A-tým > Rozhovory

Filip Kroutil: 6. místo na ME U20 beru jako veliký úspěch. A musím být větší sobec!

09.09.2015 14:16Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Pod vedením Petra Czudka sahala mužská reprezentační „dvacítka“ na evropském šampionátu po vyrovnání historického úspěchu, ale nakonec brala „jen“ šestou příčku. O zákoutích šampionátu, splnění mise i přípravě s Válečníky včetně očekávání mače se Zhořelcem jsme si v interview povídali s benjamínkem Filipem Kroutilem.Filipe, v posezonním rozhovoru jsi zmínil, že kdyby ses po úspěšné klubové sezoně probojoval do finální nominace na ME U20, tak to pro tebe bude snová sezona. Takže mise splněna, že?
Mise stoprocentně splněna. (úsměv)

Na ME jste nakonec s týmem obsadili 6. místo. Zápas o pátou příčku s Lotyšskem, čímž byste vyrovnali československé maximum z roku 1992, jste přitom měli dobře rozjetý. Proč jste utkání nedokázali dotáhnout do vítězného konce?
Utkání jsme měli rozjeté velmi dobře, dokonce jsme si v jednu chvíli vytvořili dvouciferný náskok. Pak se ale projevila únava a trošku i uspokojení z výsledku, který jsme už v tu chvíli udělali. Hráči ze základní rotace už byli vyčerpaní, protože hráli každý zápas 25 a více minut - a v těch vedrech se to dalo jen těžce zvládat. Prostor tak dostali hráči, kteří se do zápasů často nezapojili, a na hře to bylo znát.

A bereš ty osobně šesté místo jako úspěch?
Já to beru jako veliký úspěch. Když se podíváme do historie českého basketbalu, tak tam tolik dobrých umíštění v kategorii U20 na ME nenajdeme. Takže to má svoji váhu a právem to všichni označují jako úspěch.

Ve výběru Petra Czudka jsi patřil k nejmladším borcům. Jaká tedy byla konkrétně tvá role v týmu?
Moje role byla velmi podobná té, co mám v Děčíně. Očekávala se ode mě hlavně obrana, na kterou si trenér Czudek, stejně jako trenér Budínský, velmi potrpí. V útoku byl můj hlavní úkol střílet volné pozice.

V hodnocení po ME tě kouč Czudek v médiích chválil. Co řekl tobě osobně po skončení šampionátu?
Žádný závěrečný rozhovor mezi čtyřma očima neproběhl. Ukončení bylo spíše týmové, kdy jsme si všichni společně sedli a trenéři nám řekli, jak jsou s náma spokojení a co se jim naopak nelíbí. Pan Czudek mě konkrétně sdělil, že s obranou je to super, ale v útoku bych si celkově mohl víc věřit a brát víc věcí na sebe. Prostě být větší sobec. (usměje se)

Na šampionátu jsi nastoupil do sedmi z 10 utkání. Na kurtu jsi v průměru strávil 13,3 minuty a zapsal 1,9 bodu na zápas, navíc za dva body jsi střílel s úspěšností 41,7%. Jsou tato čísla lepší, než jsi před ME očekával?
S minutáží jsem byl nadmíru spokojený, bohužel jsem ji však nedokázal tolik přetavit v body, asistence či doskoky, jako se mi v přípravných zápasech dařilo.

Nyní se již připravuješ na novou klubovou sezonu s týmem. Jak náročný je letní dril pod vedením dua Vladimír Hojka – Pavel Budínský? Co bylo podle tebe zatím nejnáročnější?
V životě basketbalisty a vlastně jakéhokoli sportovce je období přípravy ta nejvíce nepříjemná část, avšak ta nejdůležitější. Pokaždé se najdou nějaké drily, kde si člověk sáhne až na samé dno. Méně oblíbená část přípravy je s panem Hojkou, protože to je čistě nebasketbalová část, při které nabíráme sílu, rychlost, kondici a jiné velice důležité součásti basketbalu.

Oblíbenější část, a to basketbalovou, začínáme drilováním individuálních dovedností a základních situací jako je 1 na 1, přesilovky atd. a končíme hrou 5 na 5. Do výčtu nejnáročnějších drilů bych určitě zařadil výběhy na Sokolí vrch a Kvádrberk.

V rámci přípravy sehrajeme také celou řadu přátelských utkání. Na jakého, respektive jaké soupeře z nich se nejvíce těšíš?
Nejvíce se těším na Turow Zhořelec, protože to je první euroligový tým, proti kterému budu hrát. Určitě bude velmi inspirativní vidět, v jakém budou hrát tempu, nasazení a jak moc odlišní budou oproti soupeřům z KNBL. Jinak se samozřejmě těším na všechny soupeře, protože každý přinese něco nového, s čím se třeba běžně nepotkáváme.

Foto: Luděk Černý (Princip)

2333x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit