A-tým > Rozhovory

Vláďa Hojka o úspěšné loňské sezoně, náplni své práce i specifikách dráhy trenéra a učitele

18.07.2012 13:46Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Jedním z důležitých článků v mozaice úspěšného klubu je kromě samotných hráčů, kouče, managementu či fanoušků mnohdy i kondiční trenér. Náš tým právě takového odborníka na svém místě má – je jím Vláďa Hojka, který v těchto dnech „trápí“ hráče národního týmu na soustředění v Liberci, kde působí stejně jako v klubu po boku kouče Pavla Budínského. V rozhovoru se tento sympatický chlapík rozpovídal o náročnosti i úspěších v loňské sezoně, působení v profi basketu i na akademické půdě a zároveň se pokusil prorokovat nejbližší cíle „nároďáku“ i našeho klubu.

Vláďo, prozraďte - jak jste trávil letošní léto před začátkem práce u české reprezentace?
Po pracovně náročném červnu na fakultě jsem si s rodinou užil velmi pěknou dovolenou nedaleko Mimoně.

Když se ohlédneme za loňskou sezonou – považujete ji ze svého pohledu za úspěšnou? S reprezentací jste vyhráli divizní „B“ skupinu s jedinou porážkou a s Děčínem vybojovali dvě medaile.

V obou případech chyběl malý krůček k absolutní spokojenosti. U repre jsme měli porazit doma Švýcary a zakončit tak skupinu se šesti výhrami. Tím bychom se ocitli pro losování kvalifikace na EURO 2013 pravděpodobně ve třetím, nikoliv ve čtvrtém koši. V klubu snil celý BK Děčín o finále, které nám nakonec těsně uniklo. Na druhou stranu jsme pod sebou přesvědčivě zanechali Pardubice a s Prostějovem byli naprosto vyrovnaní soupeři. Povedlo se dokonce porazit Nymburk, byť za poněkud specifických okolností.

Jak moc byla také dlouhá loňská sezona náročná fyzicky i psychicky?

Když se daří, psychika i fyzično regenerují rychleji. Především skupina A1 a play-off jsou vždy náročné na oba aspekty. Tyto zápasy jsou opravdovým testem připravenosti týmu. Celou sezonu se na ně připravujete a těšíte. Jestli byla sezona náročná fyzicky je otázka spíš na hráče.

Můžete také pro některé fanoušky popsat, jak přesně vypadá náplň práce kondičního trenéra? A to před i následně během sezony.

Pracuji pro BK Děčín na částečný úvazek, v sezoně dojíždím obvykle dvakrát týdně z Prahy. U jednotlivých hráčů máme s trenérem určitou diagnostiku, snažíme se zlepšovat jednotlivé složky kondice a zajistit přenos na herní stránku jednotlivců. Hráči mají tréninkové plány do posilovny, které se v průběhu roku mění. Při samotném tréninku obvykle vedu rozcvičení zakončené specifickými cvičeními. V přípravě před sezonou mají hráči tréninkový plán. Nejprve se zaměřujeme na hrubou kondici, poté přecházíme více k basketbalovým záležitostem.

Jaká specifika přináší působení u klubu i národního týmu? V čem jsou si obě angažmá podobná či naopak odlišná?

Obě působení jsou zcela odlišná. Zatímco v klubu se snažíme hráče rozvíjet s perspektivou do budoucna, u nároďáku se jedná o rychlou rekondici. Měsíc společné přípravy před vrcholem vyžaduje zcela jiný přístup.

Kromě práce kondičního trenéra také učíte v Praze na FTVS UK. Lákala vás tato dráha již od útlého věku?

V dětství jsem o tom nepřemýšlel. Měl jsem vždy kladný vztah ke sportu a lákalo mě studium na FTVS. Po jeho absolvování jsem dostal možnost působení na katedře atletiky, kde pracuji doposud. K basketbalu jsem se dostal díky kolegovi z katedry (Aleši Kaplanovi), který působí u ženské reprezentace. Do BK Děčín mě „doporučil“ Pavel Budínský po spolupráci u národního týmu.

Vaší specializací je trenérství – atletika. Dá se vůbec nějak srovnat učitelská dráha s působením u basketbalových týmů?

Působení v profesionálním klubu je velmi cenná zkušenost. Jako učitel máte ohromnou výhodu, pokud máte možnost přímo konfrontovat teorii s praxí. Trenérská praxe vás nutí k neustálému zlepšování tréninkového procesu, protože chcete být o krok vpředu před soupeři. K tomu volíte co nejúčinnější prostředky. A tuto filosofii potom v poněkud jiném sportu a jiné formě předáváte studentům fakulty.

Na závěr trochu spekulativní otázka – jaké jsou vaše vyhlídky do letošní kvalifikace i následné klubové sezony? Věříte v postup na ME i vysněné ligové finále s Válečníky?

Udělejme pro úspěch maximum a odcházejme po sezoně s pocitem, že naše práce měla smysl. Jestli to bude stačit na vysněné mety nedokážu předpovědět. V reprezentaci bude hrát roli mnoho faktorů (vývoj v ostatních skupinách, síla celků soupeře). Letošní sezona 2011/12 fanoušky BK Děčín řádně namlsala a všichni od nás v příštím roce finále očekávají. My musíme být koncentrovaní a dojít si pro něj krůček po krůčku. Máme dostatečně vyzrálý a zároveň motivovaný tým, který by to mohl dokázat.

Foto: Oskar Goliáš (zdroj: web BK Děčín)
3768x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit