A-tým > Rozhovory

P. Budínský: Máme to dobře rozjeté

19.11.2016 19:47Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Vítězné derby v Ústí nad Labem bylo pro Válečníky posledním utkáním v první polovině základní části Kooperativa NBL, nyní přicházejí na řadu odvetná střetnutí. O zhodnocení prvních jedenácti zápasů i dvou pohárových vystoupení Děčína jsme hovořili s trenérem Pavlem Budínským.• Jak hodnotíte vaši bilanci osmi výher a tří porážek?
Pro nás to je v tomto hracím modelu velmi dobrá výchozí pozice před druhou polovinou základní části. Oproti minulým dvou sezónám se hraje dvoukolový systém s nadstavbou, v některých klubech došlo k výrazným hráčským obměnám, ostatně i u nás proběhly změny, když odešel Luboš Stria a Jiří Jelínek, za které přišli Pavel Houška a Jakub Krakovič, v hodně mužstvech došlo ke zvýšení kvality kádru... Proto si myslím, že to máme dobře rozjeté, jsme momentálně na třetím místě a jsme v úzkém kontaktu s absolutní špičkou. Naše umístění je zajímavé i vzhledem k tomu, co se tam děje v tabulce pod námi.

• Děčín je zatím doma neporažený, což je jistě jeden z klíčů dosavadních úspěchů...
Ve sportu platí, že když je srovnatelná kvalita týmů, rozhodují detaily. A jedním z těchto detailů je, jaké máte domácí prostředí. A my máme domácí prostředí skutečně jako domácí. Naše publikum, naše hala, naše atmosféra dává především našim role players, tedy hráčům s určitou rolí, velikou sílu a proto hrají výborně doma. Horší je to venku, protože to všechno ještě nejsou hotoví, komplexní hráči, kteří by dokázali čelit i opačné atmosféře u soupeře. Je zkrátka rozdíl hrát s dvanácti sty diváky v zádech, kteří křičí "Děčín, Děčín", nebo venku, kde domácí fanoušci povzbuzují svůj tým. Proto jsme moc rádi, že zatím doma neprohráváme a naopak vozíme cenné výhry zvenčí.

• Zatím jste venku prohráli třikrát, ale z toho na USK v prodloužení, a v Kolíně jen o devět bodů.
Prohry na USK i v Kolíně přišly, ale byly se zdviženou hlavou. Naopak ve Svitavách jsme vyhráli o bod, v Ústí o tři. Takže jsme klidně mohli mít šest výher, pět porážek a být ve skupince našich momentálních pronásledovatelů. Naše bilance mě těší i z dalšího důvodu, kterým je fakt, že dnes může mít každý tým řadu kvalitních cizinců, což dělá soutěž atraktivní a vyrovnanou. My ale máme uznání za to, že se snažíme pracovat pouze s českými hráči. To slyšíme od různých manažerů, obzvlášť příjemné je to poslouchat pak v zahraničí. Když jsme byli na Slovensku, v Polsku nebo Německu, chodí za námi a ptají se: "To máte doopravdy ryze český tým?" A my odpovídáme: "Ano". A oni říkají: "To je skvělé, protože my nedáme dohromady dvanáct našich hráčů, i když bychom to moc chtěli."
Například v Komárnu nám říkali, že by chtěli mít těch svých dvanáct chalanů, jenž by hráli pro Komárno tři, čtyři roky, a nemuseli mít Američany, kteří zahrají sice dobře, ale už za rok jsou pryč. Kluby se perou s obrovskou fluktuací, neustále se něco mění. A další věcí, která dává lesk naší dosavadní bilanci, je fakt, že se hraje jeden zápas týdně. A připravovat se na jeden zápas týdně je zcela něco jiného, než hrát v rychlém sledu dvakrát týdně.

• Děčínský tým před sezónou opustili zkušení hráči. Jak se s tím vyrovnáváte?
Při generační výměně se musí počítat s propady, protože hráči musí teprve získat zkušenosti. Navíc odchodem Strii a Jelínka nám odešel střelecký talent z perimetru. Takže papírově nám útok oslabil na perimetru, k tomu ještě Tomáše Vyorala trápily od začátku sezóny zdravotní lapálie, které snad už mizí. Naopak se velmi dobře daří Pomikálkovi, který je pro nás klíčovým křídlem. Zkrátka pro mladé kluky je to velmi těžké, protože podědili dvě stříbrné sezóny Děčína a všichni očekávají další. Například ale v posledním utkání v Ústí trefil Šimon Ježek dvě důležité trojky, což bylo moc dobře. Člověk přeje mladým hráčům, aby našli ten šém pro svou hru. Pořád jim opakuji buďte sami sebou. Buď Šimon Ježek, o kterém budou soupeři vědět, že na sebe bere tyhle střely. Buď Šimon Ježek střelec. Ale jak jsem už řekl, všichni mladí hráči v našem týmu si na své role teprve zvykají.  

• Teď k evropskému poháru Alpe Adria Cupu. Domácí premiéra proti Rogašce nebyla moc povedená... 
Klukům bylo oznámeno, že klub bude hrát evropský pohár v době, kdy jsme se připravovali na velmi těžké utkání s Pardubicemi. Celý týden jsme měli nastavenou hlavu na Pardubice, které jsme pak porazili, a v týmu samozřejmě panovala radost. Jenže následně onemocněli Tomáš Vyoral a Pavel Houška, museli jsme alternovat a někteří neuměli zahrát svůj part. Bohužel, po výhře nad Pardubicemi jsme v tomto utkání ukázali svoji horší tvář. Ale věřím, že i takové porážky mohou pomoci navodit tu správnou atmosféru v týmu.

• To se potvrdilo v derby proti Ústí a následně v Českém poháru, kde jste jasně porazili domácí Lokomotivu Plzeň 50:113. Jaké vlastně bylo to pohárové utkání?
Hrálo se v příjemné atmosféře, v krásné hale, protože Plzeň má kvalitní podmínky, které by snesly extraligové měřítko. Plzeňský tým je tým mladíků, pro které bylo utkání s Děčínem svátkem. Tak to je, tak to brali i diváci. Našim výborným motivačním faktorem byl loňský duel Českého poháru, kdy jsme se trápili s Nymburkem B. Proto jsem byl spokojený, že hráči k tomu přistoupili zodpovědně a já jsem mohl dát více prostoru hráčům, kteří se třeba momentálně nepotýkají s nejlepší formou. Dobré bylo i to, že Viktor Jezbera si dal své první body za áčko, že hrál Tomáš Gavenda, hodně prostoru dostal Kuba Krakovič a mohl jsem pošetřit starší hráče. Od začátku jsme utkání vzali do svých rukou, plzeňští kluci se sice snažili, hráli na doraz až do konce, ale celkově byl vidět rozdíl v kvalitě obou týmů. Našich sto třináct bodů bylo fajn, protože si kluci spravili střeleckou chuť. Ale pozor, nebylo to dvojtaktové cvičení. Museli jsme se pořád soustředit. Duel byl příjemný i pro mě, protože jsem jen seděl a díval se. Kluci si to řídili sami, bez mého velikého ovlivňování, protože pochopili, že se nemohou hloupě sebeprezentovat, když jsou dvakrát vicemistři. Plzeň si basketbalový svátek přes porážku užila, což dokládá i společné foto obou týmů.

• Výhra v Plzni a úspěch Ústí v Litoměřicích, byť tam Sluneta vyhrála jen o devět bodů, znamená, že v dalším kole Českého poháru pojede do právě Ústí. Co tomu říkáte?
Za mě super. Bude to další atraktivní zápas, je to blízko a naši fanoušci mají šanci nás vidět. Poslední dvě sezóny Českého poháru nemáme štěstí v tom smyslu, že neustále hrajeme u soupeřů. Loni jsme odehráli všechny zápasy venku, letos tomu bude také tak. Ale Ústí je blízko a těšíme se na další měření sil.

• Jaké máte plány do druhé poloviny základní části?
V první polovině soutěže jsme měli silné týmy vesměs doma a těší nás, že jsme Prostějov, Pardubice i Opavu porazili. Ve druhé polovině základní části ale pojedeme k nim a čekají nás hodně těžké zápasy. Doma pak přivítáme Kolín, USK i třeba Ústí, což také nebudou jednoduchá utkání. Takže by se mi líbilo, kdybychom měli podobnou bilanci jako v první polovině, protože ta by nás dostala do první šestky zaručující účast v play-off. Nebude to ale snadné, jelikož všechny tým v soutěži by rády zamířily do první šestky, kde by měly klid na další práci. Letos se totiž play-off bude hrát na čtyři vítězné zápasy, což bude mazec a stát se tam může cokoliv. Pětizápasové série se mohou natáhnout na sedmizápasové, což může být hodně zajímavé.

• Děčín začíná druhou polovinu pondělním duel s předposlední Ostravou. Co od duelu očekáváte?
Papírově to vypadá, že bychom to měli zvládnout. Jenže Ostrava si přivedla nového amerického rozehrávače, v posledním utkání vyhrála nad USK a určitě bude úspěchem povzbuzena. Jistě to bude vyrovnané utkání bez ohledu na to, že Ostrava je předposlední. Ano, papírově jsme favority, jenže papír je papír a palubovka je palubovka.

 

3142x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit