Novinky

Budínský: Reprezentace? 50 na 50

16.11.2009 21:30Petr Hamták | Tisk | Přejít zpět
Budínský: Reprezentace? 50 na 50 Jestliže na post kouče dámské reprezentace kandidovali Češi dva, u mužů byl zájem ještě o 50 procent nižší! Jediným českým kormidelníkem, který těsně před uzavřením přihlášek oznámil svou kandidaturu, je šéf lavičky BK Děčín a bývalý reprezentační asistent Pavel Budínský.

Soupeřem mu bude Slobodan Nikolič, který ještě v minulé sezoně vedl pardubickou Synthesii. Jiní kandidáti nebyli v pondělí dopoledne, tedy den po nejpozdějším termínu podání přihlášek, k mání.


Trenére Budínský, pokud pondělní poštou nedorazila na ČBF žádná další přihláška, utká se s vámi o post kouče národního týmu jen Slobodan Nikolič. Co říkáte na to, že budete zřejmě jen dva? Je to překvapení?
 
Tohle je pro mě nová informace, sám to nevím. Přihlášku jsem poslal v pátek. Uvidíme. A že jsme jen dva? Zřejmě se do toho nikomu nechce. Všichni ví, že se spadlo do divize B, že se nemusí v brzké době postup podařit, protože se třeba neposkládá nejsilnější tým. Nevím, trenéři asi nemají z různých důvodů zájem. Sám bych ale čekal zájemců víc. Pozice trenéra reprezentace by pořád měla být v očích všech koučů tím nejvíc a neměli by řešit, v jaké je to situaci.

Pokud skutečně budete jen dva, je podle vás takřka rozhodnuto, nebo to je jen 50 na 50?

Pokud vím, tak Sdružení basketbalových trenérů zhodnotí přihlášky a pozve si kandidáty k ústnímu pohovoru a pak se rozhodne. Takže v situaci, kdy bychom byli dva, to vidím 50 na 50.

Děčínský klub tedy nebyl proti?

Nebyl. Samozřejmě jsem musel dostat požehnání. Podporou klubu jsem byl mile potěšen. Všichni ví, co by v případě zvolení byl malinko problém, ale to se dá řešit. Řekli jsme si, že najdeme způsob, jak to skloubit, místo hledání důvodů proti.

Od ČBF jste dostal záruky, které vám minule, kdy jste se rozhodl nekandidovat, chyběly?

Mluvíte na mě moc konkrétně? V téhle situaci by nebylo fér něco odkrývat. Nějaké diskuse na tohle téma jsem nicméně vedl. Potřeboval jsem trochu poznat situaci. Všichni ví, že je nový výbor federace, s novými lidmi. Nakonec jsem se rozhodl pozitivně, měl jsem i docela velkou podporu od mnoha lidí, kteří sledují mou kariéru a znají moji práci. Mile mě překvapila i podpora kolegů z Mattoni NBL, hlavně od těch zahraničních, kteří se mě na situaci a na to, jestli se přihlásím, ptali. Naposledy to byl Ken Scalabroni, před tím Predrag Benáček. Bylo od nich milé, že si myslí, že český trenér by to měl zkusit. To mi pomohlo při tom váhání. Řekl jsem si, že je asi správný čas to zkusit.

Kdy by se mělo rozhodnout?

To nevím přesně. Teď počítám, že nejdřív dostanu vyrozumění, kdy bych se měl dostavit na pohovor.

Byl by to pro nového kouče dobrý start v divizi B, navíc možná proti Slovákům Františka Róna, nebo by to nebylo nic moc?

Vnímám to tak, že tahle pozice je nejvíc, kam to jde dotáhnout, ať hraju mistrovství Evropy nebo divizi B. Jsem na podobnou situaci zvyklý. Vím, co obnáší. Když jsem začínal s trénováním, po skončení s hraním v 26 letech v Chomutově, tým spadl z ligy. Hráči odešli, nezůstal kámen na kameni. Přesto, že to nemělo světlé zítřky, rozhodl jsem se zůstat a po třech letech jsem Chomutov dotáhl do ligy. Pro mě to není nějak devalvující, že český tým spadl z divize A. Taková je situace, ale pořád pracujete s nejlepšími českými hráči, pokud budou k dispozici a budou mít zájem. Všichni by tomu v takové situaci měli pomoct. I moje myšlenka byla, že chci pomáhat. Už jsem řekl xkrát, že vedle klubové práce mám zájem získávat i další zkušenosti na mezinárodním poli v jakékoliv reprezentační kategorii. Loni jsem měl vést univerziádní výběr, ale nakonec to nedopadlo, protože muži na univerziádu nejeli, což mě moc mrzelo. Teď po uvážení a po vyslechnutí názorů lidí, kterých si vážím a kteří řekli, že bych do toho měl jít, jsem si řekl, že ano. (odmlčí se) Každý je samozřejmě schopen dělat věci, když se všechno daří, ale když se nedaří, už je to jiné. Já s tím nemám problém. Bylo by to víc starostí a práce, ale to se nedá nic dělat. Navíc i rodina souhlasila. Dál uvidíme. Buď to vyjde, nebo ne?

Zdroj: www.basketmag.cz
1935x  | Petr Hamták | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit