Zápasy

BK Armex Děčín vs DEKSTONE Tuři Svitavy

05.10.2019 18:00BK | Tisk | Přejít zpět

Informace o utkání

98:96 (17:15 40:43 58:59 77:77 86:86)
1.
ARMEX Sportcentrum
Hošek Jan, Kurz Vlastimil, Karafiát Kamil
Macela Miroslav
Zobrazit

Zranění hráčů před utkáním

Trenér Tomáš Grepl bude mít k dispozici všechny základní hráče, zraněný s výronem kotníku je mladý Lukáš Rozsypal. Herní zkušenosti bude sbírat ve svém mateřském klubu v Domažlicích ve druhé lize Martin Mach.

Názor BK Děčín

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V prvním zápase NBL sezóny vyzveme hráče Svitav. Očekáváme velmi těžký zápas. Svitavy udržely osu hráčů Marko, O'Brien, Slezák, kterou doplnili dvě zahraniční posily Crandall a Dodd. Chceme poprosit fanoušky, aby nás přišli podpořit v co největším počtu."

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Svitavy vstupují do sezóny v podobné sestavě jako minulý rok, podařilo se jim udržet české jádro a budou mít opět vysoké ambice. Čeká nás nelehký zápas, ve kterém musíme udržet koncentraci po celých čtyřicet minut. Věřím, že se dokážeme poučit z minulého zápasu v AAC a předvedeme bojovný, rtuťovitý, kolektivní výkon s vítězným koncem. Za celý tým můžu říct, že se těšíme na start sezóny a mrazivou atmosféru v hale."

 

Komentář k soupeři

Preview před zápasem 1. kola Kooperativa NBL, BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy

Je to tady, startuje nový ročník Kooperativa Národní basketbalové ligy! Ten minulý přinesl Děčínu historicky čtvrté stříbrné medaile, ale cesta do finále byla velmi těžká. Ve čtvrtfinále Válečníci vyřadili v sedmizápasové bitvě silnou Opavu, v semifinále pak porazili po základní i nadstavbové části druhé Svitavy. A právě ty budou prvním soupeřem Děčína.

Ambiciózní Tuři překvapivě vyměnili po minulých dvou úspěšných sezónách hlavního trenéra, kdy Lubomíru Růžičkovi neprodloužili smlouvu a hlavním koučem se tak stal jeho asistent Lukáš Pivoda. K němu pak na lavičku zasednou asistenti Martin Novák, bývalý hráč Svitav, a slovenský trenér Martin Blaho.

Svitavský kádr doznal rovněž několika změn. Na soupisce již nejsou Charles Aiken, Marek Welsch, Tomáš Teplý či Adam Číž, zkušená osa týmu - Marko (celkově druhý v asistencích minulé sezóny), Jelínek, O'Brien (celkově třetí v doskocích minulé sezóny), Slezák, Puršl, Svoboda a Kovář - však zůstala zachována. Nováčky v dresu Turů jsou dva Američané, rozehrávač Geno Crandall (190 cm) a pivot Damonte Dodd (211 cm, 113 kg), a česká dvojice mladíků Jan Hlobil a Vojtěch Sýkora.
V přípravě si Svitavští vedli velmi dobře a prohráli jediné utkání hned v úvodu s Královskými Sokoly.

Výsledky Svitav: Kingspan Královští sokoli - DEKSTONE Tuři Svitavy 98:81, Svitavy - Patrioti Levice 83:75, Svitavy - BC Prievidza 83:78, Svitavy - NH Ostrava 113:82, BK Opava - Svitavy 81:87, NH Ostrava - Svitavy 75:101, KK Jazine Arbanasi Zadar - Svitavy 86:99, BK Olomoucko - Svitavy 86:89, Svitavy - BC Geosan Kolín 112:84.

Pro zajímavost, Válečníci se v minulé sezóně utkali s Tury hned jedenáctkrát (!) a Děčín vyhrál šestkrát, když kromě zmiňovaného úspěchu v semifinále ligy vyřadil svého soupeře také ve čtvrtfinále Českého poháru.

 

Komentář po zápase

Dlouhý zápas a sladké vítězství na úvod

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Ježek, Carlson, Pomikálek, Grunt
Svitavy: Marko, Crandall, Kovář, O'Brien, Puršl 

Hned první zápas Děčína v nové sezóně Kooperativa NBL nabídl dlouhou bitvu, napínavou podívanou, parádní basketbal a sladké vítězství domácích po druhém prodloužení. "Byla to úžasná bitva, která měla úroveň play-off. Tam, kde jsme loni s Tury skončili, jsme letos navázali. Byl to superotevírák sezóny," chválil po utkání sportovní manažer BK ARMEX Děčín, Jakub Důra. Válečníci několikrát slezli z hrobnické lopaty a ukázali, že mají pevné nervy a věří si do posledních okamžiků duelu.
První body Děčína v nové sezóně obstaral Tomáš Pomikálek, hosté ale kontrovali a skóre bylo velmi vyrovnané. Body však přibývaly jen pomalu, protože oba týmy ukazovaly kvalitní obrany. Tři minuty před první přestávkou a dvou šestkách Landy byl stav 11:11, po trojce Autreyho vedli naši 14:11, ale Tuři vyrovnali, a tak po šestkách Landy a Puršla skončila první čtvrtka 17:15. V té druhé pokračoval podobný obrázek, ani jeden ze soupeřů nezískal významnější náskok, a v polovině této části to bylo 31:30. Pak ale trefil Carlson trojku, Landa přidal tři body a Válečníci vedli 37:30. Jenže soupeř rychle odpověděl a dvě minuty před poločasem vedl po trojce Marka 37:41. Poločas pak skončil výsledkem 40:43.
Druhou půli zahájila trojka Slezáka, Pomikálek s Gruntem ale snížili na 44:46 a vyrovnaná bitva pokračovala. Po 26 odehraných minutách a dalších bodech svitavského O'Briena sice hosté vedli 51:57, jenže pak Pomikálek trefil trojku a Autrey dvěma koši upravil na 58:59. V poslední periodě měl první slovo Landa, O'Brien odpověděl trojkou, ale Carlson proměnil následně oba trestné hody a mohlo se začít od nuly - 62:62. Další minuty  přinesly střelecké nepřesnosti, ztráty na obou stranách a sedm šestek Válečníků, z nichž šest bylo proměněno - 68:66. Tuři však zabrali díky skvěle hrajícímu Puršlovi a trojce Svobody, Děčín ovšem hbitě odpověděl a dvě minuty před koncem čtvrté desetiminutovky bylo vyrovnáno 73:73. Pak sice zasmečoval Puršl a Svoboda byl přesný z trestných hodů, jenže tentýž hráč fauloval Autreyho, který proměnil opět pouze jednu šestku, ale Puršl na druhé straně pak ani jednu a Autrey 6 vteřin před sirénou vyrovnal - 77:77.  
První prodloužení bodově odšpuntoval Puršl, Autrey zareagoval trojkou, dvěma body pomohl i Ježek a po šestkách Landy vedli Válečníci 84:82. Jenže Tuři tažení Puršlem skóre opět otočili a byl to právě Puršl, který mohl v závěru rozhodnout o výhře svého týmu, ale proměnil jen jeden trestný hod - 86:86. Ve druhé pětiminutovce se na úvod blýskl Feštr trojkou a stejný hráč pak minutu před koncem otočil na 91:90. Pak však domácím dvakrát zamrazilo, když Slezák a Kovář trefili trojky a Svitavy vedly 93:96. Jenže Válečníci mají také skvělé střelce, což vzápětí doložil nikým nebráněný Autrey trojkou - 96:96. Hosté si následně vzali oddechový čas, jenže pokus Marka netrefil cíl, naopak Carlson po obranném doskoku zakončil v poslední vteřině svoji akci a rozhodl - 98:96
Zápas byl velmi vyrovnaný, střelecky se oběma celkům dařilo zhruba stejně, a tak největší rozdíl byl v doskocích, kde Válečníci přeskákali svého soupeře jak v obranných, tak především v útočných doskocích a 20 bodů z druhých šancí oproti 11 svitavským bylo rozhodujících. Oba celky si vážily míče a měly jen 13 ztrát. Hosté byli lepší v brejcích, naopak Děčín se mohl spolehnout na kvalitu lavičky, která zaznamenala 51 bodů. 
Lídrem Děčína byl Lamb Autrey s 26 body, klíčový muž duelu, Carlson, dal 13 bodů stejně jako Feštr a Pomikálek. Dobře zahrál tradičně Landa, dvojciferným střelcem byl i Šiška.
Na straně Svitav vyčníval Šimon Puršl, hráč utkání, jenž proměnil 13 ze 14 dvojkových střel (!) a měl 8 doskoků. Naopak se mu nedařilo v trestných hodech, kde dal jen tři z deseti. 
Zápas nedohrálo pro pět faulů hned pět hráčů - Pomikálek, Ježek a Šiška na straně domácích a O'Brien a Crandall na tsraně Svitav. 

BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy 98:96 po 2. prodloužení 
Body Děčína: Autrey 26 (3x 3, 6 doskoků, 3 asistence), Carlson 13 (2x 3), Feštr 13 (2), Pomikálek 13 (1x 3, 9 doskoků), Šiška 11 (4 asistence), Landa 10, Grunt 7 (9 doskoků), Ježek 3, Kroutil 2, Žikla 0, Skalička 0.
Body Svitav: Puršl 29 (8 doskoků), Svoboda 14 (1x 3), Dodd 13, O'Brien 13 (1x 3, 9 doskoků, 7 získaných faulů), Kovář 9 (2x 3), Crandall 6 (8 získaných faulů), Slezák 6 (2x 3), Marko 4 (1), Kotásek 2, Jelínek 0.
Střelba za 2 body 26/56:28/53, za 3 body 8/30:7/26, TH 22/34:19/36. Doskoky 55:47 (útočné 24:17), asistence 15:19, ztráty 13:13, fauly 33:28.    

Nejlepší hráč: Šimon Puršl
    
Diváků: 1 084

Čtvrtiny: 17:15, 23:28, 18:16, 19:18 - 9:9, 12:10  

Lukáš Pivoda, trenér Svitav: "Ještě jednou gratulace a celému týmu Děčína k vítězství. Extrémně náročný zápas, o to víc mrzí prohra o dva body, ale takový je sportovní život. My se připravujeme na to, že Děčín hraje fyzicky a má výborný útočný doskok a doskočí nám dvacet čtyři míčů a dá z toho dvacet bodů z druhých šancí. Druhá věc je, že když máme procento trestných hodů padesát dva procent proti tak kvalitnímu týmu, nedá se moc pomýšlet na výhru. V rozhodující chvíli to na sebe vzal Lamb Autrey a urval pro Děčín vítězství. Je to první zápas sezóny, máme na čem stavět a nic to nerozhoduje, jedeme dál."

Tomáš Grepl, trenér Děčína: "My jsme věděli, že nás čeká velmi silný soupeř, který je podle mě ještě silnější než v minulé sezóně. Obrovsky mě překvapil Šimon Puršl, který odehrál famózní zápas, jaký jsem od něj ještě neviděl a jen tak dál, Šimone. To nám dělalo celý zápas problémy, spoluhráči ho dobře nacházeli a my si s tím nevěděli rady. Jak říkal kolega, tak to nejspíš rozhodly útočné doskoky, kterých máme dvacet čtyři, což je skvělé číslo a udrželo nás to ve hře. Svitavy přededly, že hrají výborně, hned ze startu to začalo hodně zostra a myslím, že nás čeká hodně zajímavý ročník."

Šimon Puršl, hráč Svitav: "Chtěl bych pogratulovat Děčínu. Nás to bude hodně mrzet a my se z toho budeme oklepávat, jak psychicky, tak fyzicky. Byl to slouhý a náročný zápas. Prohra mrzí, myslím, že jsme nevstoupili do zápasu dobře, hlavně na doskoku. Pak jsme dobře bojovali, ale srážely nás nějaké věci. Já nemůžu takto špatně proměňovat šestky. Pozitivum vidím, že to byl pro diváky hezký zápas. Jak řekl náš trenér, byl to první zápas sezóny, musíme si něco odnést a pokračovat dál."

Lamb Autrey, hráč Děčína: "Velmi těžký zápas, věděli jsme, že to tak bude. Upřímně mi to připomínalo playoff loňské sezóny. Dobrý tým, musíte vydržet soustředěný čtyřicet minut, ale navíc byla dvě prodloužení. Výhra se nerodila lehce, máme spoustu věci, na nichž musíme pracovat. Svitavy jsou skvělý tým."

 

Technický zápis

BK ARMEX Děčín PDF XLS
  min. 2b. 3b. TH DU DO DC Bl As M+ M- F+ F- Val b.
1 Feštr L. 20:28 4/2 6/2 3/3 0 2 2 0 2 0 0 2 3 10 13
2 Carlson K. 30:10 6/2 4/2 5/3 1 1 2 1 2 0 0 3 4 9 13
3 Žikla D. 6:46 0/0 3/0 0/0 1 0 1 0 0 1 1 2 3 -3 0
5 Pomikálek T. 30:11 11/5 5/1 1/0 2 7 9 0 2 0 2 2 5 8 13
6 Bobek L. 0:00 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Grunt P. 24:05 9/2 0/0 5/3 7 2 9 0 1 1 0 3 4 8 7
9 Šiška O. 35:36 8/4 4/0 4/3 1 5 6 1 4 0 2 4 5 10 11
12 Landa R. 17:19 2/2 0/0 8/6 1 2 3 0 0 1 0 5 1 16 10
13 Kroutil F. 16:34 2/1 1/0 0/0 1 1 2 0 0 0 1 1 1 1 2
14 Skalička J. 3:41 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0
18 Autrey L. 35:35 12/7 5/3 6/3 1 5 6 0 3 2 5 3 0 25 26
24 Ježek Š. 29:29 2/1 2/0 2/1 4 3 7 0 1 0 0 2 5 4 3
50:00 56/26 30/8 34/22 24 31 55 2 15 5 13 28 33 93 98
46.4% 26.7% 64.7%
DEKSTONE Tuři Svitavy PDF XLS
  min. 2b. 3b. TH DU DO DC Bl As M+ M- F+ F- Val b.
0 Crandall E. 32:14 7/1 4/0 8/4 0 3 3 0 4 3 2 8 5 3 6
4 Hlobil J. 0:00 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Marko R. 38:33 4/0 5/1 1/1 1 0 1 1 4 0 3 1 3 -3 4
10 Kotásek E. 5:51 0/0 0/0 2/2 0 1 1 0 0 0 0 1 1 3 2
11 Svoboda M. 30:44 8/4 5/1 3/3 2 2 4 0 4 0 1 2 2 13 14
20 Puršl Š. 35:03 14/13 1/0 10/3 5 3 8 0 1 0 2 6 4 29 29
21 Kovář L. 31:24 4/0 4/2 6/3 1 8 9 0 5 0 2 4 3 13 9
22 Jelínek J. 5:50 1/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 0
25 Slezák P. 32:55 0/0 5/2 0/0 1 1 2 0 1 1 0 1 2 6 6
33 Obrien S. 22:37 8/4 2/1 4/2 4 5 9 0 0 0 0 7 5 17 13
35 Dodd D. 14:45 7/6 0/0 2/1 2 4 6 1 0 1 3 2 3 15 13
88 Sýkora V. 0:00 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
50:00 53/28 26/7 36/19 17 30 47 2 19 7 13 32 28 101 96
52.8% 26.9% 52.8%

Video

Fotografie

2090x  | BK | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit