A-tým > Rozhovory

O. Šiška: Teď je důležité nešpekulovat

28.03.2019 12:26Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Po sérii nezdarů se basketbalisté Děčína opět radují z vítězství. Dlouhou sérii devíti ligových a dvou pohárových proher ukončili v derby s Ústí, na čemž měl lví podíl rozehrávač Ondřej Šiška. Ten pak výrazně pomohl Válečníkům také urvat domácí výhru nad Brnem a rovněž se podílel na posledním úspěchu nad Opavou. • Je nějaké vysvětlení, proč přišla ta dlouhá výsledková krize v podobě jedenácti soutěžních porážek v řadě?
Vše začalo dvěma smolnými domácími prohrami s Ústím, poté následovalo rozlosování, kdy jsme hodně utkání hráli u soupeřů, a jediné dva domácí zápasy nás přivedly proti Nymburku a Svitavám. Navíc, takový prostě sport je. Někdy se daří, jindy se nedaří, přestože se člověk snaží. A to byl možná ten problém, protože každý z nás chtěl opravdu hrozně moc to zlomit. Chodili jsme střílet, trénovali, ale stejně nám to v útoku nešlo a v obraně byly mezery. Vypíchnout ale jednu věc, proč ta série přišla, to nejde. Byla to prostě souhra několika faktorů. 

• Zažil jste už něco podobného?
Naposledy možná když jsem hrál v Brně, ale tam nebyly takové ambice jako v Děčíně.

• Jistě to byla nepříjemná situace.
To ano. Vnímali jsme ten tlak okolí. Naštěstí vedení klubu bylo v tomto směru v klidu, pozitivně nás motivovalo a hnalo kupředu. Podporu jsme cítili i od trenéra, který nebláznil. Ale jediný způsob, jak ze situace vybruslit, bylo vyhrát (smích).

• Porážky skončily v derby na palubovce ústecké Slunety v prodloužení, tedy proti stejnému soupeři, se kterým vlastně začaly. Co se tam stalo?
No, je to vlastně až takový skoro pohádkový příběh (smích). A co se stalo? Prostě jsme si věřili a řekli, že tentokrát už neprohrajeme, ať se děje cokoliv. A to se povedlo, byť to bylo s velikou dávkou štěstí. Ale úspěchu jsme šli naproti, makali jsme. Navíc už před zápasem jsem měl takový zvláštní pocit, který mi říkal, že dnes to zlomíme.

• V derby jste zařídil prodloužení, když jste několik vteřin před koncem předribloval hřiště, bez přípravy vystřelil a trefil trojku o desku.
Ono už nebylo moc času a kdybych udělal třeba ještě jeden driblink, přišel by asi taktický faul. A kdybych přihrával, rovněž by Ústí jistě rychle faulovalo. Takže jsem to vzal na sebe a řekl si hop nebo trop. Na střelu jsem si věřil, protože v utkání se mi dařilo, dal jsem nějaké body a tak nějak jsem si říkal, že kdo jiný, když ne já. Navíc jsem doufal, že kdybych náhodou minul, doskočíme si míč a budeme mít další střelu.

• Slunetě jste dal 27 bodů, což je vaše kariérní maximum. Byl jste spokojený se svým výkonem?
Hlavně jsem byl spokojený, že se vyhrálo. A také jsem odčinil svoji chybu z derby v Děčíně, kde jsem neuhlídal Svejcara, který v poslední vteřině rozhodl o výhře Ústí. Byl čas oplatit tuhle porážku. 

• Po výhře v Ústí mi přišlo, že jste se ani moc neradovali, že na vás byla spíše patrná úleva.
Tohle nám říkalo hodně lidí a možná je to pravda. Spadl nám kámen ze srdce. Navíc jsme nevěděli, co máme dělat, protože jsme málem zapomněli, jak se raduje (smích).

• Pak přišlo vítězství nad Brnem, byť samotné utkání nebylo příliš pohledné. 
Raději utrápená výhra, než hrát krásně a prohrát. Navíc jsme věděli, že musíme vyhrát, abychom si nepokazili úspěch z Ústí. Brno letos hraje dobře, nemělo u nás co ztratit a cítilo šanci na úspěch. My jsme se trochu trápili, ale nakonec jsme to zvládli. 

• S Opavou byl naopak váš výkon již takový sebevědomý.
Proti Opavě to byl parádní týmový výkon a každý, kdo přišel na palubovku odvedl skvělou práci. Ať už to byl Pomi (Tomáš Pomikálek - pozn. red.), jenž zahrál skvěle a jeho body nám hodně pomohly, nebo Šimon Ježek, který sice nedal body, ale měl důležitý útočný doskok v závěru. Dobře zahrál i Filip Kroutil... Byla to zkrátka týmová výhra, v obraně jsme šlapali a především jsme si pohlídali náš útočný doskok, kdy jsme Opavu přeskákali 17:6. Bylo to povedené.

• Nyní vás čekají ještě čtyři zápasy v nadstavbové skupině A1. S čím do nich půjdete?
V téhle fázi soutěže je těžké spekulovat. Já na tabulku moc nekoukám, ale je jasné, že zápasy týmů od druhého do šestého místa mohou dopadnout jakkoliv a každý může porazit každého. Já však věřím, že nyní překvapíme ve Svitavách, a pak si pohlídáme domácí zápasy. Teď je ale důležité nešpekulovat a jít utkání od utkání.

• Poslední střetnutí vám vyšla výborně.
Neměl jsem úplně optimální start do sezóny, ale to se dařilo jiným klukům. Teď se jim třeba nedaří a já vycítil, že musím hrát lépe a pomoci více. Jsem první rozehrávač a mám zodpovědnost za svůj tým, kterou si uvědomuji. Musím podávat podobné výkony dál, abychom vyhráli, protože to nás baví (smích).

• A na závěr jednu méně příjemnou otázku. Co vy a trestné hody?
Je to můj věčný boj (smích). Doufal jsem, že po zápase v Ústí se to zlomí, ale zase nic. Přitom na tréninku nemám problémy s touhle disciplínou, ale pak při utkání to nejde. A opravdu nevím, čím to je. Ale snad se to konečně zlepší.

1193x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit