A-tým > Rozhovory

Kouč B. před startem finále o narůstajícím očekávání, (ne)létání v oblacích či konfrontaci s triem Houška – Pomikálek - Bartoň

11.05.2015 23:35Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Před začátkem finálové série proti Nymburku přinášíme obsáhlé interview s koučem Válečníků Pavlem Budínským, v němž jsme se na finálové duely podívali z mnoha různých úhlů.Kouči, po zdolání čtvrtfinálové překážky v podobě Ostravy a semifinálovém setnutí Prostějova vyzveme ve finále obhájce titulu Nymburk. Jak moc se na tuto sérii těšíte a jaká jsou vaše očekávání?
Osobně se na ni těším moc a moje očekávání jsou prozatím přiměřená, ale s postupujícím časem směrem k prvnímu utkání budou jistě narůstat.

Finále NBL se bude hrát v Děčíně vůbec poprvé v historii. Cítíte, třeba i podle reakcí, ohlasů a názorů, že tato série bude něčím speciální a bude mít extra náboj?
Pohledem děčínským je finále zcela novou a mimořádnou situací, tudíž velmi speciálním a nevšedním okamžikem pro celý náš klub. Pohledem nymburským je finále standardní, stále se opakující, doslova bych řekl až v podstatě povinnou záležitostí poslední dekády. Proto jaký náboj v této sérii vytvoří tato kombinace pohledů, ukážou až samotná utkání.

V jedné sezoně budete hrát s děčínským celkem po poháru i finále druhé soutěže. Stavíte tento úspěch výš než postup s reprezentací na ME, kde jste sahali po postupu ze skupiny?
Nestavím, protože to takto nesrovnávám. Ale co vím určitě, oboje bude v mém dosavadním kariérním hodnocení zaznamenáno na prvních řádcích.

Bude nyní složité nějak hráče upozornit, aby po postupu již „nelétali v oblacích“ a soustředili se pouze na finále? Nebo je právě ono finále již samo o sobě tou nejlepší motivací?
Nebude. Kdo dlouhodobě sleduje náš tým, ve kterém se systematicky a trvale vychovávají hráči k profesionálnímu přístupu a vítězné mentalitě, tak může být zcela klidný. Neboť mnozí členové našeho týmu, konkrétně já, kapitán a další důležití hráči by žádné „létání v oblacích“ nedovolili. Všichni si myslím dobře uvědomují, že finále je kromě jiných faktorů i obrovská zodpovědnost vůči týmu za svůj individuální výkon, kterým určitě nikdo nechce náš tým vědomě či podvědomě poškozovat a zároveň tím i devalvovat výkony celého našeho týmu ve finále.

Pojďme k samotnému Nymburku. V letošní sezoně jsme ho v Praze na Královce dokázali potrápit a prohrát s ním až v prodloužení. Může být pro vás tento zápas receptem, jak na obhájce titulu vyzrát?
Předně je potřeba říct, že jsme s Nymburkem letos hráli dvakrát. A to první utkání jsme doma prohráli o 32 bodů. Takže obě utkání měla zcela jiný příběh, na který měly zásadní vliv sestava a momentální rozpoložení hráčů Nymburka. A to samé lze očekávat i ve finále.

To druhé výsledkově povedenější, v kterém absentovali někteří klíčoví hráči soupeře, může být ale dobrým vodítkem pro mentální přípravu na zápas číslo jedna, neboť jsme ho hráli na venkovním hřišti, dokonce pro nás na netradičním, a to v Praze na Královce.

Co podle vás Středočechy dlouhodobě zdobí a v čem tkví jejich největší síla?
Jednoduše řečeno, Nymburk Basketball je víc než dekádu organizace s největším rozpočtem, nejsilnějším hráčským kádrem, s desítkami odehraných utkání v mezinárodních soutěžích, což z něj dělá hegemona českých palubovek, jenž nemá dlouhodobě v ČR finanční ani sportovní konkurenci.

V semifinále nedala Opava Nymburku svou kůži lacino. Souhlasíte, že Nymburk těžil primárně z šíře svého kádru? Navíc se v Zápase 2 zranil Opavským veterán Ladislav Sokolovský.
Opava hrála sérii s Nymburkem velmi sympaticky, ale Nymburk víceméně hrál ve všech utkáních to, co bylo nutné, aby postoupil. Více než šíře kádru rozhodovala dle mého názoru kvalita a zkušenosti jednotlivých hráčů, které se vždy v důležitých momentech v těchto utkáních zhodnotily ve prospěch Nymburka.

Za Nymburk nastoupí i ex-děčínské trio Pavel Houška – Tomáš Pomikálek – Luboš Bartoň. Jak se vy osobně na konfrontaci se svými bývalými svěřenci těšíte?
Osobně se těším moc a domnívám se, že to platí i opačně. Alespoň jsem tento pocit nabyl z gratulací, které jsem od Luboše a Houšiho po našem postupu obdržel.

No a pokud se někomu z fotografů podaří vyfotit „8 děčínských“ hráčů ve finále v jednom okamžiku na kurtu, tak ať nám ji prosím pošle na adresu klubu. Myslím si, že kolegyně Volrábová (marketingová manažerka, pozn.) tento skvostný unikát mileráda založí do klubové kroniky. (usměje se)

Zdroj: Foto: Luděk Černý (Princip)

3105x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit