A-tým > Rozhovory

Lukáš Palyza: Chci hrát o medaile

28.11.2016 11:40Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Basketbalisté BK ARMEX Děčín získali do svých řad velmi zvučnou posilu, kterou je 202 cm vysoké křídlo Lukáš Palyza. Ostravský odchovanec získal třikrát titul mistra ČR s Nymburkem, s nímž také třikrát vyhrál Český pohár, jeden rok si pak vyzkoušel i Bundesligu v klubu medi Bayreuth. Lukáš Palyza je především nebezpečným střelcem, což dokládá i jeho letošní statistika, když ve dvanácti zápasech Kooperativa NBL dal 230 bodů a je s průměrem 19,17 bodů na zápas nejlepším dosavadním střelcem soutěže. Jeho top letošní výkon je 30 bodů, jenž dal právě Děčínu.• Proč jste si vybral jako své nové místo působení zrovna Děčín?
Pro mě jsou v tomto věku velmi důležité ambice, které se v Prostějově bohužel trochu vytratily. Je to mančaft, který hraje stále slušně, ale jeho reálné ambice jsou být po skončení základní části soutěže ve skupině A1. A když se tam dostane, bude to bráno jako úspěch. Jenže s tím já nejsem srovnaný. Chci hrát o medaile. Takže když jsem si představil, co by můj příchod mohl znamenat pro děčínský kádr a kam až by to mohlo tým posunout, přišlo mi to mnohem zajímavější a proto jsem ten krok udělal. 

• Bylo vyjednávání s děčínským klubem dlouhé?
Nebylo, protože je to uprostřed sezóny. Ani já, ani vedení klubu jsme si nevymýšleli nějaké zbytečné podmínky nebo věci, o kterých by se muselo sáhodlouze jednat. Takže to bylo rychlé, věcné a během chvilky se to dojednalo.

• Smlouva platí na zbytek této sezóny a další dvě?
Ano, je to tak, smlouva je uzavřena do roku 2019, ale jsou tam různé možnosti pro obě strany. Shodli jsme se na tom, že ve sportu to vždy není jen černobílé. Děčín byl při jednání vstřícný a máme v dohodě i dodatek na podmínkách mého odchodu do zahraničí, kdyby se objevila nějaká zajímavá nabídka. Prvotní myšlenka byla samozřejmě posílení kádru do právě probíhající sezóny, ale jelikož jsme si při projednávání podmínek a cílů velmi rozuměli, smluvně jsme si nastínili spolupráci i do budoucna.

• Co se od vás očekává?
Když jsem se bavil s vedením klubu i trenérem Budínským, řekli jsme si, že Děčínu v současné době trochu chybí hráč takového stylu, jakým jsem já. To znamená střelec z dálky, hráč, který si umí vytvořit svoji střelu a navíc je silný ve hře jeden na jednoho proti obránci. Někdo, kdo to vezme na sebe a individuálně se bude umět prosadit i ve vypjatých situacích. Tohle všechno bude samozřejmě důležité zapracovat do filozofie, kterou tým má. Děčín momentálně disponuje na křídlech kluky, kteří jsou na tom dobře fyzicky, mají doskoky, kvalitní obranu a hrají tvrdě, ale teď jim trochu chybí střelba a proměňování střel, někdy i těch těžších, z delší vzdálenosti. Bývají zápasy, kdy soupeř schválně zacpe podkošový prostor a sází na to, že budete přestřelovat z dálky a nepůjde vám to. To už si teď nebude moct dovolit. Můj příchod by mohl týmu pomoci a katapultovat ho do ještě jiných sfér, protože střelec není na hřišti jen od toho, aby neustále střílel, ale váže také na sebe velikou pozornost, obránci u něj musí být, což trochu uvolní ruce ostatním hráčům. 

• Je něco, na co se v Děčíně těšíte?
Moc se těším na to, že budu opět hrát v jednom týmu s Tomášem Pomikálkem a Pavlem Houškou. S nimi jsme za společného působení v Nymburku vyhráli dva tituly, a to v sezónách 2012/13 a 2013/14. Jsou to moji kamarádi, něco jsme spolu už odehráli a je fajn, že jsou tady. Přiznám se, že to byl jeden z aspektů, když jsem přemýšlel o přestupu do Děčína. Samozřejmě, že znám i Tomáše Vyorala z jeho kratšího působení v Nymburce... Jinak ale děčínské prostředí neznám a bude to pro mě něco nového. Beru to však profesionálně, tým mě oslovil tím, jaký je, jaké má ambice a těším se na basketbal, při kterém chci vyhrávat.

• Před nedávnem opustil prostějovský tým Jan Tomanec, nyní odcházíte i vy. Můžete prozradit proč?
Je zbytečné komentovat, co se dělo. Udělal jsem rozhodnutí, které bylo do jisté míry i radikální, ale na Prostějov budu vzpomínat jen v dobrém, protože pro mě udělal hodně věcí. Tím největším impulzem pro můj odchod bylo jednoznačně zjištění, že v Prostějově nejsou ty ambice, které tam byly. Minulou sezónu jsem byl přesvědčen o tom, že tým měl na finále. Bohužel, na konci sezóny nás zasáhly zdravotní problémy a zranění a semifinálovou sérii s Děčínem jsme prohráli 1:3 na zápasy. Pak jsme šli do utkání o bronz proti Pardubicím, kde jsme však v sedmi neměli šanci a prohráli jsme 0:2 na zápasy. Přesto zpětně vidím, že tým byl dobře poskládaný, měl na finálovou účast a při domácích zápasech mohl donutit Nymburk přepnout na vyšší obrátky. 

• Takže proč ta změna?
Za Prostějov jsem hrál rád, dostal jsem tam spoustu prostoru, abych se mohl individuálně zlepšovat, což je na mé hře vidět. Už to není jen statická hra trojkového střelce, ale je mnohem univerzálnější. To nebývá u tak vysokých křídel, jako jsem já, zvykem. Za tohle Prostějovu moc děkuji, ale když jsem se reálně podíval na současný prostějovský tým a kam by mohl dojít, nebyl jsem spokojený. Nechci být v pozici outsidera, který půjde v prvním kole play-off bez výhody domácího prostředí na silnou trojku Nymburk, Děčín, Pardubice. Cítil jsem, že to k tomu směřuje a ambice pro mě nebyly dostačující. Ani klub nějak výrazněji nesignalizoval, že by chtěl více, jako například v minulých sezonách. Když přišla nabídka z Děčína, přišlo mi to jako dobrý krok.

• Kdy se k týmu připojíte?
Moje smlouva v Děčíně začíná od prvního prosince. V Prostějově jsem se dohodl na ukončení smlouvy uprostřed minulého týdne, takže mám ještě nějaké povinnosti, které musím vyřešit, včetně stěhování a podobně. Děčín nijak nespěchal na můj start, chápe, že to není jednoduché, takhle uprostřed sezóny měnit angažmá. K týmu se tedy připojím prvního a předpoklad je takový, že bych už v sobotu 3. prosince mohl hrát v Jindřichově Hradci.

4175x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit