A-tým > Rozhovory

Kouč B.: Boj o druhé místo chceme držet pevně v rukou

10.03.2016 11:21Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Děčínští hráči zdolali v důležitém středečním klání o 2. místo po základní části KNBL Ariete Prostějov 79:56 a svému sokovi 7 kol před koncem ZČ odskočili na dvě vítězství (navíc mají lepší bilanci ze vzájemných zápasů). Co po utkání říkali kouč Pavel Budínský a kapitán Jakub Houška?Kormidelník děčínské družiny si výhru pochvaloval, nicméně zdůraznil, že v boji o zmiňovanou druhou příčku jeho svěřenci rozhodně ještě nemají vyhráno.

„Je to příjemná výhra v takto prestižním utkání, což je s Prostějovem vždycky. Navíc to bylo naše čtvrté vzájemné utkání, v tuhle chvíli máme lepší bilanci (3x1 na utkání, pozn.), nicméně to nic neřeší, protože se ještě hrají další zápasy. A je to omýlaná pravda, každý dneska může porazit každého. My se musíme pořád koncentrovat na náš výkon, aby gradoval ke konci sezony, protože teď to opravdu máme ve vlastních rukou a byli bychom skutečně jenom hloupí, kdybychom dělali nějaké mentální chyby v přístupu nebo v koncentraci,“ řekl šéf děčínské lavičky.

Hráči BK ARMEX Děčín vstupovali do zápasu s Hanáky s nepříjemnou (mini)šňůrou tří porážek v řadě. Bylo náročnější po nich tým na důležitý mač připravit? Nebo naopak nezdary paradoxně týmu pomohly?

„Já si myslím, že nám porážky pomohly, protože jsme se taky naučili chápat, že když nemáme prvního rozehrávače, tak někteří musí hrát jinak a brát také svou roli jinak. Trochu jsme si pročistili hlavy, řekli si něco k naší hře a bylo cítit, že nejsme nějací zlomení. To není krize, to se stává i u nás,“ předeslal děčínský trenér.

Vzápětí dodal: „Měli jsme samozřejmě, pominu-li Nymburk, s nímž je zápas specifický, dvě utkání, která jsme mohli i vyhrát. Ale my nejsme týmem, který má recept na vítězství. Řekli jsme si, že pořád není potřeba panikařit, protože nejsme ani malý Nymburk, ani nejmenší Nymburk, jsme Děčín z normálních kluků z masa a kostí. Myslím, že už na včerejším tréninku bylo cítit, že s návratem Tomáše (Vyorala) všichni chápou to odhodlání.

Tohle je pro nás obrovská výzva, protože na konci základní části sezony je jedno, jestli hrajete s Prostějovem, Kolínem či Opavou, všichni mají velmi kvalitní týmy. Už není na výběr, všichni chtějí do play-off, soutěže graduje a takhle vyhrocená již dlouho nebyla. To, že my hrajeme o druhého fleka, je pro nás neuvěřitelná možnost, kterou chceme držet pevně v rukou. Ale už v sobotu v Jindřichově Hradci musíme být maximálně připravení,“ vzhlížel již Pavel Budínský také k sobotnímu zápasu u Vajgaru.

Jak bylo zmíněno, po třízápasové absenci způsobené problémy s kolenem se do sestavy Válečníků vrátil ústřední rozehrávač týmu Tomáš Vyoral, jenž proti družině Zbyňka Cholevy odkroutil na hřišti téměř 21 minut. V čem byl podle bývalého lodivoda národního týmu jeho největší přínos?

„V jistotě a v rozehrávce. Tomáš je pro nás dneska důležitým hráčem, hlavně na obranné polovině, kde je dokonce schopen bránit ty nejlepší z nejlepších, protože má skutečně schopnosti nohama, čtením hry a fyzičnem zvládat bránit pozice jedna, dva a tři. A pak samozřejmě jeho čtení hry v útoku, kdy už je na svůj věk vyzrálým hráčem, který dokáže tým dobře ovlivňovat, protože hru vidí. Dokáže taky sám zakončovat. A my pro náš způsob hry víme, že můžeme hrát o stupeň nebo dva rychleji a agresivněji, když můžeme točit jak Šišku, tak Vyorala. Když jsme hráli s Ondrou Šiškou a devatenáctitelým Filipem Kroutilem, tak Filip nikdy na takovéhle úrovni nehrál na pozici jedna a podvědomě se Ondra musel šetřit – fauly, agresivitou - a logicky se to projevovalo na naší hře. Je vždycky dobré mít zdvojenou funkci.“

Mužem Zápasu mezi Děčínem a Prostějovem i jeho top skórerem byl kapitán děčínského celku Jakub Houška, jenž za 23 a půl minut pobytu na kurtu zapsal 22 bodů. Ke své střelecké explozi přihodil ještě 7 doskoků a 5 získaných faulů. Zpoza trojkového oblouku pálil s úspěšností 50% (4/2) a z čáry trestného hodu byl stoprocentní (8/8)! Navrch se navíc jeho koeficient užitečnosti vyšplhal na číslo 26.

Odchovanci Chomutova také udělala výhra velkou radost, ale zároveň vyzdvihl, že jsou v životě věci mezi nebem a zemí a důležitější než sport. Co měl tímto na mysli?

„Jsem moc rád, že jsme to takhle zvládli, vyhráli a že jsme hráli to, co jsme potřebovali a co jsme měli naordinováno. Možná bych ale výjimečně chtěl říct i něco trochu jiného. Když jsem přišel domů a přečetl si o tom, že havaroval autobus dětí z Vejprt, což je kousek za Chomutovem a odkud pocházím, tak jsem si uvědomil, opět po nějakém měsíci a nějakém roce, jaké máme štěstí, že můžeme hrát basket, můžeme se na něj přijít podívat, lidé nám mohou fandit a že nemusíme sedět ve strachu, co se děje s našimi dětmi. Takže zaprvé bych chtěl vzkázat hodně síly do Vejprt, protože odtamtud pochází moje první holka, hned jsem jí psal, ať jsou všichni v pohodě.

Chtěl bych všem vzkázat, ať si uvědomíme, že máme štěstí, že můžeme hrát, fandit a žít normálně (nehoda se stala ve středu ráno, školní autobus vezl 43 dětí a čtyři dospělé; všichni cestující jsou zranění, někteří bohužel velmi vážně; další dva lidé se navíc ještě zranili v osobním autě při navazující nehodě). Za výhru jsem moc rád, ale měl jsem silný pocit i z tohoto,“ uzavřel hráč přezdívaný Kouba.

Foto: Luděk Černý (Princip)

2483x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit