A-tým > Rozhovory

Kraky pomáhal v Ekvádoru

21.08.2017 12:35Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Basketbalista BK ARMEX Děčín, Jakub Krakovič, má za sebou hodně netradiční letní dovolenou, když tři neděle strávil v Ekvádoru, kde se zúčastnil charitativní akce francouzské asociace Le Ballon du Bonheur, což v překladu znamená Míč štěstí. Během svého výletu viděl Amazonii, udělal radost chudým dětem, ochutnal morče a byl na hoře, která je nejblíž slunci.• Jak jste se dostal k této akci?
Když jsem já a moje přítelkyně Tereza Pecková hráli basketbal ve Francii, seznámili jsme se tam s další českou hráčkou Romanou Hejdovou a ona měla za spoluhráčku Joyce Cousseins-Smithovou, která založila tuto asociaci a je její prezidentkou. Pozvání jsme dostali už dříve a letos na konci června jsme odjeli do Ekvádoru a vrátili se v polovině července. Bylo nás tam celkem pět - já, Tereza, Romana Hejdová, Joyce Cousseins-Smithová a fotograf.

• Co je to za organizaci?
Je to francouzská asociace, která se snaží pomáhat dětem z rozvojových zemí po celém světě. Dva roky se sbírají peníze, ty se získávají třeba i formou pořádání kempů a prodejem triček, poté se rozhodne, kde na světe se pomůže a jede se tam. Předloni se bylo na Madagaskaru, předtím v africkém Senegalu.

• Co bylo náplní vaší cesty?
Navštěvovali jsme různé školy, dopředu vytipované, které naši pomoc potřebovaly nejvíce. Každé dopoledne a odpoledne jsme navštívili vybranou školu, přivezli jsme různé školní a sportovní pomůcky a představili se dětem. Ty o nás samozřejmě dopředu věděly, přivítaly nás a nějaký čas jsme spolu strávili.

• Byly mezi dary i basketbalové věci?
Ano, ale některé školy jsou tak chudé, že nemají ani basketbalový koš. Každá má však alespoň "hřiště", což je leckdy jen plácek hlíny, na němž jsme dětem ukázali kousek basketbalového tréninku nebo jsme je rozdělili do týmů, dali jim dresíky a hráli s nimi různé hry, do kterých jsme se sami zapojili. Pak jsme dostali jídlo a jeli do další školy.

• Dá se spočítat, kolik škol jste navštívili?
Teď to nevím zcela přesně, ale určitě to bylo minimálně deset škol.

• Podíleli jste se finančně na této akci?
Byli jsme jen jako propagátoři. Vlastně jsme ani dlouho nevěděli, že něco takového existuje. Ale lidé, kteří už s touto asociací někde byli, pak sami dělají dobročinné akce a vybrané peníze ji posílají.

• Nezkusíte tedy navrhnout, že by i děčínský klub nějak pomohl?
To je dobrý nápad a bylo by fajn, kdyby se to povedlo. Asociace by byla jistě ráda, protože každý spojenec je dobrý.

• V jaké části Ekvádoru jste byli?
Byli jsme na jihu země, u hranic s Peru. Přistáli jsme ve městě Loja, pak jsme jeli dvě a půl hodiny do jednoho menšího města a z něj autem hodinu serpetýnami po prašné cestě, která v absolutní tmě nevypadala vůbec jako cesta, navíc všude okolo byly srázy. Zdejší lidé jsou velmi chudí, většinou nemají ani zaměstnání a jen farmaří. Kdo má vlastní pole, je vlastně bohatý člověk. Chudobě odpovídala i nízká úroveň hygieny. Během turistické části výpravy jsme ale navštívili turistická místa, kde se lidé snaží ukázat turistům, že Ekvádor je parádní země a chudoba tam není. Poznali jsme tedy obě strany mince. Ekvádor má velmi bohaté nerostné bohatství, například má hodně ropy, je také druhým největším vývozcem krevet na světě, pěstuje se zde hodně ovoce, ale bohužel s tímto potenciálem neumí podle všeho nakládat.

• Jaké jsou tedy dojmy z této cesty?
Byla to skvělá zkušenost, protože jsme poznali jak lidé v Ekvádoru žijí a viděli jsme i turistické zajímavosti. Také jsme zažili, jaké to je pomáhat opravdu chudým dětem, takže to byl pozitivní a naplňující zážitek. Radost nám dělaly především právě děti, protože měly radost a užívaly si, že si mohou zatrénovat s dvoumetrovými Evropany. Bylo to skvělé a neměnil bych.

• Je něco, co zůstalo z tohoto výletu zaryto v hlavě?
Jak jsem už řekl, byla to především radost dětí. Z turistické části nemohu vypíchnout jen jednu věc, ale musím zmínit celý Ekvádor, což je velice rozmanitá země. Na západě je pobřeží Tichého oceánu, prostředkem země se táhne pohoří Andy s pětitisícovkami a na východě je zase Amazonie. Takže člověk si může vybrat, kam pojede, co uvidí. Například první týden jsme strávili v horách cestováním po školách, poté následovala turistická část a na konci výletu jsme navštívili další tři školy, které byly přímo v Amazonii. Bylo zajímavé vidět jak žijí původní obyvatelé, ale hlavně, nebyly tam žádné cesty, takže jsme museli cestovat v lodích po řece. Jeli jsme tři čtvrtě hodiny po řece a vystoupili do vesnice, kde lidé žijí jen z toho, co si uloví v pralese a řece. Tam jsme dokonce ochutnali červy. Naopak v horách se hodně pěstuje kukuřice, lidé si tam vyrábí sýry a sváteční jídlo je morče. To nám také naservírovali, ale nebylo moc dobré. Vystoupali jsme také na horu Chimburazo, do výšky 5 100 metrů. Samozřejmě, že jsme ji nešlapali celou, ale zhruba jen posledních sedm set metrů, přesto to bylo náročné a tlak na plicích byl veliký. Ekvádor leží na rovníku a Chimburazo, které je vysoké 6 310 metrů, je tak horou, na jehož vrcholu je člověk nejblíže slunci.

• Jak jste se domlouvali? Pomáhala vám angličtina?
V turistických destinacích to bylo s angličtinou v pohodě, ale s místními se člověk domluví jen španělsky. Naštěstí prezidentka asociace, Joyce, uměla trochu španělsky, takže nám pak překládal do angličtiny a nějak krkolomně jsme se domluvili.

• Jak si vede basketbal v Ekvádoru?
Ptali jsme se na to, ale není to úplně ten hlavní sport. Celá Jižní Amerika totiž miluje fotbal. Takže i v Ekvádoru žijí všichni fotbalem, fotbalem a fotbalem a basketbal je až někde vzadu.

• Když jsme u basketbalu, jak vypadá vaše příprava?
Začali jsme 7. srpna a zatím postrádáme tři naše kluky, kteří budou hrát na univerziádě - Ondřeje Šišku, Filipa Kroutila a Lukáše Feštra. Příprava je podle očekávání drsná, ale jistě se bude v průběhu sezóny hodit.

 

2242x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit