Novinky

Rozhovor s Tomášem Pomikálkem

Rozhovor s Tomášem Pomikálkem Odchovanec libereckého basketbalu Tomáš Pomikálek (nejdříve Slávie TUL, poté Kondoři) odjel v půlce července do Makedonie, aby v mužském výběru do dvaceti let reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy divize B. Jako již tradičně v mládežnických výběrech, vyrážel tým pouze s dílčími cíli – tím prvním byl postup ze skupiny o čtyřech týmech (Rumunsko, Švýcarsko, Nizozemsko a ČR). Nakonec však tým dosáhl ohromného úspěchu v podobě finálové účasti, znamenající postup do elitní divize A, kam se Češi vracejí po čtyřleté pauze. Tomáš se podělil o své zážitky…

Tomáši, nejprve veliká gratulace k úspěchu! Začněme však od začátku – jak těžké bylo postoupit ze základní skupiny?

Děkuji. Již od začátku nám trenér František Rón kladl na srdce, že nejdůležitější bude úvod do mistrovství. To jsme si okusili hned proti Rumunsku. Výsledek 79:74 proti v konečném pořadí poslednímu týmu divize B je toho určitě důkazem. Se Švýcary výsledek 92:42 mluví, myslím, za vše. A poslední zápas s Nizozemci byl těžký, ale myslím si, že rozhodně zvládnutelný. Přehráli nás hlavně na útočném doskoku a rychlými protiútoky (72:80).

Následovala čtvrtfinálová skupina, kde vás čekala Makedonie a ambiciózní Rakušané…

Makedonie byl domácí tým a na hřišti i v publiku to bylo vidět. Dařila se jim střelba trojek (27/11), ale skóre od druhé čtvrtiny, kterou jsme vyhráli 22:12 už se neustále navyšovalo v náš prospěch na konečných 91:69. O Rakušanech jsme věděli, že mají dva stěžejní hráče - R. Mahalbasic a M. Lanegger, které když dokážeme pokrýt, tak máme velké šance na úspěch. O poločase bylo skóre 38:34, ale třetí čtvrtinu se nám podařilo zvládnout 21:10 a rozdíl jsme si už jen udržovali (83:71).

Výsledek semifinálového zápasu s Polskem (79:66) vypadá celkem jednoznačně, opravdu bylo utkání tak jednoduché?

Rozhodně nebylo. Celý zápas se silným polským výběrem byl velice vyrovnaný až do 38. minuty. Skóre bylo v tu chvíli 66:66, ale po time-outu se nám podařila neuvěřitelná šňůra 13:0, čímž jsme dosáhli obrovského úspěchu postupu do finále, a tím i zajištění postupu České republiky do divize A.

Ve finále jste se pak znovu utkali se silnými Nizozemci, kterým jste nakonec podlehli až v prodloužení. Pomohlo vám, že jste si již soupeře jednou „osahali“? Kde vidíte příčinu jednoznačného průběhu prodloužení?

Věděli jsme, co nás čeká. Nizozemci měli velice dobré podkošové hráče, ale i dobré střelce z perimetru. Celý zápas jsme museli dotahovat a to nás stálo nejspíš hodně sil. Přesto po dvou daných trestných hodech Davida Jelínka svítilo na tabuli skóre 71:71. Bohužel v prodloužení se nám nepodařil začátek, kdy jsme ztratili dva míče, Nizozemci dokázali naše chyby potrestat a výsledkem 88:77 se tak stali celkovými vítězi divize B.

Jaká byla atmosféra v týmu a jak se na šampionátu dařilo Vám osobně?

Atmosféra byla perfektní. Skvělá parta lidí. Trenér Rón nám po šampionátu poděkoval za zážitek, na který nezapomene – myslím, že jsme to tak cítili všichni. Jak se dařilo mně? Dá se vyčíst z průměrných statistik na zápas - 12 minut, 3,9 bodů, 2,1 doskočených míčů, 0,9 získaných míčů, 0,3 ztracených míčů, 0,6 asistencí a 0,7 faulů.   (pozn.red.: Tomáš nastoupil ve všech sedmi utkáních českého výběru)

Rozhodl jste se odejít do Děčína a do Liberce, který o Vás projevil zájem, „pouze“ hostovat. Co Vás k této volbě vedlo?

Bylo to těžké rozhodnutí. Na jedné straně byli přátelé, domov, škola, jedním slovem - pohodlí, ale bohužel "jen" druhá nejvyšší liga, což byl v součtu asi hlavní nedostatek. Děčín patří mezi špičku českého basketbalu. Má velice zkušeného trenéra p. Budínského, skvělé zázemí a perfektní fanoušky (tím samozřejmě nechci říct, že Liberec takové nemá). Jsem velice rád, že budu moci Liberci pomáhat, přece jenom už k němu po dvaceti letech mám nějaký vztah.

Jaký je Váš další program? Kdy Vás mohou liberečtí příznivci basketu vidět naživo v Liberci?

V nejbližší době nám začíná 3.8. týmová příprava v Děčíně. Jak jsem říkal, do Liberce se vždy budu rád vracet. Bude to o vzájemné domluvě Děčína s Libercem, ale doufám, že budu mít možnost se zúčastnit co nejvíce zápasů v Liberci.

autor: Václav Rutsch ve spolupráci se sportovním manažerem Liberce Ing.Jakubem Důrou.