A-tým > Rozhovory

Rozhovor s Jindřichem Strašnovem – 2. část

23.09.2015 12:42Ladislav Faltin, Jaroslav Zeman - Děčínský Deník | Tisk | Přejít zpět

K 70. výročí založení BK Děčín vznikla unikátní publikace „Příběh BK Děčín 1945-2015“ z pera Jindřicha Strašnova. Ve druhé části interview autor knihy mluví o sbírání historických materiálů, spolupracovnících při psaní knihy či třešničce na dortu, na niž se mohou všichni těšit. 

Kniha má zajímavý obsah. Jak jste k němu dospěl?
K padesátému, šedesátému výročí svého vzniku vydal vždy BK Děčín brožury. Plnohodnotné brožury, zaměřené spíše na komentáře a faktografii, na výsledky, střelce, počty bodů a umístění. Nechyběly drobné příhody, ročníkové fotografie mužstev, přání a zdravice povolaných. Já jsem chtěl něco jiného. Já jsem chtěl příběh. Jinak řečeno chtěl jsem příběhy do Příběhu. Nemám to spočítané, ale jsem si jist, že klubem za sedmdesát let prošlo desítky, možná stovky lidí. A protože jsme každý jedinečný, pak každý zde zanechal a stále zanechává kus sebe, svou stopu, otisk. Každý se zaryl drápkem do toho velkého B a K. Někdo více, jiný méně. Přestože onen basketbalový klub je sémanticky z povahy věci neživý, je vyplněn živoucími lidmi. Vzal jsem si je na pomoc. A díky nim, jejich vlastním úvahám a prožitkům, se v jejich vyprávění, jako pohled do krajiny, otvírají neobyčejně zajímavé osudy a příběhy, neznámá fakta i události ozvláštněné kontextem doby.

Bylo pro vás těžké sesbírat všechny dostupné historické informace?
Jak se říká, že každý začátek je těžký, dostat se ke dni zrození, k začátkům basketbalu v Děčíně, je jako hledat v noci cestu z lesa na Boubíně. Tím spíše, že mluvíme o roce 1945, tedy žijícímu pamětníkovi by bylo asi tak právě devadesát - a k tomu by ještě musel hrát basket... Nenašli jsme ho. Stejně tak neexistuje žádná písemná zpráva, žádná zakládající listina, zápis o registraci tehdy právě vzniklého klubu košíkové v Děčíně. A tak máme jen nepřímé důkazy. Proseděli jsme s Jardou Polákem hodiny a hodiny v badatelně SOkA na zámku, kde nám - prokřehlým otravům - velmi ochotní zaměstnanci archivu vyhledávali a přiváželi na vozíčcích dobový tisk. Rok po roce, měsíc po měsíci a den po dni jsme hledali cokoli o děčínském basketu. A pokud jsme našli, přestali jsme se klepat. Oteplilo se.

Až do konce války Děčín i Podmokly byla města německá, zasazená v českém prostředí (úředně městský celek od roku 1942). Abychom si udělali představu, ve velmi zjednodušeném popisu, bylo v r. 1939 v ústeckém „Vládním obvodu“ registrováno 97% obyvatel německé národnosti… Není proto divu, že poválečným odsunem německého obyvatelstva došlo k zásadní sociálně-politické změně, přicházeli totiž noví a noví obyvatelé - osídlovatelé a člověk by nabyl přesvědčení, stejně jako my dva „amatérští badatelé“, že to poslední, na co těm příchozím zbylo trochu času, sil a chuti, byla kultura a sport. A to je velký omyl! Ostatní viz knížka. Kromě výše popsaných „zámeckých zdrojů“ jsem oprášil (a jsem tomu rád) publikace k Děčínu od Hanky Slavíčkové, Tomáše Hradeckého, Petra Jozy, Jana Němce, Natálie Belisové a dalších.

Kdo všechno s vámi na tvorbě spolupracoval? Předpokládám, že úplně sám pracovat nejde.
Nene, sám pracovat nejde. To mohli jen takoví géniové a velikáni jako Josef Váchal, který si dokonce písmo vyřezal a knihu sám vytiskl. To bych si polámal ruce. Ve zrychlené době solitéři téměř vyhynuli. Jedno jméno jsem již zmínil, Jarda Polák. Patří mu kamarádský dík za věnovaný čas i za vůdčí praktickou stránku nakladatelskou, neboť na rozdíl ode mne na konci cesty vždy ví, kam správně zabočit. Dík patří paní jazykové korektorce Markétě Skálové, která mě mnohdy poprávu nepřímo naznačila, že jsem měl ve škole dávati větší pozor, i grafičce Daně Kavalecové za ušetření dveří při realizaci mých stále nových a nových požadavků… Zvláštní poděkování patří všem „vyslýchaným“ respondentům za vzácnou trpělivost a shovívavost.

Jak byste nalákal čtenáře, aby si knížku o BK Děčín přečetli?
Já nevím, jak se lákají čtenáři. Nějakým pamlskem mezi listy? A přece, jedna sladkost by tu byla. Součástí knihy je i vložené DVD „Bílé peklo“ - film, jako připomínka a památka dne, letošního finále ligy, které v dobrém slova smyslu „pobláznilo“ Děčín a vyprodalo hokejový stadion. Příběh BK Děčín v mnohém připomíná život člověka. Je tu čas zrození, čas prvních krůčků, klopýtání, hledání. Jsou tu časy vzestupů a pádů, časy paradoxů, jsou tu popsány „děčínsko-basketbalové“ domovy, exily i paradoxy minula. Text je ozvláštněn dobovými fotografiemi mužstev, hráčů, tělocvičen nebo články z novin.

A nakonec - alespoň doufám - třešnička na dortu: povídání s těmi, pro které znamenal nebo znamená děčínský basketbal mnohé, možná všechno…

Pozn.: Odpovědi od autora jsou originální, pouze otázky jsou převzaty (a mírně korigovány) z rozhovoru, jenž vyšel v Děčínském deníku. Text byl jen v některých pasážích redakčně upraven a krácen.

2857x  | Ladislav Faltin, Jaroslav Zeman - Děčínský Deník | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit