Novinky

Rozhovor s Honzou Smetákem

01.09.2009 15:03www.koubasket.cz | Tisk | Přejít zpět
Rozhovor s Honzou Smetákem Jan Smeták. Toto jméno jste v Děčíně určitě ještě nezaregistrovali a přesto již celou letní přípravu na nadcházející sezónu absolvoval tento  207cm měřící mladík s naším "Áčkem". Proto Vám přinášíme rozhovor, který s Honzou udělal Jakub Houška.


Odkud pocházíš a kolik je ti vlastně let?

Narodil jsem se a vyrostl v Liberci, je mi 19 let.

Máš nějakou přezdívku, podle které by si tě lidé vryli do paměti?

Už od základní školy a od chvíle, kdy jsem se začal basketbalu věnovat, mi patří od spolužáků a spoluhráčů přezdívka „Sméťa“, protože nás Honzů bylo vždycky dost, tak nás museli nějak odlišit.. Teď už spíš beru jako výjimku, když mě někdo osloví „Honzo“.

Kde jsi s basketbalem začínal?

Začínal jsem v Liberci - v přípravce, pod vedením pana Hrašeho.Z jakého týmu jsi k nám do Děčína přišel?

Z druholigového týmu mužů VSK Slavia Liberec, který už řadu let trénuje pan Klíma.

Nakoukl jsi již do mužského basketbalu, nebo je Děčín tvé první otevřené okýnko do tohoto světa?

V 17ti letech jsem na půl roku nahlédl do týmu Kondorů Liberec, což byla veliká zkušenost. Vidět, jak funguje tým z nejvyšší české soutěže, bylo pro mě určitě velikým přínosem a také zjištění, že mám před sebou ještě obrovský kus práce.

Byl jsi v Děčíně již v červnu, to už si věděl, že zde budeš další sezónu?

Ne, šli jsme sem na týden s klukama z Turnova s tím, že pokud se p. Budínskému budeme jako hráči líbit, nechá si nás tu ještě další týden – a takhle maximálně 3 týdny do konce června. Po těchto třech týdnech, že se uvidí, zda se někdo z nás zapojí i dále do letní přípravy.

Budeš zde mít i studijní povinnosti, i proto sis řekl, že to tady chceš zkusit?

Přihlásil jsem se na ČVUT tady v Děčíně, které tak trochu zaměřením navazuje na obor, který jsem vystudoval na střední škole v Liberci. A je skvělé, že zde můžu studovat i hrát basket.

Nakoukl jsi do nějakých mláděžnických reprezentačních družstev, nebo se ti tato čest zatím vyhýbala?

Tuto čest jsem zatím neměl, pokud nepočítám reprezentování Libereckého kraje na celorepublikové „Olympiádě s Orbitem pro děti“ v roce 2003.

Trávíš s námi nějaké dva měsíce, co bys řekl o týmu, který v Děčíně je?

Velice zkušený tým, složený z výborných hráčů a hlavně skvělá parta lidí. Co víc si přát, než být součástí takového celku.

Co bys řekl o našem trenérovi?

Je to trenér, který ví o basketu hrozně moc a je vidět jeho zapálení pro tenhle sport, takže je určitě příjemné od takového člověka přijímat rady a učit se.

Čeho si se nejvíce bál, když si přicházel k nám?

Nejvíce asi toho, že nebudu kondičně stačit, což se už hodně zlepšilo. Samozřejmě také zvládání herních situací, ale od toho jsou tréninky, aby se tohle všechno nacvičilo. Je to obrovský „skok“ ze zvyklostí z druhé ligy, ale věřím, že se do toho brzy dostanu.

Myslíš, že je to opravdu jiný svět, nebo se na to dá lehce zvyknout?

Určitě je to veliká změna, jak říkáš - „jiný svět“, mnohonásobně větší zápřah ve všech směrech, ale je to příjemná změna, protože člověk cítí, že mu to dává o dost víc, než na co byl zvyklý.

Na jak dlouho v Děčíně zůstaneš?

Zatím jsme se dohodli na jedné sezoně, ale chtěl bych tu zůstat co nejdéle. Moc se mi tu líbí a navíc tady budu studovat, takže by to bylo ideální.

Jaké máš své osobní cíle ve své basketbalové kariéře?

Zatím mám za cíl se zdokonalit tady v Děčínském A-týmu a být pro něj přínosem. Co bude dál, závisí na mých výkonech, ale určitě bych se nebránil zahrát si basketbal i mimo ČR.

Je pro tebe Děčín velká šance, nebo jak na to nahlížíš?

Ano, určitě. Už když jsem dostal nabídku, že bych tady mohl zkusit v létě trénovat, tak jsem byl šťastnej. Je to pro mě veliká šance něco v basketbalu dokázat a budu se snažit toho naplno využít.

Byl jsi někdy v Děčíně na basketbalovém utkání?

Ano, již v žácích jsme sem jezdili i s trenérem sledovat zápasy, byl to pro nás veliký zážitek (například sledovat Rah-Shuna Robertse v akci). A Děčín je relativně blízko od Liberce, takže jsem zde shlédl docela dost zápasů.

A těšíš se na ty letošní, kde budeš součástí týmu?

Na zápasy se těším moc. Budu rád za každou minutu na hřišti, atmosféra zápasů na této úrovni je úžasná, zvlášť tady v Děčíně.

A teď jedna z jiného soudku. Pro zdejší pokolení mladých slečen se samozřejmě musím zeptat, jak jsi na tom se ženskejma, jako jestli nějaká je, nebo má některá z nich ještě šanci a tak.

Slečnu mám. Poznali jsme se v červnu, když jsem tu byl na ty 3 týdny na zkoušku. Byla to veliká náhoda – ale tak to přeci bývá… Je z Děčína a studuje v Liberci, takže se teď přes školní rok uvidíme spíš o víkendech, ale to zvládnem.

zdroj: www.koubasket.cz 2793x  | www.koubasket.cz | Tisk | Přejít zpět

Fotografie týdne

10 košů v řadě

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.USK Praha0000
2.BK ARMEX Děčín0000
3.BK Opava0000
4.BK JIP Pardubice0000
5.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
6.Olomoucko0000
7.SLUNETA Ústí nad Labem0000
8.ERA Basketball Nymburk0000
#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.mmcité1 Basket Brno0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.Kingspan Královští sokoli0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit