A-tým > Rozhovory

Dvojrozhovor se Sokym a jeho sestrou, matkou malé Karolínky, účastnicí letošního ročníku charitativní akce Každý koš pomáhá

23.02.2013 20:23Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět I v letošní sezoně se týmy z Mattoni NBL a ŽBL zúčastní charitativní akce Každý koš pomáhá. Její forma zůstává stejná jako v minulých letech – za každý bod svého družstva přispěje klub částkou 100 Kč, hráčky a hráči pak za každý vstřelený bod v příslušném utkání přihodí částku 10 Kč. Zapojit se tradičně mohou i fanoušci formou DMS, jejíž tvar naleznete v článku níže na děčínském webu. Jednou z příjemkyň je letos i neteř děčínského forwarda Míry Soukupa, která ve třech letech onemocněla herpetickou encefalitidou. Soky v rozhovoru odpoví napříkad i na to, jaký vztah má obecně k charitativním akcím. Jeho sestra se naopak rozpovídala o jejich sourozeneckém vztahu a společném dětství.

Míra:
Soky, děčínský klub se účastní řady charitativních či obdobných akcí. Jak ty osobně tyhle akce vnímáš?
Tyto akce mám v oblibě a jsem rád, že se jich s klubem můžeme účastnit a pomoci ostatním dětěm.

Co je na podobných akcích to nejhezčí?

Že můžeme rozdávat radost těm, kteří to nejvíce potřebují.

Zapojuješ se do charitativní činnosti nějakým způsobem i ty sám?

Snažím se zapojovat a s klukama rádi chodíme rozdávat dárky do nemocnice nebo do dětských domovů.

V jak vysokou částku věříš, že se podaří letos v rámci akce Každý koš pomáhá, vybrat?
Věřím, že se vybere hodně peněz, přesnou částku si netroufnu odhadnout. Ale určitě se každý pokusí dát co nejvíce košů. (usměje se)

Mírova sestra:
Paní Hájková, jaký jste měli s Mírou sourozenecký vztah?

O tom, jaký jsme měli mezi sebou s Mirkem sourozenecký vztah, asi nejlépe vypovídá to, že já jsem nestarší ze tří dětí, kdežto Mirek nejmladší. Mezi mnou a bráchama je věkový rozdíl čtyř a pěti let, takže já byla starší ségra. Jirka s Mírou byli jako dvojčata. Oba bráchové hráli odmala basket, takže i to je hodně spojovalo. Ale myslím si, že jsme měli naprosto normální, úplně běžný vztah ségry a bráchy - bez větších konfliktů. (usměje se)

Díky čemu byl váš vztah takto idylický?

To, že jsme měli, jak píšete, idylický vztah, je rozhodně zásluha našich rodičů, kteří jsou naprosto skvělí. I když to s námi určitě neměli jednoduché, dokázali to, že jsme měli krásné dětství. Navíc nám vytvořili harmonický domov (napříkal já jsem nikdy neviděla rodiče se hádat), takže jsme mohli mít opravdu bezstarostné dětství.

A jaký spolu máte vztah nyní?

To, co teď napíšu, jsou mé pocity, ale je pravda, že čím jsme starší, mám dojem, že k sobě máme blíž. I když každý z nás žije v úplně jiném prostředí a máme rozdílné životy, čím jsme starší, spíš k sobě dokážeme najít cestu – máme daleko víc společných témat (rodina, děti, manželství, ale i ten sport). Myslím si, že takhle by sourozenecký vztah měl fungovat. I když samozřejmě Jirka s Mírou mezi sebou mají daleko užší vztah.

Jaký byl Míra povahově jako malý? Byl i oblíbený mezi ostatními kamarády?

Jaký byl Mirek jako malý? To je hodně složitá otázka, na kterou by Vám určitě líp odpověděla naše mamka (i když ta by ho asi jen chválila – usměje se). Už jako malý byl hodně extrovertní, oblíbený mezi kamarády, veselý, šťastný, rozhodně vytrvalý, jinak by nemohl být tak úspěšný. Pamatuju si, že jako dítě hrával šachy a lepil modely aut a letadel, takže musel být i trpělivý.

Tušila jste již od raného věku, že má Míra velký basketbalový talent a dotáhne to až do nejvyšší soutěže?
Jako malá holka jsem nad něčím takovým vůbec nepřemýšlela. Ale je fakt, že u nás doma se basketem žilo. Jirka hrál, myslím, od sedmi let - a Mirek od šesti. Takže to nebylo jen o trénování, ale každý víkend jsme jezdili na zápasy. Pamatuju si, že naše mamka byla vždycky nejhlučnější fanoušek na hřišti. (rozesměje se) Mirek má bezpochyby velikánský talent, ale stejně důležitá byla jak obrovská podpora od našich rodičů, tak také jeho houževnatost, vytrvalost a cílevědomost. Věděl, co chce - a šel si za tím. On většinou talent sám o sobě nestačí. Určitě to nebylo jednoduché, když studoval na střední a stěhoval se přes půl republiky do Děčína, kde prakticky nikoho neznal. Musel se o sebe postarat… Ale právě na tomhle je vidět fakt dobrá výchova našich rodičů. Protože brácha to všechno zvládnul a je to skvělej chlap.

Jak intenzivně sledujete vývoj jeho kariéry? Chodíte osobně i na jeho zápasy?

Samozřejmě že Mirkovu kariéru sleduju a jsem na něj hodně hrdá. Nevídáme se sice tak často, jak bych si přála, ale voláme si nebo píšeme. Navíc mám naprosto přesné informace od rodičů, kteří jezdí na většinu zápasů, případně z internetu. Vždycky je úplně nejhorší, když se Mirek zraní. Ta chvíle, než víme, co mu je, jak je to vážné… Jinak mám obrovskou radost z každého jeho úspěchu. A jestli chodím na zápasy? Než se nám narodila Karolínka, chodila jsem téměř pravidelně. Ale pak už to bohužel nešlo. Hlavně proto, že Kája je mimo jiné těžký epileptik, takže jí prostě nechce nikdo hlídat. Dřív se hodně bála, lekala, děsila hlasitých zvuků, takže to fakt nešlo. Ale zítra (rozhovor byl tvořen ve čtvrtek) se chystáme tady u nás v Nymburce na zápas Nymburk vs. Děčín, takže Karolínka bude mít premiéru - jsem zvědavá jak to dopadne. Martínek byl na svém prvním zápase asi před měsícem s babičkou a dědou, když ho hlídali, zatímco já byla s Kájinkou v lázních. Prý se mu tam líbilo a kamarádil se s hezkejma (posuzoval dědeček) slečnama – asi bude jako jeho strejdové. (úsměv) 3292x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit