A-tým > Rozhovory

Seriál rozhovorů - díl 1.: Petr Janouch

18.10.2011 23:31Ladislav Faltin, Valdano | Tisk | Přejít zpět

V letošní sezoně bychom vám rádi nově přinášeli pravidelnou rubriku o borcích, kteří toho v našich barvách mnoho dokázali a na jejichž um dodnes nejen někteří pamětnící s radostí a zaplesáním u srdce vzpomínají. Nelze asi náš seriál začít nikým jiným než mužem se zlatou rukou Petrem Janouchem. Vyhlášený kanonýr odehrál v děčínských barvách sedm sezon v letech 1994 - 2001 a během těchto let se stal historicky nejlepším střelcem Děčína, když dodnes vévodí historickým tabulkám s 3879 body z 240 zápasů...

Petře, většinu fanoušků asi bude primárně zajímat, co nyní děláte a čím se živíte? Zůstal jste i nadále u sportu?
U sportu jsem samozřejmě zůstal a komentuju basketbal a golf pro televizi NOVA Sport, také pro ni překládám a dabuju magazíny. No a stále ještě píšu články do časopisu BasketMag a na server idnes.cz. Paradoxně už mám trochu víc golfové práce než basketbalové.

Loni jste v televizi komentoval americkou NBA, ale při letošní pravděpodobné stávce zůstanete asi bez tohoto džobu. Jaký je váš názor na případnou stávku a je ještě nějaká šance jí zamezit?
Vyhlídky právě teď pochopitelně nejsou moc dobré, ale stále je ještě trochu času na to, aby výluka skončila včas a sezóna byla zachráněná. Přece jen je pro obě strany v sázce příliš a hráči by byli upřímně řečeno „blázni“, pokud by nechali celou věc dojít až k odepsání celé sezóny. Přišli by o tolik, že to nikdy nemůžou získat zpět. Majitelé přece jen mají větší prostor k tomu, aby si postupem let ztráty vynahradili, takže – ať už je to spravedlivé nebo ne – jsou to hráči, kteří budou muset udělat větší ústupek, aby se začalo hrát.

Jak vůbec vzpomínáte na své basketbalové začátky a angažmá v Děčíně? Co se vám vybaví jako první při vzpomínce na angažmá v děčínských barvách?
Samozřejmě oslava po zisku historických bronzových medailí (usmívá se)…Ale ne, není to jen tahle jedna věc, je to spousta vzpomínek, prožil jsem tam časy hodně příjemné i docela náročné…Přece jen to bylo dlouhých sedm let a zásadní část mého života…Kdybych to měl nějak co nejjednodušeji shrnout, co mě při vzpomínkách na Děčín napadne, tak bych asi řekl: „Dal jsem do toho hodně a také jsem toho celkem dost získal…bylo to fér.“

Co říkáte na současný Děčín pod vedením kouče Pavla Budínského, který vloni získal bronzové medaile a letos zatím neprohrál a po famózním výkonu porazil i nymburského giganta?
Práce Pavla Budínského přináší svoje výsledky už několik let, a i když nejsem žádný velký „patriot“ a od mého hraní v Děčíně už uteklo docela dost vody, tak stále tomuto týmu přeju úspěch. Ten tým má nepochybně znovu na medaili, ale sám Pavel nejlíp ví, že sezóna je teprve na začátku.

Dovolí vám pracovní vytížení a povinnosti se občas zajet podívat na basketbal k nám na sever Čech?
Byl jsem se podívat na zápas Luboše Bartoně za reprezentaci, ale přiznám se, že českou ligu v současnosti zas až tak moc nesleduju. S Děčínem se mi před lety loučilo dost těžko, ale teď už jsem přece jen někde jinde. Nicméně jsem už vloni slíbil Ellu Sandersovi, že se na nějaký zápas přijedu podívat, tak snad se mi to letos podaří splnit (opět se usměje).

V posledních letech jasně vládne lize suverénní a miliony nabitý tým z Nymburka. Jsou podle vás v lize pro něj konkurenceschopné celky a může ho v nejbližší době někdo z trůnu sesadit?
Jsem na to docela zvědavý. Je samozřejmě velmi těžké sesadit z trůnu takhle silný klub, ale trochu mi připadá, že si Nymburk pro letošní sezónu ukrojil extrémně velké sousto a velký počet zápasů. Třeba toho dokáže někdo z dalších týmů v závěru využít.

Před letošní sezonou byly do „Mattonky“ přijaty i dva slovenské celky Inter Bratislava a Levice. Co říkáte na expanzi slovenských týmů do naší soutěže? Může to zvýšit prestiž NBL?
Nevím, jestli to může zvýšit prestiž, ale kvalitu určitě. Jen jsem úplně nepochopil, proč nebyly přijaty dva nejlepší týmy slovenské ligy. Levice mají solidní tým, ale Inter asi žádnou velkou díru do české ligy neudělá, což po loňské sezóně těžko může být nějaké překvapení.

Pojďme ještě k reprezentaci. Letos v létě měl Pavel Budínský problémy se složením národního celku, když mnoho hráčů se z reprezentace omluvilo, což později zkritizoval Luboš Bartoň a mezi basketbalovou veřejností rozvířil velkou debatu. Rád bych znal i váš názor na tuto kauzu, jak na ni pohlížíte?
To by asi bylo na příliš dlouhé povídání. Je jasné, co tím Luboš sledoval, na druhou stranu každý hráč má právo se rozhodnout podle vlastního svědomí a momentální situace. Dát dohromady tým, který může uspět na mezinárodní úrovni, je velmi obtížné, je k tomu potřeba ta pověstná „chemie“, a pokud hráči volí přístup: „Mohl bych přijet, ale nechce se mi, přijedu, až o něco půjde..“, tak to může mít samozřejmě negativní důsledky. Tihle hráči samozřejmě komplikují život Pavlu Budínskémum, který to bude mít příští rok o to těžší…

Jaké šance dáváte českému národnímu týmu do kvalifikace o následující ME, která vypukne příští rok v létě?
Pokud se tým konečně sejde kompletní a zdravý, tak nevidím důvod, proč by neměl mít na postup. Ale sport nejsou jen papírové předpoklady …Máme teď celkem ideální šanci skloubit zkušenost a kvalitu Bartoně a Welsche s talentovanými mladíky Veselým, Satoranským a tak dále…Budu jim držet palce, protože je to možná jediná šance něco dokázat v téhle sestavě „dvou generací“…

Zdroj fotografie:
google.cz
5156x  | Ladislav Faltin, Valdano | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit