A-tým > Rozhovory

Kondiční trenér V-Hojka o plánu letní přípravy či individuální přípravě reprezentantů

30.07.2015 11:13Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Před startem letní přípravy do naší zpovědnice usedl kondiční trenér Válečníků Vladimír Hojka, s nímž jsme letní rozebrali letní „dril“ hráčů, který bude mixovat společně s hlavním koučem Pavlem Budínským.Pane Hojko, 10. srpna odstartuje příprava A-týmu na nadcházející sezonu. Můžete prozradit, jaký je plán přípravy?
Zdravím všechny příznivce děčínského basketu. První dva týdny přípravy budou převážně v mé režii. Důraz bude kladen na rozvoj kondice. V dalších týdnech začnou převažovat basketbalové tréninky.

Příprava odstartuje klasicky testy na FTVS. Čím jsou pro vás testy, potažmo jejich výsledky důležité a jakou mají vypovídací hodnotu?
S testováním jsme začali loni. Pro hráče by to měl být lehký strašák, aby neošidili individuální část přípravy. Výsledky testů potom slouží k úpravě tréninkových plánů. Uvedu příklad: zhruba polovina hráčů měla nevyváženost v síle svalů na přední a zadní straně stehna. Pokud je tento poměr síly výrazně vyšší než dvojnásobek, zvyšuje se riziko zranění kolene, natažení svalů na zadní straně stehna a jiných zranění. Zařazením cviků na posílení zadní strany stehna jsme se snažili tento problém odstranit nebo zmírnit. Podobně postupujeme i u výsledků ostatních testů.

Je v plánu letní přípravy zahrnuto také soustředění?
Soustředění v plánu není. Je to finančně nákladná záležitost. V Děčíně a okolí máme ideální místa na specifické tréninky, slušné zázemí ohledně regenerace a fyzioterapie - a hráči ani trenéři nejsou odloučení od svých blízkých.

Počítám, že letní příprava bude rozfázována na více etap. Na co konkrétního, například sílu, dynamiku či výbušnost, budou jednotlivé fáze rozděleny?
Hráči mají individuální přípravu od 20.7. do 10.8. Tyto tři týdny jsou určeny k roztrénování se, nejvíce je rozvíjen obecný silový základ a silová vytrvalost. Během dalších dvou týdnů společné přípravy na ně bude navázáno rozvojem především rychlostních schopností a pokračováním v silovém tréninku (podle výsledků testů a individuálních možností hráče a potřeb). V dalších fázích přípravy budou tyto prvky transformovány do ryze basketbalových činností a dovedností, přičemž i nadále bude rozvíjena specifická síla (výbušnost).

Je v přípravě něco, co se vám v předchozích sezonách osvědčilo a budete v tomto trendu pokračovat i dále?
Mám své oblíbené záležitosti, které ale hráči příliš nemilují (například úpolová cvičení v písku). Loni se mi osvědčilo běhání sprintů a kopců na čas. Když se to okoření týmovou výzvou (například udržet průměr celého týmu na daný kopec pod 10 sekund), uděláte i z relativně nezábavného cvičení trénink, který má náboj a požadovanou intenzitu. Například rozhlednu Sokolí vrch běháme každoročně a neustále padají rekordy.

Do jaké míry atletickou část přípravy ladíte s trenérem Pavlem Budínským?
Sedneme si spolu, řekneme si, co by asi každý chtěl v průběhu týdne ve svém čase s týmem udělat - a podle toho doladíme konkrétní tréninkový program. Tady musím vyzdvihnout výbornou spolupráci, protože důležitý je pro nás trénink jako celek.

Zmínil jste, že hráči měli připravený svůj individuální plán. Jak konkrétně byl koncipován a na co zaměřen?
Hráči mají každoročně tři týdny individuální přípravy, která se příliš nemění. V této fázi přípravy nemá příliš smysl vymýšlet složité věci. Někteří hráči navíc nemají ideální tréninkové možnosti, proto musí poněkud improvizovat.

A jak bude koncipována příprava u hráčů, kteří na přípravu dorazí později například kvůli reprezentačním povinnostem? Budou mít také svůj osobní plán?
Reprezentační povinnosti se týkají pouze Roberta Landy, který působí jako asistent trenéra u dívek (u reprezentačního týmu U16, pozn.) a doufám, že se co nejdéle budou týkat Tomáše Vyorala (je na kempu s A-týmem mužů). S Robertem komunikujeme mailem, vždy přijel velmi dobře připraven. S Tomášem budeme řešit přípravu podle jeho role a využití v nároďáku.

3851x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit