A-tým > Rozhovory

P-Sedmák: Nepřišel jsem si do Děčína zlepšovat statistiky. Chci týmový úspěch – a tím je finále NBL!

30.08.2012 10:00Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět
V průběhu léta děčínský management ulovil po Patricku Popeovi druhou „velkou rybu“, když z metropole hlavního města dorazil na sever Čech top skórer MNBL a hvězda loňského ročníku Peter Sedmák. Jeho úkol je nadmíru jasný – nahradit pod košem dlouholetou oporu Válečníků i české reprezentace Pavla Houšku, který po šesti letech v děčínských barvách zamířil za novou výzvou do Nymburka. Jak vnímá partner české basketbalové reprezentantky Petry Kulichové srovnání právě s populárním „Houšmanem“? : „Na začátek musím říct, že nahradit dvojnásobného MVP ligy není snadné, ale strach nemám. Je to pro mě výzva!“, říká se zdravou dávkou sebevědomí nová děčínská akvizice.

Kdy ses poprvé o zájmu Děčína dozvěděl? A jak dlouho jsi nad nabídkou váhal?
První kontakt jsem měl asi dva týdny po vypadnutí Děčína z play-off, kdy mě oslovil manažer Děčína Lukáš Houser. O pár dní na to jsme se setkali v Praze už také s trenérem Budínským, což mě potěšilo – a začali jsme se konkrétně bavit o tom, co by ode mě očekávali. Stanovili jsme si měsíc na rozhodnutí, jelikož jsem řešil ještě jiné možnosti.

Byly ve hře i jiné možnosti - nabídky z jiných klubů NBL čí zahraničí?

Nyní mohu říci, že v české lize jsem žádnou jinou nabídku kromě setrvání v USK neměl. Prioritou pro mě bylo jít ven. V zahraničí jsem řešil podmínky s německým druholigovým týmem, ale nakonec to nebylo pro mě zajímavé. Další nabídky z turecké druhé ligy nebo nejvyšší kyperské ztroskotaly podobně. Myslím si, že ani nemají takovou kvalitu jako NBL. Toto léto mě oslovovalo mnoho agentů a nabízeli mi různé kluby, ale nebylo to něco úžasného, po čem bych hned skočil.

Bylo složité se po výborné sezoně s USK domluvit, aby tě do Děčína pustilo?

To je spíš otázka pro manažery Děčína a USK, jak byla jednání složitá. Já jsem se s USK celkem rychle dohodl, nedělali mi žádné problémy. Právě naopak mě pochopili, že se chci posunout do lepšího klubu – za to jim musím poděkovat! Velké díky patří také vedení BK Děčín, že o mě měli tak velký zájem – toho si vážím! Určitě to nebylo rozhodnutí ze dne na den, trvalo to pár týdnů, ale nakonec všechno dobře dopadlo.

Jaké první dojmy na tebe BK Děčín udělal? Jak tě přijali spoluhráči a jak ses už na severu Čech zabydlel?

K Válečníkům ze severu přicházím z hlavního města, kde se žije určitě jinak než v Děčíně. Praha je nádherná, žije tam spousta rozdílných lidí z celého světa, mnoho studentů, turistů, ale o mužském basketbalu na Folimance mnoho lidí nevědělo, což se v Děčíně nemůže stát. (usměje se) Mohu ale říct, že první dojem jsem měl velmi dobrý a na Děčín se těším. Je to zajímavé město a ještě ho jen poznávám. Zatím se mi tu moc líbí!

Mluvil s tebou už trenér Pavel Budínský obšírněji než na úvodní schůzce o tom, jakou roli bys měl v týmu plnit?

Ano, už jsme mou roli v týmu s koučem Budínským probírali. Po podpisu smlouvy mě přivítal v novém klubu a řešili jsme, jak mě chce zapracovat do týmu. Vysvětlil mi, jak by to mělo fungovat na palubovce a v šatně. Měl bych nahradit Pavla Houšku a vlastně plnit ty úkoly, které měl po minulá léta právě on.

Nemáš trochu strach, že tě fanoušci i třeba novináři budou mít pod až moc přísným drobnohledem a srovnávat právě s českým reprezentantem Pavlem Houškou, který odešel do Nymburka?

Na začátek musím říct, že nahradit dvojnásobného MVP ligy není snadné, ale strach nemám. Je to pro mě výzva! Vím a očekávám, že mě budou srovnávat – a jsem na to připravený. Věřím si, že mohu pomoci týmu k úspěchům a věřím také, že i mně pomohou trenéři i spoluhráči. Pokud si to všechno sedne, tak se nebojím o tom, abychom naplnili naše vysoké cíle.

Znal ses před příchodem osobně s některým z děčínských spoluhráčů?

Ne. S klukama se známe pouze z doby, když jsme proti sobě nastupovali v NBL nebo v reprezentaci.

USK hrálo letos s Děčínem ve čtvrtfinále play-off. Jak tě zaujali děčínští fandové, kteří umí vytvořit tradičně výbornou atmosféru? Hrál i tento faktor nějakou roli ve tvém rozhodování o děčínské nabídce?

V hale během play-off to bylo vždy peklo, dokonce i na Folimance dokázali vytvořit výbornou atmosféru. Fanoušci v Děčíně patří k nejlepším v lize a moc se na to těším. V USK jsme neměli takové fanoušky – a naposledy ve Svitu jsem zažil pořádný fanklub. Jasně, že to bylo velké plus při rozhodování.

Výkonnostní laťku sis v uplynulé sezoně nasadil hodně vysoko. Jak složité bude na perfektní sezonu navázat?

Myslím si, že nebude až tak důležité, zda Sedmák bude nejlepší střelec ligy i v příští sezoně. Pro mě bude perfektní sezona, pokud se dostaneme do finále a já se o to zasloužím takovou měrou, že vedení klubu bude s mou prací a přínosem spokojené. Já budu dělat všechno pro to, abych tu laťku nasadil co nejvýš – ale ne osobními statistikami, ale týmovým úspěchem!

Zdroj: Foto: basket.idnes.cz 3568x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit