A-tým > Rozhovory

L-Bažant: Srovnání s Pomim mě těší. Nahradit ho je pro mě velkou výzvou!

30.07.2012 16:07Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět Po úspěšné loňské sezoně si mistrovský Nymburk vyhlédl v našem klubu již druhou posilu, tentokráte na křídlo – vytipovaným borcem byl „letec“ Tomáš Pomikálek. Ten na nabídku kývl a sestava Válečníků se tak po Pavlu Houškovi zúžila o dalšího reprezentanta. Jako náhrada za Pomiho tak zamířil do svého mateřského klubu odchovanec Lukáš Bažant, který loni svou první ligovou sezonu odehrál v konkurenčním Ústí. Mladý křídelník přichází s poměrně skromnými vyhlídkami: „Hlavním cílem je další postup kupředu v mé basketbalové kariéře“. Těžké začátky v Děčíně však jeho předchůdce postupem času vynesly až do reprezentace – podaří se třeba podobný kousek i borci přezdívanému Bazy? Motivaci dokázat něco podobného má i podle svých slov obrovskou!

Bazy, vítej opět po letech v Děčíně a ať se ti u nás daří. Jak bys popsal své basketbalové začátky?
Děkuji za přivítání. Jsem moc rád, že jsem opět po letech v Děčíně. Jako kluk jsem vystřídal mnoho sportů. Dělal jsem judo a také fotbal. Jednou mi však přišel dopis s informací, že se otevírá sportovní třída - a zároveň zde byla pozvánka na první basketbalový trénink. Na tento trénink se mi vůbec nechtělo. Naštěstí mě ale rodiče přemluvili a po pár trénincích jsem se rozhodl do basketbalové třídy jít. Basket mě během krátké doby začal hodně bavit, a proto jsem nechal všech ostatních sportů a začal jsem se věnovat pouze jemu. Důležitou roli během mých basketbalových začátků a během mého basketbalového růstu hrála moje rodina a především můj táta, který mě neustále v basketu podporoval.

Zpět do Děčína jsi se dostal přes USK Praha, Sokol pražský, Teplice a první sezonu v MNBL jsi loni strávil v sousedním Ústí. Jak s ohledem hodnotíš svá dosavadní angažmá?

Celá tato cesta byla hodně dlouhá. Z Děčína jsem ve svých patnácti letech odešel do Prahy, kde jsem měl mnohem více možností se zlepšovat. Navíc se zde dalo spojit studium na sportovním gymnáziu s tréninky ve sportovním centru mládeže na USK. Zde se hrála nejvyšší mládežnická soutěž - extraliga, což byl pro mě velký skok kupředu, protože v Děčíně se hrála pouze žákovská liga. Zároveň jsem také hostoval do Sokola pražského, kde jsem hrál zápasy v dalších dvou soutěžích. Zápasová vytíženost byla tedy velká (jelikož jsem hrál tři soutěže najednou), což mi umožňovalo se zlepšovat a dohnat malý počet zápasových minut, které jsem do té doby dostával v Děčíně. S odstupem času se jasně potvrdilo, že Praha byl dobrý krok v mé kariéře, jelikož jsem se pod vedením pana Jachana a také paní Jindrové posunul o velký kus dopředu. S týmem USK jsme také získali titul mistra ČR staršího dorostu. Poté jsem také rok hrál ligu U 20 v Teplicích. Na tuto sezonu budu vždycky rád vzpomínat, jelikož jsme v Teplicích měli výborného trenéra Karla Susku - a hlavně super partu, se kterou jsme vybojovali titul vicemistra republiky. Poté, co jsem úspěšně odmaturoval, jsem se vrátil zpět na sever, kde jsem začal studovat na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně a zároveň jsem začal hrát za Ústí nad Labem. Začátky v první lize byly krušné, jelikož jsem moc prostoru nedostával. To vše se změnilo po příchodu nového trénera Romana Bednáře, který mi věřil a dal mi dostatek herního prostoru.

Loni jsi od kouče Bednáře dostával v některých částech sezony značný prostor, jindy jsi naopak celá utkání proseděl na lavičce. Jsi i přesto se svou první ligovou sezonou spokojený?

Tato sezona byla moje první v naší nejvyšší soutěži, takže jsem spíše počítal s tím, že budu velkou část sezony na lavičce, jak to většinou bývá u mladých nováčků. Během sezony jsem ale dostával od Romana Bednáře v některých zápasech opravdu hodně prostoru a mnoho cenných minut. Zahrál jsem si spoustu zápasů proti těžkým soupeřům (mnohokrát i v základní sestavě), což pro mě byla obrovská zkušenost a zároveň splnění jednoho z mých mnoha basketbalových snů. I přesto, že jsem v některých zápasech vůbec nenastoupil - a přestože jsem už na konci sezony moc prostoru nedostával, byl jsem se svou první sezonou v Mattoni NBL nadmíru spokojený.

Snažilo se tě vedení Pand přemluvit, abys zůstal ještě alespoň rok v kádru našeho severočeského konkurenta?

Ano. Vedení i trenér měli zájem na tom, abych ještě zůstal. Nakonec jsem se ale rozhodl po zvážení všech faktorů do Děčína odejít.

S jakými cíli do Děčína přicházíš? V jak velkou minutáž věříš v konkurenci ostřílených borců Strii či Aliče?

Hlavním cílem je další postup kupředu v mé basketbalové kariéře. Chci se nadále zlepšovat a získávat více zkušeností. Myslím si, že Děčín je pro můj basketbalový pokrok to správné místo. Konkurence je zde mnohem větší než v Ústí. Děčín je bronzový tým, který má skvělé hráče na všech pozicích. Je však těžké dopředu odhadovat, kolik prostoru dostanu a jak budu schopen se s těmito hráči popasovat. Udělám ale maximum pro to, abych si minuty v zápasech vybojoval.

Dá se říct, že do našeho klubu přicházíš jako náhrada za Tomáše Pomikálka, který zamířil do tábora úřadujícího mistra z Nymburka. Jak toto srovnání vnímáš? A věříš, že se ti povede oblíbeného dunkera nahradit?

Je pravdou, že mi fanoušci v Děčíně často dávají otázky, jestli dokážu Tomáše Pomikálka nahradit a že přicházím jako náhrada místo něj. Je navíc pravdou, že jsem na stejné pozici. Podle mého názoru je ale každý hráč jedinečný a určitým způsobem nikdo nemůže Tomáše Pomikálka nahradit. Srovnání s tak dobrým hráčem mě těší a určitě bych si přál jít podobným směrem jako on. Zároveň chci ale říci, že nejsem a nikdy nebudu Tomáš Pomikálek. Pokusím se tedy místo po Tomášovi převzít jako Lukáš Bažant. (usměje se)

Předpokládám, že jste již mluvili s koučem Pavlem Budínským. Co od tebe očekává?

Ano, už jsme spolu měli několik rozhovorů. Pavel Budínský mě nabádá k agresivitě a sebevědomosti, jelikož jsem stále mladý hráč. Chce, abych si věřil a abych se snažil zkušenějším a lepším spoluhráčům postupně šlapat na paty. Dal mi najevo, že minuty v zápasech a vše ostatní záleží jen na tom, jak se s touto výzvou popasuju.

Jak jsi vnímal loni v dresu Slunety zápasy proti svému mateřskému celku? Měl jsi větší motivaci se předvést než v jiných ligových špílech?

Na zápasy proti Děčínu jsem se moc těšil. Jako malý kluk jsem byl skoro na všech domácích zápasech Děčína. Když se mi naskytla možnost zahrát si proti hráčům, ke kterým jsem od malička vzhlížel, byla to pro mě obrovská motivace. Zápasy jsem hodně emotivně prožíval a byly to pro mě neopakovatelné zážitky, na které budu vždycky vzpomínat.

Věříš, že přijetí od fans Válečníků bude vřelé i díky tomu, že jsi odchovancem klubu? Zamlouvá se ti atmosféra při zápasech v ČEZ Sportcentru?

S mnoha fanoušky Děčína se velice dobře znám a zatím jsem se setkal pouze s pozitivními ohlasy, za což jsem moc rád. Fanoušky v Děčíně mám moc rád, jelikož pro ně basket znamená hodně a je zde perfektní basketbalové prostředí. Atmosféra na domácích zápasech je prostě neskutečná. V žádné jiné hale v Čechách ani na Slovensku se nedá zažít to, co právě zde v Děčíně. Mým velkým snem je tuto atmosféru zažít na hřišti a doufám, že se mi tento sen v nadcházející sezoně splní. (usměje se)

Foto: BK Ústí 4157x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit