten poslední krok. Chtěli jsme, aby Děčín neměl hodně útočných doskoků, ale to jsme nezvládli. Také jsme měli slabší střelbu a výsledek je takový, jaký je."
Pavel Houška, Děčín: „Jsem rád za výhru a potvrzení dobrého výkonu z Nymburka. Doufám, že nám to vydrží a přeneseme si to dál, protože teď následuje série důležitých utkání."


BK ARMEX Děčín - BK Opava 85:75 
Body Děčína: P. Houška 19 (1x 3, 8 doskoků, 4 asistence), Šiška 15 (3x 3, 8 asistencí, 4 zisky)), Grunt 11 (1x 3), Pomikálek 9 (1x 3, 7 doskoků), Kroutil 9 (2x 3), Halada 6, Ježek 5 (1), Landa 5, feštr 4, Bažant 2, Krakovič 0, J. Houška 0. 
Body Opavy: Bujnoch 23 (2x 3, 10 doskoků, 5 získaných míčů), Šiřina 18 (3x 3), Gniadek 11 (1), Dragoun 7, Kouřil 7 (1), Kvapil 5 (8 doskoků), Slavík 2, Zbránek 2, Jurečka 0, Klečka 0.
Střelba za 2 body 18/46:20/40, za 3 body 9/22:7/27, TH 22/25:14/22. Doskoky 46:39 (útočné 12:11), asistence 22:11, ztráty 13:15 fauly 22:23.

Nejlepší hráč: Pavel Houška
        
Diváků: 850 
                  
Čtvrtiny: 21:22, 22:15, 17:14, 25:24

Technický zápis

BK ARMEX Děčín PDF XLS
  min. 2b. 3b. TH DU DO DC Bl As M+ M- F+ F- Val b.
5 Pomikálek T. 25:48 7/3 3/1 0/0 3 4 7 0 2 1 3 1 3 8 9
7 Halada F. 13:37 3/3 2/0 0/0 0 0 0 0 2 0 0 0 4 2 6
8 Grunt P. 13:07 5/3 1/1 2/2 0 1 1 0 1 1 0 1 3 10 11
9 Šiška O. 29:03 6/1 3/3 5/4 2 1 3 1 8 1 4 4 0 22 15
10 Houška P. 28:49 7/4 4/1 8/8 1 7 8 1 4 1 1 7 1 32 19
12 Landa R. 18:22 3/2 1/0 2/1 0 5 5 0 0 1 2 4 2 8 5
13 Kroutil F. 15:00 3/1 2/2 2/1 0 3 3 0 0 0 1 2 2 8 9
15 Houška J. 0:04 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Bažant L. 13:22 1/0 0/0 2/2 1 1 2 0 1 0 1 1 0 4 2
24 Ježek Š. 16:15 3/0 2/1 2/2 2 1 3 0 2 1 1 1 3 4 5
27 Krakovič J. 8:03 4/0 1/0 0/0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 -6 0
44 Feštr L. 18:25 4/1 3/0 2/2 0 5 5 0 1 0 0 2 2 4 4
40:00 46/18 22/9 25/22 12 34 46 2 22 6 13 23 22 105 85
39.1% 40.9% 88.0%
BK Opava PDF XLS
  min. 2b. 3b. TH DU DO DC Bl As M+ M- F+ F- Val b.
3 Slavík J. 8:46 1/1 1/0 1/0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2
4 Dragoun R. 23:25 4/3 1/0 2/1 2 3 5 0 1 1 1 1 4 7 7
6 Klečka R. 14:06 5/0 0/0 0/0 1 1 2 0 1 1 0 2 0 1 0
9 Zbránek F. 14:18 3/1 0/0 0/0 0 1 1 0 0 0 2 1 4 -4 2
12 Kvapil M. 19:37 4/1 1/0 3/3 2 6 8 0 1 0 2 3 4 7 5
14 Gniadek M. 14:04 2/2 1/1 6/4 1 2 3 0 1 0 4 4 5 8 11
15 Bujnoch V. 28:07 10/8 6/2 3/1 2 8 10 1 0 5 1 5 3 32 23
21 Kouřil R. 22:57 6/2 3/1 0/0 1 0 1 0 2 1 3 0 1 1 7
23 Jurečka L. 23:15 0/0 4/0 0/0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 -2 0
24 Šiřina J. 31:23 5/2 10/3 7/5 0 3 3 0 4 0 0 5 1 17 18
40:00 40/20 27/7 22/14 11 28 39 1 11 8 15 22 23 70 75
50.0% 25.9% 63.6%

Video

Fotografie

2149x  | BK | Tisk | Přejít zpět

Krátké zprávy

Fotografie týdne

bezfaulu.cz

Kooperativa NBL 2018/19 Základní část

#TýmyK+-%
1.ČEZ Basketball Nymburk18180100
2.DEKSTONE Tuři Svitavy1913668
3.BK ARMEX Děčín1913668
4.BK JIP Pardubice1912763
5.Olomoucko1911858
6.SLUNETA Ústí nad Labem1911858
7.BK Opava1991047
8.egoé Basket Brno1971237
9.USK Praha1961332
10.NH Ostrava1751229
11.GEOSAN Kolín1951426
12.Kingspan Královští sokoli1821611

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.5Autrey L.21.6
Carlson K.12.1Carlson K.16.6
Pomikálek T.9.6Pomikálek T.10.5
Šiška O.8.7Landa R.8.1
Feštr L.8.6Šiška O.7.8

DoskokyAsistence
Autrey L.8.7Autrey L.3.3
Carlson K.5.8Šiška O.3.3
Pomikálek T.4.5Kroutil F.2.3
Landa R.3.6Feštr L.1.9
Grunt P.3.3Carlson K.1.7

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit