A-tým > Rozhovory

F-Kroutil o premiérové sezoně v NBL, limitech dvakrát zraněného kotníku či šancích probojovat se na ME U20

10.06.2015 10:04Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

O zákoutích první sezony mezi mužskou elitou v tuzemské nejvyšší soutěži, ale také o touze obléknout repre dres jsme si povídali s křídelníkem Válečníků Filipem Kroutilem.Filipe, kdyby ti někdo před tvou první sezonou v NBL řekl, že bude pro Děčín za 70 let jeho historie nejúspěšnější, jaká by byla tvá odpověď
Nejspíš bych tomu asi nevěřil, každopádně by to ale byla super zpráva. (usměje se)

Zisk dvou stříbrných medailí se ale stal realitou. Jak sis tento úspěch, respektive úspěchy užíval?
Jako všichni kluci a lidi z vedení jsem si to užíval naplno, jelikož to je věc, která se nestává jen tak někdy a ani se už nemusí opakovat. Mimo klubové oslavy jsem to samozřejmě oslavil i s rodinou a přítelkyní.

Kde ty osobně hledáš základní stavební kameny letošního úspěchu?
Mimo obecně známý fakt, že se tým příliš nezměnil a že se nám vcelku vyhýbala zranění, bych viděl příčinu úspěchu i ve vyrovnanosti všech hráčů v týmu. Neměli jsme žádnou individualitu, na které by to všechno stálo. Když se soupeři začali soustředit na nějakého konkrétního hráče, z řady vystoupili jiní a zahráli skvělý zápas. To byla naše velká síla.

Jak bylo zmíněno, letos jsi odehrál svou první sezonu v nejvyšší soutěži. Jak složité bylo se na NBL adaptovat? Jak moc ti s tím také pomohli spoluhráči?
Myslím, že pro všechny nové mladé hráče je to těžký úkol. Přece jenom je to úplně jiná rychlost, hráči jsou silnější a basketbalovější. Chvíli trvá, než si člověk navykne na tempo a způsob basketbalu. Spoluhráči samozřejmě byli ohleduplní, všichni si tímto prošli a vědí, že to opravdu není jednoduché období.

Počítám, že i do kabiny nebyl problém zapadnout, že?
Tam to bylo o to jednoduší, že se týmu dařilo. Když se vyhrává, tak panuje mnohem lepší nálada a příjemnější pracovní prostředí. Zapadnout nebyl problém.

Který zápas, případně zápasy považuješ za své herně nejvydařenější? Bodově se ti v lize nejvíce vydařil domácí mač proti Ústí 10. prosince, v němž jsi nastřílel 10 bodů.
Za nejvydařenější mač považuji domácí zápas proti Nymburku v základní části. Bohužel jsme však prohráli velkým rozdílem, takže to uniklo pozornosti a já osobně z toho ani neměl radost. Mimo zmiňovaný zápas proti Ústí považuji za velmi vydařený poslední zápas proti USK, kde jsem dobře pracoval v obraně.

Během sezony jsi měl ovšem dvakrát zraněný kotník. Jak moc tě po návratu kotník limitoval?
Je to tak, měl jsem dvakrát výron na levé noze. Jsem si jistý, že mě to určitým způsobem omezilo. Po návratu do hry jsem necítil tu jistotu, kterou jsem před zraněním měl. Nešel jsem do kontaktů naplno a byl jsem přespříliš opatrný. To se bohužel na výkonech negativně podepsalo.

Pokud jsi ovšem byl zdravý, měl jsi průměr téměř 10 minut na utkání. To je skvělé číslo, souhlasíš? Říkal ti i trenér Budínský, čím sis takové vytížení vysloužil?
Naprosto souhlasím. (úsměv) Pár rozhovorů na toto téma proběhlo - a abych to nějak shrnul, tak jsem především plnil to, co se ode mě očekávalo. Občas jsem k tomu dokázal přihodit i něco navíc - a vytížení tím jen vzrostlo.

Aktuálně jsi v širší nominaci reprezentace mužů U20 před ME v Itálii. Jak velké šance si dáváš, že se dostaneš do finální nominace?
Každý v širší nominaci má stejnou šanci. Je zde spousta dobrých kluků, kteří hrajou NBL o rok déle než já - a tím pádem mají i větší zkušenosti, ale myslím, že jsem jim dobrou konkurencí na tréninku a spoluhráčem v prozatím přípravných zápasech.

Pokud by ses do finální nominace probojoval, byla by letošní sezona po úspěších na klubové úrovni doslova „snovou“?
Vzhledem k tomu, že jsme v klubové rovině dosáhli takřka maxima a v rovině osobní je reprezentace úplné maximum, byla by to skutečně snová sezóna. (usměje se) Samozřejmě to jde ještě vylepšit, ale pro začátek dobré. (rozesměje se)

Foto: Luděk Černý (Princip)

2671x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit