A-tým > Rozhovory

Lukáš Bažant: Srdce Válečníka mi zůstane

28.05.2018 21:14Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Jedním z hráčů, kteří opouštějí dres Válečníků, je děčínský odchovanec Lukáš Bažant. Ten za 6 sezón odehrál 253 utkání, ve kterých dal celkem 1 198 bodů a byl u všech tří stříbrných medailí Děčína. Rozhovor na rozloučenou vznikl před exhibičním utkáním s fanoušky, ve kterém se Lukáš rozloučil se svými příznivci.• Jaká byla sezóna z vašeho pohledu?
Rozhodně byla jiná, než tři předchozí. V základní části jsme neuhráli tak dobrý výsledek, jaký jsme si přáli. Také nám chybělo větší týmové pojetí hry, než v minulých sezónách, ale hlavně jsme postrádali vůdčí osobnost, jež by to v klíčových chvílích vzala na sebe. Tou osobností v předchozích sezónách byl Vyo (Tomáš Vyoral - pozn. red.), který dostával celý zápas své spoluhráče do hry, ale v pravou chvíli to uměl vzít i na sebe. Tohle bylo podle mého to, co nám na těch miskách vah chybělo.

• Jakou roli sehrálo to, že jste šli do sezóny jako třikrát v řadě stříbrný tým?
Setkávali jsme se s tím, že lidé si vlastně už jakoby navykli na naše úspěchy a čekají snad už jen zlato. Jenže takhle to nefunguje, obzvlášť ve sportu. Myslím si, že ty tři stříbrné medaile jsou neskutečným úspěchem a ta letošní sezóna byla takovým trochu vystřízlivěním. Ale myslím si, že by to týmu mohlo pomoci. Tři roky jsme se vezli na vlně vítězství a nyní je potřeba zbystřit mysl, trochu se vrátit na zem a zkusit dobýt pozice znovu. Ulehčit by to mohlo i to, že lovným týmem bude teď někdo jiný.

• Tak jaká tedy sezóna byla?
V kontextu tří předchozích sezón nebyla z pohledů fanoušků tak dobrá. Je pravda, že těch výher nebylo tolik, ale já bych řekl, že to nebylo ani dobré, ale ani špatné. Takový zlatý střed. Týmy okolo nás se zlepšily, liga se vyrovnává a zákonitě musel přijít výsledkový pokles.

• V Alpsko-jadranském poháru, v Českém poháru i lize jste splnili své předsezónní cíle...
Je to tak. Ve všech soutěžích jsme neuhráli úplně špatné výsledky, ale chybělo tomu něco. Něco, abychom postoupili, něco, abychom udělali radost fanouškům. Jenže je pravda, že ve fázích soutěží, kam jsme se dostali, už rozhodují opravdu drobné věci.

• Co tedy rozhodlo čtvrtfinále se svitavskými Tury?
Loni jsme měli ve skupině A1 veliké problémy a výsledkově byla daleko horší, než ta letošní. Ale dokázali jsme se v hlavě srovnat na play-off. Forma nám stoupla, přepli jsme na úplně jiný level a měli jsme skvělou obranu. Jenže to se letos nestalo. A tady musím přiznat, že nerozhodly maličkosti, ale byl to důsledek celé naší sezóny. My jsme v hlavách trochu spoléhali na to, že umíme přepnout na jiný mód tak, jako se to povedlo i v minulém roce. To se však nestalo. To přepnutí prostě nepřišlo, naopak Svitavským forma gradovala a vyšlo jim to přesně na play-off.

• ​Po skončení sezóny začal děčínský klub oznamovat změny v kádru a mezi odchody se objevilo i vaše jméno. Proč?
Mě skončila smlouva a vnitřně jsem byl rozhodnut, že to chce už změnu. Že pokud se chci posunout v basketbalu dál, budu muset z Děčína odejít. Bylo to veliké dilema, protože v Děčíně jsem doma, mám tady přítelkyni, rodiče, kamarády, v klubu jsou super podmínky a je tu výborné vedení. Na druhou stranu poslední dva roky v Děčíně nebyly z mého pohledu tak dobré, nedostával jsem tolik prostoru na hřišti a cítil jsem, že to zkrátka nejde tím směrem, který bych si přál. Bylo to opravdu těžké rozhodování, při kterém mě neskutečně podržela moje přítelkyně a já se i díky její pomoci odvážil udělat tento krok.

• Kam vaše kroky budou směřovat?
Nějaké nabídky už mám, protože Děčín je opravdu dobrý klub, ze kterého se dobře odchází. Ale zatím není nic rozhodnuto a spíše nabídky porovnávám a zvažuji.

• Je tímto rozhodnutím cesta zpět do Děčína uzavřena?
Jednání s Lukášem Houserem (generální manažer klubu - pozn red.) bylo velice příjemné v tom, že ačkoliv jsem oznámil svůj konec v klubu, bylo mi řečeno, že dveře zpět budu mít vždy otevřené a budu zde vítaný. Že jsem byl u tří veleúspěchů Děčína a že sem patřím. Tohle bylo velice hezké slyšet a chtěl bych za to ještě jednou moc poděkovat. 

• Jak budete vzpomínat na roky strávené v dresu Válečníků?
Celé děčínské angažmá mi přineslo hodně zkušeností, strašně moc zážitků, spoustu nových spoluhráčů a myslím si, že basketbalově jsem se velmi posunul. Poznal jsem také, jak funguje organizace, která má úspěchy. Řekl bych, že za šest let, co jsem tady, jsem toho opravdu hodně získal. A největší zážitky? Určitě tři stříbrné medaile. Ale úplně ten největší byl, když jsme v pátém utkání porazili Prostějov a postoupili do prvního finále v historii klubu. Vzpomínám, jak jsme se objali s mamkou i taťkou a brečeli jsme všichni tři... Nádherný byl také první finálový zápas na zimním stadiónu v Děčíně. Tohle byly zážitky, kdy jsem si řekl, že jsem dosáhl toho, o čem jsem jako malý začínající basketbalista snil. Mým snem bylo si zahrát za Děčín a být součástí něčeho velikého. A když jsme nastoupili na zimák, mohl jsem říct: Jo, je to tady. Hrát za Děčín mi přineslo opravdu jen samé plusy a srdce Válečníka budu mít, i když budu už v jiném klubu.

• Když už mluvíte o basketbalových začátcích, trénoval jste rovněž děčínskou přípravku. Budete v trénování pokračovat?
Tohle bude záležet na spoustě okolností, které nastanou v mém novém působišti. Ale mohu říct, že ačkoliv trénovat přípravku a hrát ligu bylo někdy velmi náročné, posunulo mě to dál. Když jsem viděl pokroky dětí, dělalo mi to velikou radost a trénování se vůbec nebráním.

• Je vaším cílem trénovat profesionálně?
Nevidím se úplně na místě trenéra, který vede ligový tým. Trénovat děti mě baví, ale výš asi nemířím.

• A jaká jsou vaše zadní dvířka až jednou skončíte s kariérou?
Já jsem nechtěl dělat jen basketbal, a pak jednou zjistit, že neumím nic jiného. Takže jsem se snažil získat vzdělání, nyní mám vysokou školu s ekonomickým zaměřením a doufám, že bude jednou o trochu jednodušší pro mě získat civilní zaměstnání.

3850x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit