A-tým > Rozhovory

Rozhovor s Jindřichem Strašnovem – 1. část

17.09.2015 07:59Ladislav Faltin, Jaroslav Zeman - Děčínský Deník | Tisk | Přejít zpět

UPRAVENO
K 70. výročí založení BK Děčín vznikla unikátní publikace „Příběh BK Děčín 1945-2015“ z pera Jindřicha Strašnova. V první části interview autor knihy hovoří o nápadu na vznik knihy, motivaci fotbalem či délce tvorby této publikace.Můžete prozradit, kdo a z jakého důvodu přišel s nápadem vytvořit knížku o děčínském basketbalu?
Neřeknu vám nic světoborného, v životě člověka je sedmdesátka dobrým časem k určitému hodnocení, k bilancování. Můžeme se ptát, jestli to samé platí i o životě nějakého sportovního klubu, neboť nevíme, zda je sedmdesát let jeho trvání hodně, nebo málo. Chybí srovnání a poměření k čemu. Je klub starý, nebo je ještě mladý? Třeba tu bude věčně a pak je mladý... A tak nezbývá, než konstatovat, že je to jedno. Co je pro nás nejdůležitější, je to, že JE, že existuje! A jisté je přinejmenším také to, že právě z onoho pohledu limitů člověka, je kulaté výročí BK Děčín přece jen kvalifikovaným důvodem k zastavení, k ohlédnutí zpět, k oslavě.

Musím vám na vaši otázku odpovědět poněkud neskromně. A to jsem si i vědom, jak krásně vypadá, když je člověk skromný. Napsat knížku o děčínském basketu napadlo mě. A kdybych chtěl být ještě k tomu „vtipný“, asi bych použil klišé, která se obvykle říkávají - „ani nevím, co mě to napadlo“… Ale je to prostší, nevylhané: já se kolem basketu motám dlouho. Tu aktivně, tu méně aktivně, tu jako nekritický bulač. A jak se také říká: „to by bylo, aby něco nebylo“. Stávám při utkání zlomen o zábradlí (jako kdysi študáci v „Prozatimním“ na bidýlku) v Maroldovce a spolu s narvanou halou prožívám po utkání, po posledním hvizdu, určitou katarzi, očistu ducha v pocitech opojení, radosti i křivdy, štěstí i smutku, zmaru i euforie. Divadlo, drama skončilo - a sdíleně, spolu s ostatními se těším, nebo si zoufám. A pak i taky nespím. A to všechno za relativních pár kaček. Tolik, za tak málo! A tak stále pociťuji malinký dluh. Dluh vůči těm „válečnickým“ dárcům dole na jevišti, tedy na palubovce - a dluh k lidem z vnitřku BK. Snad je tedy ten dluh trochu splacen!

Vy jste ale mluvil ještě o jednom důvodu, který je spojen s fotbalem, je to tak?
A teď se budete smát. Ale jen chvilinku. Napsat knížku o basketu jsem se definitivně rozhodl na fotbale. Na děčínském fotbale. Sedávám na polorozpadlé tribuně Městského stadionu (dříve Pelikán, Kovostroj, Baník) spolu asi tak s patnácti stejnými pomatenci, jako jsem já - a sleduji, jak se hráči z Třeskoplask a Soběchlebů radují ze zisku bodů z Děčína. Nevím, proč to dělám, snad nějaký sebemrskačský reflex z nostalgie. Sedím tu pravidelně a pravidelně je mi hanba. Z pohledu toho, že tu kdysi běžně hrála mužstva, jako jsou Teplice, Dynamo Praha (Slavia), Kladno či Plzeň, že sem chodilo pět i sedm tisíc lidí, že děčínský fotbal byl ve městě a okolí stejným fenoménem jako je dnešní basket. Je to nebetyčná ostuda s poněkud hořkým poučením: jak je snadné přijít o léta pracně budovaný kredit, jak je snadné spadnout z výšin do bláta. Ani se nenaděješ. Je to jako s holocaustem. Protože se to stalo, může se to stát zase! A každému. Vždyť třikrát byl (v knize je to popsáno) basketbal v Děčíně před definitivním krachem! A přestože je dnes basket v Děčíně aktuálně v oblacích u božstva, jeho image je třeba pečlivě střežit a stále opečovávat každou drobností. Také proto vznikla tato knížka.

Jak na váš nápad reagovalo vedení BK Děčín?
Jak jsem již řekl, ta iniciativa vzešla trochu přidrzle spíše ode mne. S mým kamarádem, nakladatelem Jardou Polákem, jsme si sedli a věc z gruntu probrali, stejně tak poté s managementem basketbalového klubu. Je třeba připomenout, že vydání knihy není zrovna lacinou záležitostí. Přesto souhlasné „ANO“ padlo velice brzy. A mohlo se začít. Léta se zajímám o výtvarné umění - a tak jsem jako první věc našel nádherný motiv na obálku (úsměv). To hlavní, myslel jsem si, bychom měli, teď zbývá jen tedy dopsat tu omáčku. „Brnkačka“. Tahle pýcha měla být potrestána, což se taky stalo…

To jste mi vnukl další otázku. Kolik času jste na svou tvorbu potřeboval?
Psal jsem to rok. K nevíře. Téměř denně. Něco člověk ví, něco je potřeba nastudovat, něco dohledat - tam, kde si člověk jistý není, je nutno si to ověřit. Musí to být k uvěření. Je to vaše kůže na trhu. A to vše chce čas. A navíc, sám to musíte znát, někdy vám psaní jde, napíšete stránku, odstavec, jindy větu a slovo - a někdy sedíte a počítač se na vás jen tiše, láskyplně azurově usmívá. Jako pracující v Řecku o poledni. Nic není jisté a ani napsané není jisté. Druhý den nevěřícně ono napsané čtete a pak „deletem“ poprávu hodíte do nenávratného koše. „Kdo tu plácaninu napsal,?“ ptáte se. Přijde to líto, ale zase se ušetří papír - a navíc nikdo vám nenadává. To je trošku výhoda.

Pozn.: Odpovědi od autora jsou originální, pouze otázky jsou převzaty z interview publikovaném v Děčínském deníku. Text byl jen v některých pasážích redakčně upraven a krácen.

2873x  | Ladislav Faltin, Jaroslav Zeman - Děčínský Deník | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit