A-tým > Rozhovory

P. Budínský: Šance na posun tu je

26.02.2018 17:43Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Válečníci mají za sebou náročný program, kdy odehráli v sedmi dnech čtyři zápasy. První dva ve Final four Českého poháru, další dva ve čtvrtfinále Alpe Adria Cupu. Ani v jednom z pohárů sice nezaznamenali úspěch, ale už samotný postup do těchto fází nelze hodnotit jinak, než kladně. O tom, i blížící se nadstavbové skupině A1, jsme hovořili s trenérem Pavlem Budínským.• Jak hodnotíte vystoupení v závěrečném turnaji Českého poháru?
Nejprve bych chtěl říct, že nejsme továrna mající patent na medaile. Ono na každý kopec se leze od spodu nahoru, ale já okolo sebe cítím, že lidé mají pocit, že my se dostaneme na kopec vrtulníkem, vystoupíme z něj, a už tam jsme. Ovšem tak to není. Takže já za sebe jsem byl samozřejmě smutný z toho, že jsme nevyhráli ani jeden zápas, ale na druhou stranu bylo fajn, že jsme se do Final four vůbec probojovali, protože loni se nám to nepovedlo. Navíc letos byl klíč k postupu složitý a jsem rád, že jsme se tam prokousali.

• V semifinále jste nestačili na Pardubice, druhý tým po základní části NBL.
Pardubice mají svou velikou kvalitu, což dokazují tím, že se neustále pohybují v popředí tabulky, hrají FIBA pohár a jsou těžkým soupeřem pro každého. My jsme je v lize zatím dvakrát porazili, ale nemůžeme si myslet, že je budeme porážet pořád. My jsme odehráli dobré utkání, ve kterém nám zkrátka něco nešlo, ale tak to chodí. Neumíme hrát dokonale, bez chyby. Také si nejde myslet, že před sezónou vyměníme několik hráčů a každý z nich bude během měsíce Michael Jordan. Je zkrátka nutné vidět změny, které se v týmu udály, musíme vnímat, že tým si může během sezóny projít slabším obdobím, což je zcela běžná záležitost. Nelze po hráčích chtít, aby celou sezónu podávali bezchybné fyzické, mentální, taktické a herní výkony. Kdybychom toto uměli, museli bychom se přihlásit do NBA. Zápas s Pardubicemi byl dlouho otevřený, mohli jsme jej i vyhrát, ale k tomu nám chyběla lepší produktivita. A produktivita je poslední dobou naším prubířským kamenem v každém utkání.

• V boji o bronz jste pak nestačili na domácí Svitavy...
Svitavy jsou našlapaný tým, který jde tvrdě za svými velkými cíli a doma zatím prohrál jen dva zápasy. A potvrdil to i proti nám, kdy využil domácí palubovky. Zisk medaile byl pro Svitavské velmi důležitý a jejich výkon byl zkrátka lepší, než náš.

• Nestálo vás semifinále s Pardubicemi více sil, než Svitavy těžká prohra s Nymburkem?
To určitě také sehrálo svou roli. Mám zkušenosti z těchto akcí, že týmy, které prohrají druhé semifinále jsou fyzicky i mentálně více unavené, než tým, který jde proti Nymburku. Proti Nymburku se to zkusí, a když to nejde, řekne se fajn, tudy vlak nejede a soustředí se na boj o bronz. Ostatně já jsem s Děčínem už něco podobného zažil. V sezóně 2010/11 jsme v semifinále Českého poháru prohráli s Nymburkem, a v boji o bronz jsme pak jasně porazili Prostějov, který nezvládl semifinále s Novým Jičínem. Přitom v lize jsme s Prostějovem čtyřikrát prohráli, ale tady jsme byli mentálně silnější, než zklamaný soupeř.

• Další dva zápasy byl čtvrtfinále Alpe Adria Cupu proti USK Praha. Sice jste vysokoškoláky jednou porazili, ale v celkovém součtu dvojzápasu byl lepší soupeř. Není to už letošní komplex proti USK, se kterým jste odehráli doposud šest zápasů a vyhráli jen dva?
Neřekl bych, že je to komplex a pomohu si příkladem. Proč se třeba v NBA týmu Washingtonu, který hraje jinak dobře, nedaří proti Charlotte? Má to s nimi 0:3 na zápasy a přitom Charlotte neatakuje příčky play-off. Protože v těchto zápasech rozhoduje takzvaná match-up obrana, tedy chlap na chlapa. Já jako hráč už vím, kdo mě bude ze soupeřů nejvíc bránit a koho budu bránit já. A také vím, že u pěti týmů je to v pohodě, u tří je to tak nějak, u dvou to není dobré, protože člověk, kterého bráníte a který brání vás, vám nevyhovuje. Věří si na vás a nebo vám nevyhovuje jeho styl hry. A pak je jeden tým, který je totálně mimo, a to je momentálně pro nás USK Praha.

• Čím to je?
USK má dobře poskládanou podkošovou sestavu a velmi zdatný perimetr. Navíc na začátku sezóny měl ve svých řadách Petersona, což byl vynikající hráč a výrazně přispěl k naší první porážce. Po jeho odchodu se výkony USK trochu propadly, ale nyní se opět zvedají, ostatně doma porazil i Svitavy, protože se mu rozehrává další Američan, Bookert, který se nějakou dobu hledal. Celkově jsme s USK prohráli v poháru AAC o osm bodů po osmdesáti minutách, což jsou tři koše. Já chápu, že je tam ta pachuť, že to bylo s USK, ale kdybychom prohráli s nějakými Slovinci nebo Maďary, náš postup do čtvrtfinále po výhře v základní skupině by se hodnotil jako úspěch.

• Neuškodilo vám také trochu to, že USK Praha byl pro tento dvojzápas oslabený?
Nevím jestli uškodilo, ale je pravda, že USK hrál s absolutní lehkostí, protože neměl co ztratit. To se pak hraje krásně. Naopak my jsme neustále vmanipulováváni do role favoritů; snad jen s Nymburkem ne. Je hezké, že máme tuto nálepku, ale ne každý hráč s ní umí naložit. Soupeř, který přijede do Děčína, ví, že hraje proti vicemistrům ligy, hraje v nádherné hale před bouřlivým publikem a většinou se vybičuje k dobrému výkonu. My samozřejmě chceme být dál špičkový klub, ale je třeba respektovat také sílu a možnosti konkurenčních klubů. Ovšem my ještě zbraně neskládáme. Srovnávat čtvrté místo po letošní základní části a loňské konečné druhé místo nedává smysl. Uvidíme po play-off.

• Před play-off vás ještě čeká nadstavbová skupina A1, která startuje již ve středu 28. února zápasem s Olomouckem. S čím do této fáze soutěže půjdete?
Teď to bude co zápas, to souboj s těžkou váhou, protože kluby půjdou tvrdě za svými cíli. Přesto do nadstavbové části jdeme s tím, že chceme atakovat třetí, potažmo druhé místo. Na Opavu ztrácíme dvě, na Pardubice tři výhry. Bude to těžká mise, ale pokud udržíme domácí prostředí a budeme úspěšní i venku, a už jsme letos dokázali, že to umíme, šance na posun tu je.

Program BK ARMEX Děčín v nadstavbové skupině A1: Děčín - Olomoucko (středa 28. 2.), Nymburk - Děčín (sobota 3. 3.), Děčín - Opava (pondělí 5. 3.), Děčín - Svitavy (sobota 10. 3.), Pardubice - Děčín (pátek 16. 3.), Olomoucko - Děčín (středa 21. 3.), Děčín - Nymburk (sobota 24. 3.), Svitavy - Děčín (úterý 27. 3.), Opava - Děčín (sobota 31. 3.), Děčín - Pardubice (středa 4. 4.).

3047x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit