A-tým > Rozhovory

J. Vasiliak: Pracovat s Válečníky byla dobrá volba

26.12.2018 10:30Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Ve druhém dílu seriálu Ti, kdo nejsou vidět vám představíme maséra A-týmu, Josefa Vasiliaka, jenž je u mužstva první sezónu, ale již zapadl do děčínské basketbalové rodiny.• Jak se sežene práce maséra u basketbalového klubu?
Šel jsem se prostě zeptat, protože jsem měl informace, že klub shání maséra. Mluvil jsem s Lukášem Houserem (generální manažer BK ARMEX Děčín - pozn. red.), slovo dalo slovo a během pár minut jsme byli dohodnuti. Před tím jsem deset let pracoval v Holandsku a plánoval jsem, že až se vrátím, budu pokračovat v tom, co mě naplňovalo dříve. Pracovat v oblasti fitness,regeneračních masáží, v oblastech, kde nacházím osobně větší smysluplnost. Naskytla se ale tato šance a já ji vzal.

• Bylo vaše rozhodnutí spojit svůj život s Válečníky dobré?
Určitě, je tady vynikající managment, hráči, kteří jsou skvělými lidmi. Nechci zapomenout ani na ostatní, kteří se pohybují v hale a přispívají každý svým dílem k rozvoji basketbalu v Děčíně. Z lidské stránky to byla dobrá volba a myslím si, že je to dobré také pro moji budoucnost a praxi.

• Zmínil jste se, že jste pracoval v Holandsku...
Byl jsem tam na lodi (smích). A před tím jsem pracoval ve školství a nyní dělám maséra. Mám takový zhruba desetiletý cyklus, kdy měním zaměstnání. Prvotní cíl byl a stále zůstává pohyb, fitness a masáže. To mě opravdu moc láká a naplňuje.

• Jak jdou dohromady masáže a práce na lodi? 
Celou dobu, co jsem pracoval v Holandsku, jsem se neustále udržoval v kontaktu s fitness. A když jsem tam skončil, absolvoval jsem znovu masérské kurzy, abych mohl tuto práci vykonávat.

• To je vcelku široký rozptyl oborů, v nichž jste pracoval. Jak jste se ale dostal k masážím? Lákalo vás to od mala?
Tohle bych asi neřekl, ale je pravda, že ke sportu, pohybu mám od dětství pozitivní vztah. Především mi ale dělá dobře, když mohu někomu pomoci, což u masáží rozhodně platí. Líbí se mi ten kontakt s lidským tělem.

• Musel jste se nějak vzdělávat? 
Když chcete v oboru nebo nějaké práci být dobrý, vzdělávání je nutnost. To platí především, když manipulujete s lidským tělem! Můžete hodně pomoci,ale i ublížit. Jak už jsem se zmínil, absolvoval jsem několik kurzů pro obnovu kvalifikace pro práci maséra, kromě toho jsem také trenér fitness. Kurzy jsou dlouhé a nemohu je absolvovat v rozjeté sezóně. Takže se dále vzdělávám sám, sleduji nové trendy a až bude čas, zúčastním se dalšího kurzu.

• Vaše role u týmu je jaká? Je to opravdu jen masér?
Jsou to nejen masáže, ale také příprava pitného režimu, dresů a podobně. Moje funkce maséra se totiž prolíná s pozicí kustoda. Jinak jsem s hráči na každém tréninku, abych byl k dispozici, kdyby se něco stalo. Po tréninku se přijdou hráči zaledovat a někteří z nich pak využijí i masáže. Po zápase pak pomáhám hráčům s regenerací. A když hrajeme venku, musím být připraven pomoci i ošetřením drobných poranění. Takže jsem masér, kustod a lékárnička v jednom (smích).

• K čemu masáže vlastně slouží?
Basketbalisté jsou extrémně zatížení sportovci a masáže urychlují jejich regeneraci. Každý hráč má po zápase jinou rychlost regenerace. Masér pomáhá těm, kteří mají tuto regeneraci delší. Umožní jim tak navrátit se rychleji v plné kondici do dalšího zápasu. To je má práce. Někdy samozřejmě musím pracovat s někým víc a třeba i ve spolupráci s Terezkou (Tereza Houserová - fyzioterapeutka týmu). Za krátkou dobu u týmu vím, že kluci jsou hodně tvrdí a dokáží si s regenerací často poradit sami. Kdo ale chce, může masáží využít. Domnívám se však, že to hlavní teprve přijde, a to v play-off, kde se hraje v rychlém sledu, třeba čtyři zápasy za týden.

• Vnímáte také průběh utkání?
Někdy se zadívám do hry tak, že třeba zapomenu podat pití nebo ručník. Neprožívám ale zápasy nějak extrémně intenzivně. Nesoustředil bych se na mou práci. Kluci a trenéři jsou nastaveni stoprocentně na zápas, na hru a tlak na jejich fyzično a psychiku je extrémní. Pocházím z jiného sportovního oboru, ale teď se dívám, učím se a nikdy jsem si nemyslel, že basketbal je takhle složitá hra. Když se člověk dívá v televizi, nepřijde mu to, ale třeba jen trefit koš z jakékoliv vzdálenosti není vůbec žádná sranda. Sám jsem to zkoušel a je to těžké. Proto kluky obdivuji, že trefují koše jakoby nic. Jsou to skuteční profíci.

• Můžete prozradit jaké sporty jste provozoval dříve?
Fotbal, hokejbal, pak jsem se dlouhá dělal instruktora fitness, bojové sporty, jezdím na kole a na in-line bruslích. Také jsem zkoušel paragliding a když vidím padáky kroužit nad Děčínem, říkám si, že k tomuhle se musím vrátit. Pohyb mě zkrátka baví.

• Jaký byl první trénink s týmem?
Snáším změny dobře, takže to nebyl takový problém. Samozřejmě, bylo to pro mě nové prostředí i nový sport. Důležité jsou v novém prostředí lidé a mezilidské vztahy. Válečníci se chovají ke svým členům jako k rodině a stejně se chovají ke mně od prvního dne. S takovými lidmi se pracuje velmi hezky. Já už se jen soustředím se na to, abych dělal svou práci dobře.

• Válečníci se před několika dny vrátili z dvojzápasu Alpsko-jadranského poháru v Rakousku a Maďarsku. Jaká to byla zkušenost?
Bylo to náročné především pro kluky, kteří museli podat kvalitní výkony. Hráli se dva zápasy ve dvou dnech. První zápas v Rakousku se velmi povedl. Dařilo se všem hráčům a předvedli skvělý výkon. Druhý zápas v Maďarsku se nepovedl jako první a hodnocení aktérů si můžete přečíst na klubových stránkách. Já to nechci nějak hodnotit.

1502x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit