Novinky

Kondiční trénink s Alešem Kaplanem

04.09.2009 14:48Alena Laryšová | Tisk | Přejít zpět
Kondiční trénink s Alešem Kaplanem Rozhovor s Alešem Kaplanem, Pavlem Budínským a fotografie z tréninku.

V úterý 1. září si náš trenér Pavel Budínský připravil pro hráče malé překvapení, když  na dopolední  trénink přivedl zajímavého člověka a tím byl pan Aleš Kaplan. PhDr. Aleš Kaplan, Ph.D působí dlouhá léta na  katedře atletiky FTVS UK v Praze. Zároveň je atletickým a kondičním trenérem ZVVZ USK Praha - basketbal ženy a atletickým trenérem mládeže v USK Praha. Dále  také spolupracoval s klubem AC Sparta Praha „A“ - fotbal muži a ve výčtu jeho mnoha pracovních zkušeností nesmíme zapomenout na období, ve kterém působil jako kondiční trenér u fotbalové reprezentace mužů. Z výše uvedených fakt jasně vyplývá, že o zajímavé názory a postřehy nebude v nadcházejícím rozhovoru nouze a my vám jeho odpovědi rádi přinášíme.


Aleši, co Vás přivedlo do Děčína?
Důvod, proč jsem přijel, je velice prostý a tím je pozvání od vašeho hlavního trenéra Pavla Budínského, se kterým se známe již mnoho let, neboť oba pocházíme ze stejného kraje (já z Lomnice nad Popelkou, Pavel z Jičína). Navíc jsme se setkali na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde jsme oba studovali a jak to tak v životě chodí, sledujeme dál své životní dráhy. Proto když mi v létě Pavel zavolal a pozval na kafe, kde jsme spolu mimo jiné probírali otázky kondiční přípravy a využívání nových metod v tréninkovém procesu, tak jsme zároveň našli termín pro mou návštěvu v Děčíně.

Co tedy bylo hlavním záměrem vaší přítomnosti na tréninku?
Pavel mi nastínil své představy o náplni tréninkové jednotky a využití mé osoby v její konkrétní části a zároveň jsme se domluvili, že provedeme testování hráčů, které by mu mělo pomoci v dalším tréninkovém procesu.

Můžete být více konkrétní? Jak probíhal trénink a čeho se samotné testy týkaly?
Ano, jistě. Nejprve proběhlo rozcvičení v hale, které bylo zaměřeno na rozšíření cviků dynamického strečinku a aktivace hlubokého svalového systému. V další časti probíhaly testy hráčů pomocí výpočetní techniky. První z testů zjišťoval stabilitu, senzomotoriku a symetrii těla, druhý pak úroveň výbušné síly dolních končetin.

A co si tedy myslíte o připravenosti hráčů BK Děčín?
Komplexní připravenost hráčů nemůžu hodnotit. Tady šlo především o to, abychom nabídli hráčům různé možnosti a ukázali oblasti, ve kterých se mohou dále rozvíjet a zlepšovat. Konkrétně test senzomotoriky a stability odhalil hráčům vnímání vlastního těla, což může být užitečné při kontaktu s protihráčem a dále v prevenci před zraněním, především pak kloubů dolních končetin (kotníků a kolen).  

Viděl jste tedy nějaké rezervy našich hráčů?
Výsledky jednotlivých hráčů, případné nedostatky a rezervy předám přímo trenérovi. Určitě  budeme spolu konzultovat, co se dá vylepšit. Dále spolu prodiskutujeme o jaké cviky a aktivity by bylo vhodné tréninky doplnit.

Jaký na Vás udělali dojem hráči a co říkáte na prostředí děčínské haly? 
Spolupráce s vaším týmem byla příjemná. Hráči přijali mojí přítomnost profesionálně a měl jsem z nich pocit, že jak při tréninku v hale, tak i při zmiňovaných testech pracují se zaujetím a v dobré pracovní atmosféře. Co se týká zázemí klubu, z toho jsem byl nadšený. Podmínky pro kondiční přípravu jsou zde na výborné úrovni, čímž se každý klub pochlubit nemůže.

A co kdybychom Vás pozvali do Děčína na některé naše utkání. Přijedete? 
Určitě bych vás rád navštívil a viděl tým při mistrovském utkání. Bohužel jsem ale dost pracovně zaneprázdněn. Věřím ale, že si čas najdu, minimálně na váš zápas v Praze s USK.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve vaší práci!


Poprosili jsme také našeho trenéra Pavla Budínského, aby se podělil o své čerstvé dojmy.

Pavle, jak těžké bylo dostat Aleše Kaplana do Děčína a jak vnímáte jeho dnešní přítomnost na tréninku?
Jak již říkal Aleš, my se známe v podstatě od mládí a za tu dobu se naše životní cesty často potkávaly především na FTVS UK. Za dobu co trénuji jsem  již několikrát chtěl uskutečnit něco podobného jako dnes, ale nebyla vhodná příležitost, neboť Alešovo pracovní vytížení je obrovské a navíc byl, anebo je vázán pracovně v jiných sportovních klubech, takže i z hlediska sportovní etiky nebylo možné této možnosti využít.Jeho přítomnost vnímám velice pozitivně a dnešní den byl z hlediska informací, které jsme získali, velice zajímavý a inspirativní.          

Je to Vaše první zkušenost s  testováním hráčů pomocí výpočetní techniky?
To samozřejmě ne. Testy, které jsem chtěl, aby hráči absolvovali, jsou ale závislé na přístrojích a pomůckách, které my nemáme k dispozici. A protože vím, že Aleš se díky svým pracovním schopnostem již léta pohybuje na špičkové úrovni v oblasti kondičního tréninku, tak samozřejmě díky našemu vztahu vím o nových možnostech, které dnešní svět techniky nabízí.  

Jak jste byl s tréninkem a testováním spokojený? Co Vás nejvíce zaujalo?
Jedním slovem moc a splnilo to moje očekávání. Nejvíc mě zaujala skutečnost, že čísla, která vyšla  jednotlivým hráčům při samotných testech více méně odpovídala mým poznatkům a faktům, které mám o hráčích v této oblasti díky svým zkušenostem za dobu, co jsem s nimi.  

A prozradíte nám,  kdo z hráčů byl nejlepší a kdo naopak má nějaké rezervy? 
Dílčí výsledky sice znám, ale komplexní vyhodnocení teprve dostanu od Aleše. Proto v současné době nemohu poskytnout konkrétní informace.   

Plánujete pokračování spolupráce s panem Kaplanem při trénování A týmu? Jaké jeho metody a rady uplatníte při trénování?
Určitě. Přestože naše vzájemná spolupráce byla a je na bázi externí spolupráce, tak  budeme dále v kontaktu prostřednictvím mailu nebo telefonu a já věřím, že se Aleš přijede někdy v blízké budoucnosti podívat na basket do Děčína nebo na USK, jak vám slíbil. Protože pak už se můžeme potkat jedině na Alešově „mediální lavičce“ v Lomnici nad Popelkou. J

Fotografie

3458x  | Alena Laryšová | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit