Novinky

Co dělají naši bývalí zahraniční hráči?

27.08.2009 15:15www.probasket.cz | Tisk | Přejít zpět
Co dělají naši bývalí zahraniční hráči? Kde hráli hráči, kteří spojili svoji basketbalovu kariéru s BK Děčín po odchodu od nás? A co dělají nyní? Pokud Vás tyto otázky zajímají, přečtěte si zajímavé informace například o Rah-Shunu Robertsovi, Peteru Mulliganovi nebo Michaelu Garrettovi.


Rah-Shuna Robertse si jistě dobře pamatují nejen fandové Děčína. Tento velmi dobrý atlet strávil v severočeském městě skoro tři roky a patřil ke hvězdám Mattoni NBL. Po odchodu se přesunul do USA, kde si v roce 2005 zahrál soutěž USBL za New Jersey Flyers a ve 13 zápasech střílel kolem 9 bodů a doskakoval cca 5 míčů (v tu dobu tam působil i Peter Mulligan, jenž později taky hrál za Děčín). Následoval kemp v Lucembursku a po něm asijský "džob" v Bahrajnu, kde hrál za Al Muharraq. Tento tým po roce vystřídal za kuvajtský Al Arabi, ale vydržel jen do března 2007. Na podzim téhož roku se pak vrátil do Al Muharraq a vytrval tam další dva roky, tedy i loni. Potkal tam mj. i Donalda Littlea (ex-Houseři), oba patřili ke hvězdám týmu a odměnou byl "Šónovi" mistrovský titul a postup do semifinále poháru. Zahrál si i čtvrtfinále Asijského poháru mistrů.

Americký rozehrávač Michael Garrett přes 6 lety pomáhal Děčínu, ale další rok už u nás nezůstal a zakotvil v Libanonu. Tam za Anibal Zahleh střílel zhruba 13,5 bodu průměrně, avšak v lednu 2004 odešel. Od té doby se protloukal spíše po různých basketbalových kempech a letních ligách v USA (JBL, SCSPL), až jej v roce 2007 "vzal na milost" tým Santa Barbara Breakers ze soutěže IBL. Tento tým se o rok později přesunul do soutěže WCBL, kam zamířily i Garrettovy kroky, ten však přestoupil do týmu High Desert Rattlers. S ním se dostal až do finále právě proti Santa Barbaře, musel ale spolu se spoluhráči sklopit hlavu a spokojit se se stříbrem. Mike sám za sebe ale mohl být se  sezónou spokojen - více jak 24 bodů průměrně je totiž hodně slušné číslo. Jeho loňské osudy se bohužel zjistit nepovedlo.

Když v létě 2007 Slovák Miroslav Futo odcházel z Děčína, nevracel se domů tak úplně s lehkým srdcem, neboť do děčínské party tehdy zapadl dobře. Nicméně stalo se a Miro se upsal na dva roky Interu Bratislava. V té první pomohl skoro 10 body a 5 doskoky na zápas Interu ke stříbrné medaili, po letní pauze ale za bratislavský celek odehrál jen 10 zápasů s průměrem 3 body a pak se tak trochu nuceně stěhoval do Dolného Kubína. S ním skončil až předposlední, jen o příčku za svým předešlým zaměstnavatelem. V Kubíne ale dosáhl lepších čísel, když dával zase zhruba okolo 10 bodů na zápas. Od nastávající sezóny se Futo bude ukazovat na palubovce v barvách Žiliny, která se vrací do ligy po 3 sezónách v nižší soutěži.

Z Děčína dobře známý Rico Grier se loni pokoušel prorazit nejprve na Ukrajině v dresu Poltavy, ale v ukrajinské lize odehrál jen 9 zápasů s průměrem 7,7 bodu a 2,3 asistence, načež se přesunul na Slovensko. Tam o něj projevil zájem Chemosvit Poprad. Tam už Rico dostal přeci jen více šanci vyniknout a dopracoval se k číslům 13 bodů, 5,2 doskoku a 4,2 asistence. V lize se ale Poprad nedostal přes čtvrtfinále. Kam zavedou Rica následující týdny se teprve ukáže.

Američan Akeim Claborne po odchodu z Alabamské státní univerzity hrál chvíli soutěž WBA a pak zamířil do Evropy, aby sbíral zkušenosti v dresu Děčína. Tam mu ale vyšel skvěle jen 1.zápas a po 5 kolech se mu vrátilo již dříve operované zranění kolena. Akeim šel na další operaci a Děčín s ním poté smlouvu předčasně ukončil. Claborn se však již ze zdravotních obtíží nedostal natolik, aby mohl pokračovat v kariéře vrcholového sportovce a s aktivním basketbalem se tedy musel nadobro rozloučit.

Dalším hráčem je Antonio Bičvič. Ten v naší lize předvedl dvě solidní sezóny v barvách Děčína. Naposledy na našich palubovkách byl k vidění v roce 2006, pak se vrátil na Slovensko do celku Lučence, v němž působil již i před příchodem na sever Čech. V Lučenci pak Antonio strávil další dvě sezóny s velmi dobrými statistikami, k odchodu jej přiměly až okolnosti, vedoucí k rozpadu lučeneckého klubu. Bičvičovy kroky poté směřovaly do Handlové, dalšího slovenského týmu, jemuž měl pomoci obhájit bronz z předešlé sezóny. I když samotný Bičvič měl vynikající statistiky a s průměrem 18,7 bodu byl 5. nejlepším střelcem ligy, jeho celek zklamal a obsadil až 10. místo. Jisté je, že Bičvič v Handlové skončil, kam zamíří nyní, to ukáže čas - něco se šuškalo i o MNBL...

Ani o ex-ústeckém a ex-děčínském Damienu Argrettovi se není třeba mnoho rozepisovat. Po odchodu z české nejvyšší soutěže jeho kroky směřovaly do Polska, kde loni pokoušel štěstí v dresu Górniku Walbrzych. Ani jeho 7,2 bodu a 4,1 doskoku na utkání však celek Górniku neuchránilo od posledního místa v tabulce. O dalším působení Damiena ještě není rozhodnuto.

Starý známý Kamaldin Gamma sice ještě loni v MNBL hrál, ale ne moc dlouho, tak si jen připomeňme, že po odchodu z Pardubic zamířil vyhublý dlouhán do dalekého Íránu, kde v dresu Beem Babol odehrál 19 zápasů, dosáhl čísel 10,5 bodu a 7,5 doskoku a přispěl tím k postupu do čtvrtfinále a konečné 6. příčce v místní Superlize. Jak již bylo zmíněno v jednom z předešlých dílů, potkal v týmu i Camerona Crispa a Ashley Championa, také bývalé hráče MNBL.

Svými výkony v lize Američan Peter Mulligan určitě zaujal. Přesto po vydařené sezóně 2006-07 ze severočeského Děčína odešel. Vítr jej zavál do Francie, kde v místní ProB, neboli druhé lize válel za ESPE Chalons-en-Champagne Basket Pro. Byl třetím střelcem soutěže s průměrem 17,5 bodu, přidával i 5,5 doskoku, ale Chalons i tak sestoupil. Loni pak Peter nakrátko zamířil do mexické LNBP, kde si v týmu Bucaneros de Campeche zahrál 2 zápasy a dal v nich celkem 32 bodů. V témž týmu se loni mj. objevili i Dawan Allison (ex-Kroměříž) a Dustin Villepigue (ex-Prostějov). Pak se Mulligan  vrátil do Evropy a dostal se do základní sestavy maďarského Polaroid Lami-Ved Körmend. V 6 zápasech střílel okolo 13 bodů, ale Körmend skončil až desátý. Teď v létě to Peter zkoušel v Letní lize Eurobasketu za Team Riga, kde získá další angažmá je ještě nejasné.

Zdroj: www.probasket.cz 3672x  | www.probasket.cz | Tisk | Přejít zpět

Fotografie týdne

10 košů v řadě

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.USK Praha0000
2.BK ARMEX Děčín0000
3.BK Opava0000
4.BK JIP Pardubice0000
5.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
6.Olomoucko0000
7.SLUNETA Ústí nad Labem0000
8.ERA Basketball Nymburk0000
#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.mmcité1 Basket Brno0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.Kingspan Královští sokoli0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit