Novinky

Nový trenér českých basketbalistů chce u reprezentace také Američana

03.12.2009 15:03Petr Bílek | Tisk | Přejít zpět
Nový trenér českých basketbalistů chce u reprezentace také Američana

Americký trenér by se mohl objevit na lavičce české basketbalové reprezentace. Jako svého asistenta si ho přeje nově jmenovaný kouč národního týmu Pavel Budínský, současně vůdce bronzového Děčína.

 "Mohlo by pro mě být zajímavé znát jiný úhel pohledu než evropský," vysvětlil Budínský, který bude tahat Česko z bryndy. Zřítilo se totiž do evropské divize B.


Co pro vás znamená vést reprezentaci?

Novou životní situaci a hodně práce v nelehké době. Pochopitelně mám i radost, protože je to svým způsobem splnění snu. Kdo by nechtěl být hlavním trenérem nároďáku, že jo?

A snil jste o tom, už když jste se v 26 letech vrhnul na trénování?

Začínal jsem po absolvování vojenské služby a vystudování. Ve sportu platí, že každý hráč nebo trenér by se měl snažit dávat velké cíle a za nimi jít. Nejdřív jsem se chtěl jako druholigový trenér Chomutova dostat do první ligy. Byl jsem jako asistent na mistrovství Evropy, to bylo splnění krásného snu. Viděl jsem hráče na špičkové úrovni. Loni jsem se moc těšil na univerziádu, bohužel nevyšla, protože nebyly finance. Mrzelo mě to, protože můžete pracovat s nejlepšími hráči v republice, to vás obohatí.

Jak jste se dozvěděl o jmenování k českému týmu?

Byl jsem pozvaný do Prahy na výkonný výbor, kde mi bylo oznámeno, že ta volba jsem já. Byl jsem tam dvě tři hodiny. Řešily se věci, do kdy bych měl být víc konkrétní v otázce realizačního týmu a dalších lidí. I já se ptal, jak oni vidí momentální situaci s hráči. Bavili jsme, jak by to mělo vypadat v blízké budoucnosti, jak je na tom český basket.

Jaká je vaše vize, s níž jste šel do výběrového řízení?

Že bych chtěl českému basketbalu pomoct. Situace není zrovna dvakrát růžová, spadlo se do divize B. A bude otázka, jaké budou priority. Pochopitelně moc rád bych chtěl, aby se co nejdřív postoupilo zpátky do divize A. Ale v téhle malé zemi bude záležet na týmu, který se postaví. Na hráčích, kteří budou ochotní reprezentovat. Že se přihlásili dva kandidáti na místo trenéra reprezentace, to hovoří o tom, že zase tak velký zájem o to nebyl. Měl jsem podporu od lidí, kterých si vážím, plus podporu od svých kolegů v Mattoni NBL, že bych to měl zkusit. Uvidíme, jestli to bude dobrá volba. Nicméně vím, že mě čeká perné léto, hodně práce, budu víc od rodiny. Což mi nedělá dobře, mám dvě malé děti. Ale chci zkrátka udělat maximum, aby se něco podařilo. I když podle mě to nezáleží úplně na mě.

Rozhodne o postupu z divize B, zda budete mít nejsilnější tým?

To je právě věčně diskutované téma. Výkonnému výboru jsem říkal, že první co udělám a co chci od nich, je, aby vznikl dopis, teze. O tom, že by se všechny kluby na všech úrovních se měly sjednotit, aby byla identita k českému národnímu týmu obrovská. Abychom všichni chápali, že to je vždycky ta největší priorita. V poslední době jsem měl pocit, že se to ne úplně děje. Budu chtít oslovit všechny kluby, aby položily pomocnou ruku. Aby pomohly v tom, že hráči budou ochotní reprezentovat. A aby ti hráči hledali důvody, proč reprezentovat, a ne, proč nereprezentovat.

Kdy vás čeká první akce?

Dozvěděl jsem se, že 16. ledna se mají losovat soupeři do divize B. Následně podle termínů by se měl udělat program. Teď to bude čistě v poloze sestavování realizačního týmu, oslovování hráčů, budování koncepce i s ohledem do budoucna.

Kdo bude váš asistent?

Mám varianty. Ta nejsilnější, kterou bych chtěl, je otázka dvou asistentů. Musím je oslovit. Říct jim konkrétně, co po nich budu chtít a požadovat. A zjistit, jestli je kluby uvolní. Jeden by měl být z Čech a jeden ze zahraničí.

Jaký důvod máte pro zahraničního asistenta?

Je to člověk, s kterým se dlouhodobě znám. Bude mít nezávislý pohled na český basket, protože se nepohybuje v Čechách, protože není spjat s prostředím, s kluby. množství kontaktů, ve Spojených státech amerických mi otevřel spoustu dveří. Lidsky mi sedí. Mohlo by pro mě být zajímavé znát jiný úhel pohledu než evropský. Tím naznačuji, že by to měl být Američan.

A český asistent?

Ten byl mohl být v mých očích zároveň trenérem do 20 let, aby tam byla harmonie v programu áčka a dvacítek. Ale konkrétní jména říct ještě nemůžu.

Zdroj: www.basket.idnes.cz 1842x  | Petr Bílek | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit