A-tým > Rozhovory

R. Landa: Čvrtfinále s Opavou bude výzva

18.04.2019 13:53Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

V sobotu 20. dubna v 18 hodin to začne a Válečníci vyzvou v prvním čtvrtfinále play-off soupeře z Opavy. Jak se tým připravuje na tento duel, ale také jak hodnotí dosavadní sezónu, a ještě o dalších věcech jsme hovořili s Robertem Landou.• Jak byste zhodnotil dlouhodobou část?
Z mého pohledu je to nadstandardně dobrá sezóna. Na jejím začátku, kdy se rozbíhá kolotoč zápasů, jsou různá očekávání, navíc se poohlížíme také po soupeřích, kteří si přivedou nové hráče a jejich kádry se změní. Takže jsme viděli silné Svitavy, nadupané Olomoucko i opět posílené Pardubice, které každý rok staví tým na finále. Do toho pak tradičně nebezpečná Opava, o níž jsme věděli, že bude hrát Ligu mistrů. Samozřejmě to, jak po dlouhodobé části dopadla, je jiná věc, ale zkušenosti z těchto skvělých zápasů Opava získala. No, a když jsme si to takhle seřadili, tak jsme si řekli: Bude to hodně těžká sezóna a kam se do toho vmáčkneme my?

• Vmáčkli jste se na třetí místo.
A to je skvělé! Po základní části jsme skončili třetí, což bylo opravdu výborné. Pak začala nadstavbová část a přišla naše dlouhá šňůra proher. My jsme ale zůstávali na zemi, protože z oněch jedenácti porážek, jsme většinou hráli venku a doma jsme měli jen Ústí, Nymburk a Svitavy. A my víme, že zápasy u soupeřů jsou vždy těžké. Ostatně v Kolíně, v Hradci Králové i Ostravě, tedy u celků, které pak hrály skupinu A2, jsme vyhráli až v prodloužení. Takže jsme hráli, bojovali a nakonec jsme to zlomili. Tohle období samozřejmě nebylo jednoduché, ale věřili jsme, že až najedeme na rytmus domácích zápasů, bude lépe. A to se potvrdilo, když jsme doma vše vyhráli a navíc přivezli výhry zvenku.

• V posledním utkání skupiny A1 jste porazili Pardubice a díky dalším výsledkům jste nakonec skončili třetí i po nadstavbové části.
Letošní finále nadstavby je pro mě kouzelné v tom, že si pamatuji ročník, kdy se také rozhodovalo v minitabulce a my skončili až pátí. Měli jsme stejně bodů jako další dva týmy, ale jeden měl skóre plus dva, čtvrtý nula a my minus dva. Takže o našem umístění rozhodl jeden koš. No, a letos se nám to vrátilo v dobrém a díky lepším vzájemným zápasům jsme zaslouženě skončili na třetí příčce. A je to o to cennější, že za námi zůstaly jak Pardubice, tak Olomoucko, které má ve svých řadách nejužitečnějšího hráče letošní sezóny, Javonte Douglase, hráče s největším zlepšením, Františka Váňu, a Lukáše Palyzu, který je členem nejlepší české pětky sezóny.

• Když se vrátíme k nepříjemné sérii porážek. Čím to bylo podle vás?
Opravdu si myslím, že za to mohlo především rozlosování, kdy jsme hráli častěji venku. Jediné dva průšvihy byly porážky s Ústím, to se nemělo stát. Ale na druhou stranu Ústí pod vedením Tondy Pištěckého hraje opravdu velmi dobře. Ano, prohráli jsme také v Brně, ale egoé doma porazilo i Pardubice a nemělo vůbec špatné výsledky. A znovu říkám, že letos nebylo lehkých zápasů.

• Takže se vám líbí, jak je letošní sezóna vyrovnaná?
Je to paráda, ale také veliké nervy. Je to nápor na nervovou soustavu nás hráčů a samozřejmě i našich fanoušků. Ale je to skvělé, že každý může porazit každého.

• V průběhu nadstavbové skupiny A1 přišla i už tolikrát probíraná změna trenéra. Jak tohle na vás zapůsobilo?
Mě tohle nepřísluší komentovat. Každý z nás hráčů má svoji roli, a tu se musí snažit co nejlépe plnit. Když z role vystoupí, není už tak platným pro tým. A kdybych začal přemýšlet, jestli to bylo dobré či špatné rozhodnutí, jestli to bylo dobré či špatné načasování, vystoupil bych ze své role. Takže pro mě nemá smysl se tím zaobírat. Navíc, a teď to bude možná znít drsně, ale je nám trochu jedno, pod kým hrajeme. Jsme profesionálové a musíme dělat to, co dělat máme. Nový trenér je jiný člověk, jiná osobnost s jinou komunikací, jiným pojetím hry a jinými úkoly. Takže spíš než přemýšlení nad změnou trenéra se nyní snažíme přemýšlet nad tím, abychom plnili nové pokyny a správně zahráli nové signály.

• Takže tým změnu zvládl?
Ano, zvládl to dobře, protože my si prostě nemůžeme dovolit to nezvládnout. A potvrzení je i v tom, že jsme vyhráli další zápasy. Je potřeba si uvědomit, že v týmu nikdo není napořád - mění se hráči, trenéři i vedení. Co je ale důležité, že děčínský basketbal je stále nahoře a je třetí po základní části i po nadstavbové skupině.

• Týmy na prvním až šestém místě měly nyní kratší přestávku, protože se muselo počkat na výsledky předkola play-off. Co říkáte jeho výsledkům?
Série mezi Brnem a USK ukázala, že Brno ve skupině A1 hrálo uvolněně, protože vědělo, že může jen překvapit. Pak ale proti USK muselo vyhrát a
prostě to neustálo. Přitom většina lidí v mém okolí věřila spíše Brnu. Ale USK to zvládlo s přehledem a zaslouženě postoupilo. V druhé sérii se potvrdilo, že Kolín je doma vždy velmi nebezpečný. Má kvalitní cizince, kteří to hrají hlava nehlava a když se jim zápas povede, jsou schopni porazit kohokoliv. Jsem ale rád, že Ústí nakonec sérii zvládlo a Tondovi
Pištěckému přeji úspěch. Tedy už ne proti nám (smích), ale aby zavařili svitavským Turům.

• Několikrát jsme zmínili Brno, což je soupeř, proti němuž jste zaznamenal skvělý triple-double za 13 bodů, 10 doskoků a 12 faulů...
Byl to zápas, který jsme museli vyhrát. Já to mám nastavené tak, že samozřejmě chci hrát, ale pokud se bude spoluhráčům dařit, klidně bude sedět na lavičce a tleskat jim. Ale když něco začne v utkání drhnout, chci vlétnout na plochu a něco udělat. A to bylo i proti Brnu a výsledkem byl můj statisticky nejvýraznější výkon kariéry. V jiných, možná i důležitějších zápasech, jsem přispěl více, ale bez čísel. Tady to bylo potvrzeno statisticky. Ale většina pozic byly "loženky" a zakončoval jsem je díky pro mě naivní obranou Brna. Bonusem pak byly fauly a šestky.

• Vy jste celkově typ hráče, který nezáří množstvím nastřílených bodů, ale přesto je váš přínos pro tým obrovský.
Našel jsem si prostor, který mi vyhovuje a rád vytvářím pozice pro své spoluhráče. Mám rád vedle sebe Lukáše Feštra, který má výbornou ruku, Ondru Šišku, který to umí narvat do koše a zakončit. Rád postavím dobrou clonu, a pak jdu s nimi dál. Těší mě, když naše spolupráce skončí košem. Já vím, že oni jsou lepší střelci a mají talentovanější ruku. Ale také vím, že když mi pozici připraví, musím ji proměnit.

• Jak se povedly americké posily Klinton Carlson a Lamb Autrey?
Jsem v Děčíně devátou sezónu a musím říct, že vedení klubu ani jednou za tu dobu nepřivedlo problémového hráče, který by nezapadl či nedržel koncepci týmu. A platí to i letos. Klint je strašně fajn chlap a klidně by mohl být Čech. My už na něj dokonce mluvíme česky a on dělá, že nám rozumí (smích). Je poctivý, maká a hraje obětavě. Respektuje tým i spoluhráče. Není tady jen kvůli sobě, ale kvůli sportu a je to znát. Lamb je borec, se kterým se dá jednat naprosto otevřeně, bez servítek a dělat si z něj legraci. A on to všechno v pohodě přijme. Navíc je to Američan, který rád spolupracuje. Přitom by mohl mít víc bodů, protože útočný potenciál má veliký, ale on raději stále hledá spoluhráče. Je fajn s oběma spolupracovat.

• V sobotu vás čeká už první zápas čtvrtfinále proti Opavě. Co říkáte tomuto soupeři?
Loňské stříbrné medaile Opavy byly výsledkem dlouhodobé práce. Tým je už dlouho pohromadě, umí si vyhovět a díky tomu se probojoval až do finále. A souhra i herní vyzrálost týmu zdobí Opavu i letos. Umí hrát zkrátka chytře. Bylo vtipné se dívat na Ligu mistrů, kde Opava hrála ty samé věci co v české lize a ono to fungovalo. Bylo fajn poslouchat chválu od zahraničních celků na český tým složený jen z českých hráčů. Náročný program se ale odrazil ve výsledcích v lize, přišla zranění a nakonec Opava skončila šestá. Ale rozhodně patří mezi adepty na daleko lepší umístění.

• Máte už plán, jak ve čtvrtfinále uspět?
Výhoda Opavy, tedy souhra všech hráčů, se dá otočit a použít proti ní. Je totiž čitelná, protože dlouhodobě hraje stejné systémy a hráči mají už roky stejné návyky. Toho musíme využít a pokrýt jejich silné stránky. Už na tom pracujeme a trenér Tomáš Grepl nám připravil spoustu krátkých videí či sestřihů toho, co hrají, jaké mají akce a snaží se nám to dostat do hlavy. Musíme ale respektovat kvality soupeře, který to pálí ze všech pozic a má zkušeného a vychytralého trenéra. Opava by měla jako tým z Ligy mistrů ukázat své kvality, pro nás je toto čtvrtfinále výzva a šance potvrdit, že ne náhodou jsme skončili třetí. Už jsme se letos potkali pětkrát, oba týmy se mají načtené. Bude záležet na nás, co jim dovolíme. A také trochu doufám, že po výměně trenérů budeme pro Opavu méně čitelní.

1339x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit