A-tým > Rozhovory

Lukáš Houser: V Evropě chceme do play-off

08.11.2016 17:59Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

 V minulých dnech ohlásil BK ARMEX Děčín tři důležité zprávy. Jednou bylo, že Válečníci budou hrát evropský pohár Sixt Alpe Adria Cup, ve druhé se klub pochlubil pořadatelstvím All-Stars Game, a ve třetí zprávě se fanoušci dozvěděli jméno soupeře Děčína v Českém poháru. O všech těchto novinkách jsme hovořili s generálním manažerem BK ARMEX Děčín, Lukášem Houserem.• Co vedlo klub k tomu, aby vstoupil do evropského poháru Sixt Alpe Adria Cup?
Už dlouhodobě chceme hrát evropské poháry, ale bohužel jsme na to nebyli ekonomicky připraveni. Možnost v nich působit jsme si v posledních sezónách vyhráli umístěním v české soutěži, ovšem chyběli nám finance a zázemí celkově. Poháry organizované FIBA mají totiž velmi striktní pravidla a musí se při nich dodržovat hodně věcí.
 
• Jaké?
Například se musí platit vysoká záloha, která je sice vratná, ale peníze v kase chybí. Klub musí platit drahé rozhodčí, mít pro ně i komisaře připravené ubytování... Další věcí je, že v pravidlech FIBA stojí, že hala musí mít kapacitu minimálně dva a půl tisíce diváků. Výjimka jde udělit, ale opět se za ni platí. Navíc nikdo neví, jakého soupeře dostane, takže se pak může stát, že tým musí třikrát letět... Je to prostě drahé a dokud to není finančně předjednané, nejde do toho vlétnou po hlavě. Proto jsme do toho nešli, protože jsme nechtěli klub finančně ohrozit. Na evropské poháry pořádané FIBA musí být zkrátka peníze navíc. To v Sixt AAC odpadá. Tedy alespoň většina těchto povinností, a s tím i související finanční zátěž.
 
• Jak jste přišli na soutěž Sixt Alpe Adria Cup?
Pořadatele tohoto poháru jsme kontaktovali už před sezónou, ale ozvali se nám až teď, protože jim vypadl jeden tým. Myslím si, že jsou rádi, že jsme uvolněné místo zaplnili, ale i my máme radost. Čeká nás evropská konfrontace s kluby, které sice nejsou top, ale stále to jsou velice solidní týmy na naší, možná i lehce nad naší úrovní. Budou to kvalitní zápasy pro nás i fanoušky.
 
• Jdete do poháru s nějakými cíli, nebo to berete jako zkušenou?
Bereme to jako zkušenou, ale současně se chceme poprat o co nejlepší umístění. Rozhodně nejdeme do poháru odehrát jen čtyři zápasy a skončit.
Samozřejmě, že i tohle se může stát, ale věřím, že máme navíc a chceme postoupit do play-off.
 
• Není účast v této soutěži jen plýtváním penězi, časem a silami?
Nemyslím si. Vzhledem k současnému systému Kooperativa NBL, kde se hraje kvůli již známým důvodům méně utkání, dorovnáme naší pohárovou účastí počet zápasů v sezóně. Navíc nás čeká evropská konfrontace, kterou chceme. Bude to zkušenost pro hráče, pro celý náš klub. A je to další příležitost pro naše partnery se zviditelnit... Pozitiv je prostě daleko více, než negativ. Negativa vlastně nevidím žádná, i když může se stát, že se někdo z hráčů zraní nebo budeme mít méně času na odpočinek až se budeme vracet například ze Slovinska, ale tohle všechno za to stojí.
 
• Další novinkou je, že Děčín bude hostit All-Stars Game. Jak jste se k pořadatelství dostali?
Na schůzi Asociace ligových klubů se o téhle akci mluvilo, a nás hodně zlákal termín. All-Stars Game se bude konat 29. prosince, což sice na jednu stranu znamená, že jsme se připravili o možnost prodloužit si volno během vánočních svátků, ale na druhou stranu víme, že když se v předchozích sezónách hrála v Děčíně v tento termín liga, ať už to bylo proti Pardubicím nebo Nymburku, vždy byl o zápasy obrovský zájem a hala byla narvaná. A věřím, že vzhledem k tomu, že letos během svátků nehrajeme doma - 17. prosince hostíme Nymburk, poté až 7. ledna vyzveme doma Svitavy (tento zápas se ale nejspíš bude předehrávat kvůli Sixt AAC - pozn. red.) - bude o akci zájem. Chceme našim fanouškům přinést další zážitek, i když všichni víme, že ta hra není taková, jako při normálním zápase. Ale vidět všechny výborné hráče pohromadě, vidět dovednostní soutěže, to stojí za to.
 
• Můžete už prozradit něco bližšího k této akci?
Zatím ještě ne, ale máme už hotový koncept a nyní čekáme, jak dopadne naše snaha pozvat nějakého známého umělce. Každopádně diváci se mohou těšit na samotný zápas, na dovednostní soutěže a na řadu vystoupení.
 
• Bude trenér Pavel Budínský opět u jednoho z týmů?
Na tohle platí pravidlo, že jeden tým vede trenér vedoucího celku ligu, což bude bezesporu Nymburk, druhé mužstvo pak vede kouč druhého celku tabulky. A pořadí se počítá v době skončení hlasování, které končí 15. prosince. Šanci tedy Děčín ještě má, ale jistotu ne.
 
• A hlasoval jste už pro základní pětky All-Stars Game?
Jistě, hlasování už mám za sebou.
 
• V Českém poháru vás čeká Lokomotiva Plzeň, jaký to je soupeř?
Je to prvoligový tým a my jsme jasný favorit. Ovšem máme zkušenost z loňska, kdy jsme hráli na půdě Nymburku B, jehož polovina kádru byli dorostenci a jen tři kluci z áčka. Nakonec jsme tam vyhráli o pět bodů, ale až v závěru a zápas byl celou dobu otevřený. Přesto nemohu říct nic jiného, než že povinnost nám velí v Plzni uspět.
 
• Letošní Český pohár je pro děčínského fanouška smutný, protože Válečníky doma v této soutěži neuvidí...
Je to tak. Několik let nazpátek se totiž systém Českého poháru nastavil tak, že se nelosuje, ale hraje se podobně jako Davis Cup, tedy že se pořadatelství zápasů střídá. S někým hrajete doma, příště hrajete u něj. My jsme asi před dvěma lety měli doma Ústí a když se naplní předpoklady, že my porazíme Plzeň a Ústí vyhraje v Litoměřicích, naším soupeřem bude právě Ústí. A bude tak tentokrát mít výhodu domácího prostředí. A kdybychom přešli přes Ústí, čeká nás vítěz dvojice Kolín - Pardubice. Kolín jsme už také měli doma, takže budeme hrát případně u něj, s Pardubicemi jsme ještě v poháru před Final Four nehráli a tudíž platí postavení po minulé ligové sezóně, kde Pardubice skončily za námi a budou tak hrát doma. No, a Final Four se koná v Prostějově.
 
• Nebudete pořádat alespoň zájezd do Ústí?
Ještě jsme se o tom nebavili, ale myslím, že ano. Každé derby je zajímavé, ostatně příští pondělí tam hrajeme v lize a zájezd pořádáme.
Předpokládám, že v hledišti bude jako vždy hodně našich fanoušků.
 
• Po skončení loňského Českého poháru se objevily zákulisní informace, že příští Final Four bude pořádat Děčín, ale není tomu tak. Proč?
O pořádání se spolu s námi přihlásili ještě Prostějovští a jediný důvod, proč to dostali oni, je, že měli delší pauzu v pořádání závěrečného turnaje. A to je důvod, se kterým nesouhlasím. Basketbal se má hrát pro lidi, a zatím co u nás by byla narvaná hala, nemyslím si, že v Prostějově tomu tak bude. Ale budu se rád mýlit.
 
• A jak zatím hodnotíte výkony Válečníků v Kooperativa NBL?
Když to vezmu výsledkově, na USK i v Kolíně jsme mohli vyhrát. Ale na druhou stranu jsme klidně mohli prohrát například ve Svitavách. Momentálně máme tedy bilanci sedm výher a tři porážky, což je velmi dobrý výsledek a dává nám dobrou pozici do další části sezóny. Ale mohlo to být i lepší.
 

2262x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit