A-tým > Rozhovory

Ell Sanders: Hnacím motorem pro mé pokračování je dostat Děčín do finále ligy!

07.06.2012 14:01Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět Kouč Válečníků Pavel Budínský zhodnotil sezonu v nedávném rozhovoru jako velmi úspěšnou. Jeho „pravá ruka“ a dirigent týmu Levell Sanders však ve svém hodnocení zvolil o něco kritičtější notu: „Pocity ze sezony mi trochu kalí neúčast v ligovém finále.“ Prodrat se tedy mezi dva nejlepší ligové mančafty bude pro letošního držitele ocenění Divácká hvězda MNBL primární cíl pro nadcházející ligový ročník. Miláček děčínských tribun se v rozhovoru rozpovídal také velmi podrobně o semifinálové sérii s Orly, nedávno skončené sezoně v souhrnném kontextu, osobním ocenění, vztahu s (česko)-americkými spoluhráči i pocitech po dlouhé sezoně.

Elle, vyprchalo z tebe s odstupem času zklamání z porážky v Zápase 5 semifinále s Prostějovem nebo stále převažuje pocit, že jsme měli na to jít do finále?

Zklamání je pryč, ale když jsem koukal na finále, říkal jsem si, že jsme tam měli hrát my proti Nymburku.

Proč to podle tvého názoru na Hané ani napotřetí v sérii nevyšlo?

Ve všech třech utkáních jsme špatně začali třetí čtvrtinu. Při prvním utkání jsme se vůbec nedokázali vzpamatovat a prohráli jsme o 33 bodů. Ve druhém utkání jsme se po špatném začátku dokázali po 3. čtvrtině vrátit do hry, ale na konci jsme nepředvedli dobrý výkon a zápas promarnili. V rozhodujícím souboji jsme se opět po 3. čtvrtině dotáhli zpět na soupeře, jenže pak jsme nedokázali proměňovat střely.

Rozhodl podle tebe pátý zápas přelom obou poločasů, kdy nám Orli utekli po šňůře 16:0? Bylo pak už těžké vracet se zpět do zápasu?

Bylo to těžké, ale vrátili jsme se do hry. Bohužel ta propast byla tak velká, že jsme se z ní už nedokázali dostat a vyhrát utkání.

Jaké detaily rozhodly tento zápas, potažmo celou sérii ve prospěch družiny Zbyňka Cholevy?

Klíčové pro prohru ve všech třech venkovních zápasech bylo to stejné – špatně jsme vstoupili do 3. čtvrtiny. Z nějakého důvodu jsme po poločase byli jiným týmem. V útoku jsme se nedokázali rozehrát tou správnou cestou a vypadalo to, jako bychom sledovali skóre a hráli tak, abychom neprohráli, ne abychom vyhráli. V obraně jsme je nechali dát mnoho jednoduchých košů a oni tak získali sebevědomí. Pak bylo těžké je zastavit.

Jak moc byl rozhodující zápas náročný pro psychiku týmu? Byla v kabině cítit nervozita nebo spíše odhodlání zlomit prokletí prostějovské haly?

Já jsem byl v pohodě. Ani v šatně jsem necítil nervozitu. Všichni si věřili, že bychom mohli vyhrát.

Stejně jako kouče Budínského se i tebe zeptám - považuješ letošní sezonu za úspěšnou?

Mám smíšené pocity. Na jednu stranu byla sezona úspěšná díky úspěchu (stříbro) v Českém poháru a bronzovým medailím v lize. Na druhou stranu jsem zklamaný, že jsme nevyužili příležitosti. Beru za to díl zodpovědnosti, protože jsem měl v pátém utkání hrát lépe a mohli jsme vyhrát.

Byla i přesto tato sezona tvou nejúspěšnější v dresu Válečníků?

Já osobně to necítím jako moji nejúspěšnější sezonu v Děčíně. Kdybychom postoupili do finále, tak bych řekl, že ano.

Letos jsi ovládl anketu Divácká hvězda ligy a dostal se do nejlepší pětky celé soutěže i zahraničních plejerů. Udělala ti tato ocenění velkou radost?

Individuální ocenění jsou fajn, ale nebylo mým cílem na začátku sezony získat tuto cenu. Basket je týmový sport, takže individuální ocenění jsem získal díky úspěchu týmu. Když se podívám na všechny ostatní hráče, kteří získali ocenění, tak i jejich týmy měly dobrý výsledek. Když se v příští sezoně nebude dařit týmu, tak ani já, ani nikdo jiný z týmu tuto cenu nezíská. (usměje se)

Jak vysoko ve své sbírce právě prvně jmenovanou cenu řadíš?

Divácké ceny jsou příjemné. Je lepší být oblíbený mezi fanoušky než neoblíbený. Velmi si toho cením a děkuji každému, kdo mi poslal hlas!!!

Letos působili v děčínském dresu dva noví Američané – John Boyer (má však i český pas) a v průběhu sezony přišel ještě Dwight Burke. Můžeš popsat, jak jsi s nimi vycházel? Žádali od tebe rady a účastnili se různých týmových akcí, aby bylo vidět, že žijí s kolektivem?

Měl jsem s nimi opravdu dobrý vztah. Trávili jsme spolu dost času. Šli jsme třeba někam na jídlo nebo přišli ke mně a sledovali jsme zápasy. Oba jsou moc fajn a jsem přesvědčen, že zůstaneme přáteli, i když spolu nebudeme znovu hrát. John se se mnou radil hodně, protože byl nováčkem v Mattonce. Dwight už v Čechách hrál, takže věděl, co očekávat. Nelišili se od ostatních kluků, oba se zapojili do týmu a účastnili se společných akcí.

Jak se po dlouhé sezoně cítíš fyzicky a psychicky?

Cítím se dobře. Měl jsem nějaká zranění během sezony, ale nic vážného. Budu chvíli odpočívat a pak zase budu připravený pokračovat. Co se týká psychiky, o basketbalu přemýšlím pořád, protože to je můj život a miluji ho. Takže basket mám pořád v hlavě!

Smlouvu máš i na příští sezonu. Budeš tedy pokračovat i nadále v dresu Válečníků?

Samozřejmě, že budu. Máme tu nějakou nedokončenou práci!