A-tým > Rozhovory

Kouč Budínský: Nadstavbu hodnotím jednoznačně pozitivně. Série s Pardubicemi podle mě nemá žádného favorita!

17.04.2013 12:48Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět Minulou sobotu dokázali Válečníci importovat dva body z Ostravy a netrpělivě čekali, jak dopadnou další dvě nedělní klání v elitní skupině A1 – a naštěstí obě dopadla podle očekávání. Nymburk hladce zvítězil v Pardubicích a Prostějov doma setnul Kolín, takže díky těmto výsledkům skončil náš celek po nadstavbě na 4. místě, což mu zajistilo začátek čtvrtfinále play-off proti Pardubicím v domácí aréně! O spokojenosti s nadstavbovou bilancí 5:5, zlepšené hře děčínské družiny či letošních vzájemných zápasech s Beksou jsme si povídali s kormidelníkem Pavlem Budínským.

Trenére, cíl skončit do 4. místa po nadstavbě se nám nakonec podařilo splnit. Byla v kabině cítit velká radost? 
Nechci, aby to vyznělo alibisticky, ale hlavním cílem našeho klubu byla, je a ještě dlouho bude finanční stabilizace. Ta byla navíc ztížena významným snížením našeho rozpočtu před touto sezonou, jenž následně ještě vygradovala v jejím průběhu, kdy došlo ke krácení odměn všech členů našeho týmu.  
Čili dávat si vysoké sportovní cíle za těchto okolností nedává smysl a ani nikdo z vedení klubu takto nejednal. Přesto tak, jak již bývá zvykem, valná většina veřejnosti, fanoušků a i médií si toto přání vložili do hlavy, kde se z této myšlenky stal otec (usměje se; pozn.: trenér používá přirovnání ze života: „přání otcem myšlenky“). Takže v průběhu celé sezony jsem čelil otázkám tohoto typu. Každý, kdo však zná naše dlouhodobé smýšlení, ví, že jsme soutěživý klub a chceme vždy dosáhnout co nejlepšího umístění, které je v našich silách možné dosáhnout.  
Tudíž jsme si jasně s klukama řekli: „pojďme do A1, abychom mohli hrát 10 kvalitních zápasů, které mohou pomoci především těm mladším k výkonnostnímu růstu. A z jaké pozice půjdeme do play-off nebude až tak důležité, obzvlášť při vyrovnanosti všech týmů na pozici 2 až 6.“ A to, že jsme letos skončili po 34 kolech čtvrtí s minimálním odstupem na druhé místo, beru jako příjemný bonus za trpělivou práci všech lidí v klubu a především samotných hráčů. Ale nejvíc jsem rád, že tímto můžeme odměnit naše skvělé fanoušky, kvůli kterým jsme chtěli s postupujícím časem v A1 stoupat tabulkou vzhůru a živit tak naději, abychom jim umožnili vidět víc zápasů doma než venku, alespoň co se prvního kola týče. To se díky bilanci 5:5 podařilo.  
V kabině radost byla, ale nijak zvlášť významná, neboť díky různorodosti hracích časů posledního kola jsme byli v roli čekatelů, až jak dopadnou poslední dvě utkání hraná v neděli. 

Nadstavbovou část jsme tedy zakončili s bilancí 5:5, když dvakrát jsme zdolali Pardubice i Ostravu a jednou doma Kolín. Hodnotíte nadstavbu pozitivně? 
Rozhodně. Vždyť jsme vstupovali do nadstavby na poslední chvíli a třeba na Pardubice jsme ztráceli 3 body - a dnes jsme v tabulce před nimi. Navíc bilance 5:5 je třetí nejúspěšnější po Nymburku (10:0) a Prostějovu (6:4). A opět i matematicky vyjádřeno - v počtu obdržených bodů jsme skončili druzí, zatímco tradičně v počtu nastřílených bodů až šestí. 

Která porážka, respektive porážky vás nejvíce mrzí? 
Pokud se ptáte, která mě mrzí, tak utkání v A1 s Nymburkem o 2 body. A pokud se ptáte, která mě s..e, tak je to prohra o 33 bodů v Prostějově. (úsměv) 

V poslední době šla kromě výsledků nahoru i hra našeho celku. Přičítáte zlepšenou formu i vyprázdněné marodce?
 
Jednoznačně. Každý trenér, který trénuje kolektivní sport, vidí obrovské rozdíly ve hře svého týmu, pokud má k dispozici kompletní kádr a nebo zúžený. Přes veškeré problémy, se kterými jsme se potýkali již od 3. minuty prvního mistrovského utkání v Pardubicích, dokázali zdraví hráči držet úroveň hry našeho týmu na celkem solidní úrovni, díky níž jsme se dostali až na čtvrté místo. A teď, kdy začíná opravdová soutěž, se zdá, že by neměl nikdo z hráčů chybět, tudíž věřím, že úroveň naší hry můžeme ještě posunout o nějaký stupeň výš. 

Před začátkem A1 posílil náš celek maďarský pivot György Kinter, jemuž se také nevyhnuly zdravotní problémy. Jak zapadl do kabiny i do koncepce týmu? 
György přišel na poslední chvíli a než se rozkoukal, dostal silný zápal plic, takže je rovněž jedním z mnoha, který dohání tréninkové a herní manko. Nicméně za dobu, co ho znám, tak se jedná se o velmi příjemného chlapíka, který se průběžně sžívá s prostředím a herní filozofií našeho klubu. 

Ve čtvrtfinále play-off se střetneme s Pardubicemi. Co bude podle vás rozhodovat? 
Dle mého názoru tato série nemá žádného favorita, neboť oba týmy mají podobnou kvalitu, čehož jsou důkazem dlouhodobé výsledky i vzájemné zápasy. Proto v takovýchto utkáních záleží na drobných detailech či individuálních výkonech, které mohou posunout svůj tým k výhře. 

Jaké herní prvky nejvíce zdobí hru Beksy? Jaké jsou největší přednosti soupeře? 
Tým Beksy je složen z kvalitních a ostřílených hráčů na straně jedné a z mladých, velmi talentovaných borců na straně druhé. Kromě všech českých hráčů, kteří víceméně startovali za národní tým různých věkových kategorií a tím pádem mají bohaté zkušenosti z mezinárodního basketbalu, tak tým se opírá o zahraniční hráče – Žabase, Nelsona a Muirheada. Navíc Dušan Bohunický bude chtít jistě hrát rychlejší, dynamičtější basketbal, v němž o prvky jako pohyb, aktivita a doskok nebude nouze. 

S pardubickou družinou máme letos zatím bilanci 2:2, když oba týmy již dokázaly zvítězit na soupeřově kurtu. Bude i přesto pro nás velkou výhodou, že budeme začínat, případně hrát i rozhodující zápas před domácími fanoušky? 
Drobné výhody vidím především v přípravě na utkání, ušetření sil kvůli cestování a v podpoře našich fanoušků, která je jednoznačně nejkompaktnější a nejlepší. Pro zápasy play-off je nutné tuto atmosféru ještě vygradovat, aby soupeř neměl takový komfort, neboť většina týmu předvádí svoje nejlepší výkony právě na našem hřišti díky těmto okolnostem. Ale všechny tyto drobné výhody nám sérii nevyhrají, vždy je tady soupeř a rovněž i náš tým, u kterého nelze s jistotou dopředu říct, jaký bude mít den. (usměje se) Nicméně jde jen o to si správně nastavit hlavu a jít s vítěznou mentalitou na hřiště. 

Pavel Budínský uděluje pokyny Lukáši Bažantovi v utkání s Pardubicemi v 9. kole A1 
Zdroj: Foto: Luděk Černý - Princip 3184x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit