A-tým > Rozhovory

Kouba: Do zápasů jsme dali válečnickou bojovnost

24.04.2017 19:19Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Basketbalisté Děčína zvládli čtvrtfinálovou sérii s Kolínem na jedničku a výsledkem 4:1 na zápasy postoupili do semifinále Kooperativa NBL, kde je čekají po dlouhodobé části soutěže druhé Pardubice. O výhrách nad Kolínem i nadcházejícím semifinále jsme hovořili s kapitánem týmu, Jakubem Houškou.• Jaká byla série s Kolínem?
Myslím si, že byla zajímavá, i když jen málokdo asi čekal, že to bude takhle jednoznačné. My jsme šli do série s tím, že Kolín je hodně dobrý tým, ale dobře jsme se na něj připravili. Trenér nám naordinoval taktiku, která fungovala, navíc jsme do zápasů dali naši válečnickou bojovnost, jež nám v předchozích zápasech chyběla. Nakonec to dopadlo 4:1 na zápasy a utkání, které jsme prohráli v Kolíně, bylo nejhorší právě v našem přístupu. Soupeř nás nepřehrál, to my jsme udělali spoustu chyb. Ale následující domácí zápas potvrdil, jaká ta série byla.

• Jaké to poslední utkání bylo z vašeho pohledu? Co rozhodlo?
Myslím, že rozhodlo to, že jsme si to srovnali v hlavě. Věděli jsme, že poslední zápas v Kolíně jsme odehráli špatně a proto jsme přistoupili k pátému duelu úplně jinak. Byli jsme koncentrováni, řekli jsme si, co chceme hrát, a to jsme také hráli. Chtěli jsme odčinit předchozí porážku, brousili jsme to od podlahy a navíc Kolín nedával některé jednoduché koše. Rozdíl ve skóre tedy narůstal, třetí čtvrtka byla sice taková jako jo a ne, ale pak už jsme to zase rozjeli.

• Zmínil jste, že ve vyřazovacích zápasech už vám bojovnost nechybí. Je tedy play-off opravdu jiná soutěž?
Je to jiné v tom, že člověk ví, že každá výhra znamená překonání dalšího schodu, které musí vyšlapat nahoru do toho snu, jenž má. Navíc každá věc v každém utkání play-off je hrozně důležitá a když ji člověk neudělá, může si to pak dlouho vyčítat. V zápasech před play-off jsme si věci v kabině vyčítali - ty nemáš doskok, ty nemáš tohle, ty tamto - ale nějak to nefungovalo. Teď proti Kolínu jsme si ale třeba doskok už pohlídali a bylo to hned znát. Zkrátka play-off je opravdu jiná soutěž a doložilo to třeba i třetí utkání Svitavy - Pardubice, které přineslo krásný basketbal a výhru domácích.

• Děčín měl v sérii proti Kolínu vyrovnaný útok, když nastřílel 74, 80, 72, 73 a 82 bodů. Byl tohle také jeden ze střípků postupové skládačky?
Myslím si, že ano, ale důležité bylo, že se nám dařilo v obraně. Na tom byla založena naše hra, protože jsme nechtěli, aby se to strhlo v nějakou přestřelku. Vycházeli jsme tedy z obrany, a že nám soupeř nabídl osmdesát nebo dvasedmdesát bodů, to už bylo na něm. My jsme věděli, že když Kolín ubráníme na šedesáti, máme velikou šanci vyhrát. Prostě, když se dobře brání, útok přijde. Je lepší se dostat do zápasu jednoduchým košem, než to zkoušet ostřelovat ze všech možných pozic. Tak to zkrátka je.

• Jak jste jako kapitán týmu vnímal to, že hodně bodů a důležitých dávali hráči z lavičky?
Nejsem úplně zastáncem tohoto roztřiďování, protože je jasné, že v základní sestavě může nastoupit jen pět hráčů. A ty tam nastoupí proto, že trenér má nějakou vizi a chce utkání nějak nastartovat. My jsme v sérii s Kolínem hráli každý patnáct, dvacet minut, nikdo nemusel tahat třicítky, všichni jsme se točili, a to nám hrozně pomáhalo. Trenér ví, že někdo je lepší v obraně, někdo na střelbu a dokázal to dobře nakombinovat. Všichni jsme dostali prostor a je jen hloupost Kolína, že nechával volné hráče, od kterých si myslel, že nebude dostávat body. Prostě si zkusil vytipovat hráče, od nichž body nedostane, ale oni je dávali. Důležité bylo, že ti hráči, kteří neměli úspěšnost střelby tak vysokou, neklesali na duchu, zkoušeli to dál a nakonec se trefili.

• Pardubice v letošní sezóně porazily Děčín třikrát v dlouhodobé části soutěže a vyřadily ho také v Českém poháru. Bude tedy semifinále těžší, než série s Kolínem?
Stoprocentně. Pardubice cítí velikou šanci na finále, mají výbornou sezónu, odehrály skvěle evropský pohár a mají to dobře rozehrané. Takovou šanci jako letos možná ještě neměly a určitě za tím půjdou po hlavě. Ale my se jim musíme vyrovnat, vždyť do finále chceme stejně jako ony. Já osobně nebudu hrát basketbal na téhle úrovni už dlouho a proto bych chtěl tuto šanci na další finále chytit za pačesy. Chci tým táhnout tak, abychom se do finále dostali. A jestli to bude těžké? No, asi bude, ale udělám maximum, abychom uspěli.

• Co musíte udělat, abyste Pardubice v sérii přetlačili?
Být ještě lepší, než jsme teď. Musíme dobře bránit, protože Pardubice mají výborné americké individuality, které tým zvedají do ještě vyšších dimenzí. Bude to těžké je ubránit, ale musíme se o to pokusit. Navíc musíme být produktivní v útoku a využívat pozice, které nám soupeř dá. V sérii s Kolínem jsme některé koše zahazovali, což se teď nesmí opakovat. Série začíná v Pardubicích a my tam pojedeme s tím, že chceme přivézt alespoň jedno vítězství.

• Doma se pak jistě spolehnete na výborné publikum...
Už v sérii s Kolínem to bylo doma úžasné a novým borců, třeba Palymu (Lukáš Palyza) jsem říkal, ať si atmosféru užívá, že tohle nemusí zase dlouho zažít. Je paráda, když nám lidé tleskají vestoje. Ve sportu asi není nic lepšího.

• A poslední, méně basketbalová otázka. V neděli proběhne druhý ročník akce S Koubasketem za pohádkou. Jak se dá skloubit profesionální sport a podobné charitativní akce?
Musí to člověka bavit, protože jinak by to nešlo. Zabírá to totiž hodně času. I proto na tom spolupracujeme společně s Radkou Freibergovou (marketingová manažerka BK ARMEX Děčín - pozn. red.), protože ne vždy máme každý čas. Ale baví mě to a motivuje, protože když pak vidím děti nebo lidi, kteří dostanou vybrané peníze a jsou šťastní, je to skvělý pocit, jenž si pak mohu přehrávat ve svých těžkých chvílích. Beru to jako takovou povinnost, že dokud mohu v Děčíně hrát basketbal, chci to nějak lidem v tomto městě vracet.

 

2002x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit