A-tým > Rozhovory

ME U16 očima asistenta

22.08.2016 08:03JD | Tisk | Přejít zpět

Sezóna Kooperativa NBL se nezadržitelně blíží. Už jen měsíc a dva dny zbývá do prvního utkání, v němž děčínské Válečníky v domácím prostředí čeká NH Ostrava! Přesto ještě v jednom z hráčů silně rezonují momenty prožité v jiné než hráčské roli. Robert Landa se trenérské práci věnuje hned od začátku své profesionální kariéry. V Děčíně se v uplynulém ročníku věnoval především kategoriím chlapců U13 a U12. Také však už dlouho spolupracuje s trenérem Richardem Fouskem u kadetské reprezentace žen. Od 6. do 14.srpna se v italském Udine konalo ME divize A v kategorii žen do 16 let, kde český tým obsadil 7.místo.

 Bobo, jsi rád, že už ses mohl připojit k týmu a vnímáš nějakou změnu oproti loňsku?

No jasně, že jsem rád, že jsem zpátky v Děčíně. :-) Od května do srpna jsem se na basket jen díval, tak mám radost, že můžu zase vše prožívat na vlastní kůži jako hráč. No a změnu mi připravil na uvítanou Vláďa Hojka, který mi na první dobrou hned po návratu odpálil stehna kondičním tréninkem v písku :-).

Poslední sezónu jsi končil v izolaci kvůli nemoci. Jak jsi prožíval finálovou sérii? 

Příušnice byly pro mě nepříjemné tím, že jsem se jednak musel povznést nad skutečnost, že jsem bez vlastního zavinění (14 dní před prvními příznaky je člověk infekční) roznesl nemoc dál a jednak nebylo snadné přijímat měnící se prognózy návratu na hřiště - nejdřív to vypadalo, že bych mohl stihnout třetí zápas finále a nakonec jsem zůstal doma měsíc. Zápasy jsem samozřejmě sledoval, z mé neúčasti jsem radost neměl, ale ovlivnit jsem to nemohl. Tak jsem se těšil z našeho úspěchu na dálku. :-)

První část přípravy jsi nebyl s týmem, protože si absolvoval ME kadetek U16. Sedmé místo je krásné, přesto necítíš po medailových hodech v minulých letech určité zklamání?

Zklamání určitě ne. Byla to moje čtvrtá oficiální sezona s národním družstvem a další dvě jsem s týmy prošel přípravou. Stále sbírám zkušenosti, nicméně je zřejmé, že na krátkodobé akci jako jsou ME, nebo MS, kdy podobně jako třeba v Českém poháru rozhoduje jediný zápas v play off, není celkové umístění vždy "úplně spravedlivé". Naše děvčata například dokázala letos v přípravě porazit třetí Francii, ale také prohrát s dvanáctým Maďarskem. Podle toho jak se letošní družstvo U16 jevilo v přípravě, bylo naším cílem hrát TOP8 (a vyhnout se tak nepříjemným bojům o  sestup, kdy z osmi padají do divize B tři týmy). Stálým přáním, metou a vnitřní motivací je pro mě samozřejmě - jak s repre, tak v klubu - vítězství ve finále.

Jaký byl rozdíl mezi třemi předchozími medailovými ročníky a tím současným?

V předchozích sezónách jsme měli ideálně vyvážený tým na všech postech i po všech potřebných stránkách. U některých hráček letošního výběru jsem navíc postrádal i nezbytnou přirozenou sportovní bojovnost, zarputilost a chuť a touhu hrát a vítězit.

Ještě před ME U16 jsi byl jako asistent trenéra na Mistrovství světa dívek do 17 let v Zaragoze a skončili jste pátí. I zde jste byli výsledkově spokojeni?

Myslím si, že být pátý na světě v týmovém sportu je pro ČR luxusní výsledek. A přiznávám, že nebýt zdravotních problémů, mohla naše děvčata dojít ještě dál. Vždyť právě v Děčíně jsme dokázaly v druhém přípravném zápase porazit pozdější mistryně světa z Austrálie.

Dá se porovnat práce s mladými reprezentantkami a s mladými Válečníky v klubu?

Porovnávat se jistě dá, ale to se mi sem všechno nevejde :-). Já se hlavně snažím přenést vše, co se učím a zažívám v klubu jako hráč i jako asistent u repre, do své trenérské praxe.

Díky basketbalu jsi letos opět neměl dovolenou, ale mohl jsi se podívat do několika zajímavých destinací. Můžeš se podělit o nějaké zážitky z cest?

Zážitků je více :-). Na turnaji v Nantes jsme bydleli v rodinách - sice jsem ztratil iluzi o kultivované Francii jako celku, nicméně zkušenost toho druhu mohu všem jen doporučit. Také jsme byli na turnaji v Nice a čtyři dny před teroristickým útokem jsme se prošli po Anglické promenádě. V Zaragoze jsem se stihl podívat do Goyova muzea a na vlastní oči jsem viděl jeho Přízraky a v Udine mě mile překvapilo zahájení turnaje v krásných reprezentativních prostorách historické radnice.

Gratulace k dalšímu zvládnutému ME, díky za rozhovor a reprezentaci naší země!

 

 

 

 

2398x  | JD | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit