A-tým > Rozhovory

Kouč Pavel B. o kvalitní přípravě, změnách v kádru, upletení biče, ambicích či novém generálním partnerovi

09.10.2015 22:47Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Před zítřejším startem nového ročníku Kooperativa NBL jsme pro vás přichystali obsáhlý rozhovor s děčínským kormidelníkem Pavlem Budínským. Jaká vidí pozitiva ryze českého výběru? A je v silách týmu zopakovat loňskou úspěšnou sezonu? O tom už více v následujícím interview.Kouči, za námi je celá letní příprava. Jak jste spokojený s její fyzickou částí?
Celá letní příprava nebyla jenom o fyzické části, bylo to také o té herní. Ale s tou první, nabíráním hrubé kondice, jsme byli spokojení, protože jsme zase absolvovali testy na FTVS a měli jsme k dispozici plný tým. Postupem času, když jsme začali budovat naši herní identitu a začali jsme se věnovat hře, tak tam nás přibrzdily některé věci, hlavně co se týká zdravotních komplikací u některých hráčů. Takže v celkovém obraze: příprava proběhla v pořádku, až na to, že někteří hráči se jí nemohli zúčastnit v celém objemu, což mě trošku mrzí.

Vládnou u vás dobré pocity i z přípravných klání, která jsme hráli proti silným soupeřům? Které, respektive která utkání byste nejvíce vyzdvihnul a má/mají pro vás největší přínos?
Určitě převládají pozitivní pocity, poněvadž jsme mohli absolvovat skutečně kvantum zajímavých utkání se zajímavými soupeři. Hlavně ty zahraniční turnaje se mi moc líbily. Ve Würzburgu a ve Wroclawi jsme opravdu hráli proti kvalitním soupeřům. Hlavně jejich pojetí hry se mi líbilo. A vyzdvihnul bych určitě zápasy s Bayreuthem a s Wroclawí. Tam si myslím, že kvalita hry našeho soupeře byla velmi inspirující.

Přes léto došlo v naší sestavě k minimu změn a tým je navíc po několika letech opět ryze český. V čem vidíte hlavní pozitiva těchto věcí?
V učebním procesu. Učební proces by neměl být tak zdlouhavý, co se týká správných návyků a řešení některých kombinací, které jsou účinné už léta, a některých systémových věcí, to znamená tím, že je tu vesměs celý tým pohromadě, tak si myslím, že oprašování starých věcí a přijímání nových bude v kratším časovém úseku. A i jejich vzájemná souhra, která se už dva roky nějakým způsobem kultivuje, se podle mě může pozitivně projevit i na hřišti. Takže tohle vnímám jako velké pozitivum. A to drobné pozitivum je to, že se tady mluví jedním jazykem, česky. Téměř vždycky se tady používaly dva jazyky, čeština a angličtina.

Novými tvářemi v týmu jsou Ondra Šiška a Šimon Ježek. Jak jste prozatím spokojený s jejich výkony v přípravných zápasech i se zapracováním do týmu?
Oba dva jsou myslím velmi perspektivní, co se týká jejich somatotypu a fyzických přepokladů. U Ondry je samozřejmě vidět už jistá adaptabilita na nejvyšší soutěž, protože ji hrával v Brně. Takže tam proces začleňování bude podle mě rychlejší a jeho role bude významnější. Šimon Ježek se teprve seznamuje a adaptuje se na nejvyšší úroveň, která se u nás hraje, na tréninkový proces, na přístup a na celkové dění v našem klubu. Takže tam bych řekl, že to bude ještě trochu déle trvat. Tudíž i jeho role bude trochu menší. Ale oba dva to jsou fajnoví chlapíci.

Kromě Ondry a Šimona se s týmem připravuje i duo mladíků Tomáš Gavenda – Richard Musel. Čím si vaši důvěru zasloužili a v čem vidíte jejich hlavní přednosti?
Neřekl bych snad až důvěru. Zatím to není o důvěře, je to spíš o zájmu. Zájem o to je tady zkusit byl po minikempu, který tady u nás absolvovali v červnu. Ríša nás oslovil svými fyzickými parametry, Tomáš mě oslovil svým přístupem, nadšením a povahou. Takže to jsou dva hráči, kteří tady bojují o to, aby se předvedli, jestli jsou vůbec schopni v tomto týmu být a pokračovat ve své kariéře v našem klubu.

S tím souvisí i další otázka. Jaká vládne v kabině atmosféra a nálada? Ondra Šiška i Šimon Ježek jsou mezi fanoušky vyhlášení jako šprýmaři.
Nevím, jaká vládne přímo v kabině, tam dost často s klukama nejsem. Ale z letité praxe vím, že tam určitě je hodně zábavy. Z obou je i na kurtu cítit, že to jsou prima kluci, kteří celkově zapadají do smýšlení našeho kolektivu. Takže když přišli, kluci věděli, o koho se jedná, a myslím, že se velmi rychle začlenili. Je vidět, že už si prostě svojí pohodovou povahou získali nějakou oblibu. Nevím, jestli tedy mezi fanoušky, jak říkáš, to samozřejmě neumím ohodnotit, ale u spoluhráčů určitě. Je vidět, že to jsou velmi nekonfliktní typy hráčů.

V loňské sezoně skončil děčínský klub na druhé příčce v Kooperativa NBL i v Hyundai F-4 Českého poháru. Vnímáte to i z toho pohledu, že jste si tím na sebe částečně upletli bič a bude o to náročnější tento úspěch zopakovat?
Rozhodně loňská sezona byla mimořádná a opakovat mimořádné věci dost často bývá složité, zvlášť když řeknu, že i soupeři nespali na vavřínech a budovali svoje týmy podle nějakých svých ambicí. Takže zopakovat mimořádnou sezonu v mých očích vyžaduje skutečně zase souhru několika faktorů, které se musí povést. Zdravotní jistota, kterou teď na začátku sezony nemáme, herní pohoda, vyvážené výkony, stabilita – toto všechno jsou věci, které jdou ruku v ruce celou sezonu.

Také jsme loni měli v Českém poháru štěstí na los, jelikož jsme mohli hrát některé zápasy doma a ne venku. Je to směs X faktorů, které loni byly nakloněny nám. Nemusí se to opakovat, ale my chceme dál svou hrou bavit naše fanoušky – a samozřejmě dál se snažit patřit mezi ty týmy, co se budou pokoušet atakovat špičku ligy.

A máte stanoveny nějaké konkrétní cíle a ambice pro sezonu 2015/2016?
Ambice jsou vždycky ty nejvyšší, ale není to myslím dělané nějak uměle. My jsou soutěživý klub, soutěživý tým, a chceme prostě soutěžit o co nejlepší pozice. Cíl jsme si dali jasný: chtěli bychom být po základní části někde v horních patrech tabulky. A určitě bychom se rádi v play-off prokousali do semifinále, protože pak v semifinále už se dá samozřejmě pokusit bojovat o finále. Semifinále by měla být taková naše základní meta.

Před letošní sezonou se vedení klubu podařilo získat nového generálního partnera, firmu Armex Holding, a.s. Považujete to za důležitý a stabilizující prvek pro klub?
Určitě. Musím říct, že to je příznivá zpráva v dobách, kdy každý otáčí každou korunu. Tahle zpráva se objevila jako by blesk z čistého nebe. A musím říct, že když jsem včera (ve čtvrtek, pozn.) v Praze mluvit na setkání s jinými trenéry a rozhodčími, tak to všichni kvitovali, protože říkali: „Ty jo, v dnešní době sehnat generálního nebo titulárního partnera není úplně jednoduchý“.

Samozřejmě klub si to podle mě za tu letitou práci zaslouží. Já jen doufám, že to bude důkaz toho, že basketbal v Děčíně je významným společenským fenoménem. Jsem moc rád, že pánové z Armexu to pochopili a rozhodli se nám podat pomocnou ruku. A věřím, že ta spolupráce bude nadále úspěšná jako doposud, kdy jsme neměli titulárního partnera.

Foto: Luděk Černý (Princip)

3158x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit